Commentaar op het landbouwbeleid ZATERDAG 3 OKTOBER 1959 De bieten komen er uit r Deze week 0 De droogte heerst nog steeds met alle gevolgen van dien voor de suikerbieten. In het algemeen kan echter gesteld worden dat alle noodrijpe dan wel rijpe ge wassen. het éérste voor rooien in aanmerking komen. Naarmate de oorzaak van deze. rijpheid on gezonder is, moet men éérder oogsten omdat bij onnatuurlijke rijpe gewassen de verliezen groot zijn. VJ Zitdagen Boekhoud- bureau No. 2498 Frankering bij abonnement: Terneuzen 47e Jaargang ZEEUWS LANDBOUWBLAD waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND O verzicht DE eerste bieten zijn gerooid, de fabrieken begonnen hun campagne. Daar mede zijn de tongen losgekomen over de opbrengsten. Vanzelfsprekend informeren wij waar wij maar kunnen naar cijfers. Het blijkt nu al wel, dat, wat ook voorzien werd, de uitkomsten buitengewoon zuilen verschillen. Maar dooreen genomen blijven de opbrengsten een flink stuk beneden het gemiddelde. Wat natuurlijk op valt zijn de stofwolken bij het machinaal rooien. Het is, zoals onze onvolprezen „Bram uit de Slikhoek" vorige week schreef: Het leek meer een maaidorser die aan 't erwten dorsen was dan een bieten- rooimachine, zó stoof het. Wij zagen dit ook op de grote Bel gische Nationale Werktuigendag te Roesselaere in West-Vlaanderen. Er waren daar tal van demonstraties op het uitgestrekte terrein, o.a. van bie- tenrooimachines en aardappelrooiers. De duizenden Belgische boeren, die er van heinde en ver in hun zondagse- pakken naar toe gekomen waren, zaten in minder dan geen tijd onder een dikke, grijze laag stof Dat was alweer veertien dagen geleden en de droogte duurt maar steeds voort. Uit het Oosten van ons land komen nood kreten, maar hoe hen te helpen? In de Hollanden, waar o.a. een veel betere bietenoogst verwacht wordt, trachten de standsorganisaties een hulpactie op touw te zetten en voer in te zamelen. Wij hebben hier in Zeeland ver schillende gebieden, waar de toestand zeer précair is. Wij denken bijv. maar aan de zandgronden langs de grens, aan de vroegere inundatie-gebieden, zoals Schouwen, Tholen enz. In ieder geval is op initiatief van verschillende personen en van de or ganisaties de Bestuurscommissie van de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap op korte termijn bij elkaar geroepen om over deze problemen te spreken. Of daar iets uit kan komen, zullen wij afwachten. EEN NIEUW HELLEND VLAK. ZOALS te verwachten was, hebben alle in ons land verschijnende landbouwbladen commentaar gege ven op het beleid, zoals Minister Ma- rijnen dat denkt te gaan voeren. En, L/WHUClUa^ O tv/ ber in hotel „De Eendracht". wat ook te verwachten was, gaat de meeste critiek uit naar het losser maken van de band tussen kostprijzen en garantieprijzen. Wij hebben daar zelve verleden week uitvoerig over ge schreven, want het is hét kardinale punt. Toch zijn wij er bij nadere beschou wing niet van overtuigd, dat dit een nieuw bedenksel is van deze Minis ter. Veeleer kan men het zien als een voortzetten van een lijn, die lang zaam maar zeker in het garantiebe- leid van de Overheid is geslopen. Reeds enige jaren geleden troffen wij in een Memorie van Toelichting, geredigeerd door de toenmalige Minis ter Dr. Mansholt, een zinsnede aan, waarin stond vermeld, dat de regering de uitkomsten van het gehele bedrijf even belangrijk achtte als de uitkomst van een produkt, dat zij garandeerde. Meer en meer horen wij daarna spre ken van een inkomensbeleid ter ver vanging van een garantiebeleid. De redenering was natuurlijk, dat als een boer verzekerd kon zijn van een redelijk inkomen, het van minder be- met de gedachten aan lagere garan tieprijzen en toeslagen per ha. DE georganiseerde landbouw en zeker ook de Z. L. >1. hebben zich daar sterk tegen verzet. Zij achten liet redelijk, dat voor een aantal basispro- dukteai, welke voor de voeding van ons volk van fundamentele betekenis zijn, tocli minstens de kostprijs, de prijs van voortbrenging dus, betaald wordt. Een inkomensbeleid riekt te veel naar een boeren bezoldigingsbe sluit en miskent de betekenis, die de boerenstand als vrije ondernemers stand voor ons land heeft. Naast deze principiële bezwaren waren er nog de praktische, zoals het jaarlijks afhankelijk zijn van 's Rijks schatkist en van de toestand, waarin deze verkeert. TIJDPERK VONDELING. NA de heer Mansholt kwam Dr. Ir. Vondeling gedurende een korte periode aan het bewind. Maar ook hij zette een aanzienlijke stap op de weg van het zich als Overheid losser ma ken van de kostprijzen, zoals deze uit gerekend worden door het Landbouw Economisch Instituut (L. E. I.). Hij immers voerde voor de melk het gedeelde marktrisico in en ver laagde bovendien de garantie tot een hoeveelheid van 5 miljard kg. Tevens beperkte hij de garantie voor de sui kerbieten of van de uit de bieten ge fabriceerde suiker tot de hoeveelheid, die in eigen land zou worden ver bruikt. In feite werd door deze maat regelen de garantieprijs voor de ge hele Nederlandse produktie losge maakt van de kostprijs van de ge hele Nederlandse produktie van melk en suiker. Minister Marijnen zet nu nog een Zie verder volgende pagina 0 Het landbouwbeleid weer In de belangstelling. De meningen en daarmee de kritiek be ginnen nu goed los te komen. Vorige week werden de pro- vincia Ie ploegkampioenschapwed- strijden gehouden. Een verslag daarover vindtt men op pag. 703. 0 Hoe het in Zeeland gesteld is met de oogst, waarvan nu voor al de suikerbieten de belangstel ling genieten, leze men op pagina 709. 0 Denkt u ook aan het grond onderzoek en het bietencysten- aaltje 0 In dit nummer wordt aan dacht gevraagd voor de werk zaamheden op het Zeeuwse ak kerbouwbedrijf in de maand ok tober (pag. 708).Al is dan voor een groot deel de oogst aan de kant, werk is er nog steeds vol doende. 0 Er wordt deze winter een eur- sus boekhouden en bedrijfsleer georganiseerd. Op pagina 705 meer daarover. Het is weer tijd voor de studie, zoals ook in de tuinbouwrubriek (pagina 711) wordt opgemerkt. 0 Wintertarwe of zomergranen? Een vraag die niet gemakkelijk te beantwoorden is. Daarom, zie pagina 705. 0 Ook in dit nummer de rubriek „Wetenswaardigheden voor de werkgever". Nogmaals komt het nieuwe loonbeleid ter sprake. (Dat is het dan ook wel waard!) 0 Landbouwperikelen in België worden in dit nummer (op pag. 707) behandeld in de „Belgische landbouwnieuwsbrief". 0 En tenslotte: een serie korte berichten en de gebruikelijke ru brieken. Hulst: Maandag 5 oktober in „De Graanbeurs". Westkapelle: Maandag 5 oktober in „Kasteel van Batavia" van 9.15 tot 12.30 uur. W'issenkerke: Woensdag 7 okto ber in hotel „De Kroon". Oostburg: Woensdag 7 oktober in café „De Windt". Koudekerke: Woensdag 7 okto- ber in hotel „Walcheren" van 9.00 tot 13.00 uur. Zierikzee: Donderdag 8 oktober in hotel „Huis van Nassau". Milltlpllkiipo" non^arflofr Q C. de Jager, de winnaar van de provinciale ploegwedstrijden in Zeeland in 1959.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 1