r Een drukke septembermaand OVERZICHT Deze week No. 341M Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1959 47e ZEEUWS LANDBOUWBLAD waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND HET mooie weer blijft voorlopig aanhouden. De grote oogstwerkzaam- heden zijn op de Zeeuwse akkerbouwbedrijven gunstig verlopen. Aan de aardappeloogst is men volop bezig. Reeds nadert.de nog drukke bieten- tijd. Daarna kan de boer zijn balans over het jaar 1959 opmaken, waarbij de droge en warme zomer zeker lang in de herinnering zal blijven. Voor onze organisatié breken weer drukke tijden" aan. Het winterwerk moet worden voorbereid. Daarnaast vragen tal van komende gebeurtenis sen de aandacht van Bestuur, Secretariaat en Redactie. Reeds dadelijk in deze maand september staan er belangrijke dingen voor onze Landbouw op het programma. OP dinsdag 15 september is het weer Prinsjesdag. Dan zal Hare Maje steit Koningin Juliana de nieuwe zit tingsperiode van het parlement ope nen met het uitspreken van de Troon rede. Zoals men weet worden in dit stuk de grote lijnen van het rege ringsbeleid uitgestippeld. Daarnaast biedt de Minister van Financiën de Rijksbegroting voor het Dienstjaar I960 aan de Kamers aan. Het zal voor de eerste maal geschie den door Prof. Zijlstra, die immers de portefeuille van Economische Za ken verwisselde voor de belangrijke portefeuille van Financiën. Alleen al hierom zien velen met extra belang stelling uit naar deze miljoenennota. LANDBOUWBELEID IN DE MAAK. VOOR de Landbouw zal echter het Begrotingshoofdstuk van het Mi nisterie van Landbouw en Visserij de meeste aantrekkingskracht hebben. De nieuwe Minister van Landbouw. Mr. Marijnen, gaat hier zijn grote debuut maken. In de Memorie van Toelichting op zijn Hoofdstuk zal hij de wegen aangeven, langs welke naar zijn mening, het landbouwbeleid zich dient te ontwikkelen. Het zal mede de taak zijn van Be stuur, secretariaat en redactie der Z. L. M., dit beleid te bestuderen en te beoordelen. Wij zullen natuurlijk trachten crnze lezers over dit stuk en ook over de verdere gang van za ken in ons parlement zo goed moge lijk voor te lichten, In liet huidige stadium heeft het onzes inziens weinig zin voorbe schouwingen te houden. In sommige bladen spreekt men nu reeds van ongerustheid, maar lijdt een mens niet vaak het meest, door het lijden dat hij vreest? Minister Marijnen heeft voorbespre- kingen gevoerd met het Bestuur van het Landbouwschap, hetwelk op het punt van de beleidsvoering het hoog ste orgaan is in ons landbouworgani satiewezen. Wij geven de voorkeur er aan, af te wachten wat er uit de bus komt. Daarna is er volop gelegenheid in eigen Z. L. M., in het K. N. L. C. en in het Landbouwschap het voorge stelde beleid te onderzoeken en te be spreken. Uiteindelijk kunnen de me ningen van de georganiseerde land bouw uitvoerig wordenmedegedeeld aan de leden van de Tweede Kamer, die bij de behandeling van het Be grotingshoofdstuk Landbouw en Vis serij het slotoordeel hebben te geven. LONEN IN BEWEGING. MAAST deze kwesties over het land bouwbeleid vraagt de ontwikke ling van het loonbeleid grote aan dacht. Ook hier zijn grote belangen van onze boeren-wérkgevers mede ge moeid, maar evenzeer de belangen van die boeren, die niet met vreemde arbeidskrachten werken. Er worden immers door de regering nog altijd een aantal garantieprijzen of mini mumprijzen vastgesteld, waarin de loonkosten verrekend zijn. Voor de boer, die zelve of met behulp van ge zinsleden al het werk op zijn bedrijf doet, komt het er op aan, welke lonen in de prijzen van zijn gegarandeerde produkten, zoals melk, granen en sui kerbieten, worden doorberekend. Wij hebben in ons land vele jaren geleefd onder een stelsel van volledig geleide loonpolitiek. Dit had voor de landbouwsector het gevolg, dat de lo nen van de landarbeiders ongeveer op gelijke hoogte konden worden vastge steld als de lonen in andere bedrijfs takken en dat deze lonen volledig in de prijzen werden doorberekend. Hier door had tevens de boer-niet-werkge- ver voor zijn arbeid een beloning, die op die van de landarbeid was geba seerd, waarnaast dan nog een even tueel inkomen als ondernemer kwam. Dit laatste was afhankelijk van alle wisselende factoren, die in de land bouw meetellen. DE nieuwe regering wenst het vol ledig geleide loonbeleid te ver vangen door een vrijere loonvorming. Hierbij gaan partijen bij de loonvor ming werkgevers en werknemers weer* meer meespreken. Reeds zijn dë eerste resultaten geboekt in de vorm van een nieuwe Collectieve Arbeids Overeenkomst (C. A.O.) voor de metaalindustrie, één der grootste bedrijfstakken in ons land. Vonden tot nog toe loonsverhogin gen slechts plaats door middel van „Algemene loonronden", waarbij dus aan alle werknemers in ons land een zelfde percentage werd toebedeeld, thans kunnen de verschillende be drijfstakken zelve weer met voorstel len komen, die elk hun eigen percen tage mogen inhouden. Dit percentage mag niet willekeurig worden geko zen, maar dient in verband te staan met de stijging van de produktiviteit in de betreffende bedrijfstak. Voorts mogen geen prijsverhogingen het ge- volg zijn van loonsverhogingen. De metaalindustrie gaat iui met 5 omhoog. De grafische indus trie, de bouwvakken en de textiel gaan hun voorstellen indienen. Wat gaat er in de landbouw gebeuren? Moet deze achterblijven? Moet deze meegaan, niaar dan met of zonder doorberekening in de garantieprij zen? Het zijn vragen, die door de deskundigen van onze werkgevers Het gebruik van een kuilvormer, bij het inkuilen van aardappelen, is aantrek kelijk. Zo'n kuilvormer èn een bietentang voor de suikerbietenoogst zijn materialen -die deze maand hun diensten kunnen bewijzen. Voor de werkzaam heden op het Zeeuwse landbouwbedrijf in de maand september zie men pag. 637 en 638 van dit nummer. en van de werknemers op het ogen* blik diepgaand bestudeerd worden en waarover reeds besprekingen hebben plaats gevonden met Mini»-, ter Marijnen. Want een en ander staat in nauw verband met het toekomstige land bouwbeleid. TOALS onze lezers zien, vragen h* over en het zal voor ons zaak zijn de ontwikkeling nauwkeurig te vol gen. opdat er voor de belangen van de landbouw zo goed mogelijk opgeko men kan worden. De maand september biedt verder nog de grote „Nationale" op de 15de en 16de te Den Bosch, de Algemene Vergadering van de F. N. Z. te Rot terdam op de 16de met een inleiding door Minister Marijnen, een buitenge wone vergadering van het Hoofdbe stuur der Z. L. M. op de 14de, gewijd aan de elektriciteitsvoorziening van het platteland en tenslotte de viering van het 75-jarig bestaan van onze landelijke organisatie, het K. N. L. C. Zo men ziet: drukte genoeg. S. Alweer twintig jaar geleden ontbrandde de tweede wereld oorlog. De generaal die de zege vierende Geallieerde legers in het Westen in 1945 aanvoerde Dwight D. Eisenhower is thans voor topoverleg in Europa, ter voorbereiding van zijn ont moeting met de Russische rege ringsleider, in de hoop, dat de spanning in de wereld mag ver minderen. 0 Het druk diplomatieke over leg dat hiermede gepaard gaat leidt de gedachte wellicht weer enigszins af van onze nationale en provinciale activiteiten. Niet temin staat ons een drukke sep tembermaand te wachten. Daar over in het overzicht van deze week meer. Een vraaggesprek met een in 1947 naar Zuid-Afriku geëmi greerde Zeeuw, die thans een be drijf heeft in de Springbokvlakte in Transvaal, publiceren wij op pagina 635. „Wie wordt kampioen?" is de vraag, die wij ook in dit num mer aan onze lezers voorleggen (pag. 640) naar aanleiding van de a.s. trekpaardententoonstel ling in 's-Hertogenbosch. Op pagina 639 is een verslag opgenomen van de Shetland poneykeuringen te Vrouwenpol der. De publikatie van dit artikel is helaas, door omstandigheden, ernstig vertraagd. Speciale aandacht vragen wij deze week voor de korte berich ten op pagina 634. Met het be gin van deze nieuwe maand komt ons blad in oude vorm weer uit. De rubrieken „Tuin bouw", „Van boerderij en orga nisatie" en ook het officieel or gaan van de L. J. G. zijn weer tot een pagina uitgebreid.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 1