Boerderij en organisatie ALLERHANDE 584 WALCHEREN. 27 juli. ONDER gunstige weersomstandig heden is er de laatste weken in de 'uitzonderlijke vroege oogst van granen en erwten veel werk verzet. De erwten zijn, op wat laat gezaaide na, geoogst en dikwijls reeds gedorst of in schuur of klamp geborgen. De tarwe wordt vrijwel algemeen jmet de graanmaaier-zelfbinder ge maaid. Er kan vlug en goed worden gewerkt. De maaidorser komt er vrij wel niet aan te pas. Bij de oogst van «le gerst ligt dit anders. Of er van de maaidorser dan wel van de zelfbinder gebruik wordt gemaakt is van verschil lende faktoren afhankelijk. Lang niet alle gerst is geschikt om te hinderen, daar het stro tekort is gebleven. Dan heeft de maaidorser de voorkeur, zo ook wanneer met weinig personeel wordt gewerkt. De oogst van Engels raaigras was dit jaar niet moeilijk. Algemeen werd uit het zwad gedorsen. Dit geeft een grote arbeidsbesparing ten opzichte van eerst ruifceren, terwijl de verliezen geringer fcijn. De opbrengst van de verschillende graszaadsoorten zijn meest goed. De prijs van het graszaadstro is hoger dan de laatste jaren het geval was. De erwten geven sterk uiteenlopen de opbrengsten. Over het algemeen valt het echter niet tegen. Het pro- dukt is mooi, met meestal duidelijk verschil tussen de percelen waar al dan niet de peulboorder bestreden is. Wat tot nu toe tegenvalt is de prijs! Met de grasgroei is het droevig ge steld. Zowat al het melkvee wordt bij- gevoederd met droge pulp of met een ©f ander kuilprodukt. De voederwinning voor a s. winter xiet er op vee] bedrijven niet gunstig uit. Velen zullen nog een of ander groenvoedergewas willen zaaien. De tijd van het jaar laat het toe, maar voor het slagen zal het eerst moeten regenen. NOORD-BEVELAND. 27 juli. ELK jdar heeft ieder der gewassen zijn uitersten aan opbrengsten. Het Ss een jaarlijks terugkerend verschijn sel, dat men hoort van veel en van weinig mudden gerst en van veel en weinig baaltjes maanzaad per gemet. Vooral dit jaar maakt op deze regel geen uitzondering, want de opbreng sten liggen heel veel uit elkaar. Wie zijn oor te luisteren legt op de beide beurzen, kan van erwten en graan van lage, maar ook van zeer hoge op brengsten horen. Erwten in de zware grond en ge zaaid in kapot gereden bietenland, had den dit jaar veel moeite met de peul- aanzet, terwijl de erwten, die in lichte grond na een min of meer rijke voor vrucht als aardappels, groeiden het weer mee hadden. De gerst kon dit jaar veel stikstof verdragen, legering heeft dit jaar niet veel tot geen schade gedaan aan op brengst en kwaliteit korrel. In dit op zicht is dit jaar wel het tegendeel van het vorige, toen van de staande per celen gerst de meeste mudden werden gedorst. Dat ook het vlas dit jaar veel stik stof kon verdragen wordt wel bewezen daar, waar per vergissing meer dan drie balen kalksalpeter per gemet werd verstrooid met als gevolg heel veel ge wicht en een bevredigde kwaliteit. We zien hier toch maar weer over duidelijk uit, dat het met de stikstof- bemesting op gewassen als vlas en graan alsook de keuze voorvrucht voor erwten elk jaar maar weer een gok is. Wie het dit jaar heeft gewaagd om door een flinke stikstofbemestiiig een zwaar gewas gerst uit te lokken, zit nu net goed, maar zat in 1958 aan de ver keerde kant. en misschien volgend jaar weer. We weten het niet, want een boer weet in het algemeen pas morgen maar hoe hij vandaag had moeten han delen. Nog even willen we de aandachi vra gen voor een demonstratie betreffende bewerking van de graszaadstoppel, die op vrijdag 7 augustus zal worden ge houden op het bedrijf van de heer L. C. de Vos te Kats. ZUID-BEVELAND. 28 juli. HET is en blijft maar droog. De om standigheden voor de oogst zijn buitengewoon gunstig. Wanneer U dit blad zult ontvangen zal de erwten- en de zomergerstoogst wel volledig tot het verleden behoren. Misschien dat er nog een enkel laat perceel zomergerst deze week over zal blijven staan, maar dan is het wel ge beurd. Beide genoemde gewassen geven ondanks de droogte zeer góede op brengsten. De zaaitijd speelt nog wel een rol. De kwaliteit is over het ge heel genomen vrij goed. Bij de worm stekigheid van de erwten is bij het dor sen pas uit te maken of men op het juiste tijdstip gespoten heeft, er zitten nogal verschillen is. De wintertarwe staat reeds aan de hoop, een gedeelte is al in de schuur gereden. De verwachting is wel dat deze zeer goed zal zijn. Hier en daar worden reeds Bintjes gerooid. Voor te velde staande partijen wordt een goede prijs gegeven. De opbrengsten zijn matig tot vrij goed, hoewel er zeer grote verschillen zijn. Verscheidene percelen beginnen reeds af te sterven, regen heeft voor zulke percelen geen enkel nut meer. Andere percelen kunnen wanneer de regen niet meer te lang uitblijft er zeer zeker nog van profiteren, hoewel de kans voor nagroei of doorwas lang niet uit gesloten is. Nu de oogst zo vroeg en op een zo gemakkelijke wijze verloopt komt er ruim gelegenheid om op de stoppels een flinke stoppelbewerking toe te passen, hetzij met ploeg, schijveneg, frees, cultivator, triltandcultivator, eg of wat dan ook. Ieder werktuig heeft zijn eigen specifieke werking, deze is mede afhankelijk van de grondsoort en omstandigheden zoals deze zomer n.l. de hardheid van de grond. Om de prak tijk hiervan wat te laten zien zal maandag 3 augustus om 13.30 uur op een perceel van het landbouwbedrijf „Welgelegen" le Krabbendijke een de monstratie gehouden worden met ver schillende reeds eerder genoemde werk tuigen. Deze demonstratie wordt ge organiseerd door de werkgroep „Me chanisatie en Landbouwwerktuigen" van de Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting Oost. Zuid-Beveland, in samen werking met de Landbouwvoorlich- tingsdienst. THOLEN EN ST. FHILIPSLAND. 28 juli. DIT overzicht staat vanzelfsprekend in het teken van de oogst. De boer denkt op dit moment nergens anders aan, dan aan de snelste wijze waarop hij zijn korenoogst binnen kan halen. Het weer dat enerzijds maar matig door de boeren, vooral de veeboeren, wordt gewaardeerd, werkt een snelle berging van de oogst ten zeerste in de hand. Wanneer we dan ook op dit moment «le balans opmaken, dan schatten we dat 90 van de erwten zijn gecom- bined met bevredigende opbrengst» Eenzelfde percentage gerst, is reeds ge- dorsen of op andere wijze binnenge haald. Dit. laatste geschiedt trouwens erg weinig meer, in tegenstelling tot de tar we die naar onze mening voor hoog stens 50 wordt gemaaidorst, waaraan men thans volop doende is. De gerst opbrengsten waren redelijk goed, met een vochtgehalte dat in de meeste ge vallen ver beneden de 17 lag. Wanneer het weer zo bljjft dan is zaterdag a.s. vrijwel alles geruimd, enkele late percelen buiten beschou wing gelaten. Het weertype lijkt ons daartoe goed toe, zodat de oogst dit jaar erg vroeg en zeer voorspoedig zal zijn verlopen. Hopelijk krijgen we daarna eens een beetje regen, zodat onze dorre weiden eens een iets fleu riger aanzien krijgen, en daarmee ons vee een beetje meer eten. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. 29 juli. DE „Coöperatief" vierde maandag haar zestigtjarig bestaan. In een feestelijk versierde loods, waar enorm veel bloemstukken ston den opgesteld, werd door de directie een receptie gegeven. Honderden leden (met echtgenoten) zorgden ervoor, dat er parkeerruimte te weinig was. Dat er een hechte band tussen fa briek en leden is bleek wel uit het feit, dat men onder de bezoekers boeren kon aantreffen, welke niet gauw hun bedrijf verlaten. Met de viering van dit jubileum kwam tevens een einde aan de zeld zame droogteperiode. De oogst, welke in volle gang was, werd hierdoor dan ook plotseling afge broken en geeft ons even tijd om de balans op te maken. Erwten en gerst vielen gemiddeld nog niet tegen. Wintertarwe geeft behoorlijke ver wachtingen. De bieten zijn echter enorm achter uitgegaan; vele percelen zijn met regen niet meer te redden. Met het blauwmaanzaad en de aard appels staat het maar magertjes. Een gunstige prijs kan (zoals altijd) nog veel goed maken. Het ziet er naar uit dat, door het „snelle'' seizoen, veel werkloosheid zal ontstaan onder de werknemers. Een „uitkomst" is misschien het „op touw zijnde" project kanaal Terneu- zen—Gent. Ook de C. B. S. zorgt, door afgraving van haar bezinkingsvijvers, voor werk gelegenheid. Volgens de voorzitter (der „Viije Veren") krijgen we in de toekomst in Sluiskil weer een pont (of deze „vrij" is hebben we niet vernomen). Bij de verbreding van het kanaal moet nogal wat grond worden ont eigend. Aangezien het o.m. een Belgische zaak is, zouden zij ons misschien een wederdienst kunnen bewijzen, met een royaal gebaar, betreffende het inpol deren van de Saeftinge. DE toelichting op de C. B. S.-cijfers van de in- en uitvoer van ons land in het eerste halfjaar 1959 vermeldt dat de uitvoer van onbewerkte agrarische produkten t.o.v. die in het eerste halfjaar 1958 een prijsdaling te zien heeft gegeven van 11 Deze is voornamelijk toe te schrijven aan lagere prijzen van eieren, versie groenten, fruit en bloembollen. De invoer van granen en graan- produkten in de eerste zes maanden van 1959 toont een toename van 48 min 1-o.v. dezelfde periode in 1958, die voornamelijk voor rekening komt van de Verenigde Staten. Uit de cijfers blijkt voorts, dat de invoer van granen uit Argentinië en Frankrijk in het eerste half jaar van 1958 een teruggang vertoonde van ƒ89 min t.o.v. diezelfde periode in 1957. De conclusie lijkt dus te kunnen zijn, «lat de Verenigde Staten meer op onze markt komt opzetten. Tenslotte wordt nog bericht, dat een uitvoerstijging van groente en fruit van 54 min in de eerste twee kwartalen van 1959 gericht was op West-Duitsland en het Verenigd Koninkrijk. UIT „Landbouwwereldnieuws" vernemen wij dat de Argentijnse aardappeloogst dusdanig is, dat wordt overwogen om in september 3 a 400.000 zakken con sumptie-aardappelen te importeren. De garantieprijzen voor oogst 1959/'60 voor de produkten tarwe, gele en witte haver, brouw- en voergerst, rogge en lijnzaad zijn in dit land aanzienlijk verhoogd. Tevens is de handel in tarwe, de laatste graansoort waarvoor levering verplicht was, vrijgemaakt. De Joegoslavische legering schijnt het voornemen te hebben om alle import van Russische en Amerikaanse tarwe stop te zetten. In ons land trekt de graanimport thans ook de aandacht door berichten over toekomstige, belangrijke importen van Ameri kaans graan, afgezet door de Tradax, in Amsterdam. De Deense landbouwattaché in Bonn heeft onlangs voor de Deense Landbouwraad de marktontwikkeling in W.. Duitsland besproken. Het persoverzicht van het Hoofdproduktschap voor Akkerbouwprodukten meldt hierover dat hij de Deense landbouwexport niet van doorslaggevende betekenis voor de Westduitse voedselvoorziening acht. Verder sprak hij als zijn mening uit, dat West-Duitsland ongetwijfeld naar een grotere handel met „derde landen" dus buiten E. E. G.-verband zal streven en dat het behouden van het Deens-Westduitse handels verkeer een kwestie is van Westduitse handelspolitiek. Waarvan acte. DE droogte van 1959 zal lang in de herinnering bleven, omdat deze wel erg lang geduurd heeft. Wel is het de vraag of de regen van de laatste dagen welkom *vas voor velen zeker niet. Doorwas in de aardappelen is zeker nu niet meer «lenkbeeldig en men stelle zich, bij het doodspuiten van het gewas we] op de hoogte van de consequenties daarvan. Op vele percelen vertonen de suikerbieten «en droevige stand. Buiten onze provincie zagen wij heel wat vergelingsziekte en verdroogde bieten; de toestand in onze provincie beschreven wij reeds eerder. Een belangstellende lezer zond ons een verslag uit het blad „Journal de la France Agricole", waarin de droogte wordt beschreven. Regen is in. Frankrijk zeer «Ringend gewenst. Door de droogte wordt een gebied van 390.000 ha geteisterd. De stand van de suikerbieten blijkt ronduit slecht, de wortels zeer klein en of lang en smal; kennelijk een poging om water uit de ondergrond op te nemen. Houdt de droogte aan, dan zullen de gevolgen catastrofaal zijn, schrijft het blad. Men toont zich verontwaardigd over het feit, dat de grote Franse Pers kennelijk meer aandacht heeft voor de goede graanoogst dan voor de zorgwekkende toestand van de suikerbieten, mede veroorzaakt door de vergelingsziekte. TERWIJL Amerika's vice-president Nixon Rusland bezoekt en het Geneefse overleg voortsukkelt, werd ook op de Hoge Veluwe internationale politiek bedreven en wel door de ministers van de drie Beneluxlanden. De drie regeringen hebben opnieuw het voornemen kenbaar gemaakt om de Benelux Unie te voltooien zonder op de eenwording van de E. E. G. te wachten. Dit betekent dus dat de Beneluxpartners elkaar een gunstiger behandeling mogen toekennen dan die, welke aan de andere E. E. G.-partners wordt verleend. Men is blijkens een persbericht van het Ministerie van Landbouw en Visserij vastbesloten om de harmonisatie van het landbouwbeleid voort te zetten. Zoals bekend wordt daar mede beoogt het handelsverkeèr verder vrij te maken. De drie regeringen constateerden dat het hoofdpunt van deze harmonisatie van het beleid ligt op het gebied van voortbrenging, verwerking en afzet van landbouwprodukten, voor zover dit noodzakelijk is voor de vrijmaking van het handelsverkeer. De gelijk making „of zelfs de harmonisatie van de kostprijzen" is daarvoor echter niet een voorafgaande voorwaarde. Wel moeten harmonisatie en vrijmaking van het handelsverkeer, wederzijds, de handel in landbouwprodukten ontwikkelen en be- vorderen.Vóórdat het Comité van Ministers op 12 oktober a.s. weer vergadert moeten conerete voorstellen voor harmonisatie van het beleid en vrijmaking van het handelsverkeer in groente, fruit, aardappelen en voedergranen zijn uitgewerkt. DE drie regeringen zijn voorts overeengekomen dat geen maatregelen geno men zullen worden voor het gereglementeerde goederenverkeer in land bouwprodukten, die leiden tot achteruitgang van de integratie van, hun .mnpk- ten. Tenslotte is de invoer van Nederlandse gecondenseerde melk in België en Luxemburg nog besproken. De Belgische en Luxemburgse regeringen ver klaarden zich bereid om het huidige stelsel tot eind september voort te zetten, waarna zo lezen wij in het persbericht een in beginsel aanvaarde nieuwe regeling wellicht van kracht wordt. De resultaten van de besprekingen samenvattend is men geneigd te concluderen dat veel op de lange baan geschoven is. Vooralsnog zal men de concrete voorstellen voor vrijmaking van het handelsverkeer in groente, fruit, aardappelen en voedergranen moeten afwachten. Maar er wordt in ieder geval aan gewerkt en dus is er hoop. rNSLOTTE bestaat er bij velen thans zeer grote ongerustheid over een mogelijke vertraging in de verhoging van de Westerscheldedijken, waarover wij op dit moment niet nader geïnformeerd zijn. Afgezien van het feit dat ontwik keling van de Zeeuwse industrialisatie er door vertraagd kan worden, achten wij het risico bij natuurrampen, dat men nu lichtvaardiger lijkt te gaan nemen, groot. De ramp van 1953 is weliswaar 6 jaar geleden gebeurd, maar in Zeeland nog allerminst vergeten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 4