Korte zaken DE BOERENJEUGD DEKKLEDEN TUINBOUW. DINGEN VAN DE WEEK Fa J. van de Vreede Zn VAK ANTI E ZATERDAG 1 AUGUSTUS IETS waar we elke dag mee te maken hebben is wel het fraaie zomerweer. Duizenden genie ten in deze weken van de stranden, de meren en de bossen in ons mooie land of daarbuiten. Toen we de afgelopen week een tochtje door Nederland maakten werden we weer bepaald bij de verschil lende belangensferen van hen die vallen onder de tuinbouw'. We kwamen in een tuinbouwgebied waar dat die tuinders daar heus niet om regen verlang den. Zij kunnen het dagelijks laten „regenen" en b.v. in de slasector is het hoogconjunctuur. We hoorden prijzen om van te watertanden. Gelukkig dat ook die mensen weer een keer aan bod komen en hun noeste arbeid goed beloond zien. Velen echter, die als tuinders geregistreerd staan, snakken naar regen. Het fruit blijft klein, «1e plagen zijn vele, aardbeien kunnen we niet planten, de bonen verdorren, de zaaiuien lijken meer op zilveruien. Zo zouden we door kunnen gaan. Er zijn er ook die hopen dat de regen maar achterwege zal blijven want dan gaan de prijzen weer dalen door de grotere aanvoer, terwijl bij an der weer ook de vraag verandert. Deze tegenstrij dige belangen zijn alle ondergebracht bij de afde ling Tuinbouw van het K.N.L.C. De grondbeginse len vcor het bestaan van onze georganiseerde leden horen zeker in dit verband thuis en zouden dit niet graag missen. Anderzijds echter liggen de belan gen van fruit- en groentetelers nog al aardig uit elkaar. De gesprekken en bevindingen van de laat ste weken hebben me dat weer duidelijker doen zien. Daarom is het ten zeerste toe te juichen dat er een fruittelerscommissie is ingesteld die speciaal «te belangen van de fruittelers zal behartigen. De eerste vergaderingen hiervan hebben bewezen dat «leze commissie vruchtdragend werk kan doen en geen slapende commissie Iwhoeft te worden die haar natuurlijke dood sterft. Is er b.v. niet. een groot verschil in opvatting tussen fruit- en groen tekwekers wat betreft «Ie erkenningseisen? In hoe verre moet de standsorganisatie zich bezighouden met de afzetmogelijkheden die «leze tijd met zich meebrengt? Een standsorganisatie moet mijns inziens zich zelf blijven. Voor zijn taak berekend zijn om zijn leden te dienen. Moet kunnen samenwerken met an- «lere organisaties maar zich niet op het terrein van e« n ander begeven. Omdat alles zo „verzuild" is in ons goede Vaderland en dikwijls dezelfde mensen een vooraanstaande positie hebben in verschillén- «1e groeperingen, is er veel takt en wijshei«l nodig om uit al dat geharrewar iets op te bouwen w aar 1W1AATVERLAGING voor peren. Reeds enkeie jaren geldt er een verordening van het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit krachtens wel ke het verboden is om peren beneden een door snede van 40 'mm te veilen en te verhandelen. Deze maatregel is genomen om te voorkomen dat er kleine smakeloze peertjes voor verse consumptie op de markt komen. Als dat zou gebeuren zou dat geen reklame zijn voor het fruitgebruik en van daar de verordening die het verbiedt. Op het ogenblik is hiervoor echter een uitzon dering gemaakt want de voorzitter van het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit heeft besloten dat tot 1 september de minimummaat voor peren met 5 mm zal worden verlaagd en zal worden ge bracht op 35 mm. Hiertoe is besloten omdat door de aanhoudende droogte de peren over het alge meen erg klein van stuk zijn en het percentage 40 mm van sommige rassen vrij groot is, terwijl deze door de vele zon toch wel smakelijk kunnen zijn. I|E export naar België. Nee, we gaan deze week niet opnieuw een bitter artikel schrijven over de gang van zaken met betrekking van onze tuin- bouwprodukten naar België en Luxemburg. Op nieuw is echter de Belgische en Luxemburgse grens voor een tweetal van onze tuinbouwproduk- ten gesloten en wel voor tomaten en bonen. Voor beide produkten ging de grens op 21 juli dicht en dat, terwijl er op de markt in deze landen heus wel vraag was naar deze produkten uit ons land. Op het moment dat we dit schrijven staan we aan de vooravond van de Benelux-conferentie op de Hoge Veluwe, die op 27 en 28 juli is gehouden. Wellicht zijn de resultaten al enigszins bekend, als dit nummer-verschijnt. Er is op dit moment nog geen agenda bekend voor deze conferentie maar onze leden wat aan hebben. Vandaar ook weer <ïe commissie Buitenland die onze fruitbelangen in groter verband zal bekijken. Dat is een moeilijke maar onmisbare taak nu alle grenzen meer en meer verdwijnen. Zo wordt ook «Ie economische strijd steeds moeilijker. Gelukkig «lat «!e natuur zich nergens aan stoort en wijzigingen teweeg brengt waarvan we niet hadden gedroomd. Al «leze dingen zijn het overdenken waard tijdens onze werkzaamhe«len. Tot de volgende week. in bevoegde kringen in Den Haag werd te kennen gegeven dat de landbouwmoeilijkheden in de Be nelux aan Nederlandse zijde als hoofdschotel van de conferentie worden beschouwd. Een zeer be langrijk punt bij de verschillen van inzicht die er bestaan ten aanzien van de harmonisatie van de landbouw in de Benelux, is de kwestie van de mi nimumprijzen bij de invoer in België van Ne«ler- landse tuinbouwprodukten. België hanteert daar bij maatstaven, neergelegd in het E.E.G.-verdrag, met voorbijgaan van Beneluxregelingen welke zijn omschreven in het Landbouwprotocol. KWALITEITSEISEN tomaten binnenland. Met ingang van deze week is een nieuwe regeling van kwaliteitseisen voor tomaten voor het binnen land in werking getreden. Deze regeling is ont worpen door het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen en geldt voor alle hierbij aangeslo ten veilingen. Partijen tomaten mogen thans niet meer worden geveild indien daarin voorkomen: grauwe en gescheurde vruchten met steel- en an der Botritus; waterzieke en aardappelkwade vruch ten, vruchten met neusrot en noodrijpe vruchten. Hiertoe heeft men besloten omdat het van groot belang wordt geacht dat ook voor het binnenland enkel tomaten van goede kwaliteit worden ver kocht. De binnenlandse markt immers kan voor de af zet van tomaten nog van veel grotere betekenis worden dan ze op het ogenblik is. Meer dan 80 van «1e Nederlandse tomatenoogst wordt geëxpor teerd. De laatste jaren is er wel sprake van verbete ring van de afzet in het binnenland maar toch werd het als een gemis gevoeld dat hiervoor geeil kwaliteitsvoorsehriften golden zoals bij export. Hierdoor kwamen er soms partijen op de markt die er niet gekomen moesten zijn, (Advertentie.) H. H. LANDBOUWERS! Wij leveren U nieuwe en prima gebruikte in alle maten Reparatie en waterdicht maken van dekkleden. BIETENNETTEN in elke afmeting verkrijgbaar en worden door ons gerepareerd en getaant. WESTWEG 25. KRABBENDIJKE, Tel. 01134 - 492 Orgaan van de Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland EEN BRIEF UIT AMERIKA AAN DE Z.P.M.'STERS EN DE L. J. G.'ERS. Enkele weken geleden vertelden we U over mei. Oele, die voor een poosje naar de U. S. A. ofwel de Verenigde Staten is gegaan. Zij schreef ons als volgt over haar eerste belevenissen. Bij mijn eerste host familie aangeko men, wil ik iets vertellen over de reis en eerste indrukken van Amerika. 23 mei vertrokken we uit Rotterdam met. het s.s„ „Rijndam" naar New York. Het weer was fantastisch, weinig wind en veel zon. Er was dus geen kans op zeeziekte. Toen de boot te New York arriveerde, regende het, zodat we N. Y. niet op z'n best zagen. Hier hoorden we pas welke staten we zouden bezoeken, n.l. Missouri en New York State. Het duurde enkele uren voordat ieder een van boord was en toen naar Wash ington D. C., dat is ongeveer 5 a 6 uur rijden niet de bus. Alle I. F. Y. E. rei zen hier met „Greyhound"-bussen. Ze zijn groot en je zit er prima in én om de 2 uur stoppen ze meestal 15 minuten bi) een motel. In Washington D. C. bleven we onge veer 6 dagen met nog anderen uit Is raël, Griekenland, Pakistan en Enge land. De eerste dagen was het reuze- in het kader van een algehele, tijdelijke, bezuiniging van ons blad, moet ook de plaatsruimte voor „De Boerenjeugd" beperkt worden. De verandering in deze rubriek-aanduiding is derhalve ook van tijdelijke aard. Redactie Zeeuws Landbouwblad. druk. Er werden lezingen over Ameri ka gehouden en we werden Ingelicht over het programma; ook ontmoetten we de Amerikaanse I. F.'Y. E., die naar Europa, Azië of andere werelddelen gingen. De laatste dagen hadden we wel wat tijd om de stad te bekijken; een mooie stad, ruim opgezet met erg veel bomen en groen. Hier maakten we. ook het eerst ken nis met het Amerikaanse voedsel, wel vat verschillend met het onze. Als je in de stad eet, kun je zelf uitzoeken wat je wilt eten en neemt dat mee op een blad en tenslotte betaal je. Voor l a 2 dollar kun je wel voldoende eten. Na een week vertrok iedereen naar verschillende staten. Sommigen moes ten wel 7 dagen met de bus reizen voordat ze op de plaats van beistem ming waren, In de hotels in Amerika kun je meest al alleen slapen; niet eten, dat doe je in een motel of cafetaria in de buurt. Wil je iets- drinken in een hotel, er staat altijd wel een coca cola-box. Bijna in 'élle gebouwen is aircondi tioning; het is wel nodig, want het is nogal warm. De eerste dagen moest ik er wel aan wennen. Het maakt nogal lawaai. Nu is het heerlijk koel. In Columbia (Missouri) bleef ik een week; er was n.l. een 4-H club meeting én er waren ±900 jongelui. Daarna met de auto naar Zuid Mis souri, de eerst host family. We stopten in drive in cafetaria's. Je krijgt je be stelling in de auto, zodat het dus wei nig tijd vergt. Ik blijf hier 3 weken en hoop een volgende keer iets te vertel len over Zuid Missouri. I-NE OELE. ISIJNA iedereen gaat tegenwoordig mei vakantie. De een wat langer dan de ander, maar vakantie houden doen we allemaal. Er zijn verschillende manieren om die vakantie door te brengen, maar één van de prettigste manieren is toch wel het kamperen met tenten of het trekken langs jeugd herbergen. Dat is ook zo duur niet, alleen moet je lid van de Nederlandse Jeugdherberg Centrale zijn om in een jeugdherberg te kunnen komen. Je bent dan een hele dag vrij in je doen en laten, terwijl je 's nachts een goed onderkomen hebt en in elk geval droog in je bed ligt. Iets dat je, als je met een tent kampeert, natuurlijk af moet wachten, want in ons land met zijn wisselvallig weer heb je nogal eens kans op een buitje. In dc jeugdherberg kun je 's avonds een warme maaltijd gebruiken, als je tenminste voor een bepaalde tijd bin nen bent. 's Morgens ontbijt je er na tuurlijk en voor 's middags kun je eventueel een lunchpakket meekrijgen. En weet je wat ook zo leuk is Je hebt alle kans dat je jonge mensen uit eigen land of uit 'net buitenland ontmoet. Je doet clan samen corvee, zoals afwassen, bedden opmaken en de eet- en slaap zalen opvegen. Er zijn jongelui, die tegen dat cor vee opzien en het aan een ander over- laten als ze kunnen. Dat is flauw en waarom De jeugdherberg-vader en -moeder kunnen toch niet alles alleen doen en met zijn allen is het zo ge beurd. Trouwens, als je gaat kamperen met een tent zorg je wel helemaal voor jezelf. Een andere vorm van kamperen, die ook niet duur is, is bij een boer in de schuur slapen. Je bent ook dan hele maal vrij. De mooiste maanden om met vakantie te gaan zijn juni en juli. Alles is dan nog prachtig groen en fris en het is nog niet zo druk als midden in de zomer. Wanneer alle scholen vakantie hebben. Het najaar kan ook mooi zijn, maar alles begint dan toch alweer zijn l'leur te verliezen. Het voor- en na seizoen is wel belangrijk goedkoper, maar als je gaat kamperen of langs de jeugdherbergen trekt, heb je daar geen last van.. Als je gaat kamperen, heb je ook' aan énkele verplichtingen te voldoen, want je kunt niet zomaar ergens je tentje neerzetten en gaan slapen, want dat mag niet. Daar is een kampeer- vergunning voor nodig. En wees er niet te laat bij om die aan te vragen, want dan heb je alle kans dat je hem niet cp tijd thuis krijgt en je vakantie wel eens in het water zou kunnen vallen. "IXTaarom zouden er tegenwoordig zo- veel mensen met vakantie naar het buitenland gaan. Is ons eigen land niet mooi genoeg of hebben ze alles al gezien Waarom vaak grote reizen naar het buitenland maken, veel kilo meters rijden en nog weinig zien Ik geloof nooit dat je dan uitgerust van je vakantie lerugKomt en daar is het toch wel in de eerste plaats om be gonnen. Je hebt tenslotte weer een heel jaar voor de boeg. Maar ieder mens zal zijn vakantie door willen brengen op de manier die hij het prettigst vindt. Hpt is daarom misschien, dat degenen die hele dagen in dezelfde ruimte werken, er in hun vakantie eens helemaal uit willen zijn en zover mogelijk over de grenzen trekken. Dan zijn er ook mensen, die veel reizen omdat hun beroep dat mee brengt en zich dus niets heerlijker» kunnen voorstellen dan een vakantie dicht bij huis. Zo zal iemand uit de stad naar het platteland trekken en iemand van het platteland naar de stad. Misschien blijven dit jaar de men sen van het platteland wel op het platteland en komen naar Aardenburg, waar de Z. L. M. een tentoonstelling houdt, waaraan de boerenjeugd van West Zeeuwsch-Vlaanderen haar volle medewerking verleent. J. L.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 9