Wijziging sortèringsvoorscliriften uien dingen van de week Minimumprijsregeling voor fruit Exportmoeilijkheden en -mogelijkheden ER DAG 5 SEPTEMBER 19 5 9 TllNBOlM. HOEWEL er ook in onze provincie uientelers zijn die zelf hun uien sorteren en een gesorteerd produkt ten verkoop aanbieden, is hun aan Al toch niet groot. De meeste telers van uien brengen hun produkt naar de veiling waar het velt klaar gemaakt, of verkopen het „lands- gewas" aan de handelaar. Over het algemeen heb >en de telers dan ook niet zoveel te maken met aBe nieuwe - sprteringsvoorschriften voor uien ':c met ingang van 21 september a.s. van kracht zullen worden. Toch willen we er melding van ma ien omdat in de eerste plaats er velen in onze provincie zijn die met de teelt van uien hebben maken en in de tweede plaats omdat liet goed fis dat men weet wat er te koop is op het terrein van de afzet van dit wat kilo's betreft, belang rijkste Nederlandse expertprodukt. ||OEWEL op het moment dat we dit. schrijven de publikatie in de Staatscourant van de Mi nisteriële beschikking nog niet heeft plaats gevon den, mag worden verwacht dat dit toch binnen kort zal gebeuren en dat met ingang van 21 sep tember de uien als volgt gesorteerd zullen moe ten worden: picklers van 2028 mm, uitsluitend unbieden in kleinverpakking tot 5 kg; picklers van 25 tot 35 mm; drielingen krijgen de maat 3247 mm. en gewone uien 40 mm en opwaarts met een maximum verschil tussen de grootste en kleinste ui per verpakkinseenheid van 20 mm. Vertier zullen picklers van langwerpig flesmodel wiet voor uitvoer in aanmerking komen. Deze maatregelen zijn genomen naar aanlei ding van de enige weken geleden gehouden ver gadering van deskundigen, belegd door het Uit- voercontróle Bureau voor Tuinbouwprodukten en de Stichting Nederlandse Uienfederatie. Tijdens deze in Rotterdam gehouden bijeenkomst heeft de heer P. H. W. Klamer, directeur van het U.C.B.. ten kritische beschouwing gehouden over de uienexport. Daarbij heeft deze deskundige er op gewezen dat er teveel goede en slechte partijen uien door elkaar worden aangeboden. De heer Klamer heeft daar ook met nadruk verteld dat Nederlandfgrote moeite zal moeten doen om' zijn plaats als uien exporterend land te behouden. In de rij van uien exporterende landen neemt Nederland de tweede plaats in. Om die plaats te behouden zal veel moeten gebeuren op het gebied van het verbeteren van de kwaliteit. In het alge meen zijn de Nederlandse uien niet voldoende hard en niet voldoende houdbaar. Voor een deel is dat een teelt-aangelegenheid, een kwestie van zassenkeus en van bemesting. Voor een deel komt het echter ook door beschadigingen bij de oogst en bij het sorteren. De heer Klamer wees er op, dat dé uien niet MAANDAG 7 september treedt de nieuwe mi- nimumprijsregeling voor appelen, seizoen 3959'60 in werking. Deze nieuwe regeling houdt m, een verhoging van de minimumprijs voor appels en een vergoeding bij doordraai. In het kort willen we hier weergeven de voornaamste bepalingen van de nieuwe regeling. De minimumprijs voor appelen wordt vastge steld op 8 cent per kg. De vergoedingsprijs voor appelen, met uitzondering van kroet, wordt 6 cent per kg. Indien bij verkoop aan de industrie een hogere prijs dan 6 cent per kg wordt verkre gen krijgt de teler de werkelijke opbrengst uitbe taald. Indien appelen niet verkocht kunnen wor den voor de minimumprijs van 8 cent per kg zul len deze uitsluitend ten verkoop worden aange boden aan de industrie met in achtneming van een minimumprijs van 5 cent per kg. Indien op een minimumprijs van 5 cent geen kopers worden gevonden zal dit fruit uit de markt worden ge nomen en worden vernietigd. HEFFING Om voor de doorgedraaide appelen, met uit zondering van kroet, een vergoeding van 6 cent per kg te kunnen uitbetalen, zal een fonds wor den gevormd door middel van een heffing op de appelen welke op de veilingen 15 cent per kg en minder opbrengen. Deze heffing komt ten gun ste van het bestaande minimumprijzenfonds voor appelen van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen en bedraagt ƒ0,20 per 100 kg. KROET Op kroet zal geen heffing worden opgelegd, terwijl evenmin bij doordraai een vergoeding zal worden uitgekeerd. Bij verkoop aan de industrie zal voor kroet een minimumprijs worden aan gehouden van 3 cent per kg. Indien de industrie geen belangstelling heeft voor kroet tegen een prijs van 3 cent per kg zal het doorgedraaide produkt worden vernietigd en zal een aanvoerverbod voor kroet worden inge steld. ïn verband met de beperkte verwerkingsmoge- lijkheden voor appelen in de maand augustus gaat deze regeling niet eerder in dan a.s. maandag 7- september. Ten aanzien van de peren is geen nieuwe re geling gemaakt. Hiervoor blijft de bestaande re geling van kracht. De minimumprijs voor de handel is 6 cent per kg en voor de industrie 3 cent per kg. Bij doordraai krijgt de teler voor pe ren geen vergoeding. De nieuwe regeling voor appelen zal gelden voor het gehele seizoen 1959 6G Daarna zal door het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen opnieuw worden bekeken wat gedaan moet worden. langer op het land mogen blijven liggen dan strikt nodig is. Als er een afstaartpiachine ge bruikt moet worden, dient dat met de grootste voorzichtigheid te gebeuren. Over de mogelijkheden tot kwaliteitsverbetering sprak de heer J. L. Koert, boofd-assistent bij de Nederland e uienfederatie We kunnen hier on mogelijk deze interessante en deskundige inlei ding weergeven. ALS taak voor de toekomst zag de heer Koert het krachtig blijven streven naar verbetering van de eigenschappen van de ui, met name van de houdbaarheid, door middel van veredeling. Voorts het blijvend aandacht schenken aan ver betering van teeltmethoden, ras, bemesting, ziek tebestrijding en het grote zorg besteden aan oogst, bewaring en verzendklaar maken van het produkt. Verder waarschuwde deze spreker ern stig tegen het kwaad van achter de markt „aan- zaaien". wat vooral bij de uien erg groot is. Er dient steeds een globaal areaal aangehouden te worden. We maken in het kort hier melding van deze bijeenkomst en van de wijziging van de sorte ring omdat de uienteelt voor Zeeland zeer be langrijk is. De handel in uien is ondertussen al weer volop aan de gang. Voor de gewone uien wordt op het ogenhjik tussen 17 en 18 cent per kg betaald. Voor de telers die een goede oogst heb ben. is dat een zeer behoorlijke prijs. Over het algemeen valt de uienoogst dit jaar echter erg tegen. Er zijn wel goede percelen maar top-op- brengsten zullen er wel nergens zijn, integen deel, het aantal percelen datT een zeer lage op brengst zal geven is ver in de meerderheid. Ook het areaal is dit jaar heel wat kleiner dan het vorige jaar. |)E mate waarin export mogelijk is, is voor de u afzet van onze tuinbouwprodukten van het allergrootste belang. Elke keer opnieuw wanneer we de exportcijfers zien, raken we hiervan on der de indruk. Als fruitkwekers hebben we het persoonlijk weer een keer al te duidelijk onder vonden toen twee weken geleden België zijn grenzen sloot voor appels uit Nederland (en voor appels uit andere landen). Er gingen van uit Zeeland elke week veel appels naar België. Toen de grenssluiting kwam,zaten we juist middenin de Zigeunerin, een ras dat in België erg gevraagd is, maar in het binnenland niet gewaardeerd. De Belgen kochten hier veel Zi geunerin en ze betaalden er tijdens de drukste aanvoerdagen nog regelmatig 35 tot 40 cent per kg voor. Toen ging de grens echter dicht en de prijs liep terug tot minder dan 20 cent per kg. Dat was jammer en een teleurstelling voor de telers die hun vruchten zo lang mogelijk lieten hangen om ze mooi op kleur te krijgen. Het slui ten van de Belgische grens voor appelen was ook op de andere rassen van invloed, maar toch niet niet in zo ernstige mate als bij de Zigeunerin. In de rubriek van de marktberichten kunt u meer lezen over de prijsontwikkeling. Op deze plaats behoeven we daar dus niet dieper op in te gaan. We willen enkel wijzen op het ver schijnsel als zodanig. Met de afzet van peren gaat het bijzonder goed. Er zijn al een keer geruchten geweest dat België de grens voor peren zou sluiten maar bij die geruchten is het gelukkig tot op heden gebleven. Vanuit Zeeland gaan er veel peren naar dit land. Een andere belangrijke afnemer van Ne derlandse peren heeft met ingang van 1 septem ber zijn grenzen hiervoor gesloten. Dat land is Zweden. Elk jaar gaat rond 1 september de grens voor peren in dit land dicht. Men wil dan de eigen oogst ruimen tegen prijzen die niet wor den omlaag gedrukt door import. De laatste da gen van de vorige week zijn er in ons land veel peren voor Zweden gekocht. De Beurré en Bonne Louise d'Avranches kwamen in behoorlijke kwantums aan de veiling en de handelaren op Zweden konden er nog wat van gebruiken. Zij hadden er graag een goede prijs voor over. Het zal wel duren tot oktober voor de grens van Zweden weer open gaat voor peren, zo wordt al gemeen aangenomen, ALS u dit artikel onder ogen krijgt is de vakan- tietijd weer voorbij en is een ieder weer aan het werk. Voor de een zal de vakantie slechts even hebben geduurd, slechts een korte vlucht, zijn ge weest uit werk en omgeving. Voor de ander zal het enkele weken hebben geduurd, terwijl er ook nog wel mensen zijn die er helemaal niet aan toe gekomen zijn. Hoe het ook geweest is als men vakantie heeft gehad, men zal er toch iets van mee naar huis hebben genomen als herinnering. Dan denk ik daarbij niet aan een paar mooie foto's die men ergens heeft genomen of een souvenir uit een plaats waar men is geweest, maar ik denk aan de indruk die men mee heeft genomen uit de plaats of de streek waar men hetzelfde beroep uitoefent. Zo kan men een indruk meenemen uit de Noord Oost Folder, het jonge gebied waarheen zovele Zeeuwen zijn getrokken. Als men thans de jonge fruitteeltbedrijven in dit gebied bezoekt, dan komt men onder de indruk van de geweldige pioniers arbeid die daar is verricht. Toen enkele jaren ge leden de jonge boompjes werden geplant in het nog modderige slijk en de als het ware steppe- wind nog door de eindeloze vlakte gierde, toen was er moed voor nodig om te beginnen. Als men er nu komt en het prachtige, goed verzorgde fruit aan de duizenden jonge bomen ziet, dan moet men respect hebben voor de mensen die dat hebben aangedurfd. Niet dat men er al overal gouden eieren kan rapen. Zo ligt het niet. Het is een leven op hoop van zegen en meestal op crediet, maar de opstand is er en dat is bezit. IjlT oudere gebieden kan men daarvan ook wel wat leren. In de oude fruitgebieden laat de verzorging nog al dikwijls te wensen over. Dit ziet men o.a. aan de bruine kleur van de boomgaarden. De bruine kleur, niet van de herfst maar van het spint. Ik weet wel dat hier de omstandigheden weer geheel anders liggen als in die jonge, moder ne centra, maar toch zijn we van mening dat we het hier nog al gauw te gemakkelijk nemen. In een jong gebied, waar opgebouwd moet worden, streeft men naar het volmaakte. Men is er als het, ware dag en nacht mee bezig. Dat kan leiden tot zuiver materialisme. Tot ner gens anders meer oog voor hebben. Het is de kunst van het leven om niet te verstarren in liet bedrijf en aan de andere kant niet zorgeloos voort te leven en de vreugde van het leven te zoeken buiten eigen bedrijf en gezin. Als men over de weg rijdt ziet men vaak aan de buitenkant hoe iemand leeft. Een huis waar de gezelligheid u tegemoet komt, een bedrijf dat rijke vruchten voortbrengt, dat samen een harmonisch geheel vormt. Daarnaast iemand waar alles even ongezellig, slordig en doods is. Waar men meer buiten" leeft dan in eigen huis en bedrijf. Dit zijn allemaal van die indrukken die men meeneemt, als men op reis is. Een mens kan veel leren van al die indrukken. WK zijn immers zo dikwijls van mening dat onze manier van leven en werken de enig juiste is. Een goede vakantie, waarin we onze ogen ge bruiken, kan ons daarvan genezen. We kunnen onze indrukken toetsen op eigen bedrijf en leven. Wie dat serieus doet zal ontdekken dat hij van anderen soms veel kan leren. Een waarschuwing voor de oudere fruitcentra welke het gevaar lopen overvleugeld te worden door de jonge fruitgebie den van ons land die voor een lagere kostprijs zul len telen. Daarom, fruitkwekers, let op uw zaak. Het zal een zware concurrentiestrijd worden. We zien het aan de prijzen die thans worden betaald. Een ieder zorgt voor zichzelf. Onze kwaliteit die we enkel verkrijgen door een uiterst goede ver zorging, zal een duchtig woordje meespreken in onze strijd om het bestaan. Tot de volgende week. De belangrijkste afnemer van appels en peren blijft West Duitsland. Het Nederlandse fruit doet het daar goed. Overigens zullen we in de komende tijd wel rekening moeten houden met een grote concurrentie op de Westduitse markt want Italië zal naar alle waarschijnlijkheid dit jaar voortdurend fruit aan West-Duitsland mogen leveren. Het vorig jaar lag dat heel anders. Toen sloot West-Duitsland op 20 september zijn gren zen voor de invoer van appelen en het duurde tot 15 maart voor de grens weer open ging. Al leen Nederland mocht toen nog leveren aan dit land omdat wij dank zij ons veilingsysteem een minimumprijs konden garanderen. Toen was er wel concurrentie van het fruit uit Duitsland zelf maar het Italiaanse fruit was er niet en dat zal er nu wèl zijn, want Italië heeft een behoorlijke appeloogst. Overigens wil dat niet zeggen dat we met betrekking tot de toekomstige afzetmogelijk heden voor appelen pessimistisch zijn. Onze oogst is belangrijk minder groot dan het vorig jaar en ook in de ons omringende landen is het over het algemeen maar matig. We mogen dus hopen dat het met de afzet van onze appels en peren in de komende maanden mee zal val len.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 9