DERDE CENTRALE FOKDAG THOLEN 558 Is dit nel economisch? (30) ZEEUWS LANDBOUWBLAD |\E 24ste juni is een belangrijke dag geworden voor de rundvee- en paardenfokkerij op Tholen. Er was veel bezoek en een levendige belangstelling voor de rundveekeuringen in de morgen uren en 's middags bij de keuringen van de trekpaarden die een hoogtepunt vond in de demon stratie van de kampioenen in hoogst bekroonde dieren. De Thoolse Landelijke Kuiters gaven met dressuur en springmimmers een zeer aantrekkelijk sluitstuk aan deze toondag van landbouwy huisdieren. Zonder tekort te doen aan de paarden, kan geconstateerd worden, dat de verbetering van het rundvee in Tholen een levend begrip wordt en als een nuttig en noodzakelijk onderdeel van de streekverbetering ingang vindt. De deelname aan de fokveekeuringen door 32 veehouders met ruim honderd dieren, was heel moedgevend en vele Tholenaren met hun gezinnen hebben de keuringsresultaten in de diverse rubrieken met aandacht gevolgd. De weersomstandigheden waren ideaal wat in het bijzonder ook het presenteren van het vee ten goede kwam. Opmerkelijk was de meerdere zorg die de veehouders aan het toilet van de voor te brengen dieren gaan besteden, waardoor de eigenschappen van het vee, en in het bijzonder de goede, beter tot hun recht kw amen. Wat de de kwaliteit van het rundvee als zodanig betreft, kunnen de deskundigen het er over eens zijn, dat de fokkery in Tholen langzaam maar zeker vorderingen maakt. De algemene indruk is vooral deze, dat het jongvee en ook de jongere koeien in afwerking van het exterieur en speciaal in type beter waren dan de oudere koeien, wat voor de toekomstige ontwikkeling van de fokker gunstig mag worden genoemd. Verschillende rubrieken misten overigens nogal in uniformiteit. Zowel bij de vaarzen als bij koelen kwamen echter dieren van voldoende tot goede kwaliteit naar voren, die adel en ont wikkeling goed in zich verenigden en ook op een goede, vaak Friese, afstamming steunen. VEUZE van zeer goede stieren voor het betere vrouwelijke fokmateriaal moet bij de verdere ontwikkeling van de fokkerij op de voorgrond staan. Hierbij zal gelet moeten worden op een passende combinatie van de exterieur- en produc tie-eigenschappen van de stier en de koe, terwijl ook de nodige zorg moet worden besteed aan de bloedaansluiting. Dit ter verhoging van de fok- zuiverheid van de veestapel. Voor Fries vee, of vee van Friese afstamming gebruike men bij voor keur hoogwaardige stieren van Fries bloed. Bij gebruik van de Zeeuwse K. I.-stieren heeft men behoorlijke mogelijkheden om op het Coöp. Centraal Stierenstation een goede keuze te doen. Naast de stier Amadis Hollander van de K. I.-ver- eniging Tholen en St. Philipsland zijn hier mo menteel 10 stieren van geheel Friese afstamming aanwezig. Het op de keuring aanwezige stierenmateriaal kon over het geheel genomen de voldoende niet halen, al valt er de laatste jaren enige vooruit gang te bespeuren in de kwaliteit van enkele nog aanwezige particuliere dekstieren op Tholen. Eigenlijk was alleen de kampioen van de stieren van behoorlijk gehalte. Deze eer viel te beurt aan (Frans 18, van A. P. van Luik te Poortvliet. Deze .stier is van goed bloed. Is via Anetta's Adema een kleinzoon van de preferente Friese Anna's Adema- en stamt uit een goede vrouwelijke fok- Jamilie. Frans 18 vertoont in zijaanzicht een voldoende harmonische bouw met sterke bovenhand en goede ribdiepte, de kop is weinig edel, het kruis iets dak- kig met overigens voldoende maten, terwijl de hand van de achterbenen iets te wensen overlaat. In dezelfde rubriek van 23-jarige stieren be haalde Neeltje's Leopold van M. Anthonisse te Poortvliet een 2e prijs (mals en behangen maar te zwak in rug en benen). De ingezonden stieren, jonger dan 1 jaar waren zowel in exterieur als ontwikkeling onvoldoende (met 2 eervolle ver meldingen). DAN het vrouwelijk jongvee geven we de voor- naamste uitslagen. Het vaarskali Sonja (V. Blitsaerd «Knaap) had voldoende type, (1ste prijs). De kleine rubriek pinken, geb. 1 juli '58— 1 jan. '59, had een behoorlijk goed kopnummer in de Mereedes-dochter Adèle van Veldzicht, van C. L. Geluk te St. Maartensdijk goedsoortig plat type met minder sterk beenwerk). Een ruim bezette collectie vormde de rubriek pinken geb. tussen 1 jan. en 1 juli 1958 met een aantal veelbelovende dieren. De kopgroep was van best gehalte. Er werden 3 eerste, 5 tweede, 4 derde en nog 5 eer volle vermeldingen toegekend, la Coba 2 van C. Dorst en Zn, Stavenisse (best soort, nog wat en kel); lb Loes 4 (V. Minke's Paul Sikkema), van P. J. Goorden, Oud-Vossemeer (evenredig, goede ribdiepte, schouder wat steil); 1c Willy 2, van C. Dorst en Zn. (harmonisch gebouwd, goed behan gen, beenstand wat hakkig). De rubriek Kalf vaarzen (geb. vóór 1 jan. '58) telde niet minder dan 31 inschrijvingen en werd voor een goede beoordeling gesplitst. De groep, geb. na 1 april '57 was als geheel van voldoende kwaliteit met iets weinig uniformiteit. Toegekend werden 3 eerste, 2 tweede en 4 derde prijzen. De kopgroep werd gevormd door de volgende dieren: la Lotje, van M. Anthonisse 'V. Olaf), best ont wikkeld, voldoende edele en evenredige bouw, bovenhand iets gedrukt, lb Jet van A. N. A. de Wit te Oud-Vossemeer, typische vaars met goede diepte, iets enkel in het achterstel, lc Maartje .(V. Deyne Marnix Koerier F.R.S.), diepe forse vaars met voldoende adel, schouder wat zwaar. In de groep oudere kalfvaarzen, geb. vóór 1 april '57, kwam na rangschikking een beste kopgroep naar voren, de staartgroep was evenwel minder goed dan bij de jongere kalfvaarzen. Zowel de kampioene als de reserve kampioene de kaifvaarzen ltwamen uit deae rubriek» beide Friese vaarzen die destijds deel uitmaakten van een georganiseerde aankoop van fokkalveren uit Friesland. Het kampioenschap viel dus ten deel aan de la geplaatste Tonny 23 (V. Sibele), van Gebr. Ha-ge, „Reigersburg" te St. Maartensdijk. Een zeer typische goed gezonken vaars met fraaie kop, iets weinig hard in de bovenhand, lb en tevens reserve kampioene werd Jetje 49 (V. Blitsaerd Dorus), van C. Bevelander te Poortvliet, een best behangen, voldoende edele vaars met iets minder afwerking, kon sterker in de achterbenen (hakstand wat steil), lc- Corrie (V. Rudolf), van W. A. de Wilde; Poortvliet (mals type met vol doende maten en verhoudingen), ld Donna's Pietje 3 (V. Sibele), van J. Akkermans te St. Annaland. Verder werden nog 5 tweede en 4 derde prijzen, benevens 2 eervolle vermeldingen, toegekend. Zoals gezegd waren de jonge koeien goed ver tegenwoordigd, waarbij de tweede kalfs- een even betere indruk- maakten dan de eerste-kalfskoeien. De rubriek 1ste kalfskoeien werd gesplitst. De jongste categorie, geb. in 1957, vormde een goed geheel, met typische kopnummers in klasse 10, van M. H. van Oorschot te Tholen (la prijs), gevolgd door de Minke's Paul Sikkema-dochter Leny (lb prijs) van P. J, Goorden. Het aantal tweede en derde prijzen bedroeg resp. 3 en 2. De categorie in 1956 geb. 1ste kalfskoeien bevatte 2 eerste, 2 tweede en 2 derde prijzen, met nog een eervolle vermelding. la Rintje, van J. Fase, lb een behoorlijke goede Amades Hollander-dochter. Trientje 2, van M. A. Geuze te Poortvliet (goed zijaanzicht, in achter hand minder goed afgewerkt). Als geheel een minder regelmatige groep. De tweede kalfskoeien vormden een vlotte goede rubriek met enkele fraaie uitlopers. De kwaliteit hiervan kreeg een sterk accent doordat de kam pioenen van de koeien uit deze collectie voort kwamen. la en tevens kampioene werd de Friese koe Driesum 10 (V. Sjouke), van C. Giljam te Poort vliet, een adellijke, gerekte en melkvormige koe met solide bouw en goed gevormd kwaliteitsuier. In haar rubriek werd ze gevolgd door de met lb prijs bekroonde Dora van G. A. de Hond te Tholen. Deze eerst dit voorjaar in het stamboek opgenomen koe bracht het tot een verdiend reserve kampioen schap van de koeien. Heeft eveneens ruim vol doende adel en evenredigheid van bouw, is iets meer het gestopte type, komt in uiervorm en plaat sing van de spenen wat te kort. Beide dieren waren uitlopers in hun rubriek waarin verder de toe kenning van 8 tweede prijzen wees op een goede middenmaat, gevolgd door 2 derde prijzen. De derde kalfskoeien vormden eveneens oen goede rubriek met een 2-tal heel goede dieren in de kopgroep, la Rooske, van J. J. v. d. Zande te Tholen, een correct, iets fijn type met veel uit drukking, waarbij fraaie kop en kwaliteitsuier op vielen. lb Cathalijnshof's Willemke 43 (V. Adema 62 v. d. Beukenhoeve), van C. L. Geluk te St. Maartensdijk, een behangen harmonische koe, die tweede werd geplaatst wegens te zwak beenwerk, is overigens niet geheel correct in achterstel en uiervorm. In deze klasse werden voorts 4 tweede en 4 derde prijzen toegekend. Een wat gewone rubriek vormden de vierde kalfskoeien. We misten de uniformiteit. Het kop nummer Jans 2, van D. J. Polderman te Oud-Vosse meer was van goede bouw en zeer typisch. Een drietal verdienstelijke dieren kwamen in de tweede prijs klasse, terwijl 4 derde prijzen werden gegeven, In de rubriek oudere koeien (5 en meermalen gekalfd), ging de la prijs naar de sterk gelijnde en diepe maar iets weinig luxe Matzen, van J. Fase te Poortvliet. Ze werd gevolgd door Trijntje 12 (V. Imperator), van M. A. Geuze, een harmo nische melkkoe met goede diepte en uier, matige kruisvorm en iets weinig welving in de bovenrib (lb). Een le prijs werd toegekend aan Nelly van J. J. y. d. Zande, een evenredige in het uiterlijk voldoende melkvormige koe met ruim voldoende adel, die iets enkel aandoet. We merken bij deze rubriek op, dat vrij grote verscheidenheid in soort de plaatsing door de jury nogal bemoeilijkte. In de tweede prijzen vielen 7 dieren, waaronder typische productiedieren, gevolgd door 4 dieren met derde prijzen. De productie viel van enkele dieren tegen, in vergelijking met dikwijls wel aan wezig melktype en uierontwikkeling. De produktie-klasse vormde een collectie produk- tieve dieren, waaraan voor twee opeenvolgende melk perioden, afhankelijk van de leeftijd bij af kalven, vrij zware eisen zijn gesteld inzake melk en vetopbrengsten. Een 9-tal dieren voldeden aan de gestelde normen. Eerste en tevens kampioene van «1e produktie- klasse werd Toos van D. (J. Diiynhouwer te Scher- penisse. Ze had de volgende opbrengsten: 2,8 - 4421 kK melk, 3,90 vet, 172 kg vet, 322 melkdg. 3,8 5996 kg melk, 3,78 vet, 233 kg vet, 339 melkdg. Voor exterieur behaalde deze koe in de rubriek 4e kalfskoeien een 2a-prijs. De volgorde naar produktiviteit was in deze keur- collectie verder als volgt: 2. Bontje 1, eig. D. J. Polderman (voor exterieur 2d-prijs) 3. Cathalijnhof's Willemke 43, eig. C. L. Geluk (lb prijs) 4. Blom, eig. G. Dorst, St. Maartensdijk (3e-prijs) 5. Selma 3, eig. P. Burgers, Poortvliet (2e prijs). 6. Jikke, eig. M. Anthonisse (3b-prijs) 7. Vaantje 10, eig. W. A. de Wilde (2g-prijs) 8 Roos, eig. J. L Fase (3d-prijs) 9. Adèle 2 v. d. Meidoorn, eig. C. L. Geluk (2c-pr.). VOOR de groepskeuringen was een goede be langstelling. Gezien de eisen die aan groepen worden gesteld doelmatige bouw en onderlinge uniformiteit in type en maten moeten samengaan was te verwachten dat bij critische beoordeling het aantal 1ste prijzen niet groot zou zijn. Een 2-tal vrij goede inzendingen in de rubriek be drijfsgroepen van 5 stuks, van Gebr. Van Til- burgh te Oud-Vossemeer en J. J. v. d. Zande te Tholen behaalden resp. een 2a- en een 2b-prijs. In de rubriek bedrijfsgroepen van 3 stuks (7 in zendingen) werd een eerste prijs behaald door een 3-tal voldoende eenvormige koeien met goed pro ductietype van D. Polderman te Oud-Vossemeer. Tweede prijzen waren voor A. Klippel en Zn. te Stavenisse (2a), W. A. de Wilde (2b), M. Antho nisse (2c) en G. A. de Hond (2d). De fokgroepen, 3 stuks van 1 eigenaar (7 inzen dingen) vormden een vrij verdienstelijke rubriek met als de beste collectie die van J. J. v. d. Zande (met Rooske, Bertha en Bontje) en M. Anthonisse (Lena, Matzen en Lotje). Zij behaalden achtereen volgens de la- en lb-prijs. Tweede prijzen waren voor 2 groepen van D. C. Duynhouwer (2a en 2b) en een groep van J. Goorden (2c). Als fokkers kwamen verder naar voren in de rubriek Koeien met 2 directe afstammelingen: la. D. C. Polderman (Bontje 1, met Bontje 2 en 3) en lb. J. Fase (Roos met Corrie en Sonja). Tot 2de prijzen brachten het verder nog M. A. Geuze (2a), D. J. Polderman (2b) en Gebr. Van Engelen te Oud-Vossemeer (2c). De Thoolse veehouders kunnen met een zekere voldoening terugzien op hun centrale fokveedag. Gesteund door een gezond streven naar een voort gaande kwaliteitsverbetering van de rundvee stapel kunnen de toekomstige resultaten met ver trouwen worden tegemoetgezïen. Ir. W. L HARMSEN. WIE ondernemer is aanvaardt risico. De groot- te van dat risico is geheel afhankelijk van het soort bedrijf en de geleverde produkten. In het algemeen zal de beloning van de ondernemer gro ter zijn naarmate grotere risico's optreden. Het afwentelen van risico's (verzekeren) kost dan ook geld. Omdat de ondernemer behalve een redelijke be loning als vanzelf voortzetting van het bedrijf eist zal hij. heel vaak trachten te grote risico's te ver mijden. Men streeft dan naar meerdere produkten of meerdere afzetmarkten. Een Nederlandse industrie kan bijvoorbeeld op een bepaald produkt een enorme winst maken in het buitenland. Bij een beperkte produktiecapaci- teit zal de Nederlandse markt tekorten gaan ver tonen en de prijs zal ook hier stijgen. Dit lijkt een buitenkansje. Zowel in het buitenland als hier zal de hoge prijs en dus de hoge winst het voor anderen aantrekke lijk maken, dit produkt te gaan fabriceren. Op de lange termijn zal de betreffende industrieel zicii dus wel érnstig bedenken. De voortzetting van het bedrijf loopt dan immers gevaar. Zo zien we, dat zelfs een hoge winst nog risico's kan opleveren, die economisch niet aanvaardbaar zijn. WARMENHOVEN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 6