rif EXPORTVERWACHTINGEN VAN UIEN TUINBOuw dingen van de week HET IS WEER TIJD VOOR STUDIE ZATERDAG 3 OKTOBER 195» I1ET weekblad „Groenten en Fruit", het offi- cieel orgaan van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, heeft in haar nummer van vorige week uitvoerig aandacht geschonken aan de exportverwachtingen van uien. Gezien het belang dat Zeeland heeft bij de uienteelt willen we de voornaamste gegevens van dit artikel deze week weergeven. Het blad begint met vast te stellen dat het aanbod van Nederlandse zaaiuien dit jaar aan zienlijk kleiner zal zijn dan het abnormaal grote aanbod van vorig jaar. Het areaal is thans aan merkelijk kleiner en de gemiddelde produktie per ha. zal niet het hoge cijfer van 1958 kunnen halen. In het seizoen 1958'59 was de produktie 235.000 ton. Een raming op basis van areaalcij- lers en gegevens over de stand van het gewas doet verwachten dat de produktie in het seizoen 1959'60 140 tot 150 miljoen kg. kan bedragen. In dat geval zou de produktie vergelijkbaar zijn met die van 1957—'58 (148.000 ton). De vermindering van de produktie biedt geen garantie inzake de prijs. Indien namelijk naar verhouding de vraag evenzeer vermindert, blijft de prijs laag. Een prijsherstel is onder de huidige aanbodomstandigheden slechts mogelijk indien de vraag minstens zo omvangrijk is als in 1958-'59 of maar weinig kleiner. Gezien de grote betekenis van de export kan in plaats van het woord „vraag" evengoed worden gesproken van „ex po rtvraag". Engeland. ENGELAND is altijd de voornaamste afnemer van Nederlandse uien. In de periode tot eind december wordt de omvang van de vraag naar Nederlandse uien voornamelijk bepaald door de omvang van de Engelse oogst en de con currentie van Spaanse uien. Het Engelse areaal zal vrij wat kleiner zijn dan het vorig jaar en ook de produktie is aan de lage kant. Volgens ontvangen berichten zal de Spaanse oogst van winteruien 20 tot 30 kleiner zijn dan het vorig jaar. Hierdoor lijkt het dat de Spaanse concurrentie op de Engelse markt wat kleiner zal worden dan het vorig jaar. Samenvattend wordt over de exportmogelijk heid naar Engeland opgemerkt dat in de periode begin januari tot half maart de Spaanse concur rentie de belangrijkste faktor vormt voor de En gelse vraag naar Nederlandse uien. Deze zal •waarschijnlijk wat kleiner zijn dan in 1957'58. Wel bestaat de kans dat de concurrentie van Italiaanse uien in Engeland wat groter zal zijn en die van Poolse uien minstens even groot. Het lijkt echter wel verantwoord in de periode van 1LS u denkt dat u alles wat er met uw bedrijf te maken heeft al weet; als u van mening bent dat er voor u niets meer te leren valt, dan kunt u het lezen van dit artikel rustig nalaten want. dan heeft dat voor u geen zin. Dit artikel over de waarde van studie is nameiijk speciaal bedoeld voor hen die er van overtuigd zijn dat er een zee van wetenschap is en dat ze er nog o zo weinig vanaf weten. De studietijd is weer aange broken. Als het september wordt zien we in dag en weekbladen de advertenties verschijnen van de verschillende instituten welke proberen ons te bewregen een cursus van hen te gaan volgen. Fraaie boeken en zelfs gouden pennen worden ons toegezegd, als we het inschrijfformulier maar willen tekenen. In onze brievenbussen vin den we de folders over deze dingen. Geen kwaad woord willen we er van zeggen. Alleen willen we waarschuwen voor het kaf dat er schuilt on der het onderwijskoren. Als u een schriftelijke cursus gaat volgen, informeer dan eerst goed. PEREN NAAR ZWEDEN V EN goed bericht kwam er vorige week voor U' de Nederlandse perentelers. De Zweedse autoriteiten hebben namelijk bekend gemaakt, dat dit land met ingang van 12 oktober de invoer van peren, o.a. uit Nederland, weer zal toestaan. Dat is belangrijk vroeger dan het vorig jaar, want toen mochten eerst op 17 november peren naar Zweden worden uitgevoerd. De Zweedse pe- renoogst was dit jaar belangrijk kleiner dan nor maal en is reeds voor een groot deel geruimd. Er wordt daarom een goede vraag naar het Ne- delandse produkt verwacht op de Zweedse markt. Met name rassen als Beurré Alexander JLucas. Zwijndrechtse wijnperen en Conference zijn altijd gevraagd voor dit land. Overigens ziet het er wel naar uit, dat tegen eind volgende week de aanvoeren van peren op de Nederlandse vei lingen reeds belangrijk teruggelopen zullen zijn. Er zijn namelijk in ons land minder peren dan m jaren met een overvloedige oogst en door het bijzondere weer van de laatste tijd zijn ze vroeg geoogst en vroeg eetbaar geworden. Het belang rijkste ras zal in de komende weken op de Zeeuwse veilingen de Comtesse de Paris zijn. Met dit ras heeft het, wat de prijs betreft, al zo dikwijls tegen gezeten. Missvhien dat het nu een keer meevalt. begin januari tot half maart te rekenen op een minstens even grote Engelse vraag naar onze uien als in 1957'58. West-Duitsland. West-Duitsland is de laatste jaren een steeds belangrijker afnemer van Nederlandse uien ge worden. De Duitse oogst zal dit jaar aan de lage kant zijn. De grootste concurrentie op de West-Duitse markt wordt steeds ondervonden van Italiaanse uien. De oogst in Italië zal dit jaar waarschijn lijk groter zijn dan in de voorgaande jaren. Van belang is verder dat de Duitse invoerregeling zodanig is gewijzigd, dat Italië dit jaar voor het eerst in de periode van 1 augustus tot 30 novem ber in onbeperkte mate mag leveren. De Italiaanse concurrentie zal tot eind novem ber aanzienlijk groter zijn dan voorheen. Daar staat tegenover dat door de grote leveringen tot eind november de concurrentie waarschijnlijk kleiner zal uitvallen in de periode na eind no vember. Hongarije zal dit jaar een vrij wat grotere oogst hebben dan het vorig jaar, zodat ook van deze zijde meer concurrentie te verwachten is. Samenvattend wordt over de kansen op de West-Duitse markt gezegd dat de concurrentie van de Duitse uien wat kleiner zal worden dan in 1957'58 terwijl de concurrentie van import- uien tot eind november heel wat groter zal wor den dan in 1957'58 en daarna wat kleiner. In zijn geheel bezien lijkt de Duitse vraag naar Nederlandse uien tot eind november vrij wat kleiner te worden dan in 1957'58 en in de pe riode begin december tot half maart kan deze vraag iets groter worden. Conclusie. OAMENVATTEND komt „Groenten en Fruit" tot de conclusie dat het aanbod van Neder landse zaaiuien ongeveer even groot zal worden als in 1957/'58. De totale exporfcvraag lijkt groter te worden dan toen, terwijl de binnenlandse vraag weinig afwijking zal vertonen. Het is dan ook zeer waarschijnlijk dat de gemiddelde veilingprijs van de zaaiuien in 1959-'60 hoger zal komen te liggen dan in 1957-758 14,per 100 kg) mede door de betere houdbaarheid van het produkt. De conclusie is dat de afzet van uien dit seizoen veel vlotter zal verlopen dan in 1958-'59 en zelfs nog iets vlotter dan in 1957-'58. Het gemiddelde prijspeil van de uien zal veel hoger komen te liggen dan in 1958- '59 en zelfs nog wat hoger dan in 1957-758. Onder deze omstandigheden zullen afzetmoeilijkheden vermoedelijk wel achterwege blijven. |\E afgelopen weken zijn de deuren van onze lagere tuinbouwscholen weer open gegaan. Naast de jongens die er reeds een of meer cur susjaren op hebben zitten, is een nieuwe lichting aangetreden. Een nieuwe lichting van jonge mensen die aan het begin van hun leven staan. Die veel zullen moeten leren om hun plaats in dit leven te veroveren. Als er ooit een tijd ge weest is dat de bedrijfsvoering voor ons als tuin ders vanzelf ging, dan is nu toch die tijd wel radicaal voorbij. Er moet gestudeerd worden om bij te blijven. Onderzoek en voorlichting hebben in onze bedrijfstak een hoge vlucht genomen. Dat staat op hoog peil. Als tuinders zullen we de nodige kennis moeten hebben om.de resul taten van het wetenschappelijk onderzoek te kunnen begrijpen. Om ze toe te kunnen passen op onze bedrijven. We zullen hier niet met voor beelden aan gaan tonen op welke terreinen we ons weetje moeten weten. We zouden kunnen schrijven over het brede terrein van de ziekte bestrijding; over de mechanisatie, over de eco nomische zijde, overach vult u zelf maar in. Er zijn zoveel vraagstukken. Daarom is ons advies aan de jongeren die de scholen bezoeken om nauwgezet en serieus hun lessen te volgen. Het is in uw eigen belang. Voor hen die de lagere tuinbouwscholen achter de rug hebben, zijn er de mogelijkheden om „hoger op" te gaan. We denken voor onze provincie dan aan de fruitteeltvakschool te Wilhelminadorp. Als dat achter de rug is kunnen we inschrijven voor de verschillende speciale cursussen welke er op verschillende plaatsen in onze provincie worden gehouden. We noemen een groenteteelt cursus. een cursus voor de teelt van kleinfruit; economie; mechanisatie enz. Het volgen van een dergelijke cursus vraagt tijd en inspanning maar het is een noodzakelijk iets in onze tijd. We weten niét in welke richting uw belangstel ling uitgaat, maar we zouden een ieder willen adviserenneem in de komende winter de een of andere studie ter hand Doe wat tijdens de lange winteravonden. Zeker, er mag heus wel tijd zijn voor ontspanning. De zomer is druk genoeg ge weest. Een gezellige avond is niet verkeerd. Als u kans krijgt om op de televisie een goed toneel stuk te bekijken dan moet u dat zeker doen en als u deze winter op geregelde tijden een kaart- avondje hebt is dat beslist niet verkeerd, als er daarnaast door u maar de nodige aandacht wordt geschonken aan het vermeerderen van uw HE afgelopen week lieeft zich weer gekenmerkt door de aanhoudende droogte. We stonden verwondert te kijken toen er een keer enkele droppels regen vielen. We zijn het niet meer ge woon. Bij een paar droppels is het echter gebleven en als we dit neerschrijven is het weer het vaste „hoge drukgebied" dat nóg in omvang toeneemt. Zo gaan we de laatste stadia van de oogst 1959 tegemoet. De goudreinette is al bijna overat ge plukt en van de peren zien we nog slechts hier en daar een restant Zwijndrechtse wijnperen hangen en wat Comtesse. De gekleurde Jonathan is er ook al af. De rest moet nog wat na kleuren. Dan rest ons enkel nog de Golden Delicious. Als u dit leest zullen van type IX al de gekleurde vruchten er al af zijn. De teler wordt hiertoe immers gedwongen, door liet vroeg rijp zijn van de vruchten, tengevolge van de slechte bladstand, alsmede door de spreeuwen die de on beschaamdheid hebben hier en daar een pik in de appels te geven om dan te verdwijnen naar andere bomen om daar hetzelfde te herhalen. Brutale rakkers zijn het en ze gaan een plaag vormen in onze boomgaarden. We vernamen dat het in de omgeving van de Zuiderzeepolders met de vele rietvelden reeds een grote plaag is. Als we door de leeggeplukte boomgaarden lopen dan is het min of meer een somber gezicht. We zien niets anders dan dorre bomen, te vroeg ont daan van hun blad. De mooie herfsttinten die zo verrukkelijk schoon kunnen zijn, ontbreken nu. Maar de fruitkweker ziet meer. Hij ziet niet alleen nog wat bloedluis op konien dagen (wat hij nog zeer goed kan bestrijden) maar hij ziet ook de bloemknoppen voor de volgende oogst. Door de slechte bladstand en de droogte zijn die nog maar zeer gering ontwikkeld en dit vervult de fruitteler met zorg. Zijn onze l>omen wel in staat om in het komende voorjaar een sterke bloei te doorstaan en vrucht te zetten? Of komt dit alles weer goed als de waterstromen zullen overvloeien en de bomen en struiken zich weer zullen volzuigen met het onmisbare vocht. Niemand van ons kan dit weten omdat we zulk een lange en droge zomer nog niet hebben meegemaakt. Op ervaringen in dezen kan dus niet worden teruggekeken. Omdat we deze vrees meermalen hebben gehoord willen we hierop even reageren. Laten we rustig afwachten en onze boomgaarden deze winter goed verzorgen. Door de vervroegde werkzaamheden zal er in deze winter volop gelegenheid zijn om onze, boomgaarden eens een extra beurt te geven wat betreft snoei, bemesting en bewerking. Dat zullen ze zeker nodig hebben na deze slechte zomer. Dan komt misschien alles wmr goed en zijn we weer een keer te pessimistisch geweest zoals we dat al zo dikwijls geweest zijn. In deze rubriek wordt ook de aandacht gevestigd op de noodzaak van studie in de wintermaanden. Meer dan ooit is studie en kennis voor onze tuin-i bouw noodzakelijk willen we mee kunnen in het grote geheel. Al gunnen we een ieder op zijn eigen manier ontspanning, dat mag nooit gaan ten koste van het bedrijf. Dat zal zich altijd wreken voor de persoon in kwestie. Jonge mensen, grijpt de kansen die u worden geboden. Ouderen, probeert by te blij- ven opdat u niet ouderwets en conservatief wordt. Dan zullen we een vruchtbare wintertijd hebben en lichamelijk en geestelijk vitaal het voorjaar tegemoet gaan. Tot de volgende week. kennis over alles wat te maken heeft met uw be drijf. WE kunnen ons voorstellen dat u niets TT meer voelt voor het volgen van een cursus. Dat u vindt dat u er te oud voor bent of dat u er al vele hebt gevolgd. In dat geval zijn er uw vakbladen die in de winter maanden uw volle belangstelling opeisen. Be studeer de artikelen die daarin worden geschre ven. Lees de artikelen waarvoor u deze zomer geen of weinig tijd had, nog eens over. In onze fruitcentra zijn er op geregelde tijden in de win ter vergaderingen van fruitkwekers waar aktuele onderwerpen aan de orde komen. Bezoek deze vergaderingen. Spreek er samen met uw collega's over de ervaringen die u hebt opgedaan. Wissel van gedachten over de verschillende dingen die u en anderen hebt opgemerkt. Er zijn zoveel mo gelijkheden. Bent u van nature iemand die niet graag meepraat op een vergadering, luister dan in elk geval. Ga er heen. U steekt er altijd wat op. Het is misschien gemakkelijker om in een ge makkelijke stoel met de voeten op de kachel plaat de winter door te brengen als men wat ouder is en als men jong is voelt men er mis schien meer voor om op hoeken van straten en in cafetaria's platvloerse lol te maken. Belang rijker is echter dat men zich bezig houdt met de dingen die verband houden met het bedrijf waarin men werkt. Alles wijst er de laatste jaren op dat het in de toekomst in onze bedrijven niet vanzelf zal gaan. Om tuinder te zijn en te kun nen blijven zal nodig zijn dat er een grote vak bekwaamheid is. Men zal „bij de tijd" moeten zijn. De wintertijd is de tijd bij uitstek om dat te bereiken. Daarom, succes bij uw studie, bij uw discussie met collega's, bij uw lezen van uw vakblad.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 11