Boerderij en organisatie Wilmo-Van Driel Kunstmeststrooiers 672 ZEEUWS LANDBOUWBLAD OOST ZEEUWS-VLA ANDEREN. 14 september. STOFWOLKEN omgeven onze machi nes wanneer geploegd of gecultiva- terd wordt. Het land ligt er droog en •uitgemergeld bij. De enkele gewassen, welke nog enige kleur aan het land schap dienen te geven, staan dor en verwelkt. Dit alles een gevolg van de abnor male droogte. Vorig jaar voorspelde een Duitser deze zeer droge zomer en daar bij de voorspelling, dat wij in de ko mende dertig jaren dergelijke zomers kunnen verwachten. Wij hopen, dat hij evenveel gelijk krijgt als de „grote" Duitser van vijftien-negentien jaar ge leden. l>e suikerfabrieken staan voor een zeer moeilijke campagne. Men wil gaan ontvangen op 23 september op de ha venplaatsen en 24 september aan de fa briek. Wanneer de droogte echter aanhoudt zullen velen hun bieten niet kunnen rooien, omdat deze veel te vast staan. De verwachtingen van de gemiddelde opbrengsten der bieten in Nederland liggen tussen de 3538 ton per ha. Hieruit kunnen we constateren, dat voor velen 1959 als een zeer slecht bietenjaar in de herinnering zal blijven voortleven. Het gehalte ligt vrij gun stig, wat dan toch nog een pleister op de wonde zal kunnen zijn. Mocht het echter nog eens flink re genen, dan kan ook dit nog behoorlijk dalen. Ondanks de droogte zullen diegénen, die gebrek aan veevoer hebben, vroeg gaan leveren, ook omdat de fabrieken een behoorlijke premie zullen geven op de vroege levering. Naast de droogte-misère kunnen we ook spieken van een pootaardappelen- misère. Honderden partijen worden af gekeurd en betekent dit voor de telers een behoorlijke strop. Het meest merkwaardige is, dat voornamelijk op de aanwezigheid van bladrol wordt afgekeurd, een ziekte beeld wat tijdens de groei sporadisch werd waargenomen. Vele vragen zich dan ook af of deze controle welke enorm veel bladrol te zien geeft wel een juiste controle is. De ploegkampioenschappen zijn in volle gang. Oost Zeeuws-Vlaanderen hield deze enkele weken geleden. Winnaar werd J. Haak Pzn, en tweede J. Dieleman uit Axel. De organisatoren kunnen terug zien op een zeer geslaagde en druk-be- zcchte dag. Naast het schokkende nieuws dat de Russen hun eerste maanraket op de maan lanceerden, waar het ook al zo droog was, tenminste in Boedapest zag men de stofwolken, is er dan deze za terdag het groots opgezet fruitcorso in Goes. Voor velen dus een drukke week, eerst naar Den Bosch; ploegdemonstra- tie in Sluiskil en fruitcorso te Goes. WALCHEREN. 14 september. WEER liggen er een paar weken ach ter ons waarin geen regen is ge vallen. Bovendien deed de zon de tem peratuur hoog oplopen. Het grasland ligt er dor en kaal btj. Het jaar is nu zover gevorderd, dat grasgroei van betekenis niet meer te verwachten is. Op veel bedrijven is de melkgift belangrijk teruggelopen, on danks dat er wordt bijgevoederd. Het feit dat meestal goed drinkwater voor handen is, houdt het vee rustig. Wanneer straks bietenkoppen- en blad beschikbaar komen zal er veel direkt worden vervoederd. Oppassen voor overt'oedering is dan geboden. Wanneer een koe tijdens de stalperio- de 40 kg sappig voer verstrekt wordt is dit een normaal rantsoen. Door dit ook als richtlijn aan te houden bü het verstrekken van koppen en blad in de wei kan overvoedering worden voorko men terwijl tevens op deze wijze zo •weinig mogelijk vermorst wordt. Door op elke dag op dezelfde tijd het voer te verstrekken, blijven de dieren het rus tigst. Zou het gras nog wat gaan groei en dan kan met minder bijvoeding wor den volstaan. De aardappeloogst is nu meest wel op gang gekomen. Terecht zijn velen nog huiverig om tot inkuilen over te gaan. Men kan echter niet blijven wachten. Dat dit soms aanleiding is om direkt te verkopen is begrijpelijk. De prijs is thans weer iets gunstiger dan een paar weken terug. De Bintjes zijn nu meest al wel zover afgestorven dat vervelling uitblijft. Dat kleine doorwasknolletjes dit nog wel doen doet minder ter zake. Van de Alpha's is het loof meestal nog groen. Wanneer men de plant optrekt dan hangen de knollen soms taai aan de bos. Het blad onttrekt het vocht aan de knol. Dat hier beter gewacht kan worden met rooien is begrijpelijk. Nog slechts enkele dagen en de bie- tenoogst gaat beginnen. Wanneer onder de huidige omstandigheden met rooien moet worden begonnen, zal dit niet gemakkelijk vallen. De proefrooiin- gen wijzen uit, dat het gehalte de laat ste weken niet onbelangrijk is geste gen. Daarentegen is het gewicht vrij wel niet toegenomen. De verschillen van perceel tot perceel zijn echter groot, zodat de verkregen cijfers maar een betrekkelijke waarde hebben. Zo deur, ook daarvoor is regen nodig, doch liefst niet te veel, want een overmaat aan neerslag zal funeste gevolgen heb ben voor het suikergehalte. Momenteel schijnen de gehaltes heel goed te zijn. Ons district zal diverse tonnen minder bieten leveren dan op andere jaren. Een groot overschot aan suiker ligt niet in de lijn der verwachtingen. Bietencontingentering zal o.i. voor 1960 zeker van belang zijn, waarbij wij van onze kant voorstander zijn van een contingentering per provincie, en alleen in het uiterste geval contingen tering per bedrijf. Voor Zeeland is er dan wellicht niet zo heel veel te duch ten, omdat uitbreiding van de bieten teelt ook op bedryfstechnische gronden niet te verantwoorden zou zijn. In de komende winter zullen er op de verschillende plaatsen in onze kring weer cursussen georganiseerd worden. Dat deze cursussen voor onze agrari sche jongeren van groot belang zijn, be hoeft wel geen betoog. We willen dan ook een ieder die in de gelegenheid is om deze cursussen te bezoeken, met klem aanraden, deze geboden kans niet voorbij te laten gaan, want in de hui dige maatschappij geldt wellicht nog meer dan ooit, dat kennis macht is. Als I" zich nu direkt opgeeft kan het nog net! het er thans voorstaat moet een op brengst die 10 15 ton per ha lager ligt dan vorig jaar, worden verwacht. Zou het gaan regenen dan is, althans de eerste weken, geen belangrijk ho gere opbrengst te verwachten, terwijl het gehalte als gevolg van de vor ming van nieuw blad. terug zal lopen. Hoe men het keert of draait, wij zul len met een matige bietenopbrengst ge noegen moeten nemen. THOLEN EX ST. PHILIFSLAND. 14 september. WANNEER we ergens komen of met iemand spreken, dan is vrijwel steeds de eerste opmerking die men hoort, dat het zo droog is. Het zal heus met nodig zijn om van dit. jaar in onze agenda's op te schrijven dat het droog was, dat zullen we toch wel gemakke lijk kunnen onthouden. Kan een ander jaar zijn problemen meebrengen dat men zijn produkten moeilijk uit de grond en van het land af kan krijgen vanwege een overmaat aan neerslag, thans gaat de droogte een probleem worden. Slechts met moei te kunnen we de aardappels rooien. Met de zakkenrooier is het vrijwel on mogelijk vanwege de vele kluiten die meekomen. Met de voorraadrooier gaat het wel, doch ook hier vormen de kei harde kluiten een handicap voor de mensen die de aardappelen op moeten rapen. Tevens veroorzaken ze vervel ling van de aardappels, terwijl het ge vaar van blauw-worden toch ook niet helemaal denkbeeldig is. De opbrengsten ten aanzien waarvan de verwachting toch niet hoog gespan nen was, vallen ondanks dat toch nog wel tegen, een enkel perceel op opge vende grond buiten beschouwing gela ten. De prijs maakt in deze nog wel iets goed, maar aan hoge financiële op brengsten kan men toch bezwaarlijk komen. Niet alleen bij het aardappel rooien heeft men last van de droogte, ook de uien weet men niet opgetrokken te krijgen. Allerlei hulpmiddelen worden geprobeerd, maar al bij al gaat het slecht, en ook hier is de opbrengst dui delijk beneden de maat gebleven. Mo gelijk kan ook hier de prijs nog wat goedmaken. De bietencampagne staat voor de maar hier loopt men weer het risico onder natte omstandigheden te moeten ploegen, terwijl dat nu met weinig of geen structuurbederf kan gebeuren. Deze zomer is wel bij uitstek geschikt om het wortelonkruid een goede duw te geven. Wie door' inundatie of andere oorzaken met veel kweek te kampen heeft gekregen, heeft nu een schone kans om hiervan af te komen. Voor het onderdrukken van zaadonkruid is de zomer evenwel niet al te best, omdat er bij deze droogte niets wil kiemen. Hier en daar is men reeds enige tjjd bezig met opwinteren. In de zware grond, waar we weinig onkruid zoals muur meer mogen verwachten, is dit zeker niet te vroeg. Beter daar nu de grond omgebonkt dan over een paar maanden omgesmeerd. Het kost nu wel wat meer brandstof en bandensl^jtage, maar die paar centen komen er dubbel en dwars weer uit. Door de vele brede en diepe scheu ren is de zware grond goed opgeknapt, ljjkt ons; ze heeft zich zelf gemoord op een wjjze als door de mens niet met de beste werktuigen is na te bootsen. ZUID-BE VELAND. 14 september. X OORD-BE VELAND. 15 september. IN de achter ons liggende, natte ja ren deed de leus: „Beter grond in de aardappels dan aardappels in de grond" nogal eens opgeld, maar voor dit jaar is ze niet van toepassing. Er zit n.l. angstig weinig grond tussen en aan de aardappels, van het land opgeraapt. Het is terdege oppassen om beschadiging zo veel mogelijk te ontgaan. We zagen reeds een paar partijen met veel stoot- blauw. Uit een oogpunt van deze beschadi ging zijn in een jaar als dit dc ouder wetse tenen manden toch maar de bes te. Wanneer men ziet, hoe de aardap pels van een eindje in de ijzeren man den worden gegooid, dan gaan de ril lingen over je lijf! Hier en daar loopt een zakkenrooier. Op van te voren gecambridged land gaat het een beetje, maar ook daar is er nog veel kluitengeraap mee ge moeid. De grotere machines leveren dooreengenomen beter werk dan die van kleiner kaliber. Een nadeel van de grotere machines is vooralsnog, dat het ombouwen tot een doelmatige voor raadrooier zoveel tijd kost. Dan is dit jaar het krieltjespro bleem, op de doorwaspercelen vrij beangstigend. Met een strenge win ter zouden we in dit verband zeker gebaat zijn en deze verwacht men dan ook wel, maar men slaat de plank nogal eens mis met deze ver wachtingen. Als we het wel hebben, zouden deze zomer volgens de Enk- huizer Almanak vochtig en koel zijn, maar we zien het tegendeel. Mocht de komende winter vorstloos zftn, dan zullen we volgend jaar met de narigheid van zeer veel aardappelop slag zitten. Xa het rooien de schapen over het perceel laten „wieden" kan ons van heel wat schadelijk kriel afhelpen. Maar niet alle percelen kunnen wor den „bediend" op deze wjjze, daarvoor hebben we op Noord-Beveland nu een maal te weinig schapen. Het aardappel land niet al te diep ploegen vergroot aan dé ene kant de kans op kapotvrie zen van het kriel, maar bij uitblijven van vorst zal zelfs het kleinste kriel volgend jaar opkomen. Ook zou men nog kunnen wachten met het ploegen van het aardappelland tot er eens een nachtvorst over het kriel is gegaan, HET is nu half september dat dit ge schreven wordt en we zitten nog steeds in een zeer droge periode, waar in stof, harde kluiten en afbrandende graskanten in belangrijke matp voorko men. Hoewel afgelopen zondag door het K. N. M. I. enig uitzicht op regen was gegeven, is het toch droog gebleven. Door het droge weer worden op ver schillende punten de moeilijkheden steeds groter. Zo wordt bü het rooien van de aard appels het kluitenprobleem iedere dag groter. Om deze redenen is het niet meer mogelijk dat met de zakken- rooiers wordt gewerkt. Beschadigingen en kneuzingen van de aardappelen zijn dit jaar dan ook niet uitgesloten, voor al omdat er uiterst weinig losse grond op de opvoerketting mee naar boven gaat. Het aanwezig zijn van een rubberbe kleding op de staven van deze kettin gen is dan ook uiterst belangrijk. Bij verschillende partijen is 't wel gewenst deze nadat ze een veertien dagen in de kuil of in de koelcel gebracht zijn eens te controleren op het mogelijk voorko men van kneuzingen. Laten we in ieder geval de datum van woensdag 23 september niet vergeten om dan eens in de Wilhelminapolder te gaan kijken naar de demonstratie met aardappelrooimachines. Ik heb vernomen dat er 10 of 11 rooiers zullen komen. Het ziet er thans wel naar uit dat de meeste werkzaam heden dan een heel eind aan de kant zullen zijn, er is dan voor een ieder wel enkele uren beschikbaar om eens even te kijken hoe daar gerooid wordt, welke hulpmiddelen desnoods gebruikt wor den, welke moeilijkheden hier voorko men en tenslotte wat u hieruit voor uw eigen bedrijf kunt leren. Intussen naderen we met rasse schre den het begin van de suikerbietenoogst. Sommigen zijn optimistisch, anderen pessimistisch. Voor enkele percelen en ook nog wel voor enkele poldergedeel ten wordt op een goede opbrengst ge rekend, voor vele ander percelen en ook wel voor hele gebieden wordt een zeer matige oogst verwacht. De kleur van het bietenloof ziende zouden we dit jaar eens met een flink suikergehalte voor de dag moeten komen. Afwachten is hier echter de boodschap, over veer tien dagen kunnen we hier nog eens op terugkomen. Afwachten is het ook wie zaterdag 26 september, kampioenploeger van Zeeland zal worden. Deze wedstrijd wordt in de Wilhelminapolder bjj Goes gehouden. Daar is nu ook de kans voor de Zuid-Bevelandse jonge ploegers om eens te gaan kijken hoe het er toe gaat. Er is da.n zeer waarschijnlijk voor velen ook nog wel het een en ander te leren. (Advertentie =1» Qm De schotelstrooier waar niets tegenop kan. Voor elk bedrijf een passend type. Wie bet beste wil, wil WILMO

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 4