Die plaas in die Springbokvlakte CONCENTRATIES LONGTERM-CONTRACTEN AANTAI. HA PER STUKS VEE TUSSEN DE RAILS I ZATERDAG 5 SEPTEMB EK 19 5 9 óii Berichten in de pers wijzen op toenemende con centraties in het Nederlandse Industriële vlak. Firma's van naam «aan samenwerken met de stellige bedoeling om daardoor hun economische positie op de Euromarkt te versterken. Blijkens een bericht in Economisch Statistische Berichten, waarin een publicatie van het Economisch Insti tuut voor de Middenstand wordt aangehaald, is tussen de jaren 1950 en 1958 het aantal verkoop plaatsen in de verschillende levensmiddelenbran ches in ons land van 78.471 tot 72.991 gedaald. Het aantal van deze verkoopplaatsen is in «lie periode daardoor van ruim 78 tot bijna 66 per 10.001) in woners gedaald. Niet alleen uit deze laatste cijfers, maar vooral wel uit de werkelijke daling van het aantal verkoopplaatsen, mag men concluderen, dat in deze sector belangrijke concentraties opgetreden zijn. Hoewel een verlaging van het aantal verkoop plaatsen het economischer werken dus het beter, vlugger, goedkoper bedienen van de consument zeker niet uitsluit, heeft deze ontwikkeling ook gevaarlijke kanten. De vraag naar de produkten van de Nederlandse producent die hierbij toch in belangrijke mate meespeelt, wordt immers gecon centreerd in een kleiner wordend aantal afnemers. Juist deze meer geconcentreerde vraag, gericht tot een betrekkelijk groot aantal producenten kan gevolgen voor de prijsontwikkeling van.de z.g. vrije produkten inhouden. Zuid-Afrikaanse indrukken 55 j^IET ver van Nijlstroom, een stadje gelegen in de nabijheid van de spoorlijn die, vanuit Preto ria, dwars door Transvaal naar het noorden gaat, ligt het bedrijf van de heer 11. J. Scheele, een in 1947 naar Zuid-Afrika geëmigreerde Zeeuw. De grond van de Springbokvlakte is bijzonder vruchtbaar. Hier ligt een landbouwgebied van ongeveer 200 km lang en 50 km breed, daft ruim zestig jaar gel'slen werd ontdekt en haar huidige naam dankt aan het grote aantal spring- hokken. dat er toen huisde. 5t I N die tijd vond men daar, zo weten de oudste bewoners van de vlakte nog te vertellen, 7 a 8 voet boog, hard gras dat jaarlijks door de inheem se bewoners de kaffers werd platgebrand. Met de komst van de boeren hielden ook de jaar- - lijkse branden op, waardoor de boomgre d een kans kreeg. Wie nu dan ook een nieuw bedrijf wil be- ginnen, moet eerst ontginnen. De grondsoort in deze zacht glooiende vlakte met verschillende val leien, behoort tot de vruchtbaarste ter aarde. Men treft hier z.g. rode turf op rode leem gelijkende grond en zwarte turfgrond aan. Deze laatste grondsoort zou, blijkens uitlatingen van Ameri kaans deskundigen, aldus onze zegsman, dezelfde zijn als die van h«*t vruchtbare land van „de zwarte aarde** in Rusland. Het Landbouwschap heeft in een brief aan de ministers van Landbouw, Buitenlandse Zaken en Economische Zaken aandacht gevraagd voor onze toekomstige agrarische exportpositie in het kader van de Europese Vrijhandels Associatie. Het Land bouwschap toont zich ernstig bezorgd ow*r de gang van zaken. De door Denemarken op de Engelse markt verkregen rechten vormen voor ons land een duidelijke bedreiging en het Landbouwschap acht dan ook compensaties binnen het kader van de E. E. G. noodzakelijk. In het bijzonder wordt in (leze gedacht aan verruiming van het handelsver keer mei West-Duitsland. De toezegging die de Bondsrepubliek aan Denemarken deed, waardoor de Deense export geen wijziging zal ondergaan ondanks de Deense toetreding tot Europese Vrij handels Associatie, wekte onbehagen in Neder landse kring. Het Landbouwschap acht dit dan ook een onvriendelijke daad van West-Duitsland je gens de Nederlandse landbouw. Er staan hierbij grote exportbelangen op het spel. Een verzwakking van de Nederlandse agra rische exportpositie mag niet worden toegelaten en men zal onze positie niet alleen moeten ver dedigen, maar uitbouwen en versterken. Reeds in zijn openingsrede voor de jongste Algemene Ver gadering der Z. L. M. te Aardenburg vestigde ir. M. A. Geuze de aandacht op het verschijnsel van de contraeten op lange termijn toen Itij zei: „Wanneer één en ander nu echter zou lei den tot een situatie, waarin Nederland uiteindelijk moet constateren dat vrijwel alle, of zeer vele goede mogelijkheden, die er voor de Nederlandse prod uk- tie gelegen waren in de Euromarkt ondertussen via „longterm-contracten" door anderen zijn be nut, dan geven we voor dit soort principieel stel ling-nemen (tegen dergelijke contracten) niet te veel en vragen wij ons af of een ..longterm-con tract" voor boter met West-Duitsland niet meer betekent, dan gelijkhehhen van eigen parochie uit. geredeneerd". En dat is nog onverminderd van kracht. Op initiatief van de drie Centrale Landbouw Or ganisaties heeft de redactie van het tijdschrift „Tussen de rails" van de.N.V. Nederlandse Spoor wegen een speciaal land- en tuinbouw nummer uit gegeven. In dit goed verzorgde blad zijn een groot aantal artikelen opgenomen die het belang van de agrarische produktie onderstrepen en. mede door het ruime fotomateriaal, begrip wekken voor dit deel van het bedrijfsleven. Aan het nummer heeft een groot aantal instellingen die op land- en tuin- bouwterrein werken, medegewerkt. Daardoor heeft de Nederlandse landbouw eensgezind zich op verdienstelijke wijze aan ons vólk gepre senteerd. Het is een lezensw aardig nummer gewor den, dat zeker de aandacht zal trekken van hen die lussen de rails zijn. Een initiatief overigens, dat i alle navolging verdient. IN dit gebied werden omstreeks het begin van deze eeuw vierkante landbouwbedrijven gepro jecteerd van ieder ca 2000 ha groot. De gemiddel de oppervlakte van de rond 2000 bedrijven, die men thans telt, bedraagt 500 a 600 ha. „Maar hierbij moet men direct de Zuidafrikaanse omstandig heden in ogenschouw nemen", aldus de heer Scheele. En deze omstandigheden verschillen nogal met de onze. Zo spreekt men o.m. niet van het aantal stuks vee per hectare, maar van het aantal hectaren per stuks vee. Dit vee leeft van de van nature in de bossen groeiende grassen. Het zoekt zijn eigen weg naar de drinkplaatsen en wordt op de bedrijven zelf gefokt. ..Toch was het de eerste jaren toen ik op zo'n bedrijf werk te, moeilijk om voldoende melk voor de eigen consumptie te krijgen, al liepen er op de 10.000 ha eerst 700 dieren en thans 2000 2500 dieren rond." vertelt de heer Scheele verder. Dergelijke typische, extensieve veebedrijven vindt men echter niet meer in de Springbokvlakte, maar meer naar het noorden tegen de grens met Rhodesia in het z.g. „bosveld". In de Springbokvlakte, waar het grootste be drijf ca 4000 Tomvat, treft men thans veel ge mengde bedrijven aan. Het gebied wordt door sneden door de spoorlijn. De spoorwegen hebben daar dezelfde functie als in ons land de bussen in de plattelandsgebieden. Heeft men iets voor de trein om mee te nemen, dan brengt men het naar de stopplaats; heeft de trein iets voor de bewoners, dan wordt het daar neergezet. Ge middeld liggen de bedrijven ca 15 km van de spoorlijn af. De grintwegen in de vlakte zijn van goede kwaliteit. Naar schatting hebben de boeren in de Spring bokvlakte ongeveer 80 van de bedrijven in eigen bezit. Zelf heeft de heer Scheele zijn be drijf van ruim 600 ha bouwland en 100 ha gras land, gepacht. Op deze 100 ha grasland grazen ongeveer 90 dieren, een aantal, dat naar de r e- ning van deze nog jonge boer, eigenlijk te groot is. „Maar het bos wil ik toch produktief maken en daar komt bij, dat ik in de wintermaanden (mei, juni, juli) de dieren kan bijvoederen met bijprodukten van het akkerbouwbedrijf. En al zeggen „die slim mense" de wetenschaps mensen, dat er in maisstro niet veel voederwaar- de zit, de praktijk laat zien, dat de dieren er wel vet van worden." Daarbij groeit er gras op de wendakkers die niet geploegd worden, maar draaiplekken voor de werktuigen zijn. Het rundvee wordt niet gestald. De minimum temperaturen zijn belangrijk hoger dan hier. al is de koude vaak snerpend. Wel treedt nacht vorst nogal eens op, maar ij: vorming op het water komt maar eens in de 3 a 4 jaar voor. Bij de kraal (mestput) waar ook de dieren worden gemolken, zijn er afdakjes om onder te schuilen. De werktuigen worden in open schuren opgesla gen. De temperaturen gaan 's zomers in dit subtropische klimaat tot 37 a 38 C, maar deze warmte is niet ondraaglijk, aldus de heer Schee le. De hoeveelheid neerslag, vallend in de maan den november tot mei, komt overeen met die in ons land. Het kan echter soms weken lang droog DE heer R. J. Scheele, een in 1947 ge- emigreerde Zeeuws-Vlamingvertelde ons tijdens een kort bezoek dat hij aan ons land bracht, een en ander over zijn ervaringen in Zuid-Afrika. De eerste drie jaar van zijn verblijf in Transvaal werkte hij op een veebedrijf. De veebezetting was daar één dier per zes a zeven ha. Na deze drie jaar pachtte hij zelf een bedrijf, waar de vee houderij bijzaak is. Over dit bedrijf en over de landbouwkundige toestanden in de omgeving, wordt in bijgaand artikel ver teld. Hoewel hiermede geenszins een volle dig beeld is gegeven van de landbouw in Zuid-Afrika, menen wij toch zijn ervarin gen aan onze lezers niet te mogen onthou den. W blijven totdat het soms plotseling op één dag zo'n 150 mm regent. Op deze grillen van de nacuur moet de Transvaalse boer bedacht zijn en hij neemt daar dan ook, zo goed en zo kwaad dat kan in niet geïrrigeerde gebieden, zijn maatregelen voor. Totale misoogsten ten gevolge van de droog te zijn echter geen zeldzaamheid. ZAAI HET MINIMUM; RIJENAFSTAND 90 OM IET belangrijkste produkt van de Springbok- vlakte is mais een gewas dat vrij gemak kelijk geteeld kan worden, al is het op bepaalde momenten zeer droogtegevoelig. Daarnaast wor den als hoofdprodukten ook olienootjes, zonne bloemen. sojabonen en kafferkoren verbouwd. Dit laatste produkt wordt in ons land wel ge bruikt als veevoeder; bij onze tegenvoeters is het de grondstof voor het kafferbier. Afhankelijk van het tijdstip waarop de regen in het voorjaar valt, wordt er gezaaid. Is dit vroeg in de tijd (eind september), dan wordt in gedeelten gezaaid cm, zoals de Zuid-Afrikaners zeggen „niet al je eieren tegelijk in je mandje te leggen". Een gewenste verdeling van de werk zaamheden wordt daarmede tevens bereikt. Het zaaiseizoen kan twee maanden duren maar valt de regen laat, dan is het zaak. binnen een week alles gezaaid te krijgen met precisie- zaaimachines met een rij-aïstand van 90 cm- De capaciteit moet daarop dus zijn afgestemd. Enerzijds wordt met, deze grote rijenafstand bereikt, dat mechanische bewerkingen gemak kelijk uitgevoerd worden, anderzijds wordt hier door bereikt dat een minimum aantal planten wordt uitgezaaid. ,,Er komen hier namelijk meer droge dan natte jaren voor en het is dus nood zakelijk om de ontwikkeling mogelijkheden voor de planten, zo gunstig mogelijk te maken." Na liet zaaien volgt het uitvoeren van chemi sche onkruidbestrijdingen (ongeveer 3 a 4 dagen nadat liet zaad aan de grond is toevertrouwden het. schoffelen. De chemische insectenbestrijding gebeurt veelal met vliegtuigen. Er zijn heel wat boeren die al een eigen landingsbaan van zo'n 600m lang hebben, er is immers grond genoeg en er worden geen buitensporig hoge ei en aan zo'n „langdinsstrip" gesteld. MECHANISATIE F>E oogst is gemechaniseerd o.m. met com- bines. De mechanisatie gaat ook bij ons steeds verder. In de afgelopen 20 jaar maar vooral sedert 1945 is er zeer veel veranderd. Ik heb drie Fordsontrekkers en reken ongeveer een trek ker te kunnen exploiteren op een oppervlakte van 150 ha. Men treft hier vrijwel alle ook in Nederland bekende merken aan. Natuurlijk moeten wij zeif meer aan reparaties doen dan de Nederlandse boer, omdat de afstanden zo veel groter zijn. Overigens kan men stellen dat aan machinerieën voor een bedrijf van 600 ha in de Springbokvlakte ongeveer evenveel geïnvesteerd moet "worden als op een Nederlands bedrijf van (Zie verder pag. 637) (Advertentie). X"' jl' - v* - 'v - j, b 1 v/ 1 Ar" t '*■*£7 .•-* KORTENAERKADE' 1, 'S-GRAVÈNHAGE BIJKANTOREN AMSTERDAM, 'ARNHEM, E mp-HOViN^GRA VENITAG

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 3