Het K.N.L.C. 75 jaar r waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Deze week pro. 2496 Franikering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1959 47e Jaargang: Zeeuws lahdboowblad Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND OP 23 september zal in een bij zondere algemene vergadering aandacht geschonken worden aan het 75-jarig bestaan van de top- organisatie onzer landbouwmaat- schappijen. De voorzitter Ir. Knott- nerus en de oud-voorzitter H. D. Louwes zullen bij die gelegenheid het woord voeren. Het feit dat H. M. Koningin Juliana de bedoeling heeft deze ju bileumvergadering bij te wonen zal aan deze herdenking een bijzonder heuglijk aanzien geven. In 1934 toen het Comité 50 jaar bestond heeft men wegens de be narde economische omstandigheden, waarin Nederland en vooral de landbouw zich bevond afgezien van een grootse herdenkingOnder andere omstandigheden zal men thans op eenvoudige en gepaste wij ze ee?i meer feestelijk karakter aan dit jubileumjaar kunnen geven. 1IET is nog al eens de gewoonte L om hooggestemde beschouwin gen bij gelegenheden als deze te de biteren. We geloven niet dat dit no dig is. Het Landbouwcomité is een federale organisatie, waar hard ge werkt wordt om de land- en tuinbouwbelangen gecoördineerd overal daar naar voren en tot gel ding te brengen waar dit nodig is. Uit de aard van zijn opbouw heb ben minder mensen rechtstreeks met het K.N.L.C. te maken, dan met de eigen maatschappij. Tengevolge van de contacten m.et bestuurlijke en deskundige vertegenwoordigers van de provincies is de invloed van het K.N.L.C. echter steeds belangrijk geweest. Na de tweede oorlog zijn de ta ken van de landelijke organisatie getuige Stichting voor den Land bouw en Landbouwschap nog zeer toegenomen. Wie echter de waslijst van werkzaamheden ook uit vroeger perioden nagaat, geraakt onder de indruk van de veelheid en variatie der onderscheidene aange vatte bemoeiingen. Soms leek het Comité ver zijn tijd vooruit, wan neer we lezen dat in 1923 Ir. S. L. Louwes sprak over Publiekrechte lijke landbouworganisatie, welk vraagstuk overigens in die jaren al gemeen aan de orde is geweest. WE menen dat we de betekenis van het K.N.L.C. door al die jaren heen nog eens goed tot uiting kunnen doen komen door het hier na afdrukken van het eerste urgen tieprogramma van juni 1930. Directe middelen. 1. Maatregelen tegen dumping. 2. Het openen van de mogelijkheid tot verhooging van ons autonoom- tarief van invoerrechten met behoud van de onvoorwaardelijke meestbegunstiging. 3. Het verleenen van regeerings- steun aan de suikerbietenteelt. 4. Het verleenen van tijdelijken steun aan de Coöp. Aardappel- meelindustriehetzij in den vorm. van een renteloos voor schot, hetzij op andere wijze. Stralend weer was het tijdens de keuringen te 's Hertogenbosch die dit jaar een dubbele Zeeuwse overwinning opbracht. Zowel kampioen hengst als kampioen merrie komen uit Zeeuws-Vlaanderen. Een resultaat dat Zeeland eer aan doet en een hartelijke gelukwens waard is. Op de foto de kampioen hengst Frits van Reigershoeve K 2508 van de heer G. Doens te IJzendijke. Op pagina 677 zijn nadere berichten opgenomen over deze tentoonstelling. (Foto Oscar de Milliano.) 5. Uitvaardiging van een z.g. maalgebod. waarbij wordt voor geschreven, dat van het bak meel, hetwelk hier te lande wordt gebruikt bij de broodbe reiding, een zeker percentage moet afkomstig zijn van inland- sche tarwe. 6. Afschaffing van den vleesch- accijns. 7. Verlaging van de vrachttarieven der Spoor- en Tramwegen voor land- en tuinbouwproducten. 8. Tijdelijke ontheffing van het landbouwbedrijf van de lasten der sociale verzekering. 9. Afschaffing van de crisisopcen- ten op de Grondbelasting. 10. Schatting van de waarde van vaste goederen voor de succes sie- en vermogensbelasting 7iaar de gebruikswaarde in plaats van naar de verkoopwaarde. 11. Bevorderen van het gebruik van Nederlandsche land- en tuin bouwproducten bij overheidsbe drijven en instellingen. 12. Verlaging van de kosten verbon den aan den uitvoer van vee, als daar zijn de keurloonen, kos- ten der voorbehoedende entin gen, etc. Het kort verslag van de vergadering van het Dage lijks Bestuur der Z. L. M., treft men aan op de tweede pagina van dit nummer. Indirecte middelen. 1. Instelling van een afzonderlijk Ministerie van Landbouw. 2. Wederaanstelling van een Di recteur-Generaal van den Land bouw. 3. Uitbouw van den binnenland- schen en buitenlandschen voor lichtingsdienst, uitbreiding van het landbouwonderwijs, inzon derheid van het lager landbouw onderwijs, alsmede betere outil lage van de Directie van den Landbouw. 4. Krachtige uitvoering van de Landbouwuitvoerwet. 5. Krachtige steun van de rege ring, ten aanzien van den aan leg van telefoon, waterleiding, verbetering der verkeersmidde len, verbetering der tertiaire we gen e.d. waardoor de bewoon baarheid van het platteland wordt bevorderd, en de trek naar de steden wordt tegenge gaan. 6. Financiëelen steun en/of ga rantie bij het verleenen van hypothecair- en bedrijfscrediet. OUDEREN zullen na herlezing van dit programma zich kun nen realiseren hoeveel er veran derd is op agrarisch gebied, doch op sommige punten ook hoe weinig. De jonge leden vooral doen goed stil te staan bij dit document, waaruit hen kan blijken dat zij onder bete re materiële voorwaarden leven en boer zijn dan hun voorgeslacht. Dat is mede bereikt onder leiding van de voortrekkers van het K.N.L.C., dat na de tijden van harde econo mische strijd, die nog geenszins achter ons liggen, in de latere jaren zo ter-echt 'ook steeds meer zich is gaa?i bezighouden met de niet-ma- teriële aspecten van het plattelands leven, op basis van aanvaarding van de beginselen van het Christendom. Mogen de komende 25 jaren er zijn van een blijven streven in opgaan de lijn. M. A. GEUZE 0 Onder grote belangstelling opende Hare Majesteit Koningin Juliana dinsdag jl. het nieuwe zittingsjaar der Staten-Generaal. In het overzicht van deze week (pag. 671) wordt van dit gebeu ren melding gemaakt. 0 De trekpaardententoonstel ling in 's-Hertogenbosch trok weer vele bezoekers. Tijdens een diner, dat de Koninklijke Vereni ging Het Nederlandsche Trek paard dinsdagavond aan zijn gasten aanbood, werd de voor zitter, de heer J. A. Stols de „médaille chevalier de mérite agricole" uitgereikt. 0 Het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité bestaat 75 jaar. Ter gelegenheid van dit feit treft men, achter in dit num mer, een speciale bijlage aan waarin dit feit herdacht wordt. 0 Het Landbouw Coöperatie Centrum voor Zuidwestelijk Ne derland organiseerde op 11 sep tember een geslaagde boeren leenbankendag. Een verslag over het daar besprokene moest deze week achterwege blijven omdat allereerst de op 27 augustus ge houden Walcherse randveefok- <lag de aandacht verdient. Op pagina 673 geeft ir. W. L. Harm- sen daar zijn mening over. O Tijdens de Algemene Verga dering van de Koninklijke Neder landse Zuivelbond F. N. Z. te Rotterdam, maakte minister V. G. M. Marijnen in een lezing aan zijn talrijk gehoor duidelijk, dat hij het garantieprijsbeleid meer wil afstemmen op correcties voor omstandigheden, ontstaan door een overvoerde wereldmarkt (pag. 673). 0 Hoe het K. N. L. C. eigenlijk werkt, wordt duidelijk gemaakt in de bijlage. Mr. E. Kuylman haalt eveneens in deze bijlage facetten uit de geschiedenis van de 75-jarige aan. 0 Het Dagelijks Bestuur van de Z. L. M. vergaderde maandag jl. Het Landbouwbeleid, schade vergoeding Walcheren en Schou- wen-Duiveland, vestigingsmoge lijkheden, meeldauw en bieten- loof en een geschenk voor het nieuwe provinciehuis waren pun ten van overleg (pag. 670). 0 Vandaag is het fruitcorso in Goes In de rubriek Tuinbouw (pag. 679) wordt hiervan melding gemaakt onder hoofd: „dingen van de week". Volmondig is de kroniekschrijver van mening, dat reclame gemaakt moet worden voor het Zeeuwse ooft. „Deze wereld staat nooit stil", schrijft Ir. Knottnerus „Naast de binnenlandse proble men zijn nu ook nog die van de internationale samenwerking ge komen. Deze laatste vragen van het Landbouw -Comité een steeds grotere inspanning". En, dat legt ook een verplichting op ons. VJ

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 1