r J J waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Q\ LKZiCHT Geslaagde dag Zorgen voor Polderbesturen Onderzoek in Fruitteelt Zitdagen Boekhoud bureau Zaaien om te oogsten V. Deze week 0 De export van consumptie aardappelen vanuit Zeeland, wordt steeds belangrijker. De coasters komen thans in Zeeuw se havens laden, wat niet alleen Zeeland, maar ook de consument ten goede komt. Op i>agina 651 publiceren wij een artikel van de heer J. Hertgers, waarin, aan de hand van recente gegevens, de ontwikkelingen worden beschre ven. No. 2495 Frankerfn? bij abonnement: Terneuzeti ZATERDAG 12 SEPTEMBER 195* 47e Jaargang ZEEUWS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND RUIM 300 bestuurderen van Zeeuwse polders en waterschappen keken zaterdagmiddag na een tocht, door het prachtige Oost Zeeuws-Vlaamse boerenland op de dijk van de Hedwigpolder over het Land van Saeftinge. Het lag er door de warme zon overgoten, rijp om te worden ingepolderd. De schorren waren zich niet bewust van de internationale vraagstukken, die nog steeds een ernstig beletsel vormen voor het leggen van de dijk, die hen voor overspoeling moet behoeden. Maar het gezelschap, dat zich na een voor treffelijk geslaagde ochtendvergadering van de Zeeuwse Polder- en Water- schaps Bond derwaarts had gespoed, had uit de inleiding van Dr. Ir, F. P. Mesu goed begrepen, dat inpoldering van dit Land van Saeftinge afhankelijk zal zijn van de vele plannen rond de Westerschelde en rond de uitbreiding van de havens van Antwerpen. De rede van de oud-Directeur van de Cultuur-Technische Dienst was ge volgd op een korte, doch ernstige ope ningsrede van Voorzitter P. J. J. Dek ker, die deze richtte tot een zaal vol met belangstellenden, waaronder de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, die zeer har telijk welkom geheten. FINANCIERING, HET GROTE VRAAGSTUK DE heer Dekker begon met erop te wijzen, dat de concentratie van de polders op Schouwen-Duiveland, Tho- len, Noord- en Zuid-Beveland reeds nu uitwees, dat grotere taken aangepakt en opgelost kunnen worden. De erva ring van de eerste acht maanden was tevens, dat de eisen, die aan de Dage lijkse besturen gesteld worden, zeer hoog zijn. Een van de grote vraagstukken, waarvoor men in Zeeland gesteld wordt, is de financiering van de niet- planwegen. Uit cijfers van 1957 blijkt v/elk een zware last deze vormt. De totale lengte van de niet-planwegen, in beheer bij polders of waterschap pen, bedroeg in dat jaar in geheel Nederland 13.460 km. Hiervan lagen liefst 3.396 km, of 25 in onze pro vincie. Het wordt hoog tijd, dat de rege ring de polders gedeeltelijk van deze last bevrijd, vooral daar heel wat van. deze wegen tot interlocale verbindin gen zijn geworden. Op de Rijksbegroting wordt thans slechts 1 miljoen per jaar uitgetrok ken, waarvan in Zeeland in 1957 werd uitgekeerd ƒ206.000. Dit is 60 per km. De gemiddelde kosten van onderhoud liggen echter op 500 per km. 'De voorstellen van de indertijd in gestelde Commissie-Oud, die 50 Terneuzen: Woensdag 16 sept. in hotel „Des Pays-Bas". Oostburg: Woensdag 16 sept. in café „De Windt". Zierikzee: Donderdag 17 sept. in hotel „Huis van Nassau". Middelburg: Donderdag 17 sept. in hotel „De Eendracht". St. Maartensdijk: Donderdag 17 sept. in hotel „Hof van Hol land". Dezer dagen spraken we een kleine boer, en onze ervaringen over de gevolgen van de droogte uitwis selende, vertelde hij o.a. van 80 are 72 kisten aardappelen geleverd te hebben. Soms kreeg hijzeide hij, net de poter die gezet was, terug. Het beroerdste was echter dat de poter die gezet was 30 cent/kg ge kost had, terwijl die weerom kwam slechts 5 cent/kg opleverde. En dat, wanneer men slechts enkele ha's land heeft, waarvan men moet leven! waren, zijn niet uitgevoerd vanwege de financiële consequenties voor het Rijk. Er moet echter met klem op een verbetering in de bijdrage van het Rijk worden aangedrongen. TEMPORISERING ALS tweede punt sneed de Voor- zitter van de Zeeuwse Polder- en Waterschaps Bond het punt aan van de dijkverzwaring langs de Wester schelde. Wanneer deze verbeterings- werken over een langere tijd, dan aanvankelijk in de bedoeling lag, worden uitgesmeerd, betekent dit, dat de onveiligheid voor de bewoners voortduurt. Men onderschatte dit ge vaar niet. Stormschaden volgen el kander op ongeregelde tijden op. Men denke aan de jaren 1906 en 1911 Het is .een Zeeuws belang, maar ook een nationaal, dat de afwerking snel ge schieden kan. In dit verband sprak de heer Dek ker zijn grote ongerustheid en teleur stelling uit over het uitblijven van de financiële regeling van de Deltawet en de Bijdragenwet. De waterschap pen dienen zo spoedig mogelijk te we ten, waar zij aan toe zijn. De ver gadering besloot een telegram aan de Minister van Verkeer en Water staat in deze geest te sturen. Later op de ochtend besteedde ook de heer Mesu aandacht aan deze kwestie. Hij zeide, dat de Bijdragenwet op grond van de Deltawet en de Alge mene Bijdragenwet, welke de wet van 1870 op de Calamiteuze polders moet gaan vervangen, volgens hem gedane mededeling binnenkort bij de Staten-Generaal worden inge diend. Aan de onzekerheid omtrent dit punt zal dan ook in afzienbare tijd een einde komen. Wij zijn van mening, dat het hoog tijd wordt, want een verder uitstel zal zeker een belemmering vormen voor verdere concentratie van polders, o.a. in Oost Zeeuvvs-Vlaanderen. Aan de inleiding van Dr. Ir. Mesu hopen wij afzonderlijk aandacht te besteden, omdat deze op zeer duide lijke wijze alle problemen en plannen rond de Westerschelde behandelde. Dit zal pas over enige weken kunnen geschieden wegens de overvloed van copy. De ochtendvergadering werd beslo ten-met een rede van Ir. L. Uildriks over het moeilijke onderwerp: „Wat moet worden beschouwd als achter stand in openbare werken in de pol ders en waterschappen, die per 1 jan. 1959 geconcentreerd zijn?" Waarna de eerdergenoemde excur sie plaats vond. PRACHTIGE VEE-SHOW EVENEENS begunstigd door het *-• mooie weer, trokken op 4 sep tember in Den Bosch aan het oog van duizenden boeren en boerinnen de beste stieren en koeien voorbij van de drie veeslagen, die verenigd zijn in het 85-jarige Nederlandse Rund vee Stamboek. Men kon hier volop genieten van prachtige groepen zwart-bonte, rood-bonte, zwarte en rode blaarkoppen. Bij deze tentoon stelling kwamen de koeien van de heren Scheele uit Hoek en Brasser uit Vrouwenpolder met een eerste prijs in hun categorie goed uit de bus. Zij hielden de eer van Zeeland hoog, het geen uiteraard niet meeviel temidden van zoveel kwaliteit. Een alleraardigste optocht, getiteld; „Vroeger en Nu", georganiseerd door de Bonden van Plattelandsvrouwen fleurde het programma op. Zeeland demonstreerde de fruitoogst. OPENING LABORATORIUM PROEFTUIN UOOR de fruitteelt in onze pro- vincie en in geheel Nederland vond er een belangrijke gebeurtenis in Wilhelminadorp plaats. Daar open de maandag de Direkteur-Generaal van de Landbouw, Ir. A. W. v. d. Plassche, het nieuwe laboratorium van het Proefstation voor de fruit teelt. Elders wordt in dit nummer aandacht aan dit feit geschonken. Wij willen hier slechts wijzen op het voor recht, dat dit onderzoekingswerk in onze provincie plaats vindt. Negen knappe onderzoekers verrichten er belangrijk werk op het gebied van ziekten en ziektebestrijding, van bodemkundig onderzoek en van cul- tuurproeven. De fruitteelt is een belangrijke be- staansbron voor onze Zeeuwse plat telandsbevolking. Het is een arbeids intensieve teelt, die vele handen werk geeft. Hoe vaak lezen en horen wij de laatste jaren niet, dat Zeeland achtergebleven is op het terrein van de industrialisatie en daardoor van ontwikkeling. Maar wie denkt, dat alle zegeningen van industrievestiging met alles wat daaraan vastzit, moet komen, vergist zich schromelijk. Op ander gebied staat Zeeland vooraan. Dit is o.a. het geval met onze prach tige fruitteelt. Er werken thans in een modern laboratorium heel wat mensen daar in Wilhelminadorp om deze fruitteelt nog verder op te voe ren. Het centrum van onderzoek op dit gebied voor het gehele land be vindt zich in onze provincie. Laat Zeeland daar gerust eens trots op zijn. S. 0 In nevenstaand Overzicht wordt verslag uitgebracht van. de vergadering van de Zeeuwse Polder, eu Waterschapsbond. De voorzitter, de heer P. J. J. Dek ker wees in zijn openingswoord o.nu op liet uitblijven van de fi nanciële regeling van de Delta-- wet en de Bijdragenwet. Er schijnt echter binnen afzienbare tijd een eind aan de onzekerheid te komen. 0 De aardappeloogst staat in het volle licht van de belangstel ling. De nog steeds heersende droogte roept speciale problemen op. Aan de kwaliteit moet bij het rooien aandacht worden besteed. Meer hierover op pagina 655. 0 Na het oogsten komt het be waren. Op de vraag, of het aan tal aardappel bewaarplaatsen in in Zeeland nog kan worden uit gebreid wordt op pagina 652 een antwoord gegeven. 0 Dat aardappelen een belang rijk produkt zijn voor onze pro- vincie vroeger al bekend om de Zeeuwse blauwe blijkt uit een paar cijfers. Zo werden in 1958 ongeveer 2,5 miljoen zakken aardappelen verladen in onze provincie. Gerekend mag worden, dat hiervan 2 miljoen zakken per vrachtauto naar de elf Zeeuw se havens worden getranspor teerd. 0 Beraadt u reeds nu op de ras-, senkeuze. Een mededeling van de Rijkslandbouwconsulenten in het zuidwestelijk zeekleigebied is op pagina 654 opgenomen. 0 Een goede raad voor deze week. Het gebruik van een bie tentang is de moeite waard; ten minste voorzover handwerk plaats heeft. 0 Hoe het weer in de maanden juli en augustus is geweest wordt gemeld op pagina 606. Op die pagina een serie korte be richten. Meer van deze korte berichten op pagina 656 waar men ook de rubriek„Wetens waardigheden voor de werk gever" vindt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 1