r ONRUST IN BOERENKRING waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Zitdagen Boekhoud bureau Deze week J No. 2497 Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1959 47e laarganf Zeeuws landbouwblad Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Overzicht PR bestaat geen twijfel meer aan hét feit, dat er onrust in boerenkring heerst over de gevolgen van de ernstige droogte. Op de vergadering van het Hoofdbestuur van het K. N. L. C. werd deze onrust vertolkt door de ver tegenwoordigers uit de provincies met de vele kleine gemengde zandbedrijven. Er is daar geen eten meer voor de beesten en de boeren worden gedwongen vee op te ruimen. De grote aanvoer bedreigt nu in sterke mate de markt en daardoor worden deze veehouders dubbel getroffen. 0OK in onze provincie is er op tal van weilanden practisch geen eten meer. Het bestuur van het K. N. L. C. besloot met algemene stemmen om via het Landbouwschap er bij de regering op aan te dringen ten spoe digste maatregelen te treffen om de prijs val van slachtvee tegen te hou den, zoals o.a. door de import van slachtvee en slachtpaarden stop te zetten. Wij zijn van mening, dat hier aan zeker tijdelijk gevolg moet wor den gegeven. Het geldt hier een zui vere noot! maat regel, die dus ook geen consequenties voor de toekomst mee behoeft te brengen. Bovendien teke nen wij hierbij aan, dat de consument er de dupe niet van wordt, daar als zo dikwijls met landbouwproducten, de consumentenprijs door de daling van de slachtveeprijs nauwelijks be roerd wordt. Waar de extra-winst blijft zou eens uitgezocht moeten worden. In ieder geval hapert er iets In de ketting producent-consument. Dat dit heus niet alleen het geval is bij dit product vlees, weten wij en de boer maar al te goed. HAKVRUCHTEN. UOOR het vee zou misschien nog iets gedaan kunnen worden. Anders ligt het met de gevolgen van de droogte voor de nog overblijvende akkerbouwprodukten. Kan bij de aardappelen de prijs nog iets goed maken, voor de suikerbieten geldt dit niet, aangezien hier een vastgestelde TerneuzenWoensdag 30 sept, in hotel „Des Pays-Bas". Oostburg: Woensdag 30 sept, in café „De Windt". Zierikzee: Donderdag 1 okt. in hotel „Huis van Nassau". Middelburg: Donderdag 1 okt. in hotel ,,De Eendracht". St. Philipsland: Zaterdag 3 okt. in hotel ,»De Druiventros". Tholen: Zaterdag 3 okt. in hotel ..Hof van Holland". Lossere binding tussen L E I-kostprijzen en garantie prijzen garantieprijs bestaat. En ofschoon knappe rekenmeesters uitgerekend hebben, dat de arbeidsproduktiviteit in de landbouw elk jaar met 4,82 stijgt (wat ligt dit verdacht dicht bij de 5 van de metaalnijverheid!), in dit jaar 1959 zullen de suikerbieten verbouwers de volle zwaarte van het oogstrisico in hun rendement voelen. Toen wij een dezer dagen met een lid spraken over 't onafgebroken mooie, maar droge weer, zeide deze ons: „Zet U maar gerust in Uw Overzicht, dat in deze septemberweken het von nis voltrokken is". En ofschoon klagen geen zin heeft en nutteloos is, is het toch goed, dat gewezen wordt op de zeer slechte oogst, die van de voor onze provincie zo belang rijke suikerbieten wordt ver wacht. Want in berichten in alle landelijke dagbladen is melding gemaakt van de prachtige graanoogst, waarbij dan vooral gewezen werd op de tarwe. Maar voor de bedrijven in Zuid-West Nederland moeten nog altijd aard appelen en suikerbieten het jaar, of beter nog het onderste regeltje goed maken. En dat ziet er voor velen maar somber uit. HET GARANTIE BELEID. UJIJ hebben nog een goede reden om juist op de verwachte resul taten van de hakvruchten te wijzen. Het sluit namelijk aan bij het be langrijkste punt van het garantie- beleid, dat Minister Marijnen denkt te gaan voeren. Wij schreven vorige week reeds terug te zullen komen op het gepubliceerde rond de Begroting van het Departement, van Landbouw en Visserij. Rónd de Begroting, om dat de bewindsman naast de Memo rie van Toelichting aan de Tweede Kamer heeft doen toekomen een „Nota inzake de hoofdlijnen van het in de naaste toekomst te voeren ga- rantiebeleid voor de landbouw". Wanneer wij het in deze Nota ge stelde goed lezen, dan zijn er een aantal belangrijke hoofdpunten te ontdekken, welke wij hier de revue willen laten passeren. De aansluiting met het slechte rendement van dit jaar vólgt dan vanzelf bij het punt „Vrijere loonvorming". VEEL ONGEVEER HETZELFDE. INDERTIJD hebben wij gewezen *op het feit, dat de regering in de door haar in mei afgelegde regerings verklaring, praktisch aan het land bouwbeleid voorbij ging. Zij zou zich ernstig op dit beleid bezinnen. De redenen van deze bezinning somt Minister Marijnen thans op. Er lag juist toen een advies van de Sociaal Economische Raad (S. E. R.) over het te voeren garantiebeleid. Bovendien had de regering besloten tot een vrijere loonvorming over te gaan en de invloed op het garantie beleid moest nader bestudeerd wor den. Tenslotte wenste zij het beleid aan te passen aan de groeiende Euro- markt, waarvan Nederland immers deel uitmaakt. Het S. E. R.-advies omvatte twee standpunten. Wanneer men het zich nog herinneren kan wenste de ene helft van de S. E. R.-commissie dat de garantieprijzen gebaseerd zouden worden op de kostprijzen van de goedkoopst werkende bedrijven met toeslagen per ha voor de bedrijven, die noodgedwongen met een hogere kostprijs uit de bus kwamen. De andere helft wilde het geldende sy steem. waarbij de gemiddelde kost prijzen van alle bedrijven als uit gangspunt gelden voor de vast te stellen garantieprijzen. Dit standpunt werd door de landbouworganisaties gedeeld. Wij kunnen ons gelukkig prijzen, dat de Minister gekozen heeft voor het laatstgenoemde stelsel, zodat wij aan dit punt verder voorhij kunnen gaan. Wat ook hetzelfde blijft is de ma nier, waarop de garantieprijzen zul len worden verwezenlijkt. Een vaste prijs voor de tarwe en de suikerbie ten en een minimum-garantieprijs voor de voedergranen via monopolie heffingen. Ook voor de melk valt, ge zien de nota, niet veel wijziging te verwachten, al wordt de hoeveelheid, waarvoor een minimum-garantieprijs zal worden uitbetaald, nog niet ge noemd. Vorig jaar was dit 5 miljard kg- Over het zo sterk betwiste gedeel de marktrisico, dat door de vorige Minister werd ingevoerd, zwijgt de Nota. Wij zullen dit zwijgen volgen. Er zijn nog enkele kleinere opmer kingen te maken. A Hare Majesteit Koningin Ju liana toonde andermaal haar l*e- langstelling voor het agrarische volksdeel van ons land door haar aanwezigheid bij een gedeelte van de waardige jubileumvie ring ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van het K. N. L. C. 0 Daartoe was men samenge komen in het Kurhaus te Sche- veningen, zie pagina 687. Tijdens deze bijeenkomst maakte Minis ter Marijnen l»ekend, dat het H. M. de Koningin behaagd had, de heer G. van der Leij, vice- voorzitter van het K. N. L. C. te bevorderen tot officier in de orde van Oranje-Nassau. 0 Ondanks de feestelijke bij eenkomst, sloot men de ogen niet voor de realiteit van vandaag. Ir. Knottnerus, voorzitter van het K. N. L. C., maakte daarvan ge wag in zijn openingstoespraak. Ook het overzicht van deze week op deze pagina maakt melding van ongerustheid. Dat is ook niet te verwonderen na zo'it droogte. Hoe moeten de eindjes aan elkaar geknoopt worden? Deze week nemen wij een uitgebreid verslag op van de Hoofdbestuursvergadering der Z. L. M. die op maandag 14 sep tember in Goes werd gehouden. Het daar besprokene is zeker de moeite waard. De directeur van de P.Z.E.M., ir. T. Michiel- sen, sprak over de elektriciteits voorziening op het Zeeuwse plat teland. Iets, waar maar al te veel van onze lezers nog van ver stoken zijn (pag. 689). 0 Een hoogtepunt vormde het fruitcorso in Goes. De belang stelling voor dit corso was groot er viel rok veel te waarderen (zie pag. 695). Zoals men in liet verslag van de Hoofdbestuursvergadering kan lezen, gaat de redacteur per 1 oktober zijn post verlaten. Af lossing van de wacht zou men het kunnen noemen. Zijn wens blijftbehouden vaart! Zie *1l

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 1