Boerderij en organisatie 636 RASSENLIJST 1960 Acht koeien gestorven WIJ ONTVINGEN ZEEUWS LANDBOUWBLAD SCHOL1 WEN - Dei V ELAND. 30 augustus. MA zo'n prachtige zomer zjjn we plot- seling weer al aan de maand sep tember toe gekomen. Om stoppelbewer kingen uit te voeren is het ideaal weer geweest. Alleen het valt nu niet meer mee om met de ploeg in de harde grond te komen. Niettemin werkt er niets beter tot struktuurverbetering dan een droge zomer. De oogst van de bonen is vroeg. Geen wonder dus dat de bonen klein van stuk zjjn en hoge verwachtingen hebben we dan ook niet, maar de prjjs is niet slecht. Het weiland begint weer aardig kaal te worden. Veel eten zullen we niet meer ^rijgen nu de temperaturen weer gaan dalen. Het verdient dan ook aan beveling om het jongvee op stal te gaan zetten, nu we weer koude en natte nachten gaan kragen. Ze leven op stal wel niet van de wind, maar slechte en zieke kalveren van de winter kost meer. Nog enkele weken en we gaan weer 'wintertarwe zaaien. Het is altijd voor velen een probleem het juiste ras te 'vinden. Doet uw keuze bedachtzaam! Daarbij lijkt het verstandig om met het ras, waarmee men dit jaar goede resultaten had, opnieuw in zee te gaan. Rassen, die 35 tot 40 mud per gemet geven, staan er nog niet in de rassen lijst WALCHEREN. 31 augustus. jljjE, droogte is oorzaak dat er opnieuw W algemeen een tekort is aan gras voor het vee. Daar nu ook op veel be- «ilrijven de voorraad aan kuilprodukt '■uitgeput raakt is bijvoederen dikwijls alleen nog mogelijk met een aange kocht produkt in de vorm van droge pulp. Ook voor de grondbewerking is het droog. Vooral om te ploegen is de grond droog en hard. De deelnemers aan de voorselektie-ploegwedstrijd kunnen hierover meepraten. Veertien deel nemers namen dit keer aan de wed strijd deel. Een paardeploeger kreeg dit keer de eerste prijs. Wjj spreken de wens uit •dat ook bij de provinciale wedstrijd in de Wilhelminapolder een goed resultaat bereikt mag worden. Op donderdag 27 augustus werd weer de jaarlijkse fokveedag gehouden. De deelname was groter dan in voorgaan de jaren. Wèl kan men zich afvragen of niet meer veehouders met een in zending konden verschijnen. Het zijn veel dezelfde namen die in de catalogus staan. Ook de belangstelling op het ter rein van niet deelnemers was niet tgroot. Meer belangstelling zou mogelijk een stimulans zijn zich meer met de fokkerij van vee bezig te gaan houden. Vooral ook de jongeren mogen niet vergeten dat de rundveehouderij één van de hoofdpijlers van het gemengde W drijf is en blijft. De aardappeloogst begint langzamer hand op gang te komen. Met de ver- zamelrooier is het tot nu toe moeilijk werken. Er zijn te veel kluiten. Een matige hoeveelheid regen zou de om standigheden veel gunstiger maken. Een drietal loonwerkers zijn er toe overgegaan een voorraadrooier aan te schaffen die volgens een nieuw princi pe werkt. De machine is aan de lift bevestigd. Er worden twee rijen tegelijk gerooid. Onder elke rij komt een kleine puntige schaar. De aardappelen worden, nadat ze gelicht zijn op twee tegen elkaar in schuddende zeven -gebracht. De schud dende beweging wordt via een kruk- schjjf verkregen. De krukschijf wordt door de aftakas aangedreven. De knol len komen mooi boven de grond te lig gen. Hoewel dit nu nog moeilijk beoor deeld kan worden, lijkt de kans op be schadiging van de knollen gering. De machine die onder de naam van „Bucher" in de handel wordt gebracht, kost tegen de ƒ2000. De loonwerkers rekenen een prijs van ƒ45 per gemet. Zo dit gewenst wordt, kan een perceel in gedeelten worden gerooid. Voor de kleine en middelgrote bedrijven wordt hier terecht vrij* veel gebruik van ge smaakt. In de kustplaatsen keert langza merhand de landelijke rust terug. Voor veel van haar bewoners, alsook voor de vakantiegangers was het een goed sei zoen. ZUID-BEVELAND. 31 augustus. DE oogstmaand augustus is voorbij, 't is alweer september en we zijn nog maar een maand van de eerste bie tenleveranties verwijderd. Wat zal ons deze laatste oogst nog geven? Voor sommigen een goede opbrengst, voor anderen een matige? Eind juli-begin augustus weken de bemonsteringserj- fers weinig van die van het vorige jaar af. Nu eind augustus-begin september komen we al zeker 10-12 achter bij vorig jaar. Gezien de stand van het ge was op dit moment van de groei, is het wel te verwachten dat die achterstand nog groter zal worden. Na de regen hebben we wat nieuwe groei gekregen, deze is jammer genoeg slechts van zeer korte duur geweest. De kleur van het bietenloof doet dan ook niet veel goeds voor de komende oogst verwachten. Vrijwel alle aardappelen zijn thans doodgespoten. Hier en daar is men druk aan het rooien. Op de meeste percelen valt de opbrengst, tegen, terwijl ook de sortering aan de fijne kant blijkt te zijn. Verder wordt hard gewerkt om de uien uit de grond te krijgen. Om ze zo als andere jaren aan het loof op te trek ken is onmogelijk, daar op de meeste percelen hiervoor veel te weinig loof aanwezig is. Het blijkt verder dat ze door de droogte buitengewoon vast in de grond zitten. In. de meeste gevallen worden ze met de kleine handwiedmachine eerst losgereden en daarna bijeenge raapt. Op enkele percelen is het zelfs voor deze wiedmachine te hard, daar worden ze met aardappel of mestriek eerst losgestoken en daarna bijeenge raapt. Dit is nu wel een van die gewas sen die het meeste van de droogte heeft geleden, de opbrengst is zeer matig, de prijs kan op dit moment gelukkig nog wat goedmaken. Het aantal deelnemers aan de regio nale ploegwedstrijd was deze keer jam- mergenoeg niet groot. Bij enkelen leek het ploegwerk wel precisiewerk alsof men met uiterst fijne instrumenten bezig was. By anderen leek het alsof ze niets anders als een ploeg zonder hersens voor dit toch nauwkeurige werk meegebracht hadden. Grotere nauwkeurigheid, iets meer tijd en meer zorg er aan besteden kan de kwaliteit nog veel doen verbeteren. 26 september wordt in de W. P. de provinciale ploegwedstrjjd gehouden. Laten we daar eens gaan kijken en zien hoe daar geploegd wordt. Mogelijk is er dan voor Zuid-Beveland öe kans dat er volgend jaar bij een tijdige aankon diging meerdere deelnemers zijn om de koplopers nog meer dan dit jaar het geval was tot goede resultaten te doen komen. Afgelopen woensdag zijn we in de ge- legqpheid geweest om de spitploeg aan het werk te zien. Laten we hopen dat deze steeds goed werk levert. Mogelijk kan dit werktuig iets worden voor loon werkers of voor gecombineerd gebruik. Voor het onderbrengen van groenbe- mesting, stalmest of stoppels is ze min der geschikt. Vorige week schreef de overzichts schrijver van Noord-Beveland over de grote oppervlakte die met wik ken was ingezaaidHij wees ook op de mogelijke voorraad V. die op de ze manier aan de grond toegevoegd kan worden. Een beetje tegenstrij dig is het toch wel als men op het ene bedrijf wikken gaat zaaien, ter wijl men op een naburig bedrijf met de voorraad N. die men in de vorm van stalmest heeft maar klakkeloos omspringt. Het is voor mij een raad sel hoe velen wel kans zien om de grote hoeveelheden stalmest op het land te krijgenmaar dan plotse ling geen kans meer zien om. de stalmest te spreiden en onder te ploegen. Blijft namelijk de stalmest 4 dagen op hoopjes op het land liggen dan zal afhankelijk van de weersomstandigheden toch vooral tijdens het warme weer van thans zeker de helft van de N. uit de stalmest verloren gaan. Bij een normale aanwending van 30.000 kg per ha en een N. percen tage van 0,5 hierinzal dan op deze manier dus 75 kg N. verloren kun nen gaanSnel onderploegen is dus zeer zeker gewenst om dit verlies tot het uiterste te beperken. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. 1 september. De augustusmaand ligt nog maar even achter ons; toch wanen we ons al een hele tijd verder wanneer we de pol der eens overzien. Het overgrote deel van de akkers ligt gestoppeld en het weinige groen dat er nog tussen op te merken valt is voor namelijk dat van de bietenpercelen. De vergelingsziekte heeft vele perce len de ons zo bekende gele kleur gege ven. Waren bij de eerste monstertrek kingen de verwachtingen voor onze streek nog niet zo ongunstig, de derde trekking liet het er t.o.v. vorig jaar be hoorlijk t>ü zitten. Het suikergehalte ligt ongeveer op het zelfde niveau. 1959 is een zeer merkwaardig bieten jaar; er zijn er welke zeer goede op brengsten zullen hebben in tegenstel ling met anderen, welke zeker niet bo ven de 15 ton per gemet komen. Gemiddeld zal dan ook in onze streek de opbrengst aanmerkelijk lager zijn dan in 1958. De pootaardappels zijn gerooid. Ze vielen nog niet tegen; de partijen lopen niettemin zeer uiteen, wat dat betreft hetzelfde als met de bieten. Velen hebben er spijt van ze zo vroeg verkocht te hebben. Men is thans volop bezig de uien op te trekken welke enorm vast staan. Weinig percelen zullen boven 30 kg per roe komen. De bonenoogst is evenals de blauw- manen een fiasco geworden. Weinig kilo's en daarbij nog lage prijzen. Het enige dat nog in een optimistisch licht kan worden gezien, is de winter tarwe. Door het droge seizoen is er meer dan ooit gecombined, een enkeling bracht het tot veertig zakken per ge met (we hebben niet vernomen hoe vol ze precies waren). Het Is een zeer abnormaal seizoen geweest, misoogsten naast topoogsten. De goede boer, die pech heeft, legt het af tegen een „losse'y die geluk heeft. Dergelijke jaren doen meer dan ooit nitkomen, hoe afhankelijk het boeren bedrijf Is. Iets waar belastingheffers etc. toch terdege rekening mee dienen te honden. NOORD-BEVELA ND. 1 september. Wanneer een asfaïtkundige iets gaat schrijven over de landbouw, dan kun nen er rare dingen gebeuren. Zo lazen we een paar weken terug in het „Vrjje Volk" een artikel, waarin de gevolgen van de droogte voor de landbouw wer den beschreven. Met journalistieke vaardigheid werd eventjes-sensationele munt geslagen uit de gevolgen van droogte voor de boer. Om het ajrtjXcl maar bevallig te doen zijn voor de sen- satiegrage massa, werden enkele uiter sten genoemd, waarvan we hier er twee noemen. Het eerst was dan dit, dat het met de opbrengsten in het algemeen niet best was gesteld en het andere, dat dit jaar daarentegen voor de Noord-Bevelandse boer een zeer goed jaar was met hoge opbrengsten (wintertarwe 6500 kg en zomergerst 5500 kg per ha). Tussen de regels door viel duidelijk waar te ne men, dat Noord-Beveland dan wel het agrarisch Walhallah moest zijn Voor wat het Noord-Beveland betreft is de betrokken verslaggever dan toch maar slecht ingelicht geweest. Door de uiterst hoge opbrengsten te noemen was in dit geval dubbel verkeerd. Ten eerste, omdat ze er stonden als gemid delde opbrengsten en ten tweede omdat niet werd gerept van de lage opbreng sten. Er zjjn toch op Noord-Beveland tientallen hectares suikerbieten, die van de droogte liggen te versterven en er zullen heel wat percelen aardappels zijn, waar men nauwelijks of niet komt aan de 100 mud per gemet. En dat had in het bewuste artikel ook moeten staan. Men moet de dingen nu eenmaal niet lelijker schilderen dan ze lelijk zijn of mooier dan ze mooi zjjn. De suikerbieten krijgen het steeds meer met de droogte te kwaad. Men kan de droogtegevoelige gedeelten van Noord-Beveland nu. wel heel duidelijk onderscheiden. Verschillenden houden deze slaperij voor bietenmoeheid. In de meeste geval len is dit echter niet zo. Wanneer op de gedichte scheidslootjes de bieten nor maal doorgroeien en daartussen slapen, dan heeft men vrijwel zeker te maken met droogtegevoeligheid. Op deze stro ken bevindt zich immers een dikker kleilaag, wat de vochtvoorziening van de plant begunstigt Het is nu wel zeker, dat de slapende bietenpercelen straks zeer slechte op brengsten zullen vertonen met boven dien nog slechte gehaltes. Want eens zal na regenval de plant weer gaan groeien en dat zal ten koste gaan van het suikergehalte. Dat zal in en kele dagen tijds met 2 en meer kun nen dalen. Laten we er het minst slechte van hopen! De Rijkscommissie voor de Samenstelling van de Rassenlijst maakt bekend, dat bij wintertarwe voor bet eerst op de Rassenlijst zijn geplaatst: Stella wintertarwe. (Kweker: Rijksstation voor Plantenveredeling, Gembloux, België. Vertegen woordiger van de kweker: Fa. B. C. Algra, Leeu warden) M. G. H. 698 wintertarwe (voorlopige naam), (kweker: De samenwerkende kweekbedrijven Fa. G. Geertsema, Groningen; Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel D. 3. v. d. Have N V., Kapelle-Bieze- Ilinge en Dr. R. J. Mansholt's Veredelingsbedrijf N.V., Westpolder. (Gron.) en C. I. V. 237 wintertarwe (voorlopige naam). (Kweker: Stichting Kweekbedrijf C. I. V., Veghel en Ottersum). De wintervastheid van deze rassen wordt „waar schijnlijk vrij goed" genoemd. Beide eerste rassen gaven zeer goede opbrengsten, het C. I. V.-ras gaf gemiddeld goede opbrengsten. Stella rijpt vroeg; M. G. H. 698 vrij laat. Over de rijping van C. I. V. 237 wordt geen mededeling ge daan/ Het bericht in de dagbladpers, dat in een weide in Wolphaartsdijk acht koeien stierven wijst er andermaal op, dat men niet voorzichtig genoeg met chemische middelen kan omgaan Van de zijde van een loonsproeibedrijfdat in de omgeving werkzaam waswordt ons medegedeeld dat tijdens de droogte water uit de drinkput voor sproeiwerkzaamheden was gepompt. Daar bij zou een weinig natriumarseniet op de wei zijn gemorst. Door de regenval drie dagen na het tanken is deze hoogst giftige stof op gelost. De wegberm nam geen water op, waar door het giftige regenwater in de drinkput te recht kwam, aldus de lezing van het sproeibe- drijf. Een en ander moge de waarschuwing in houden,de uiterste voorzichtigheid te betrachten in de omgang met chemische middelen. Landmeten en waterpassen door H. J. van Leusen. Uitgave W. E. J. Tjeenk Willink. Prijs 1,30. Algemene leer der plantenziekten van landbouw gewassen door ir. H. J. de Bruin. Uitgave H. Veenman en Zonen. Prijs 3,90.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 4