Beslommeringen vogelvlucht r J ZATERDAG 25 JULI 1959 waarin opgenomen DE BOERENJEUGD OVERZICHT in Zitdagen Boekhoud bureau Aangifte van zoutschade Deze week 0 Daardoor bedraagt het totaal areaal suikerbieten in 1959 in Zeeland niet 17.604 ha, maar 17.504 ha, waardoor dus te meer de stabiliteit van deze teelt in onze provincie op de voorgrond treedt. 0 Het K. N. L. C. werd gisteren vrijdag 24 juli j.l. 75 jaar geleden opgericht. De viering van dit jubileum is naar later datum verschoven (zie ook pag. 571). Een belangrijk jubileum viert ook de Eerste Nederlandsche Raf finaderij G. A. te Sas van Gent. Zestig jaar geleden, op '27 juli, werd deze fabriek opgericht. Vanaf deze plaats een hartelijke gelukwens. No. 2489 Frankering bij abonnement: Terneuzen 47e Jaargang ZEEUWS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND ftE oogst 1959 is in volle gang en de boeren hebben thans weinig tijd zich te verdiepen in vraagstukken rondom de landbouw. Toch zijn er wel zaken, die hier even de aandacht moeten hebben, omdat zij het bestaan raken. Ongetwijfeld zal er in de komende maanden nog herhaaldelijk over gesproken en geschreven worden, waardoor wij met het stippen kunnen volstaan op dit ogenblik. domper op de stemming zet, want de huidige bedrijfsvoering en de zware belastingdruk van de laatste jaren stellen aan de financiering vap een landbouwbedrijf hoge eisen. Een slecht jaar hakt er hardhandig in en het overheidsbeleid van na de oorlog heeft het vormen van reser ves op zijn zachtst, gezegd, niet ver gemakkelijkt. BELEID. EEN tweede punt, waarover wij nog een enkele opmerking willen ma ken, betreft het debat, dat de re gering en de leden van de Tweede Kamer hebben gevoerd over het soci aal-economische beleid. De afloop van dit debat is bekend. Wij zouden er aan voorbij kunnen gaan, ware het niet, dat Minister Marijnen gesteld heeft, dat het landbouwbeleid geen sluitstuk zou vormen. Zoals onze lezers weten, was er in de regerings nota over het te voeren sociaal-econo mische beleid weinig te vinden over de richting, die de regering wil in slaan met de landbouwpolitiek. Huur verhoging, afschaffing van de con sumentensubsidie op de melk. loon maatregelen en een vrijere loonvor ming vormden de hoofdpunten. Dit ontbreken van aanwijzingen over het toekomstige landbouwbeleid had in sommige agrarische kringen onge rustheid verwekt. Uit de opmerking van de Minister van Landbouw valt te concluderen, dat hij met zijn studie en zijn gevolg trekkingen nog niet gereed is. Wij zullen moeten wachten tot de Memo rie van Toelichting op zijn begrotings hoofdstuk in september a.s. Wel zal de bewindsman spoedig overleg plegen met de georganiseer de landbouw. Wij kunnen slechts hopen, dat dit overleg tot overeen stemming mag leiden. Moge de Mi nister zich niet teveel laten leiden door lieden, die met de koude econo mische argumenten schermen en daarbij vergeten, dat in ons kleine, overbevolkte land een van de wei nige natuurlijke welvaartsbronnen de vruchtbaarheid van onze Inklem is. Natuurlijk heeft ons volk talrijke an dere welvaartsbronnen aangeboord. Wij zullen de laatste zijn, die zich niet over een verdere uitbouw van deze bronnen verheugt. Maar onze landbouwproduktie vormt nog altijd een van de peilers van onze nationale economie. Het verzwakken van deze peiler ondermijnt onherroepelijk de welvaart van het gehele volk. SCHADE. J\AAR is allereerst de droogte van ÉÊm ^eze zomer- Er is al veel over geschreven en veranderen kan men hei toch niet. Vaststaat, dat op vele plaatsen ernstige schade is toege bracht aan de landbouwgewassen. Hoe ernstig deze schade is en waar zij in ons land voorkomt, zal later blijken, maar ook in onze provincie is er op vele plaatsen onherstelbare schade. H Een onbevooroordeelde mening mo ffen wij hier laten horen. Het Hoofdbestuur van het Konink lijk Nederlands Landbouw Comité vergaderde vorige week in Goes. Een exoursie onder leiding van de Voor- aaltter der Z. L. M., Ir. Geuze, over het eiland Tholen volgde. Verschil lende leden van dit Hoofdbestuur, komende uit Groningen, Friesland, Overijssel, Gelderland en de Hollan den spraken als hun -mening uit, dat rij ontdaan waren over de stand van de gewassen op vele plaatsen in de Kruiningerpolder en op Tholen. Deze stand ontlokte zelfs de Friese vertegenwoordiger de opmerking, dat hij zijn consumptie-aardappelen niet te snel ging verkopen. Wanneer wij daarnaast de situatie op Schouwen, Walcheren en in tal van delen van Zeeuws-Vlaanderen be zien, dan is het geenszins overdreven te stellen, dat de oogst 1959 voor vele gewassen sterk tegen zal vallen. Het is begrijpelijk, dat dit alles een STBURG: Woensdag 29 juli in café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 30 juli in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 30 juli in hotel „De Eendracht". KORTGENE: Donderdag 30 juli in hotel „De Korenbeurs". SEROOSKERKE: Vrijdag 31 juli in café „Huysse" van 9 tot i.30 uur. Het voeren van een positief beleid, waardoor een gezonde boeren- en tuindersstand kan blijven bestaan, is alleen al hierom, afgezien van ande re overwegingen, een gebiedende eis. SUIKER. WIJ willen voorlopig over het door de Overheid te voeren suikerbe leid niet te veel zeggen. Bekend is, dat de in eigen land verbruikte sui ker wordt gegarandeerd, waardoor een indirecte prijsgarantie voor de suikerbieten geldt. Eveneens is be kend, dat de uitzaai van suikerbieten in de laatste twee jaren sterk is toe genomen. In het vorige nummer van dit blad gaven wij een volledig over zicht van de uitzaai in de laatste tien jaren. Men heeft daarin de cijfers kunnen vinden van alle provincies en van alle delen van Zeeland. Het waren de officiële cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Wij willen hier slechts enkele conclusies geven. 1°. Om een juist beeld te verkrij gen dient men voor Zeeland het cijfer van 1959 te vergelijken met de cijfers van de jaren vóór de watersnoodramp. Dus met 1950, 1951 en 1952. 2'. In 1959 werden in Zeeland niet méér bieten uitgezaaid dan ge middeld in de jaren vóór de ramp. 3\ In Groningen steeg het areaal met ruim 1000 ha, wanneer wij dezelfde maatstaf aannemen *14 In Friesland bedroeg de stijging 1200 ha 66 In Drente een uitbreiding van 5000 ha 300 In Gelderland 1500 ha 1 70 In Brabant 6000 ha 60 In Limburg 5500 ha 155 Het wachten is op de suikerop brengst. Daarna is de werkelijke situatie pas te overzien. S. Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat Regelen zijn vastgesteld voor de toekenning' van een afkoop som terzake van zoutschade aan ge bouwde onroerende goederen als ge volg van de Tweede Wereldoorlog en of de Watersnood van 1 februari 1953. Met deze zoutschade is bedoeld de schade als gevolg van zoutinwer- king welke zich eerst later open baarde. Om in aanmerking te komen voor die afkoopsom moet de rechthebben de daartoe een verzoek indienen door aangifte van die zoutschade bij de Schade Enquête Commissie, binnen welker ambtsgebied de onroerende goederen gelegen zijn. De aangifte dient te geschieden door indiening van een volledig en naar waarheid ingevuld formulier, dat daartoe van rijkswege beschik baar wordt gesteld en verkrijgbaar is op het gemeentehuis. De aangifte dient op de omschreven wijze zo spoe dig mogelijk plaats te vinden. Aangiften gedaan na 11 november 1959, zullen niet in behandeling wor den genomen. 0 Allereerst een rechtzetting'. In ons vorige nummer plaatsten wij een uitgebreid overzicht van de oppervlakte uitgezaaide suiker bieten in de jaren 1950 t/m 1959. Daar staat onder meer, dat in St. Philipsland in 1959 368 ha was uitgezaaid tegen '239 in 1958. Naar wij vernemen is bij nadere telling gebleken, dat in St. Phi llips land niet 368 iut, maar '268 ha suikerbieten is uitgezaaid in 1959. Ook in het overzicht van deze week wordt teruggekomen op de uitzaai van suikerbieten in ons land. Hoe snel het overigens in de landbouw kan gaan, blijkt uit beschouwingen van het Produkt- schap Zuivel. Het Voedselvoor- zienings In- en Verkoopbureau heeft een botervoorraad van on geveer 300 ton. Overwogen wordt, speciale boterwikkels vast te stellen voor buitenlandse bo ter voor de Nederlandse consu ment...! Belangrijk in dit nummer zijn de tarieven voor loonwerk, gepubliceerd op pagina 57'2. Be waar deze tarieven! In dit nummer een vervolg van de uitslagen van de verschil lende eindlessen (pag. 570) ter wijl ook een vervolg gegeven wordt van het graanbeleid in de E. E. G. Het Hoofdbestuur van het K. N. L. C. vergaderde en besprak verscheidene belangwekkende za ken; zie hiervoor pag. 571. Bericht wordt, dat regels zijn vastgesteld voor de toekenning van een afkoopsom van zout schade aan gebouwde, onroeren de goederen. Aangiften, gedaan na 14 november a.s. tellen niet meer mee. Zie hiervoor deze pagina. Een onderzoek naar ongeval len, ontstaan door onachtzaam heid, zal worden ingesteld, (pag. 574), Wetenswaardigheden voor werkgevers vindt men op pagina 575. Tenslotte in dit nummer een aantal vaste rubrieken, waaron der „Is dit wel economisch?". Een vraag die men zich zeker voor ogen mag houden in een zo drukke tijd als de huidige, en waarvoor wij onze lezers dan ook alle succes toewensen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 1