438 De maand september op het Zeeuwse landbouwbedrijf Onderzoek voor praktijk (2) PACHTVRAAGSTUKKEN Is «lit wel economisch? (35) T E E 41 W S ANDBOIWBLA D Venolg ran ïorifje pagina STOPPELBEWERKING-BEMESTING DIJ gunstig weer kan er nog flink in de stoppels worden gewerkt. De stalmest is meest uitge reden. Vlug uitspreiden en onderploegen is nodig om verliezen te beperken. Na het onderploegen kan de grond bewerkt worden met cultivator en egge. In de daarvoor in aanmerking komende ge bieden is veel*schuimaarde uitgestrooid. De lage prijs zal daar niet vreemd aan zijn. Hoe intensiever kalkmeststoffen door de grond worden gewerkt, hoe beter het is. Hoewel over het algemeen aan een bemesting met fosforzuur en kali in het vroege voorjaar de voorkeur moet worden gegeven, kan een najaars bemesting zovéél voordeel geven wat de werkver deling betreft, dat het voordeel groter is dan de nadelen die er tegenover staan. Op de ijzerhoudende gronden doet men beter geen super in het najaar te strooien. Dfe kans dat de fosfaat onopneembaar wordt vastgelegd, is daarvoor te groot. Wanneer in de eerstvolgende weken kali- en fosfaatmeststoffen worden uitgestrooid, dienen deze flink door de grond te worden gewerkt om een goede verdeling door de bouwvoor te verkrij gen. BOUWPLAN ER zal binnenkort moeten worden beslist waar, en welk ras wintertarwe zal worden uitge zaaid. In een afzonderlijk artikel wordt nader ingegaan op de rassenkeuze. Tarwe is voor velen een aantrekkelijk graan gewas. Een vergelijking met gerst is niet gemak kelijk, daar dit van gebied tot gebied uiteen loopt. In de jonge zeekleipolders kan als regel een goede brouwkwaliteit van gerst worden verkregen. In de komgebieden ligt dit wel eens anders, terwijl hier tarwe een hoge opbrengst kan geven. met dit aaltje zijn besmet dan werd verwacht. De kosten, die 5,per monster bedragen, zijn van geen betekenis, gezien de belangen die op het spel staan. GRASLANDVERZORGING- Y'OEDER WINNING |)E stikstof die op het grasland is gestrooid, is u meest nog niet uitgewerkt. Zo nodig kan tot half september met voordeel stikstof worden ge strooid. Hierdoor kan het bij voederen van koppen en blad worden beperkt zodat meer kan worden ingekuild. Stoppelklaver en wikken kunnen ernstig te lijden hebben van vreterij door de bladrandkever. Een bespuiting met D. D. T. is dan noodzakelijk. Om inwerking van het zuur tegen te gaan, is het gewenst de silo's te lakken met silolak. Waarschijnlijk zal deze maand een opgave kun nen worden gedaan hoeveel pulp u wenst te be stellen. Door een globale schatting te maken van de voedervoorraad voor deze winter is het mogelijk om na te gaan of aankoop al dan niet nodig is. Bij een goede wintervoorraad is 8 kg droog ruw- voer, waarvoor 6 kg hooi, per vee-eenheid per dag nodig en 35 kg sappig voer. Ook in september valt er veel te doen. Een goed overwogen bedrijfsbeheer voor nu en in de toe komst zal niet alleen de winstmogelijkheid, maar ook de arbeidsvreugde verhogen. A. C. SIMONSE. VEILIG VERKEER Van de zijde van het Nederlands Instituut voor verkeersonderwijs (postbus 1130 Den Haag), wordt gewezen op een schriftelijke verkeerscursus waarvan de prijs 5,per individuele deelnemer bedraagt. SUIKERBIETENOOGST WAAR verwachting zal het af- leveren in de laatste decade van september beginnen. De per celen die het verst zijn afgerijpt, komen het eerst in aanmerking om gerooid te worden. Het steken met de bietenspa heeft steeds minder plaats. Het lichten en het volautomatisch rooien is er voor in de plaats ge komen. Het hangt van de be schikbare arbeidskrachten af welke methode het voordeligst is. Het mechanisch lichten mag dan niet altijd voordeliger uitkomen, het wegnemen van het zware handwerk is aantrekkelijk. Voor zover handwerk plaats heeft, ver dient het aanbeveling het eens te proberen met de bietentang. Ervaring zal leren, dat met minder inspanning en schone handen en kleren dezelfde of een grote de oppervlakte kan worden gerooid, dan wanneer met de bietenspa wordt gewerkt. Bij de bietentang Jfioort. een kopschoffel. Bij een juiste methode wordt schoon loof met kop gewonnen. Vooral wan neer dit produkt ingekuild moet worden, is dit belangrijk. BEMONSTERING VAN BOUWLAND. HET nemen van de grondmonsters is een zeer be langrijk, zo niet het belangrijkste onderdeel van het grondonderzoek. Daarom krijgen de monster nemers een nauwgezette instructie over het nemen der grondmonsters en het invullen der inzendfor- mulieren. Regelmatig worden contrólemonsters ge nomen om na te gaan of de monsters op de juiste wijze genomen zijn. De uitslagen van de controle monsters moeten namelijk in overeenstemming zijn met het door de monsternemer genomen monster. In het bemonsteringsvoorschrift staat onder an dere aangegeven dat per perceel van maximaal 2 ha minimaal 40 steken met een speciale grondboor op bouwvoordiepte genomen moeten worden, waarbij de monsternemer zig-zags-gewijze over het perceel loopt. Dit is het resultaat van een lange reeks uitge breide proeven. De één kg grond moet een zo ge trouw mogelijke weerspiegeling zijn van 35 mil- lioen kg grond (al naar diepte van de bouwvoor) van het te bemonsteren perceel. Afwijkende plek ken in het perceel zoals wendakkers, laagten, grep pelkanten en plaatsen waar een mesthoop heeft ge legen, moeten worden vermeden. Zijn het grote plekken, waarop de gewassen een afwijkende stand vertonen, dan is het beter hiervan een afzonderlijk monster te laten onderzoeken. MAXIMAAL 2 HA PER MONSTER. Vooral in het zuid-westelijk zeekleigebied met zijn plaatselijk zeer grote percelen is het belang rijk te weten dat de perceelsgrootte per grondmon ster maximaal 2 ha bedraagt, ongeacht of het gro te perceel gelijk bemest en/of steeds éénzelfde ge was beteeld wordt. Wanneer het perceel 6 ha groot is, kan men twee dingen doen, namelijk of drie monsters laten steken van het perceel of een monster van 2 ha, waarbij men dan zelf het risico neemt dat de overige 4 ha goed worden bemest. Verder dient men er goed rekening mee te hou den dat stukken van percelen die saamgevoegd wor den «bijvoorbeeld bij ruilverkaveling) minstens 10 jaar gelijk bemest moeten worden om een voldoen de homogene bemesting^toestand te bezitten voor het nemen van één grondmonster. TIJDSTIP VOOR HET NEMEN VAN G RON DM ONSTERS. De meest ideale tijd voor het nemen van grond monsters is dadelijk na de oogst, in de stoppel. Monsters van aardappel- en bietenland komen van zelfsprekend iets later. Grondmonsters die vroeg worden ingezonden, komen nog vóór de hoofdmoot van de inzending (waaronder de graslandmonsters) finnen, waardoor de uitslag snel genoeg in het bezit van de grondgebruiker komt om de bemesting van het perceel voor het volgende gewas aan te passen. In het algemeen gesproken mag men aannemen dat het grondonderzoek voor de akkerbouw op klei grond 5—7 jaar geldig is. Werden bij het eerste onderzoek grote afwijkingen in de bemestingstoe stand gevonden, dan is het aanbevelingswaardig deze termijn korter te maken. In een der volgende artiekelen zal het onderzoek 3n het laboratorium worden behandeld, zoals dit ook in de vestiging van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek Jn Goes plaatsvindt. GRONDONDERZOEK UET is thans een gunstige tijd om grondmonsters te laten nemen. Het is de meest juiste basis voor een rationele bemesting. De monsters voor onderzoek op het voorkomen van het bietencysten- aaltje kunnen nu ook worden genomen. Deze zomer is duidelijk gebleken dat er meer percelen EEN pachtovereenkomst gaat niet van rechts- wege teniet door de dood van de verpachter of pachter. Overlijdt dus de pachter of verpachter, voordat, de pachtovereenkomst afgelopen is, dan gaat deze overeenkomst over op de erfgenamen. Binnen 6 maanden na het overlijden van de pachter kunnen zijn echtgenote, bloed- en aanver-. wanten in rechte lijn, pleegkinderen en eventuele medepachters zich tot de pachtkamer wenden, met de vordering, dat één of meerdere van hen de pachtovereenkomst zal mogen voortzetten. Bij toe wijzing van deze vordering door de pachtkamer zullen de overigen medebetrokkenen uit de pacht worden ontslagen. Eveneens bestaat de mogelijk heid dat de erfgenamen van de pachter verzoeken de pachtovereenkomst te ontbinden. (Bijv. indien, geen van hen de pachter in de pacht zou willen opvolgen). De vordering van in de plaatsstelling of ont binding van de pachtovereenkomst dient binnen 6 maanden na het overlijden van de pachter bij de pachtkamer ingediend te worden. De pachtkamer beslist, na verhoor of behoorlijke oproeping van belanghebbenden en betrokkenen, naar billijkheid met in achtneming van de daarvoor geldende bepalingen. Afwijzing van de vordering heeft op dezelfde gronden plaats als reeds vermeld is bij het behandelen van de kwestie van de in de plaatsstelling bij een 65-jarige, invalide of zieke lijke pachter. Zijn de erfgenamen van de pachter en de ver pachter het omtrent de pachtoverneming eens, dan kan deze overneming eenvoudig geregeld worden, door de gesloten (wijzigings) overeenkomst ter goedkeuring aan de grondkamer te zenden. Vanzelfsprekend ontstaan bij verschil van me ning de moeilijkheden. Indien de erfgenamen van de pachter het niet eens zijn. wie de opvolger in de pacht zal worden, kan een ieder van deze erfge namen zich tot de pachtkamer wenden met het verzoek één of meerdere van hen als opvolger in de pacht 'aan te wijzen. Bij overlijden van de verpachter zal de pacht overeenkomst met de pachter gewoon doorlopen. Zou een der erfgenamen het gepachte, na afloop van de paéhttermijn zelf in gebruik willen nemen, dan dient door hem tijdig (in het algemeen min stens 1 jaar vóór het aflopen van het pachtkon- trakt) pachtopzegging plaats te vinden. De pachter heeft dan de mogelijkheid zich tot de pachtkamer te wenden om pachtverlenging te verzoeken. Waarover een volgende keer meer. B. LANDHUISHOUDKUNDIG CONGRES Het 106e Nederlandsch Landhuishoudkundig Con gres wordt gehouden op woensdagmiddag 21 en donderdag 22 oktober a.s. in „De Harmonie" te Leeuwarden. De eerste dag houden de heren prof. ir. L. M. Koyck, Hoogleraar aan de Economische Hoge school te Rotterdam, en dr. ir. A. Maris, Hoofd van de Afdeling Streekonderzoek van het L. -E. I. in leidingen over: „Is het voeren van een krachtig agrarisch structuurbeleid verantwoord De congressisten worden daarna ontvangen door het Provinciaal Bestuur, waarna een gemeenschap pelijke maaltijd volgt in hotel „Amicitia". De tweede dag spreken de heren ir. J. Ph. L. Petri, Hoofdplanoloog van de Provinciale Planolo gische Dienst voor Zeeland, en dr. G. A. Kooy, lector in de sociologie en sociografie aan de Land bouwhogeschool te Wageningen, over: „De leefbaarheid van het platteland". Na een gemeenschappelijke koffiemaaltijd volgt een excursie per autobus. Het Congres is voor iedereen gratis toegankelijk. TEBREK aan plaatsruimte in het landbouwblad y van 1 augustus en het niet verschijnen van het nummer van 15 augustus verstoren wel enigszins onze serie over het risico in industrie en landbouw. Om het beeld nog even op te halen, wij beweer den onder andere dat het risico in de landbouw wel langzamerhand geringer wordt, zonder hiermee te zeggen dat het niet nog steeds groot is. Bovendien meenden wij er voor een goed begrip op te moeten wijzen dat de risico's in de industrie vaak groter zijn dan men in onze kringen wel eens denkt. Met anderen geloven wij dan ook wel, dat in het kader van de zoveel genoemde „public relations" wederzijdse bezoeken veel nut zouden afwerpen. Van beide zijden wordt immers wel eens met sche ve ogen naar de andere gekeken, vaak zonder vol doende begrip. Een vraag met betrekking tot het landbouw- risico willen wij nog nadrukkelijk stellen, mede met het oog op ons verhaal over de prijszetting in de industrie die immers ook risico's met zich mee bracht. Is de afzetprijs van o.a. onze landbouwprodukten in andere landen niet vaak te hoog of te laag zodat niet anders verwacht kan worden dan dat er maatregelen worden getroffen. Maatregelen ter» bevordering van de eigen teelt in het buitenland of bescherming van de eigen producent? Met andere woorden, zou het niet kunnen dat de onredelijkheid van de prijs de afzet op de lange termijn beperkt? Met onredelijk bedoelen wij slechts, niet in enig verband met de kostprijs. Zou dit het geval zijn dan zou men immers om voordelen op korte termijn te genieten grote risi co's op lange termijn lopen. En dat is dan weer niet economisch! WARMEN HO VEN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 6