MADO nii De Zeeuwse Shetlanders te Vrouwenpolder m Onderwijs in handmelken aan de lagere landbouwscholen VAKOPLEIDING MELK- EN ZUIVELHANDELAAR de Groofs Van alle oude rassen aan de top de Hl Aai DOrstarwe Duvekot's Graanhandels. GOES C.L. v. d. Vreede ZATERDAG 5 SEPTEMBER 195# ANDER een stralend blauwe hemel werd door de Zeeuwse Shetlandpony-fokvereniging op zater dag 25 juli de provinciale keuring gehouden. Ook werden toen de provinciale kampioenschap pen van de landelijke ruiters gehouden. Dergelijke ontmoetingen op sportieve leest ge schoeid geeft de fokkers meer inzicht in de meest gewenste fokrichting. Daarbij is een fokvereniging, zoals wij deze sinds 1958 kennen, een onmisbare schakel. Het Shetlandponystamboek, een landelijke orga nisatie, registreert en is dus „het middel" om de goedsoortige pony in stand te houden en tracht, al selecterend, de Nederlandse Shetlandponyfok- kerij in goede banen te leiden. De fokvereniging daarentegen kan enerzijds als een communicatie middel tussen de leden van het Stamboek en het Stamboek zelve gezien worden, doch anderzijds behandelt deze instelling direct de fokkerij-proble men in ops gewest. Rekening houdende met de geografische ligging van de provincie mocht men tevreden zijn over de aanvoer te Vrouwenpolder. Aan belangstelling ont brak het de kleine viervoeters niet; meerderen toonden hun liefde en interesse. Het is wel typisch: hoe sterker de motorisatie en mechanisatie door gevoerd wordt, des te meer belangstelling toont men voor iets levendigs op de boerderij. En dan Ls het de Shetlander, die zioh voor dit karretje laat sjtannen. Deze biedt naast een zekere behoefte bevrediging, economisch gezien, ook perspectief. Aan onderhoud vragen ze weinig, terwijl ze boven dien in de handel vry gewild zijn. In de morgenuren vonden de keuringen plaats, waarbij aan de tweejarige vosbonte hengst Osiris van Strijpemonde van J. A. Boot en C. J. v. d, Werff te Rilland een tweede prijs werd toegekend. Een evenredig gebouwde diepe hengst, die zich in zijn gangen nog even beter kon tonen. Bij de hengstveulens was de oranje rozet voor Rudolf van Koudekerke, een soortig veulen met goede verhoudingen, van C. D. Kodde te Koudekerke. De tweede prijs was voor Roland van 't Hof Nieuw- land, een ruim veulen met iets fijn beenwerk, van de firma A. Wisse Co te Nieuw- en St. Joosland. Het vosbonte hengstveulen Rob van Kamperland werd derde geplaatst, terwijl Robert, van E. Dek- kinga te Rilland, en Ronnie van Kamperland, van de Gebr. Verhulst, eervol vermeld werden. ILS geheel lieten de merrieveulens zich goed zien. De invloed van betere stamboekhengsten, waarmee de fokkers de laatste jaren gefokt heb ben, is duidelijk waar te nemen. De eerste prijs was in deze rubriek voor Rita van Koudekerke, van C. D. Kodde. E»n veulen, dat een maand te vroeg het levenslicht aanschouwde, hoewel dit geen afbreuk deed aan haar goéde verhoudingen, die zij in zich verenigt. Zij werd direct gevolgd door Tanny van de Pluimpot en Bartje S. 126, dochter van A, Rinses, te Scherpenisse. Eén tweetal der de prijzen waren vervolgens voor Roxane van Lindezorg van J. A. Boot en voor Ria van Krab- bendijke, van J. Francke. In de rubriek jaarling merries was een beschei den deelname. Pouwla van Lindenzorg, een regel matig correct gebouwde merrie, voorgebracht door een dochtertje van de lieer Boot te Rilland, kreeg hierin een tweede prijs. De tweejarige aangevoerde merries deden wei nig voor elkaar onder. Zowel aan Odyssea van Nijmegen, van W, Verhage te Westkapelle, als aan CKCarla van Koudekerke, van C. D. Kodde, werd een eerste prijs toegekend. Bij de drie-, vier- en vijfjarige merries werd Lambertha van Koudekerke, van C. D. Kodde, met de oranje rozet getooid. Een fraai-gelijnde gespier de merrie, die iets tekort aan doet in haar bewegin gen. Zij werd op de voet gevolgd door de zeker zo fraai gelijnde vos Griet van de Pluimpot, van A. Rinses te Scherpenisse. Een lb prijs was haar lot, met een kleine bemerking van de jury op de stand van de voorbenen. De 2de prijs was in deze rubriek voor de evenredig gebouwde merrie Mina van 's-Gravendeel, van de firma A. Wisse Co te Nieuw, en St. Joosland, en de 2b prijs voor de goe<3 in haar gangen gaande Nicoline van Linde- zorg, van E. Dekkinga te Rilland. Aan Ninette van Lindezorg, van J. Francke te Krabbendijke, werd een 3a prijs toegekend en aan Marion van Kamperland, van Gebr. Verhulst, een 3b prijs. De klasse zesjarige en oudere merries vormden een fraai geheel met de typdsche ruime Fokje van Strijpemonde, van C. D. Kodde, op de eerste plaats. Deze 10-jarige Benjamin S. 136 dochter toont zich ook extra in haar gangen. Zij moest na afloop van de individuele keuring weer in de ring ver schijnen met enkele jongere rivalen voor het Kampioenschap. Zonder veel aarzeling van de zijde van de jury werd haar de rosette in de nationale kleuren toegekend. De 2a prijs was in deze rubriek voor de bruin-bonte Dora van Rockanje, van J. A. Boot, en de 2b voor Engelien van Kamperland, van de Gebr. Verhuist. Derde prijzen werden respectie velijk toegekend aan Germaine van Lindezorg, van J. A. Boot en aan Mimie van L. J. Vermaas te St. Maartensdijk, TIJDENS het hippisch gedeelte 's middags waren de pony's wederom van de partij om aan het ruiterfestijn de nodige luister bij te zetten. Getooid met fleurige rozetten defileerden de bekroonde pony's direct na de opening van het middagpro gramma voor het publiek. Een prachtig schouw spel en een waardig sluitstuk van de in de morgen uren gehouden keuringen. Verder op de middag werden de nummers enkel en dubbelspan verreden. Deze vorm van landelijke ruitersport werd zeer gewaardeerd en was onge twijfeld voor de jeugd aantrekkelijk en stimulerend voor een blijvende interesse. In de klasse enkel-span werd de beker veroverd door de kinderen "Boot te Rilland met een uniform geheel. Direct hierop volgden de kinderen David se te Nieuw- en St. Joosland. De zoon van de heer Davidse gaf blijk het geleerde- op de menoursus in de praktijk goed ten uitvoer te brengen. Met een voorbeeldige mennnershouding en veel enthou siasme loodste hij Mina van 's-Gravendeel over het parcours. De volgorde van de overige deelnemers was: gebr. Verhulst, Kamperland; kinderen Rin ses, Scherpenisse; roej. JlSjers, Serooskerfce en Jan Breel, Veere, In de klasse dubbel-spannen was de deelname ge ring. Slechts tie kinderen Bgot kwamen uit met een fraai uniform span. Zij oogstten hiermee veel succes en legden beslag op de door een echte pony lief hebber beschikbaar gestelde verzilverde l>eker. J. H. TER KEURS. JN de maanden meijuli zijn op de veehoeve in de Wilhelminapolder de examens afgenomen in het handmelken van leerlingen van de Lagere Landbouwscholen in Zeeland. Dit melkonderwijs dat facultatief is gesteld vond in het afgelopen leerjaar toepassing aan 11 van de 13 L. L. S. In klassen die in de gelegenheid werden gesteld dit onderricht te volgen zaten in totaal 305 leerlin gen. Hiervan namen 150 deel aan de lessen in het handmelken. Van de leerlingen die dit voorjaar de Lagere Landbouwschool na de 4e klas Verlieten waren er 55 die ook het gehele leerplan in melken hadden gevolgd en deel konden nemen aan het melk- examen. 's-Heer Arendskerke 's-Heerenhoek Voor het examen trokken 2 leerlingen zich terug. 3 leerlingen van de L. L. S. te Aardenburg moeten in de nazomer nog worden geëxamineerd. Op het examen moeten door de kandidaten 2 koeien worden gemolken die na loting worden aangewezen. Bij de beoordeling, die gebaseerd is op een lande lijk schema, kunnen maximaal 200 punten worden toegekend. Om voor een diploma in aanmerking te komen moetentenminste 160 punten zijn behaald. Aan .34 leerlingen kon een diploma worden toe gekend; 16 deelnemers of 32% moest worden af gewezen. De resultaten per school waren als volgt; deel terug ge afge 190- 180- 170- 160- nemers getrokken slaagd wezen 200 190. 180 170 3 1 2 1 1 2 1 O 3 1 1 1 1 9 2 3 4 9 7 6 i 5 9 1 lt 6 4 6 1 Totaal52 2 Het gemiddelde aantal punten van de geslaagden bedroeg 175 Vü. Uit het groot aantal deelnemers blijkt dat voor 34 16 17 DIJ voldoende deelname zal in september in elk gebied van Zeeland begonnen worden met èen vakcursus ter opleiding voor het vestigings diploma melk- en zuivelhandelaar. De cursus wordt gehouden in de landbouwscholen. De op leiding duurt een vol jaar. Wanneer het aantal' deelnemers groot genoeg is, kan een volledige mon delinge cursus worden georganiseerd, waarbij een maal per week een les van 2% uur wordt gegeven. Bij geringer deelname wordt een schriftelij-k-mor - delinge cursus gegeven met eenmaal per 14 dagen, een mondelinge les van 2% uur. Het cursusgeld bedraagt voor de opleiding vak diploma melkhandelaar 138,en voor de oplei ding vakdiploma zuivelhandelaar ƒ110,—. In het cursusgeld zijn alle kosten begrepen, zoals het leerboek en ook het examengeld. Bij vele cursussen, moet naast het cursusgeld ook nog examengeld gestort worden. Dit is bij deze opleiding niet het geval. i Nu het voor de jonge boerenzoons steeds moei lijker wordt een bestaan te vinden in de landbouw, schakelt men wel over op het beroep van melk- en. zuivelhandelaar. Zo zijn er in verschillende grote plaatsen ook buiten de provincie verschillende Zeeuwse boerenzoons gevestigd, die het daar uit stekend maken en zich een goed bestaan veroverd hebben. Uiterlijk 15 september a.s. moeten de aanmeldin gen bij onderstaande adressen binnen zijn a. Gewestelijk Adviseur Vakonderwijs Melk- ert Zuiveldetailhandel, Londense Kaai 27. Middel burg. b. Zeeuwse Melkfederatie. Londense Kaai 27, Mid delburg. Op bovenstaande adressen kan men alle gewen ste inlichtingen inzake de vakopleiding voor melk en zuiveldetailhandel verkrijgen. De voorlichtingsdienst van Hendrix Veevoeder fabrieken N.V. werkzaam in Nederland en België zal dit jaar bij hun afnemers op grotere schaal ruwvoedermonsters nemen, die door het Bedrijf slaboratorium te Oosterbeek zullen worden onderzocht. De monstername en ook het opstellen van de voederrantsoenen worden verricht door Hendrix Voorlichtingsdienst, aldus „de Boer". Dit bericht wijst er dus op, dat genoemd laboratorium thans ook Belgische ruwvoeder monsters gaat onderzoeken LANDBOUWSCHÜREM» KAPBERGEW KIPPENHOKKEN GARAGES WONINGEN LOODSEN door hoge opbrengst stevig stroo gele roest resistentie opvullende uitstoeling geen schot of korreluitval Telefoon 01100—2000 het onderricht in het handmelken veel belangstel ling .is. Het percentage niet geslaagden is echter hoog. Ook het gemiddeld aantal toegekende punten had hoger kunnen zijn. GOES J. A. v. d. Goeskade 33/35 Telefoon 2328 (b.g.g. 3166 of 3256) NIEUWE en GEBRUIKTE ZAKKEN .NIEUWE en GEBRUIKTE DEKKLEDEN CARTON Reparatie-inrichting

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 7