Het Centraal Bureau nu 60 JAAR C.B. SAMENWERKING GRENZEN Breed werkterrein. Internationaal terrein ZATERDAG 1 AUGUSTUS 195 9 583 HET CenAraaJ Bureau in Rotterdam bestaat dit jaar 60 jaar. Het jubileum van deze grootse boeren handels- en industriële onderneming: wordt op bescheiden, maar niet minder sympathieke wijze gevierd. Als nationale coöperatieve aan- en ver- koopvereniging: met vele contacten in het buiten land, is het Centraal Bureau vanzelfsprekend bij zonder geïnteresseerd in de internationale econo mische ontwikkelingen, Dit geldt zeker in het kader van de E. E. G,#, al weet men zich ook be trokken bij de ontwikkeling van de kleine vrijhan delszone. De groeiende samensmelting van West- Europa heeft echter niet alleen voor een zaak als het Centraal Bureau consequenties als handels onderneming, juist als vertegenwoordiger van de ruim 400 coöperatieve aan- en verkoopverenigrin- gen, steunende op 90,000 boeren en tuinders, zijn het de economische belangen van deze boeren, die op het spel staan. Het zijn deze boeren, die door bet Centraal Bureau een stem in het kapittel hebben. Maar daarvoor is het van belang, dat men ook weet, wat integratie, wat de E. E. G. betekenen kan. In september a.s. zal een prijsvraag voor plattelands- jongeren worden uitgeschreven onder het motto „Groei mee met de E. E. G." Aan ongeveer veertig sohrijvvers van de beste opstellen zal in I960 of 1961 een 14-daagse studie reis door de aes E. E. G.-landen worden aangeboden. De Europese Commissie te Brussl heeft haar mede werking toegezegd aan deze studiereizen. Gezien de excursie, die het Centraal Bureau dezer dagen in Rotterdam organiseerde voor de Nederlandse pers, menen wij te mogen vertrouwen, dat ook deze Europese studiereis nuttig en leerzaam zal zijn. HET is een onzichtbare band uitgedrukt door het woordje samenwerking die vele boeren bindt en waardoor men tot groot werk in staat is. Deze samenwerking is noodzakelijk geweest eo is dat nog om de primaire l>ehoeften van het boerenbedrijf te dekken. Wil men dan ook een oordeel vellen over de huidige toestand van onze boerenbedrijven, vooral in cultuurtechnisch opzicht, dan mag men niet zonder meer de ontplooiing van de land- en tuinbouw coöperaties in ons land voorbijgaan. Dit zijn enkele gedachten, die de voorzitter van het Centraal Bureau, de heer H. 1). Louwes, scherp stelde op een persconferentie in Rotterdam. Er was ©en noodzaak om tot gezamenlijke aankoop en -afzet te komen, omdat de boer ook de gTote tegenover industriële concerns, tegenover lan- den met ieder hun eigen en aparte landbouw politiek, machteloos staat. De coöperaties van vandaag zijn ondernemingen die in het huidige economische leven een rol spelen, waarmede ter dege rekening gehouden moet worden. En aan gezien ook nog in onze maatschappij -het hei lig moeten eerst tot daden dwingt, is samenwerking onontbeerlijk. Een samenwerking, die ons gebracht heeft tot een aantal zetels rondom de conferentie tafel, waar men meespreekt en meel>epaalt. Het tegengaan van misstanden ook al bestaan er in ons land momenteel nog 1800 kartels is een argument dat tegenwoordig minder basis geeft voor het bestaan van een coöperatie. Dit is slechts gekomen dóór deze hechte samenwerking, die heden ten dage des te dringender wordt om de l»ositie van een sterk aantal boeren te handhaven eo te verbeteren. DIKWIJLS wordt de vraag gesteld, waar de gren- zen liggen der coöperatieve werkzaamheden. De voorzitter van het Centraal Bureau gaf op deze vraag een antwoord: „die grenzen liggen daar, waar de propaganda voor de coöperatieve gedachte en de resultaten, die de coöperaties weten te behalen, geen leden meer tot toetreding of zake lijk verkeer weten te brengen". En aan de ont wikkeling van het Centraal Bureau lijkt nog geen eind gekomen te zijn, In samenwerking met de E.N.C.K. wordt thans in Vlaardingen gebouwd aan de fabriek van Deltachemie. De veevoeder- piroduktie; door de grote droogte werkt de vee voederfabriek in Rotterdam op wintercapaciteit; de handel in aardolieprodukten; de ontwikkeling van ©en kippenslachterij op coöperatieve basis (een spoedige samenwerking met de Coöperatieve Pluimveeslachterij is te verwachten, waardoor de produktie van het bestaande l>edrijf te Boxmeer uitgebreid zal worden tot 600.000 kipper per week). Kortom al deze activiteiten wijzen op verbreding, verdieping en uitbouw van de coöperatieve activi teiten. T~\ E huidige plaats van het Centraal Bureau te Rotterdam in ons nationaal economisch bestel, kan niet juist worden bepaald, zonder de histori sche ontwikkeling enigermate te kennen. Op 24 juli 1899 op de dag af 15 jaar na het oprichten van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité werd door het toenmalige Nederlands Landbouw Comité, tesamen met afge vaardigden van landbouwverenigingen, in Utrecht besloten tot stichting van een centraal aankooporgaan. De coöperatieve aankoop was al wel op gang gekomen, maar men wenste meer invloed op de markt. Een grote stoot tot verdieping van de coöperatieve beweging werd gegeven toen men coöpera tief groothandel en importfuncties ter hand nam. IN de loop der jaren is het Centraal Bureau ge worden tot een conglomeraat van groothan dels im- en exportbedrijven. De geldomzet, die in 1900 nog 500.000,bedroeg en in. het boek jaar 1948/'49 een bedrag omvatte van honderd achtendertig miljoen gulden, bereikte tien jaar later een totaal bedrag van vierhonderd-zeven-en- twintig miljoen gulden; dat is dus meer dan ëen miljoen gulden per dag. De werkzaamheden beperkten zich oorspronke lijk tot de voorziening van meststoffen en voer artikelen. Tussen de 35 a 40 van de binnenland se omzet aan kunstmeststoffen gaat via het C. B.; op het gebied van voedergranen en veekoeken ontwikkelde het zich lot de grootste importeur en het werd de belangrijkste groothandelaar in bin nenlandse granen. Thans zijn de werkzaamheden naar alle mogelijke richtingen uitgegroeid. Mr. A. C. F. Hendrikse, algemeen directeur, vertel- de hierover eerst in de ruime bestuurskamer van het bedrijf aan de Haring vliet te Rotterdam, om dit later aanschouwelijk te ma- ken bij een rondvaart door de haven van Rotterdam. De activiteiten van het C. B. resulteren hierin, dat een zeer belangrijke bijdrage liefst 15 van de Rotterdamse havenactiviteiten voor reke ning komen van 90.000 boeren Indien ergens, dan tooh zeker wel hier. spreekt voor de Neder landse gemeenschap het grote belang van een gezonde boerenstand. Een weinig-koopkrachtige boerenstand zal immers een terugslag voor Rot terdam betekenen, weliswaar niet een terugslag zoals men thans duklelijk ziet aan de Javakade: geen schip, nagenoeg lege loodsen en een werk loze kraan, maar niettemin merkbaar. I»eeld van, en in de tweede plaats gaat de samen werking tot over onze landsgrenzen heen. Maar naast al deze zuiver economisch coöpera tieve activiteiten komt thans de vraag naar voren of wij niet óók moeten komen tot ontwikkeling van vrijwillige, sociale ooöi>eratie, aldus betoogde de voorzitter van het C. B. duidende op nieuwe vormen van de aloude „buren hulp". De boerenstand gaat een moeilijke tijd tegemoet, stelde de heer Louwes. In het moderne Neder landse industriële klimaat worden, de arbeids omstandigheden vijfdaagse werkweek de ver* dienstmogelijkheden en het woonklimaat snel beter. De boerenstand mag In deze niet tot een vergeten groep gaan heitoren, maar zal zich zelve daartegen over positief en constructief moeten inzetten voor betere omstandigheden. Daar lijkt de coöperatie ve gedachte een middel toe. NAARMATE het landbouwbedrijf ingewikkelder wordt mechanisatie - kunstmest - planten veredeling - speciale teelten worden ook de eisen die men aan de grondstoffen stellen moet, hoger. Dit alles betekent, dat men bij steeds meer facet ten van het economische leven betrokken raakt om de eigen positie te verstevigen. De voorziening van vrijwel alle agrarische produktiemiddelen, evenals de afzet van bodemprodukten, werd in eigen beheer in vrijwillige samenwerking verwezenlijkt. De afdeling technische produkten, waaronder landbouwwerktuigen, behaalde het juist afgesloten boekjaar een omzet van 17 mil joen, vertelde mr. Hendrikse. De jongste ontwikkeling is die van de zelfvoor ziening in aardolieprodukten. Het is ook hier de boer de, in verhouding, kleine gebruiker die door samenwerking in staat is eigen bronnen aan te boren om daardoor zijn produktiefactoren te verlagen. Een verlaging, die op dit moment, zoals de heer Louwes het uitdrukte, aan het ge hele Nederlandse volk ten goede komt. Maar activiteiten in de aardoliebranche zijn slechts mogelijk door nog sterkere bundeling van krachten dan op nationaal niveau, het C. B. neemt dan ook deel aan de Internationaal Cooperative Petroleum Association te New York, een organi satie die over een eigen olie-exploitatiebedrijf be schikt, compleet met boortoren en dergelijke. Op industrieel terrein worden thans vorderingen gemaakt. De bouw van de fabriek Deltachemie voor het vervaardigen van complexe meststoffen, vordert. Men hoopt dit bedrijf een van de modernste eenheden op dit gebied in West-Europa zomer 1960 in produktie te brengen voor binnen land en export. Dit bedrijf wordt, gezamenlijk met de E. N. C. K. de grootste superfosfaatfabriek van West-Europa en mogelijk ook met de C. I. V. te Rotterdam, geëxploiteerd. Daarnaast neemt men deel in de Hypeeo een onderneming voor de produktie van hybride kui kens, waarin het C. B., samen met de coöperaties van de R. K. standsorganisaties en de Belgische Boerenbond deelneemt. Deze ontwikkeling wijst op twee stromingen, in de eerste plaats gaat men zich steeds meer bezig houden met het verticale produktie-patroon, van grondstof naar eindprodukt de coöperatieve pluim veesl ach te rij in Boxmeer is daar een voor- MAAR ook de gevolgen van de Europese één wording zijn niet louter en alleen van poli- politieke betekenis, zelfs al is op vele punten nog geen politieke overeenstemming bereikt. De conse quenties van de E. E. G. liggen in het bijzonder op economisch terrein, waar, door het wegvallen van grenzen, gemakkelijker grotere internationale con centraties mogelijk worden. Ir. Y. de Boer stelde dan ook dat de plaats van het C.B. in het Euro- marktgebied niet alleen wordt bepaald door het te voeren landbouwbeleid, maar eveneens door d«e ontwikkeling van het bedrijfsleven zelve. Waakzaamheid van de coöperaties in deze is dan ook van groot belang en internationaal-coöperatief- overleg een noodzaak. Doordat echter het coöpe ratief patroon in de zes E. E. G.-landen sterk ver schilt tengevolge van de verschillen in bedrijfs structuur van de landbouwbedrijven, zijn tegen stellingen niet te vermijden. Deze treden aan de dag, waar het het graan beleid betreft. Graanimporten uit derde landen en over het algemeen het handelsverkeer met deze landen is van belang voor het Centraal Bureau dat handelscontacten heeft met een vijftigtal lan den in alle delen van de wereld. Natuurlijk zal Nederland graan blijven importeren, stelde ir. De Boer, maar het karakter van deze importen uit Frankrijk zal dan een geheel ander beeld krij gen, door het duurdere - binnenscheepvaart- vervoer. Gezien niet alleen de landbouwstructuur In ons land, maar ook die van het gehele gebied der E. E. G., zijn de Nederlandse Coöperaties dan ook van mening, dat een behoorlijke import moet blij ven bestaan. Uiteraard zijn de ontwikkelingen in de kleine vrijhandelszone, waarbij toegetreden zijn Engeland, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Zwitserland, Portugal en Oostenrijk, terwijl ook Finland plan nen in deze richting koestert, van zo recente datum dat een positiebepaling nog moeilijk is. Ir. Y. de Boer waarschuwde daarbij voor een door Duitsland gewenste verhoging van het graanprijsniveau. Ook andere landbouwprodukten. •zullen dan in de prijsverhoging meegesleept wor den, stelde hij, waardoor ook de export van zaden en peulvruchten ongunstig beïnvloed kan worden. Overigens rekent het Centraal Bureau, dat ook op exportgebied van zaden, peulvruchten, brouw- gerst, aardappelen enz., een belangrijke plaats in neemt, er op dat de E. E. G. meer exportmogelijk heden naar deze zes landen zal bieden. Deze internationale werkzaamhe den van de in feite op de wereld markt zwakke landbouwonderne mer zijn mogelijk door een be wust gewilde vrijwillige samenwer king. Een samenwerking die zestig jaar geleden begon. N. S.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 3