Stark Earliest, tvinbouw. m een veel besproken appelras MET veel genoegen lezen we altijd „De Boomgaard het maandblad van de Kring Noord Ooslpoldwr van de F. N. O. In het laatste nummer vonden we een artikel over de Stark Earliest, dat zeker o<Ü voor de Zeeuwse fruitkwekers de moeite waard is. Immers, de Stark Earliest is een veel besproken appelras. Een ras dat allerwegen de aandacht trekt. In de Noord Oostpolder, maar ook in Zeeland. In bedoeld maandblad lezen we over deze appel het v olgende: DINGEN VAN DE WEEK ZATERDAG 19 SEPTEMBER 195» EEN van de gebeurtenissen die in de afgelopen week onze aandacht trok, was ongetwijfeld de opening van het nieuwe laboratorium van het Proef station voor de fruitteelt in de vollegrond te Wil- helminadorp. Dat was een zeer belangrijke gebeur tenis. In ons blad is er reeds aandacht aan geschon ken en een verslag er van kon u vorige week lezen. ik wil daarom niet in herhaling treden, maar wel aw aandacht vragen voor iets dat m.i. belangrijk is, maar veel te weinig gebeurt. Er is namelijk naar myn mening veel te weinig contact tussen weten schap en praktijk. Het is toch in feite zo. dat de wetenschap het van de praktijk moet hebben en omgekeerd de praktijk het van de wetenschap. De gewone gemiddelde fruitteler kan de wetenschaps mens op zijn laboratorium niet volgen in zyn micro scopisch of chemisch onderzoek. Hij kent wel de meeste vijanden van zijn bedryf cn tracht ze te be strijden. maar ziet ze anders dan dc man van de wetenschap. Dat is ook logisch en verklaarbaar. De wetenschap kan zelf maar in één enkel onderdeel zichzich specialiseren, laat staan dat dc fruitkweker met zijn bedrijf met vele onderdelen, dat ook nog zou moeten doen. Dat is ten enenmale onmogelijk. Toch kan dc wetenschap het niet zonder praktijk. Er zyn van die fruitkwekers, welke in hun bedryf niets ontgaat. Ze slaan elke dag alles gade. Elke nieuwe plaag bestuderen ze grond met niets meer dan een loep, een gezond nadenkend verstand en een grote liefde voor het vak. Meestal komt hij nooit verder dan het eigen bedryf, waar hij zelf verder experimenteert. Waarom zou men het voorleggen aan de mensen van de wetenschap Volgens de be haalde wetten klopt het niet met zijn gedachten. Hy heeft geen behoefte met al die mensen met Dr. cn Ir. voor hun naam te discussiëren over bepaalde dingen. Daar voelt hij zich niet bekwaam voor. Dat is niet goed, zult u zeggen. Inderdaad is dat waar, maar het kan ook wel de fout zijn van de wetenschap, die alles heeft uitgeknobbeid en niet reageert op alle mogelijke verrassingen, die zich in de natuur afspelen cn het eerst worden opgemerkt door de waakzame vakman, welke niets ontgaat. Onze oud-tuinbouwconsulent, thans de directeur- generaal van de landbouw, heeft het zo kernachtig gezegd bij de opening in Wilhelminadorp, dat het wel eens zo zou kunnen zijn, dat we nog maar aan het begin staan van onze onderzoekingen. Dat zegt iemand, die in de beginjaren van zijn loop- haan de praktijk is ingegaan om wetenschap te vergaren om daarna de opgedane kennis weer te toetsen in verder onderzoek. We zijn in de laatste jaren snel vooruitgegaan met ons onderzoek, maar toch zijn er nog tal van grote problemen, welke ragen om uitkomst. De steeds maar meerdere bespuitingen, welke we moeten uitvoeren eu liet geringe resultaat ervan met de legio aangeboden middelen. Is dat reeds geen nachtmerrie voor menig fruitteler Het is te hopen dat het Proef station met zijn staf van deskundigen goed werk mag doen. Dat praktijk en wetenschap ten nauwste mogen samenwerken. Dat de wetenschapsmens de eenvoudige vakman niet ziet als iemand, welke er toch niets van weet. Dat zou wel eens tegen kun nen vallen. Dat ook de fruitkweker de weten schapsman niet ziet als een ambtenaar die toch ook aan de kost moet komen, maar als een steun en een raadsman, die voor de belangen van de fruitteelt zich met volle overgave geeft. Dan zal het bedrijfsleven dit nieuwe gebouw in Wilhelmina dorp zien als een deel van zijn bedrijf, onmisbaar in de strijd om het bestaan; als iets waar hij ook graag iets voor zal offeren als hem dat wordt ge vraagd. "IETS van geheel andere aard, dat in deze week onze aandacht vraagt en op de dag dat dit blad verschijnt haar hoogtepunt zal bereiken, is het fruitfeest met fruitcorso te Goes. Dit is ten nauwste verbonden met de fruitteelt, want het doel ervan is om reclame te maken voor ons Zeeuwse fruit. Niet iedere fruitkweker loopt daar warm voor en ziet er wat in. Zeer begrijpelijk is dit. Van nature is de fruitkweker een rustig mens die niets liever doet dan werken in zijn be drijf en met zijn gezin te genieten van het werk zijner handen. Nu komt daar het corso, met al zyn tam tam er om heen geweven, en de fruitkweker wrijft zijn ogen eens uit en vraagt zich af: is dat nu allemaal nodig om ons goede fruit aan de man te brengen Moeten daar nu een fruifee, hofdames cn een hele boel muziekkorpsen aan te pas komen Moet zo de aandacht gevestigd worden op ons fruit Of is het ..de stad", die door middel van dit corso de duizen den zoekt binnen haar poorten te krijgen in de wetenschap, dat ze er allemaal wel een veertje laten Of is het de feestlust van velen en er moet toch een aanleidng z|jn om te feesten Dit zijn van die vragen en opmerkingen, welke men zoal hoort in het gewone leven. De waarheid zal wel zijn, dat er in al die opmerkingen een kern van waarheid schuilt. De grote vraag echter waar het om gaat is deze: moeten we reclame maken of niet Dan zeggen we volmondig: ja. Worden er op andere terreinen geen miljoenen uitgegeven voor reclame Denk b.v. eens aan een sigarettenmerk, aan een nieuw wasmiddel enz. Deze zakenmensen zouden nooit die uitgaven zich getroosten als men niet over tuigd was van de noodzaak er van. Zo is het ook met ons fruit. Onze concurrenten zitten ook niet stil. Zij zullen alles in het werk stellen om ons te verdringen. De concurrentie is hard. Daarom zullen rvE Stark Earliest blijft aller aandacht trekken en blijft veel omstreden. De een dweept er mee, de ander scheldt er op. En dat is niet speciaal in onze omgeving het geval, maar ook landelijk ligt dat zo." De teleurgestelden hebben indertijd de over dreven verhalen over de goede eigenschappen let terlijk geloofd. Volgens sommige artikelen ontbrak er niets aan de Stark. Het was de grootste ont dekking op fruitteeltgebied van deze eeuw. Dat was natuurlijk voorzichtig uitgedrukt ietwat op geschroefd. Zo voorgesteld, kon de Stark Earliest alleen maar teleurstellen. Maar degenen die het ras wat nuchterder bekeken, zijn er meestal wel te vreden over. Ze zien het ras als een welkome aan winst van het sortiment zomerappels. Over de prijs lezen wc dat de middenprijs van de Stark Earliest in de Noord Oostpolder dit jaar lag tussen 75 en 80 cent per kg. Ook elders werd het ras hoog gewaardeerd. Verpakt bracht het soms ver boven de gulden per kg op. Overigens moet worden opgemerkt dat de aanvoer van het ras nog gering is, zodat het prijsverloop nog niet alles zegt. Pas over een aantal jaren, bij grote aanvoeren, zal blijken hoe het zich houdt. Maar toch mag men ver trouwen dat de Stark het zal winnen van de Yellow in verband met de veel mooiere kleur, en van de Perzikappel wegens de betere kwaliteit. De Stark Earliest is namelijk bijzonder fraai gekleurd, heeft een mooie vorm, smaakt als vroege appel goed en is redelijk houdbaar. Vooral om deze redenen mag de appel gelden als de beste van de vroege rassen. DE VRUCHTGROOTTE T"\E klachten over te kleine vruchten houden aan. Waarschijnlijk is hiervoor in :t bijzonder reden bij aanplant van sterke onderstammen of als het tegenloopt, b.v. door droogte. In de N.O.P., waar de Stark vrijwel uitsluitend op IX voorkomt, was ook dit seizoen de vrucht grootte beslist bevredigend. Een teler vertelde b.v. dat meer dan 90 van zijn Stark boven de 65 mm kwam. Hij had zelfs een paar kisten boven de 85 mm. Een grove appel is het niet; hij zal nauwe lijks de grootte van de Cox's halen. Maar op IX wordt hij in de N.O.P. toch wel voldoende van dikte. Wellicht dat het later minder gunstig wordt als de groei uit de bomen raakt PRODUKT1E TJET ras is vroeg vruchtbaar. Op het jarige hout worden volop bloemen gevormd en deze zetten vrucht. Dat is een belangrijk voordeel. De boom groeit bovendien flink, ook op IX. We hadden bij die vroege vruchtbaarheid een zwakkere groei ver wacht. De takken zijn goed „bekleed" met vrucht hout. De boom vormt daardoor gemakkelijk. Nog altijd twijfelen we er aan of het ras werke lijk produktief is. Het mag o.i. niet worden ver geleken met een James Grieve of een Golden De licious. Ook niet met een Perzikrode zomerappel. Deze zullen het alle in opbrengst winnen. Maar het meest voor de hand ligt dat we de Stark vergelijken met de Yellow. En dan wint hij het. De Stark Earliest groeit vlotter, draagt vroeger en waar schijnlijk ook meer dan dc Yellow. Op een aantal bedrijven in de N.O.P. staat de Stark in zijn vierde groeijaar. De opbrengst van deze bomen bedroeg we als fruittelers ons niet afzijdig kunnen houden van een fruitcorso, dat is bedoeld als reclame voor ons produkt. Het geld dat het vraagt, is maar een fraktie van de miljoenen, die het Zeeuwse fruit opbrengt. Evenwel zullen de organisatoren er rekening mee moeten houden dat het ook werkelijk een reclame object voor het fruit moet zijn. Iets, dat het ver trouwen van de fruitkwekers heeft. Een evenement, waarbij elke fruitkweker zich kan thuis voelen en aan meewerken. Dan zullen vele bezwaren wegvallen, welke er onder fruit kwekers nog zijn. Men zal in de toekomst er een parig de schouders onder zetten, want dit feest van het Zeeuwse ooft moet slagen. Tot de volgende week. moeilijk op kleur. Daarom wil men die graag wat extra lang laten hangen. Maar als de grondkleur van groen is veranderd in ivoor, duurt het maar kort of de appels hangen gescheurd en melig aan de boom. meestal ca. 8 kg. Tijdens het rijpen leek het meeft De appels vallen echter zo op door de helderrode kleyr dat je ze te goed ziet hangen. Bij een Golden Delicious of een Lombarts haal je nog wel eens een appel te voorschijn van onder het blad, die tevoren moeilijk zichtbaar was. Deze meevallers zijn bij de Stark Earliest schaars. We verwachten op latere leeftijd geen hoge, maar wel een bevredigende produktie van b.v. 15.000 tot 20.000 kg per ha. Zou de prijs dan ook gemiddeld 80 cent per kg blijven Men doet goed daar niet op te rekenen. HOUDBAARHEID T\E houdbaarheid is in de N.O.P. wat tegengevallen. De appels die wat in de schaduw hangen, komen De pluk luistert daarom vrij nauw. Regelmatig doorplukken is nodig. Het is een appel waar dus tamelijk veel werk aan zit. Dat is trouwens normaal voor een zomerappel. Ook hier was de tegenvaller eigenlijk gelegen in het feit dat in de eerste ba- richten zo hoog werd opgegeven van de houdbaar heid. Op tijd geoogst is het ras gezien als zomer appel vrij lang verhandelbaar. DE (ONBETROUWBARE) KLEUR "LTET is erg jammer dat de vruchtkleur zo on- standvastig is. Wie bomen plant moet er reke ning mee houden dat een deel ervan gestreepte of zelfs gele appels voortbrengt in plaats van egaal rode. De Stark moet het vooral van de kleur hebben. Dat zal waarschijnlijk later nog duidelijker blijken als de aanvoer op de veilingen toeneemt. Selectie zal hier uitkomst moeten brengen. Er is nu al vrij veel verschil merkbaar in de afkomst van het plant- materiaal. Daarbij is de kans groot dat we aan het selec teren moeten blijven, omdat het ras vermoedelijk een sterke neiging tot teruglopen heeft. TOCH EEN AANWINST 71LS we de opgeblazen verhalen van de eerste jaren even vergeten en de Stark Earliest ob jectief bekijken zoals hij is, komen we tot de con clusie dat het toch een aanwinst is. Vooral in de N.O.P. lijken de kansen gunstig. De Close en Yellow komen hier zo laat, dat ze in de volle aanvoer van de zuidelijke Stark Earliest vallen. Vooral de Yellow zal het o.i. niet gemakkelijk krijgen, want dat ras kan het al erg moeilijk tegen de Stark Earliest opnemen. De Stark Earliest heeft weinig concur rentie van appels uit het zuiden. Het duurt tot de James Grieve voor een appel van betere kwaliteit aan de beurt komt. En die eerste Groene Grieve uit het zuiden waar men altijd zo in de weer ia om héél vroeg te zijn is ook niet bepaald een delicatesse. Voor er werkelijk eetbare James Grieve aan de markt komt is de laatste Stark geruimd. Er is dan ook geen reden om de Stark vroeg te plukken. De laatste geplukte uit de N.O.P. waren dit jaar de duurste. Voor de zoveelste keer: de Stark Earliest is niet de wonder-appel zoals hij eerst werd afgeschilderd Maar vooral voor de N.O.P., waar men het ras op IX kan planten, is het een appel die de Yellow grotendeels in het plantschema kan vervangen." EN ZEELAND? ■POT zover dit artikel uit het N.O.P. fruitteeltblad, dat we uitvoerig hebben weergegeven omdat er ook voor Zeeland veel waardevolle dingen in staan. Evenals in de N.O.P. is ook de Stark Earliest in Zeeland ongetwijfeld op haar plaats. Ook hier staan we voor de vraag hoe de vruchtbaarheid zal zijn en ook in onze provincie zijn er heel wat telers welke daar niet zoveel vertrouwen in hebben. Op goede grond en op de juiste onderstam zal het waarschijn lijk wel gaan, al moeten we er aan toevoegen dat er nog niets met zekerheid gezegd kan worden. Nog maar een poosje en de fruitkweker welke ver anderingen wil aanbrengen in zijn bedrijf, zal een beslissing moeten nemen omtrent de vraag met welke appelrassen hij het zal proberen. Als U nog geen Stark Earliest hebt, dan lijkt het ons een ras dat aanbeveling verdient, hoewel we willen waar schuwen tegen al te grote uitbreiding van de teeïl van dit ras. Men moet niet overdrijven, zeker niöl bij een ras als dit, dat nog verschillende vraagtekens in zich heeft. Dat geldt uiteindelijk echter voot alle rassen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 11