De Yorkshire Show r n Zitdagen Boekhoud bureau Deze week vJ No. 2490 Frankering bij abonnement: Terncuzen ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1959 47e Jaargang ZEEUWS LAH1 BOUWBLAD waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND IfET is voor een Zeeuwse boer, die in het tentoonstellingswezen van de Z. L. M. is opgegroeid, altijd interessant, buitenlandse ten toonstellingen met die in de eigen provincie te vergelijken. Vooral wanneer het dan niet nationale, maar regionale manifestaties betreft. Terwijl de Engelse Royal Emow ook in Nederland genoeg bekendheid geniet, is dit zeker in mindere mate het geval met de „shows" der Engelse Graafschappen. We waren in de gelegenheid, zij het slechts één dag, rond te kijken op de Yorkshire-show, die op 14, 15 en 16 juli j.l. te Harrogate werd gehouden. DE vergelijking met een Z. L. M.- tentoonstelling ging in zoverre op dat we met een regionale show te maken hadden. Echter gaat ze aan de andere kant wat boven de kracht, omdat Yorkshire met zijn drie districten, de East. North en West Riding, meer dan acht maal zo groot is dan Zeeland en bovendien, mede vanwege meerdere grote ste den, over de twee miljoen inwoners telt. Het is dan ook geen wonder dat deze driedaagse tentoonstelling, die voor de 102e maal gehouden werd, breed van opzet kan zijn en veel be zoekers trekt. Dit jaar waren dit er voor de tweede keer meer dan hon derdduizend, namelijk 116.500. Dit was slechts 2000 minder dan bij het eeuwfeest in 1957, toen H. M. Ko ningin Elisabeth en haar gemaal de show met een bezoek vereerden De Z. L. M.-voorzitter, Ir. M. A. Geuze, heeft een bezoek gebracht aan de driedaagse Yorkshire Show een tentoonstelling die tot op zekere hoogte met een dergelijke Z. L, M.-manifestatie valt te vergelijken. Zijn verslag vermeldt echter ook voor het in ons land tanende landbouwten toonstelling s-wezen enkele be- hartenswaairdige opmerkingen. Behalve het vee was er ook veel op de werktuigenafdeling te zien, o.a. een nieuwe aardappel rooier. De tentoonstelling geschiedt on der auspiciën van de Landbouw- organisatie van het Graafschap. Er is echter een a|>arte tentoonstel lingsvereniging, die Zijn ledental tot 10.000 stuks begrensd heeft. Een lid betaalt 4 contributie per jaar 42,'en voor zijn echt genote eventueel 3 Hij heeft dan vrije toegang tot de driedaagse en kan tevens gebruik maken van de lokaliteiten, die speciaal ten dienste van de leden zijn ingericht. De entrée's zijn zeer verschillend. De eerste dag bedragen ze 1 Engels pond per persoon, dus ruim 10, de tweede dag 10 sh., dus de helft en de derde en laatste dag 5 sh., kin deren half geld. De laatste dag is dan ook echt de schoolkinderendag. Daarbij komen dan nog tribunezit plaatsen (er is een enorme tribune) en parkeergelden, die ook tenminste meerdere guldens vragen Een En- HULSTMaandag 3 aug. in ,,De Graanbeurs". WESTKAPELLEMaandag 3 aug. in „Kasteel van Bata via" van 9.15 tot 12.30 uur. KOUDEKERKEWoensdag 5 aug. in hotel „Walcheren" van 9 tot 1 uur. OOSTBURG: Woensdag 5 aug. in café „De Windt". TERNEUZENWoensdag 5 aug. in hotel „Des Pays-Bas". ZIERIKZEEDonderdag 6 aug. in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURGDonderdag 6 aug. in hotel „De Eendracht". ST, PHILIPSLAND: Zaterdag 8 aug. in hotel „De Druiven tros". THOLENZaterdag 8 aug. in hotel „Hof van Holland", gelse show is dan ook naar Neder landse maatstaven niet goedkoop. Het kan ook zijn, dat wij Nederlan ders te goedkoop uit willen zijn bij dergelijke gelegenheden. De uit komsten aan entreé's bedroegen dan ook in 1958 bijna een half miljoen gulden; het totale bedrag aan prijzen ongeveer honderdduizend gulden. Sedert 1951 wordt de show blijvend in Harrogate gehouden; voordien rouleerde ze. Het terrein is glooiend tegen een heuvel gelegen en niet al leen doorsneden met uitstekende as falt- en betonwegen, doch tevens voor zien van veel permanente gebouwen, waarbij de eerder vermelde tribune aan een ruime ring. Dat deze opzet een enorm voordeel biedt, behoeft geen betoog. Tenslotte, om nog een indruk te geven: de catalogus, ge prijsd 5 shilling, besloeg 404 pagina's. HET VEE: EEN BIJZONDER GENOEGEN. WE hebben de morgen besteed om het vee te bekijken, zowel melk- als mestvee. Dat is op een Engelse tentoonstelling altijd een bijzonder genoegen vanwege de grote verschei denheid. Er waren liefst elf rassen vertegenwoordigd en vanzelfsprekend ging onze belangstelling toch vooral uit naar de British Friesians, de af stammelingen van ons zwartbont. De gemiddelde produktie van de Britse melkkoe bedraagt momenteel 3269 liter. In 25 jaar tijds is deze produktie met een derde gestegen. Het gemiddelde van de veestapels die aan de melkcontróle deelnemen, ligt nog 20 hoger en heeft dus de 4000 liter overschreden. 96 van de Schotse veestapel is t.b.c.-vrij en voor Engeland en Wales is dit cijfer 87 K. I. op melkvee bedraagt de helft. De Engelsen hebben op sommige punten andere opvattingen omtrent het exterieur dan wij. Met name geven ze meer toe in het kruis en het uier, dan wij wenselijk zouden achten. Ook de beenstanden zijn niet altijd onberispelijk, zoals we bij een le prijs der stieren konden opmer ken. De kampioene der melkkoeien, geboren 1953, Dalton Sunray 7th was niettemin een bijzonder goede en diepe koe, die in Nederland evenzeer veel indruk zou maken. Eigenaar John Moffitt. Opvallend voor een Nederlander is dat de produktiegegevens der dieren niet in de catalogus en de woon plaats der deelnemers niet ter plaatse Is vermeld. Van de andere categorieën zou veel goeds en wetenswaardigs te vertel len zijn, doch de stof is te uitgebreid. De belangrijkste inzendingen in de melkveesector bestonden verder uit Dairy Shorthorn en Ayrshire (met hun pracht-uiers), terwijl ook de Jersey's zeer goed vertegenwoordigd waren. Deze roomkleurige koetjes met de gazelle-ogen en een gewicht van geen 400 kg, zijn de lievelingen van het gewone publiek. Er waren soms juweeltjes van dieren te zien, zoals de kampioene van de Northern Dairy Shorthorn „Lockthwaite Cockbird 9th" van G. A. Bellas en de kampioenstier van de Red Poll „Wenhaston Red Dawn" van Captain and Mrs Ful ler In 't algemeen zagen we bij Ayrshire, Northern Shorthorn en Jehsey's naar onze begrippen veel onzuiverheden, vooral in de achter benen. Het Engelse mestvee is zeker voor een Zeeuwse boer een genot voor het oog. Hereford, A!>er<ieen Angus. Beef Shorthorn vertoonden blokken van dieren van onovertref bare diepte. Sommige van de Aber- deen Angus deden denken aan een rinoceros, waaraan alleen de hoorn op de neus ontbrak. Voor gebruikskruisingen krijgt men in Engeland een premie, mits afgeleverd ouder dan negen maan den. Het zwartbont is echter ook geliefd bij de slagers en de vraag neemt toe. WERKTUIGENSHOW. HE werktuigenafdeling was even ly eens een show op zichzelf en wij hebben slechts een gedeelte kunnen bezichtigen. Opvallend was het grote aantal kleine zelfrijdende maaidor sers, zoals wij die van Massey-Harris b.v. ook wel kennen. Doch verder een aantal minder bekende en nog on bekende types van meest bekende merken, alle nog al vergelijkbaar van opzet, zoals David Brown-Albion, Allis Chalmers-Gleaner, Massey, Mas- sey-Ferguson en zelfs Ransomes. Bij al deze machines is de motor vrij wel onder gebouwd en zeer moeilijk of nauwelijks bereikbaar, wat we een groot bezwaar achten. Van Massey-Ferguson zagen we een interessante nieuwe aardappel rooier met een ronde sorteertafel, waar de aardappels afgeraapt moe ten worden. Ook een achterlaad- inriehting voor M.F.trekkers leek ons vooral als mestlader toekomst te bezitten. Fabrikant H. Cameron Gardner Ltd, Reading. Machines die men in Nederland niet zo gemakkelijk op tentoonstel lingen ziet, zijn de heggescheerders, ook al heeft, naar we menen, het wa terschap 't Vrije van Sluis zoiets in gebruik. In de toekomst zullen onze nieuwe waterschappen zeker meer aandacht voor dit soort apparatuur krijgen, wanneer we o.a. denken aan het onderhoud van de beplantingen, terwijl ze veelal ook geschikt is voor het maaien van sloottaluds. De ap paratuur (Fuller, M.F. o.a.) is mon- teerbaar op een lichte trekker, ter wijl we ook van M.F. een pneumati sche uitvoering zagen voor twee handscharen. LANDBOUWONKRUIDEN. HANWEGE het permanente terrein bestond de mogelijkheid een aan tal bemestingsproefvelden te demon- treren. En ook troffen we er een grote serie van landbouwonkruideti in de praktijk aan, netjes stuk voor stuk naast elkaar. Een voortreffe lijke manier van voorlichting. We verzuimden natuurlijk niet de stand van het Ministerie van Landbouw te bezichtigen. De voorlichting daar was vooral ge richt op het kleine bedrijf, waarvan de grens overigens in Engeland an ders ligt dan bij ons, namelijk l>(| 40 ha. De man achter de toon bank wist echter op onze meeste vragen over de nieuwe regeling tot hulp aan die bedrijven geen ant woord. Er was verder een aparte bloemen- show met een aparte entreé, die een grote indruk op ons gemaakt heeft. Vooral de sortering rozen was.vrij wel onuitputtelijk en in iedere En gelse tuin ziet men hun kleuren pracht. Een ander staaltje van Britse demonstratie, waren de gazonveldjes van de Sports Turf Research Station. In Engeland waar tuinen en sport in. hoger aahzien staan dan waar ook, heeft mén de kwaliteit xan de ver- schilende graszaad-zode mengsels voor gazons, tennisgrasbanen en sportvelden tot en met uitgezocht en de resultaten daarvan waren aan schouwelijk tentoon gespreid. Tenslotte willen we de twee Neder landse deelnemingen nog vermelden, die wij aantroffen, nl. de firma Van Bergeijk en het Nederlands Propa- gandacentrum voor Zaaizaden. G. 0 Het begin van deze week stond in het kader van de Bene lux Ministersconferentie op de Hoge Veluwe, waar over de laud- bouwaangelegenheden werd ge discussieerd. Resultaat? Er moe ten concrete voorstellen worden gedaan vóór 12 oktober (zie pag. 584). Terwijl op de Hoge Veluwe werd vergaderd recepteerde het Bestuur van de Eerste Neder- landsche Coöperatieve Beetwor telsuikerfabriek en Raffinaderij te Sas van Gent. De fabriek In stond maandag ji. zestig jaar (zie pag. 584). 0 Ook het Centraal Bureau te Rotterdam bestaat zestig jaar. Geen grootse jubileumviering maar een opstellenwedstrijd met als prijs een tocht door de E. E. G.-landen (pag. 583). 0 Augustus: oogstmaand maar er is „weinig" meer te oog sten. Toch blijft er volop werk waarover tie lezen valt op pag. 585. 0 De tarwepolitiek voor de E. E. G.-landen wordt op pag. 587 be- sproken. Waarom onze brood prijzen wellicht omhoog moeten, wordt hierin uiteengezet. 0 Speciale aandacht in dit nummer vragen nog o.a.: de aardappelbewaring, de afreke ning 1958 van de B. V. A. B„ te houden demonstraties, de korte zaken van de tuinbouw en de adressen van de monsternemers van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek, 0 Een bericht mede aan ouze adverteerders: op 15 augustus 1959 zal ons blad niet verschijnen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 1