DE BOERENJEUGD 613 TUINBOUW. DINGEN VAN DE WEEK Kwaliteits- en sorteringsvoorschriften voor fruit Het planten van aardbeien Koopt U op afbetaling? ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1959 DA KANTJE iloct iedereen goed. Dit mag men zeker niet zien als eon noodzakelijk kwaad. In onze gejaagde tijd wordt ontzettend veel gevraagd van de mens. Het werkt lichamelijk en geestelijk heilzaam wanneer men er eens even uit üs om daarna weer verfrist aan het werk te kunnen gaan. We vertrouwen dat ook ons blad met de iredaktie en de medewerkers na de vakantie weer met nieuwe moed zich ten dienste zal stellen van de lezers. Wat we als vakantv'indriik uit Zeeland meenamen is wel het enorme aantal vreemdelingen welke er in onze badplaatsen waren en vandaar verspreiden zij zich ook over onze provincie. We hebben eens bekeken wat ze zoal besteden voor onze fruitprodukten en dat bleek niet weinig te zijn. Ons zomerfruit en onze pruimen zijn een zeer gewaardeerd produkt. We moeten het echter ook eetrijp aanbieden, waardoor het gebruik wordt ge stimuleerd. Er zijn dikwijls twee uitersten, name- .Mjk- grasgroen en de eerste veertien dagen nog met rijp of misschien wel nooit rijp en overrijp en beurs zodat de verkoper er niets mee kan begin nen. Onze zomerprodukten zijn vooral bestemd voor het binnenland en de vreemdelingen, en het aaJ als het ware pasklaar moeten zijn. Geen kei harde pruimen en ook geen „papzakken" waar het sap uitloopt. Geen keiharde Precose of James Grieve maar een produkt dat werkelijk smakelijk wordt en toch nog even houdbaar is. Dit zal zeker de consumptie bevorderen. Trouwens, wie niet onbekend is op de veiling kan dat ook constateren by; de prijs. Deze prijs komt beter uit bij de prui men dan bij bet hard fruit dat wordt geblokt. Een verschil van 30 of 40 cent per kg bij de pruimen is geen zeldzaamheid. Indien hot mogelijk w as zou dit verschil eveneens te constateren zijn bij het harde fruit. Dit is echter om andere redenen niet mogelijk. Nu we toch op veilingterrein zijn aange komen willen we nog wijzen op de nieuwe indeling van de kwaliteiten. Dit moet men niet zien als een nit vinding van een of andere ambtenaar die wear eens wat nieuws wil maar als een noodzakelijke maatregel. Onze export moet zich immers aanpas sen aan de omstandigheden van het ogenblik. In deze rubriek vindt u hiervan een omschrijving. Neem er goede nota van en erger u er niet aan. Be oogst gaat ondertussen gestadig voort en steeds meer rassen komen er op de veiling. De Precoce en Clapps zijn tegen een behoorlijke prijs geveild kunnen worden. De Yellow, Perzikappel en Stark Earliest eveneens. Thans komt er een groot aan- Ibod van James Grieve. Laten we hopen dat er ook voor deze fijne handappel een goed afzetgebied zal zijn. De bramentelers hebben een zeer grote oogst te verwerken. De prijs is teleurstellend. Ze nadert evenals de frambozen dat deden, angstwekkend dicht de minimumprijs en deze ligt beneden de kostprijs. Gelukkig dat er reeds veel kilo's geplukt zijn en afgezet konden worden tegen een redelijke prijs. Er is in elk geval al een beetje geld binnen van deze teelt. Tot de volgende week. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilin gen heeft dezer dagen uitgegeven de bekende boekjes -met de kwaliteits- en sorteringsvoor schriften voor fruit. Voor zover u ze nog niet thuis hebt kunt u deze boekjes gratis op de veiling krijgen. De voornaamste verandering is wel dat de be naming der kwaliteiten in overeenstemming is gebracht met de internationale kwaliteitsaandui dingen voor appelen en peren. Op 11 aug. j.l. is deze naamsverandering ingegaan. De namen zijn nuKlasse extra voor de vroegere extra stan daard kwaliteit; Klasse 1 voor standaard kwali teit; Klasse 2 voor huishoud kwaliteit; Klasse 3 voor keuken kwaliteit. Hierbij kunnen we nog opmerken dat de kwali teit huishoud 2 thans de benaming klasse 2-D krijgt. Keuken kwaliteit wordt klasse III-grof en fabriekskwaliteit klasse III-fijn. Bij de kwalitei ten van de klasse extra tot en met. I moet de dwarsdoorsnede van de vruchten in mm worden vermeld. De rassen Stark Earlyst en Tydeman's Early Worcester zijn toegevoegd aan de lijst van appe len in het nieuwe sorteringsboekje. De maten van de perenrassen President Loutreuil en Bon Chretien Williams zijn elk met 5 mm verlaagd en de maat van pruimen van het ras Reine Claude d'Ouillins is verlaagd van 40 tot 38 mm. Groot is het aantal wijzigingen dus niet. Dat is overigens ook maar gelukkig want het is nu een maal niet prettig wanneer er herhaaldelijk wij zigingen op dit gebied naar voren komen. Met de naamsverandering van de kwaliteiten zo midden in het seizoen zijn we overigens ook niet zo erg gelukkig. Het is jammer dat het blijk baar weer niet anders kan dan een verandering nu het seizoen volop aan de gang is. Er is heel veel voor te zeggen dat de kwaliteitsaanduidingen voor appels en peren in overeenstemming wor den gebracht met de internationale aanduidin gen. We vragen ons echter af waarom dat niet evengoed bij het begin van het seizoen gedaan kon zijn. Voor de exporteurs zijn er bij export van appelen en peren ook nog enkele nieuwe ver plichtingen bijgekomen. Ter uitvoering van de voorschriften van het Prcduktschap voor Groen ten en Eruit en het Uitvoer Controle Bureau moet thans namelijk bij export van appels en peren op de verpakking duidelijk worden aange geven: het land van oorsprong, de naam van het ras, de kwaliteit, de sortering en het gewicht of stukstal. Verschillende nieuwe rassen hebben .zich deze zomer ook weer aangekondigd. Het is de moeite waard de ontwikkeling rond deze rassen nauw lettend te volgen. Ten aanzien van het planten kunnen we nog opmerken dat een goed toebereide bodem van bijzonder groot belang is. Het beste is om te plan ten bij een bewolkte lucht. Felle zonneschijn is voor de planten nooit zo best. De plant-afstand is afhankelijk van de grond en het ras. Tenslotte zouden we hen die in de komende dagen nog aardbeien gaan planten de dringende raad willen geven om enkel met goedgekeurd materiaal in zee te gaan. Wanneer dit nummer verschijnt is in feite de beste tijd om aardbeien te planten reeds voorbij. Zeker geldt dit voor de rassen Regina en Ma- chereauchs Frühernte. De rassen Talisman en Senga Sengana kunnen echter nog goed worden geplant. Er is een tijd geweest dat bijkans alle aardbeien werden geplant in het voorjaar. Het eerste jaar had men dan geen oogst en de aanplant bleef vervolgens verschillende jaren liggen. De laatste jaren is dat gaan veranderen. Nieuwe, vroege rassen kwamen naar voren en de beste resultaten werden behaald wanneer men deze teelt toepaste als éénjarige teelt. Dan moet er in de zomer, omstreeks eind julibegin augustus worden geplant en als de omstandighe den tijdens het opgroeien dan gunstig zijn kan men het volgend jaar een goede oogst hebben. Op steeds grotere schaal wordt dit toegepast en tot tevredenheid. De tijd dat aardbeien vele ja ren achtereen konden blijven liggen lijkt voorbij te zijn. Éénjarige teelt gaf dit jaar overwegend weer het beste resultaat. Elke aardbeienteler zal zich dus wel terdege bezig moeten houden met de vraag of hij er goed aan doet zijn bestaand perceel nog te laten lig gen. Mankeert er wat aan dan kan hij beter geen risico nemen en het oude opruimen en een nieuw perceel inplanten. De rassen Regina en Mach. Frühernte geven steeds het beste resultaat indien ze zo vroeg mo gelijk worden geplant, Bij voorkeur moeten deze rassen nu niet meer worden geplant. Talisman en Senga Sengana kunnen heel wat later worden geplant en deze rassen kan men op het ogenblik nog rustig aan de grond toever trouwen. Plaatsruimte ontbreekt ons om uitvoe rig te schrijven over de meest geschikte rassen. Het afgelopen jaar heeft de Regina over het algemeen op de jonge percelen goed voldaan. Op de lichte zavel- en zandgronden voldeed de Mach. Frühernte ook goed maar op de zware zavel- cn kleigronden was de opbrengst overwegend erg laag. Deuts Evern komt in Zeeland hoofdzakelijk voor op Walcheren en voldoet daar wel goed. De Talisman heeft in 1959 getoond zijn plaats in het aardbeiensortiment waard te zijn. Een bezwaar is echter dat het ras zich niet leent voor de fa briek omdat het moeilijk zonder dop kan worden geplukt. Dit is iets wat wel doet waarschuwen tegen een al te grote uitbreiding van dit ras. De Senga Sengana gaat ook in Zeeland meer waardering ondervinden. De Jucunda was over wegend slecht, hoewel er ook gunstige uitzonde ringen waren. Telers met een goed gewas Ju cunda zullen daar heus nog niet zo gauw van af stappen. Orgaan van de Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland ;.Gi] jongeren moet openstaan voor hot vele nieuwe dat de 20e eeuw brengt" is een standaard-uitdrukking van lieden die spreken voor jongeren- gi oepen. Naast de rock-en-roll en de petti- oat bracht de 20 eeuw ons de koop on verkoop op afbetaling. Hoewel vele jongeren en ooi; ouderen voor hel laat ste veel belangstelling hebben, willen wij gaarne hierover onze mening ten beste geven. Wat is kopen op afbetaling De wetgever heeft zich in ons bur ger lijk wetboek voor iedereen begrijpe lijk als volgt uitgedrukt: „Koop en verkoop op afbetaling is do koop en verkoop, waarbij partijen overeenkomen, dat de koopprijs wordt betaald in termijnen, waarvan twee of meer verschijnen,'nadat de verkochte zaak aan de koper is over gedragen, al dan niet in eigendom". Populair gezegd komt het hier op neer dat U voor een bromfiets 45,— ontant betaalt en de rest in meer dan twee termijnen. Moeten wij van de mogelijkheid die de handel ons biedt om té kopen op afbetaling gebruik maken? Indien het weelde-artikelen betreft zoals came- la's, televisietoestellen etc. dan zeggen wjj róaiuit „neen". Indien het bedrijfsmiddelen betreft die anders niet te financieren zijn en waarbij de extra kosten door de grotere winst gemakkelijk kunnen worden ge dragen zeggen wij erg voorzichtig ..ja". ïv kopen op afbetaling goedkoop? Wanneer men goederen op afbeta ling koopt worden deze niet goedkoper. Integendeel, de handelaar of financie- rings-maatschappij zal vergoeding eisen voor de exlra-onkosten alsmede een rente in overeenstemming met het grote risico dat gelopen wordt. Vele argelozen menen dat hun goe deren op afbetaling worden verkocht waarbij slechts 5 a 6 rente wordt berekend. Indien men echter de gemid delde rente-termijn berekent blijkt dat rente-percentages die beneden de 10 liggen zelden voorkomen. Nadelen van het afbetalingssysteem... Het kopen op gewoon krediet brengt reeds gevaren mee, doch deze vinden een natuurlijke beperking. Zowel ver koper als koper plegen in hun eigen belang bij het geven en nemen van kre diet bepaalde grenzen niet te over schrijden. Hun beider belangen lopen samen om te waken tegen overdrijving van het krediet. Bij het afbetalingskrediet, zoals dit zich heeft ontwikkeld, is dat soms an ders. Door de waarborgen, welke de verkoper zich schept, meent deze zich wel eens onafhankelijk van de lotge vallen van zijn koper. Brengt het be lang van een handelaar mee zijn omzet uit te breiden, dan vindt hij geen vol doende rem, die hem het vergroten van het krediet belet. Ook aan de zijde van de koper zijn factoren werkzaam, welke geen waar borg opleveren voor een gezonde be perking. Het afbetalings-stelsel ver leidt hem ertoe de verplichtingen, welke hij op zich neemt, te onderschatten. Daarnaast heerst bij velen een inge boren optimisme aangaande hun finan ciële vooruitzichten. De mogelijkheid om „boven zijn stand te leven" is door het stélsel on tegenzeggelijk uitgebreid. Afgezien van het moreel nadeel, daaraan verbonden, schept dit een schijn van gegoedheid, waarvan ook derden het slachtoffer kunnen worden. Tot besluit Indien wij al deze nadelen overwegen kunnen wij slechts weinig bewondering hebben voor kopen op afbetaling. Wjj geloven dat het in het belang van de jongelui zelf is dat men wat meer geld naar de spaarbank brengt opdat men bij het kopen van een uit zet of een bromfiets niet op afbetaling is aangewezen. Wij vinden dan zelfs het systeem van onze voorouders die, zo de ver halen gaan, niet kochten op afbetaling maar eerst spaarden in een „oude sok" nog degelijker. Wij verzuchten wanneer het kopen op afbetaling betreft met recht: „Die goede oude tijd". H. PLOEGWEDSTRJD STREEK WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. Er kunnen zich nog enkele L. J. G.- ers opgeven voor de voorselectie-wed der L. J. G. Opgeven vandaag bij: A. LUTEIJN, Tel. 524, te Breskens. Deze wordt gehouden op vrijdag 28 augustus a.s. Aanvang 8.30 uur, bij de familie Risseeuw, Kruisweg, Schoon- dijke. Het perceel ligt aan de weg Schoondtfke Oostburg. Z. P. M. AFDELING GOES. Balavond, voor leden der L. J. G., Z. P. M. en introducé'c, op zaterdag 5 september in „Schuttershof" te Goes. Aanvang 7.30 uur. Voor gecostumeerde deelnemers fraaie prijzen beschikbaar. In verband met ons programma, na 8.30 uur geen toegang meer. De muziek wordt verzorgd door de „Crescendo Boys" uit Ossendrecht. Entree ƒ1,50. L. J.G. EN Z. P. M. AFD. SCHOL WEN-DUIVELAND. De L. J. G. en Z. P. M. afdeling Schou- wen-Duiveland organiseren op zaterdag 19 september een oriëntatierit over ons eiland. Deelname kan geschieden zowel met auto, motor en scooter, maar ook voor bromfietsen zal er een rit worden uitgezet. Aan deze rit kunnen deelne men leden van de L. J. G. en Z. P. M., leden van de Z. L. M. en bond voor Plattelandsvrouwen. Het inschrijfgeld bedraagt 1 per persoon. Start om 15.30 uur van het café „De Schuddebeurtf** Opgave tot een half uur voor de start. Na afloop kan een ieder deelnemen aan de gezamenlijke koffiemaaltijd in het „Huis van Nassau" 4 per per* soon.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 9