SUCCESVOLLE RUNDVEEFOKDAG te Middelburg Troonrede en Begroting Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1959 673 HEEL belangrijk voor de verdere ontwikkeling van de fokkerij is, dat een groter aantal veehouders dan tevoren voer deae fokveedag heeft ingezonden. Een 45-tal inzenders is voor een beperkt gebied respectabel Enkele stallen geven de toon aan maar er is nog steeds beweging in. Door eendrachtig stre ven en werken zal iedere veehouder met toepassing van de aanwezige mogelijkheden van het beste stie renmateriaal van de aanwezige mogelijkheden van het beste stierenmateriaal en de produktiecontrèie, voldoende selectie-resultaten kunnen boeken om zijn kansen te benutten. De Walcherense veehouders bouwen aan hun toekomst. De Friese fokrichting is ©r definitief aan geslagen. Voldoende realisme zal worden opgebracht om voort te gaan, want men is er nog niet. Vooral een nauwgezette stierenkeuze uit de Friese bloedlijnen vraagt aller zorg, ter consolidering van een edel en voldoende fokzuiver type dat, naast de produktiviteits-kenmerken, de gewenste maatontwik- keling en natuurlijke gespierdheid bezit HET stierenmateriaal vraagt om 'een voortgaande verbetering. Van de getoonde stieren in de ru briek 2-jarigen was het Ornea Adolf van de K. I.- yereniging Walcheren, die zijn 4 mededingers ach ter zich liet. Ornea behaalde de 1ste prijs en tevens een verdiend kampioenschap. Verenigd vele goede eigenschappen in zich, goed type met in zijaanzicht mooie verhoudingen waarbij de kracht van de boven hand en de ribdiepte tot zijn beste eigenschappen behoren. Mist nog wat in breedte (ribronding en kruisbreedte). De K. I.-vereniging Walcheren ziet zijn fokprestaties met grote belangstelling, en gezien zijn klasse en afstamming, ook met vertrouwen tegemoet. Gezien de huidige situatie is hierbij van overheer sende betekenis hoe (le combinatie met de vele aan wezige dochters van Dr. Leuters Verwachting zal uit vallen. Dr. Lente's Verwachting, in zeer goede con ditie, was als oud kampioen ter opluistering aan wezig. Zijn collecties afstammelingen op de keuring doen veel goeds voor de toekomstige fokkerij verwachten. Met een collectie uniforme melkvaarzen van Dr. Lente's Verwachting, van doelmatig type en melk- tekenen, werd in een goed bezette klasse een ver dienstelijke eerste prijs behaald, zijn pinken waren goed van soort, en ook wel voldoende uniform met nog iets weinig rib welving (borstribben) en robuust heid. In de rubriek 2-jarige stieren werd aan Roorda Wietse van de K. I. vereniging Walcheren een 2a prys toegekend. Hiermede viel hem ook het reserve kampioenschap toe. Een best ontwikkelde en behangen stier die te weinig hardheid in de bovenhand demonstreerde. Hij werd gevolgd door Eva's Adam (2b-prijs) van de stie renvereniging Meliskerke, een gedrongen en even redige stier met voldoende adel die wat weinig maat heeft. De stier Hendrika's W.A. van de vereniging Ga- pinge kwam niet verder dan een 3a-prijs. Heeft een mooi gezonken type met voldoende verhouding maar toonde op harde bodem te weinig soliditeit in rug en benen. De stier Rommert van de Vereniging Melis, kerke (3b-prjjs) kan als onvoldoende worden geken schetst. Als l1^-jarige behaalde Betje's Paul van Iz. de Buck een 2de prijs. Werd door de jury beoordeeld als: goed gelijnd, gedrongen van bouw, wat tekort komend in ontwikkeling en diepte. Bij de jongere stieren waren geen opmerkelijke dieren. Vrouwelijk jongvee. BIJ het vrouwelijk jongvee overheerste zo als* te verwachten was, de nafok van de b\j de K. I. dienstdoende stieren. In de rubriek van de oudste kalfvaarzen (geb. vóór 1 maart 1957) werden 10 die ren bekroond. Als geheel een voldoende uniforme li l ET voldoening kan op de 7de fokveedag l voor Walcheren die onder zeer gun stige omstandigheden op 27 augustus j.l. te Middelburg is gehouden worden terugge zien. De georganiseerde veeverbetering heeft kunnen bewijzen, dat een doelbewust streven naar een hoogwaardig veebestand steeds betere vruchten afwerptDe kwa liteit van het getoonde vee was beter dan in 1958, wat overal ook in meer adel en uniformiteit bij het jongvee tot uitdrukking kwam. De groepen afstammelingen van K.I.-stieren hebben een beste beurt ge maakt, terwijl er ook met de fokgroepen door verschillende veehouders mooie pres taties zijn geleverd. In het bijzonder de kampioen-keuring van de koeien, waarvoor een 15-tal met la prijs bekroonde dieren werden uitgetrok ken, kreeg het karakter van een kwalitatief op goed niveau staande demonstratie en genoot alle belangstelling Opmerkelijk is ook de grote vooruitgang die in de loop van de jaren is bereikt met de verzorging en het voorgeleiden van de ter keuring aangeboden dieren. groep met twee typische kopnummers, beide doch ters van Dr. Lente's Verwachting en eigendom van H. A. Vos te Middelburg n.l. la Betsie en lb Bouma. De kalfvaarzen geb. 1 maart1 juli '57, vormden een even minder eenvormige collectie met individueel goede tot heel goede dieren. Er werden 3 eerste prij zen toegekend, eveneens alle dochters van Dr. Lente's Verwachting, la Reintje 2 van Plantlust, eig. J. Mal- jaars. Oostkapelle; lb Janna 2, van J. Poppe, Bigge- kerke, lc Paula's Marianne van Plantlust. In deze collectie volgden 3 tweede en 2 derde prijzen. De rubriek vaarzen geb. 1 juli1 november '57 haalde de ruim voldoende, met uitlopers in Bertha 6, mooi behangen, best kruis, iets steile schouder, van A. Jasperse, Koudekerke la-prijs) en Wüke's Lente, iets beknopt maar mooi regelmatig gebouwd type, van Iz. de Buck, Grijpskerke (lb-prijs), beide even eens van Dr. Lente's Verwachting. Een wat onregel matige rubriek met goede kopgroep en fraai kop- nummer vormden de vaarzen geb. 1 nov.31 dec. '57. De 4 met eerste prijs bekroonde dieren waren Boukje 93, van Js. Vos, Koudekerke, en Marijke 7, van L. P. Brasser-, Vrouwenpolder (la en lb-prijs, beide door Dr. Lente's Verwachting), gevolgd door Corrie 3, d. Rotterda Sikkema 89, van A. Poppe, Grijpskerke (Ic-pr.) en Fjildsicht Coba 11, d. Jelsemer Rudolf Diamant, van Iz. de Buck (ld). De vaarzen in de leeftijdsgroep van 1 jan.15 febr. '58, vormden een voldoende uniform en goed geheel. In de kopgroep vielen 2 beste dochters van Rotterda Sikkema 89 op, met la en lc-prijs. la Marijke 8, van L. P. Brasser, lb Mieneke 4, d. Dr. Lente's Verwachting van de zelfde fokker en lc Juliana 9, van B. Arendse, Gapinge. De ouder© pinken waren veelbelovend. De rubriek geb. 15 febr.1 juli '58 vormde een goed geheel met beste kopgroep en ruim voldoende middenmoot. De wegens ziekte opgeruimde stier Broekster Albert, van de K. I. vereniging liet hier een 2-tal doelmatig ge bouwde dochters zien (la- en lc-prijs), de lb- en ld- prijs waren voor pinken van Dr. Lente's Verwach ting. De rangorde was: Bertha 8, van A. Jasperse, Elza 5, van B. Arendse, Treesje 10, van Js. Vos en Rita 6, van ,,'t Hof Zwagerman" tvooi-beeldbedrijf Grijpskerke. De jongste collectie pinken (geb. 1 juk '571 jan. '58 was onregelmatig en door de steric optredende verschillen in ontwikkeling moeilijk te keuren. Aan het hoofd van de collectie en met late prijs werd Wijdhoorn 5 (d. Dr. Lente's Verwachting), van Fa. A. Langebeeke en K. Osté, Seroo9kerke geplaatst. De inzendingen van 97 stuks jongvee met 91 be kroningen hebben in het algemeen door hun kwali teit de verwachtingen overtroffen. HET koeiennmteriaai was op een enkele uitzonde ring na goed geselecteerd. In de jongste catego rieën vielen relatief een flink aantal eerste prijzen. De rubriek melkgevende koeien, geb. na 1 Juli '56, had de volgende uitlopers: la Mieneke 2 en lb Ma rijke 6, van L. P, Brasser, lc Annetje 22, van Js. Vos, ld Maaike, van G. de Jager, Serooskerke en Janna 16, van A. Poppe. Alles nafok van Dr. Lente's Ver wachting! De rubriek oudmelks en droogstaand, geb. na 31 dec. 1956 was eveneens van behoorlijk ge halte met best kopnummer in de voor de Nationale tentoonstelling uitgezochte Mieneke 3, d. Rotterda Sikkema 89, van L. P. Brasser (la) gevolgd door 3 dochters van Dr. Lente's Verwachting, n.l. lb Emma, van P. Verhage Wzn.. Koudekerke, lc Cobi, van N. de Loof, Arnemuiden, ld Pel Jantje 22, van ,,'t Hof Zwagerman". Heel goede uitlopers had ook de rubriek jonge koeien geb. 1 juli—31 dec. '57. De la-prijs werd hier in behaald door Boukje 91 (v. Rotterda Sikkema 114), van Js. Vos, Marijke 5 (v. Dr. Lente's Verwachting), van L. P. Brasser kreeg de lb-prijs. De kampioene van de koeien kwam uit de overigens niet zo opvallende rubriek, geb. 1 jan.1 juli 1956. Als la kwam naar voren Treesje 6, een dochter van Witzij's Adenia uit Treesje 5, een fraai produkt van de stal van Js. Vos te Koudekerke. Een goede diepe koe met best type en kwalitatief prima melktekenen, hoewel in afwerking (staart- inplanting en uiervorm) nog niet helemaal ideaal. Ze nam nogal wat voorsprong op de lb in haar ru briek, de Adema 406-dochter De Goede 7, van B. Arendse (bést soort met goed uier, maar wat enkel), lc was Tannie, van J. de Nood te Veere, een Witzü's Adema-dochter van goede proporties met even min der goede uiervorm. Een goede kopgroep signaleerden we in de rubriek oudmeikse en droogstaande koeien van dezelfde leef tijd. Het geheel van deze groep was door een tekort aan uniformiteit overigens wat gewoon. la Leon's Adèla 2 (d. Leon), van W. de Buck, Mid delburg, correcte en forse koe met iets weinig luxe en bemerking op uiervorm. lb Reintje van Plantlust (d. Rotterda Sikkema 89) van J. Maljaars, sterk ge lijnde koe met maat, best kruis en uier, bemerking op benen. lc Geertje 5 (d. Aaltje's Eduard), van A. Lorier, Souburg, goed van verhouding, melktekenen ruim voldoende, iets heupig. ld Juliana 28 (d. Adema 406), van W. Louwerse, Gapinge, goed behangen, iets ge drukt, type met wat minder goede uiervorm en benen. De in 1955 geb. melkgevende koeien hadden een correct en typisch kopnummer in Doortje (d. Nelis), van J. van Sluis, Zoutelande (la). Ze werd gevolgd door Beatrix 2 (d. Dora's Leon), van L. P. Brasser (lb). Een beste collectie vormden de oudmeikse Zie rerder volgende pagina Vervolg van pagina 671 REDE MINISTER MARIJNEN TENSLOTTE willen wij hier in het kort nog enige aandacht besteden aan de Algemene Vergade ring van de F. N. Z. (Ned. Zuivelbond) te Rotter dam, waar de Minister van Landbouw voor een stampvolle Diergaarde-zaal zijn eerste grote land- bouwrede hield na zijn benoeming. Onzes inziens was zijn debuut gunstig. Hij sprak duidelijk en met overtuiging en zijn rede had inhoud. Het was een verdediging en een motivering van zijn zojuist be kend geworden garantiebeleid. waarbij dus, even als in de vergadering van het Dag. Bestuur der Z. L. M. (zie „Kort Verslag"), reeds werd veronder steld, de garantieprijzen niet meer volledig gekop peld zullen worden aan de kostprijzen. Natuurlijk kan men het meer of minder eens zijn met dit standpunt en het zal wel blijken hoeveel kritiek dit zal ontmoeten. Wij hopen daar, zoals ge zegd, volgende week op terug te komen. Maar niet ontkend kan worden, dat er in de argumentatie elementen zitten, die een beschouwing wettigen. Met grote belangstelling ban men dan ook de komende weken tegemoet zien. S. In de vergadering van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap op vrijdag 11 sep tember werden o.m. de volgende punten besproken: "DESLOTEN werd de aandacht van de Zeeuwse ge- meentebesturen te vragen voor de taxatie van landbouwgronden in verband met de uitbreidings plannen, en als taxateurs aan te bevelen de door de landbouworganisaties aangewezen personen, welke terzake een opleiding hebben ontvangen. Gezien de opgedane ervaringen no de inpoldering van de Braakman, zal de medewerking van de be treffende instanties worden gevraagd, om verdro ging van landbouwgronden na gereedkoming van het Drie-eilandenplan te kunnen voorkomen of tot het uiterste te beperken. Met betrekking tot de verdrogende gronden rond de Braakmanpolder zullen opnieuw stappen worden ondernomen om tot een bevredigende situatie te kunnen geraken, daar de betreffende landbouwers te gronde dreigen te gaan. Met de door de bij de kanaalverbreding be trokken landbouwers aangewezen vertrouwens mannen werden de mogelijkheden voor schadever goeding nader besproken. Besloten werd om, voorzover daarop door de ge dupeerden prijs wordt gesteld, aan te dringen op compensatie middels toewijzing van niéuwe be drijven in Oost-Flevoland. Hiertoe zal de mede werking van Rijkswaterstaat worden gevraagd. Met voldoening werd geconstateerd dat met Rijkswaterstaat regelmatig overleg plaats heeft over de in déze voor de landbouw zo uitermate belang rijke aangelegenheid, en dat er bij deze dienst be grip bestaat voor de verlangens die van de zijde van belanghebbenden en georganiseerde landbouw nnaar voren worden gebracht. De vergadearing nam kennis van het, op ver zoek van de land- en tuinbouworganisaties door het secretariaat opgestelde, en door 76 land- en tuinbouwers ondertekende bezwaarschrift tegen uitbreiding van de waterwinplaats te Haamstede met 3 nieuwe putten, en besloot t.a.v. de verdere ontwikkeling de nodige medewerking te verlenen. Gezien de moeilijkheden, waarin een aantal boeren in Walcheren dreigen te geraken, wegens het ontbreken van een bevredigende schaderege ling voor de dit jaar plaats gehad hebbende werk zaamheden t.a.v. drainage en egalisatie, waardoor grote verliezen aan de oogst zijn ontstaan, werd besloten de door de kringbesturen van Z.L.M. en C.B.T.B. terzake gevoerde actie krachtig te onder steunen. teneinde gelijke behandeling van all« grondgebruikers te verkrijgen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 5