DEZE MAAND WEINIG MEER TE OOGSTEN DE OLVEH VAN 1879 LEVENSVERZEKERING ZATERDAG 1 AUGUSTUS 195» 585 HOEWEL augustus bekend staat als de oogstmaand, zal er in deze maand niet veel overblijven om geoogst te worden. De droogte van de laatste maanden heeft het afrijpinsproces van de gewassen dusdanig versneld dat bij een normaal jaar vergeleken de oogst van vele produkten 2 tot 4 weken vroeger is gekomen. Granen Daar de graanoogst op de zomertarwe na aan de kant is, zal dit gewas weinig hoofdbrekens ko ten. Het drogen van graan is dit jaar niet zo ur gent als in voorgaand oogstjaar, maar toch ver dient het aandacht om na te gaan of op de grotere bedrijven een mogelijkheid bestaat tot het zelf dro gen van eigen gewonnen produkten. Misschien heeft één van uw buren wel een dergelijke instal latie gemaakt; ga eens kijken hoe deze werkt en of er w-at voor uw bedrijf in zit. (Na dit jaar komt immers een volgend, dat weer anders is! Red.). Erwten Blauwmaanzaad Aardappelen (Advertentie). Wees echter voorzichtig voor beschadiging van de knollen en laat de kettingen niet sneller draaien en schudden dan beslist noodzakelijk is. Probeer niet de laatste kluitjes er uit te zeven want dit kost onherroepelijk beschadiging van de aard appelen. Door de droogte zijn de kluiten in de grond vaak zo hard, dat breken door middel van sterker schudden van de ketting niet mogelijk is. Suikerbieten Ook de erwten zijn thans veelal afgedorsen met zeer wisselende opbrengsten, varieërende van 10004000 kg/ha. Van de ruiter dorsen moest vaak in de vroege morgenuren gebeuren daar er bij het scherpe weer overdag te veel halve tn de zak kwa men. Dat de vele bespuitingen in de bieten tegen de luizen dit jaar wel rendabel geweest zijn. bewijzen wel de enkele onbehandelde percelen die men zo hier en daar sporadisch kan aantreffen. Het aantal vergelingszieke planten in deze on behandelde percelen benadert thans dicht de 100 om nog maar niet te spreken van de direkte zuig- schade die aangebracht is. Ook de bietenmoeheid laat zich op sommige per celen in zeer ernstige vorm zien. Wees voor het bieteeystenaaltje op uw hoede en laat uw bietenpercelen voor het komende jaar on derzoeken op de aanwezigheid van dit voor de bie tenteelt zo schadelijke aaltje. Opgave kan geschie den bij de grondmonsternemers van het Bedrijfs- DEMONSTRATIES. Op maandag 3 augustus wordt op het bedrijf van de heer I. J. Smallegange te Krabbendijke een de monstratie met diverse stoppelbewerkingswerktui- gen gehouden. Er zal met een 10-tal van de meest gangbare en moderne werktuigen, uitgezonderd ploegen, worden gedemonstreerd. De moeilijkheden die zich dit jaar met de stop pelbewerking voordoen en de snelle opgang die be paalde werktuigen voor deze werkzaamheden de laatste tijd maken, rechtvaardigen een bezoek. Er zal zowel in onbewerkt als in voorbewerkt land worden gereden. Aanvang: 13.30 uur. Nationale demonstratie van graanoogstmethoden op het Staatslaiulbouwbedrijf C 123. Espeier weg 34, Emmeloord (N.O.P.) op woensdag 5 augustus, aanvang 10 uur. Een demonstratie van graszaadstoppelbewer- kingsmethoden wordt gehouden op vrijdag 7 aug. op het liedrijf van de heer L. C. de Vos te Kat*. Op een 1-jarige uitlopende stoppel van roodzwenk- gras zullen op moeilijke grond diverse werktuigen en een combinatie var. deze worden ingezet, om in het probleem graszaadstoppelbewerking een beter inzicht te verkrijgen. Er wordt zowel op voorbe werkt, als op niet voorbewerkt land gewerkt. Aan vang: 14.00 uur. Deze demonstraties worden georganiseerd door resp. de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Oost Zuid-Beveland" en de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting Noord-Beveland" in samenwerking met de Ri.jkslandbouwvoorlichtingsdienst, zo deelt deze laatste mede. Door de aanhoudende droogte heeft het blauw maanzaad vrijwel niet kunnen profiteren van de late overbemesting met stikstof die op vele per celen gegeven is. Vele percelen zullen moeilijkheden geven met machinaal oogsten met de graanmaaier zelfbinder. Van stam maaidorsen zal op dergelijke percelen het beste zijn. maar de risico's van nog niet vol doende rijpe bollen tussen de rijpe en vogelschade vormen hier weer een groot bezwaar. Snijden met de hand vraagt veel arbeid, maar zal op sommige percelen toch noodzakelijk zijn. laboratorium voor Grond- en Gcvvasonderzoek en bij de Rayon as sis ten ten van de R.L.V.D. Al met al is de stand van de bieten maar matig en ziet het er niet naar uit, dat we ondanks de grotere uitzaai dit jaar met een suikeroverschot zullen komen te zitten. Stambonen Speelt dit jaar de phytophthora niet zo'n grote rol als andere jaren, toch zijn dit jaar de aard appelen weinig minder gespoten dan voorgaande jaren. De ernstige luisaantasting van de vorige maand, vooral in de rassen Rurore en Eigenhei mer, heeft een bestrijding noodzakelijk gemaakt. Vele percelen konden met een éénmalige bespui ting niet volstaan en moesten voor een 2e maal bespoten worden. Degene die de luisaantasting door een bespuiting niet bedwong, zag zijn aard appelen na 14 dagen volkomen afgestorven staan met alle gevolgen van dien. Het meest verbouwde ras in Zeeland, de Bintjes, geven op vele percelen doorwas te zien, speciaal die percelen die laat aan de groei zijn gekomen. Of we een herhaling van 1957 zullen krijgen is nog moeilijk te voorspellen, maar wanneer er liehoor- lijk wat regen komt in de eerstkomende weken zullen de knollen, waaraan thans nieuwe uitlopers gevormd zijn, zeker van mindere kwaliteit worden. Het tijdstip van doodspuiten zal dan ook van perceel tot perceel bekeken moeten worden, niet alleen aan de hand van aan tasting door phythophtora maar ook aan de hand van doorgroei. Voor doodspuiten komen de volgende middelen in aanmerking. Arsenieten: 1620 liter per ha. DNC in olie: Volgens gebruiksaanwijzing op de verpakking, .Spuiten met flinke hoeveelheden water (600— 900 1/ha) geeft de beste resultaten. Wees met arsenieten op lichte zavel- en zand grond zeer voorzichtig wegens de werking op een nagewas; gebruik' op dergelijke gronden liefst DNC. Ook op zwaardere kleigronden moet een hoeveel heid arseniet van 20 1/ha niet te boven gegaan worden. Al deze middelen zijn zeer giftig voor mens en dier. Wees dus voorzichtig; vooral bij wind! Voor het rooien van de aardappelen kennen we verschillende methoden; het direkt in de zak rooi en is echter de aantrekkelijkste manier. Door de aanhoudende droogte zijn de stambonen de laatste weken snel achteruit gegaan, zodat het zich laat aanzien dat we begin augustus al aan de oogst van de stambonen zullen moeten beginnen. De vetvlekken- en vlekkenziekte heeft ons dit jaar weinig hoofdbrekens gekost, maar mislukkin gen door virusziekten vanuit de gladiolen komen dit jaar wel voor. De massale luisaantasting van deze zomer en het grotere areaal gladiolen in Zee land zullen hier wel niet vreemd aan zijn. Voor de oogst van de stambonen kan met goed succes gebruik gemaakt worden van het erwten- ploegje. Uien De uien laten het dit jaar door de droogte wel ernstig zitten. Het gewas is wel aan het bollen, maar de halzen van de uien zijn te dun zodat de bol uiteindelijk zeer fijn zal zijn. De valse meeldauw heeft gelukkig zeer weinig schade veroorzaakt, maar plaatselijk is het rupsje van de uiemot nogal aktief gewéest en' is het dat nog. De schade van deze rupsjes beperkt zich niet alleen tot het stukvreten van de bladeren maar kan zich thans in dit stadium ook uitbreiden door aan vreten van de bollen (gaatjes in de uit). Een bespuiting met parathion naar 1 kg of 1 liter van een 25 %-ig produkt per ha kan thans nog zeer goed rendabel zijn. Ook de uiethrips wordt hiermede bestreden. Let echter op de veiligheids termijn die op de verpakking is aangegeven. overleg met de contracterende firma, gedwongen is een ploeg of cultivator in te zetten. Daar de ver wachting is, dat vele nieuw ingezaaide percelen mislukt zullen zijn, verdient het misschien aanbe veling-om goede le of 2e jaars percelen nog een jaar te laten liggen. Men zal echter het jonge gras zaad dat een vrij redelijke stand heeft nog niet te spoedig moeten uitrijden, want graszaad laat nu eenmaal, na het oogsten van de dekvrucht een soort sukkelperiode" zien waarbij het zich moet aanpassen aan de veranderde omstandigheden (licht). Men zal dergelijke percelen wel snel een lichte stikstof bemesting nwtcn geven in de vorm van een paar balen kalksalpeter per ha om deze suk kel periode te overbruggen. Het inzaaien van wikken is nog op enkele per celen toegepast, maar de opkomst is veelal nihil. Daar wikken gezaaid na 5 augustus veelal niet meer tot voldoende ontwikkeling komen zullen vele aangekochte' partijtjes zaaizaad tot een vol gend jaar bewaard moeten blijven. Mits droog be waard is de mogelijkheid tot bewaren aanwezig. Op die Iiedrijven waar de ruwvoervoorzieiiing van het vee voor de komende winter door de droog te in gevaar is gebracht, kunnen nog stoppelknol len gezaaid worden tot ongeveer 20 augustus. Stoppelbewerkingen In deze maand vraagt de stoppelliewerkimg di volle aandacht. Daar de grond op de meeste peri celen door de droogte zo hard is geworden dat ploegen veelal niet uitvoerbaar is, zal men gebruik moeten maken van de cultivator, schijvenegge en egge. Vooral de graszaadstoppel vraagt extra aan dacht. Hier moet zoveel ingereden worden dat do graszode totaal verpulverd is; dit is veelal alleen mogelijk wanneer de eerste keer van een frees i* gebruik gemaakt. Ook de triltand-cultivator vol doet goed in de graszaadstoppel. Stoppel- en nagewassen Grasland Deze gewassen hebben wel in zeer ernstige mate geleden van de aanhoudende droogte. De stoppel klavers zijn dan ook in de meeste gevallen mis lukt. hetzij door droogvallen van zaad waardoor ze niet zijn opgekomen, of door verbranding na het ruimen van de dekvrucht. Ook de jong ingezaaide luzerne !s in vele geval len al door verbranding ten gronde gegaan. Het jonge graszaad dat onder dekvrucht uitge zaaid is, vertoont over het algemeen een zeer on regelmatige stand. Vele percelen zijn echter hele maal niet opgekomen zodat men hier vaak, na Het grasland is thans allerwege kaal en dor. De gegeven stikstofbemesting van de laatste wekeu. heeft door de aanhoudende droogte weinig effekt gegeven. Wanneer de maand augustus nog wat regen wil brengen, zal men toch weer moeten trachten door stikstofbemesting enig gras te vec- ikcijgen. Ook de maand september kan soms een behoorlijke grasgroei te zien geven en men zal dus met z'n bemesting moeten zien te profiteren van de gunstige periode's die we misschien nog te goed hebben. R.L.V.D., Goes. W. P. NOORDAM. KCRTENAERKADE 1, 'S-G R A VÈ NH AGE. BIJKANT öjk E NAMSTERDAM, ARNHEM. E I N D H OVEN,'S-GRAVEN H AGE. GRONINGEN, ROTTERDAM, UTRECHT

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 5