D E O L V E H VAN 1879 555 ONGEWENSTE PUBLICITEIT DE PLAATSELIJKE FOK VEEKEURINGEN 1959 AFZET Meer landbouwpaarden LEV E NSVERZEK E R I N G ZATERDAG 18 JULI 195» Onder deze titel schreef de heer R. M(ol) in het Vakblad voor de Groothandel in Aardappelen, Groenten en Fruit van 10 juli jl. een hoofdartikel. De schrijver is tegen sensationele berichtgeving in de pers, zodra zich weersomstandigheden of markt situaties in de land- of tuinbouw voordoen, die een minder gunstige ontwikkeling aangeven. In 't algemeen zou men het hiermee eens kunnen zijn. De schrijver gaat echter veel verder. Nacht vorst of een langdurige regenperiode doordraai van groenten, stormen, de gevolgen daarvan op c-s oogsten, dergelijke berichten werken z.i. veeleer verwarrend dan verhelderend en hadden ook nog om andere redenen beter achterwege kunnen wo;s. den gelaten. De andere redenen zijn, dat met het oog op de afzet deze berichten uit den boze zouden zijn, terwijl zij als voorlichting voor de handel geen enkele betekenis zouden hebben. Daarom acht de heer Mol de vragen van de heer Geuze aan de Minister van Landbouw over een eventueel verbod van mededelingen aan de pers over de gevolgen van de droogte in de land- en tuinbouw ook uit den boze. De heer Mol is bang om de tegenslagen van een ondernemersgroep in dit geval de landbouw breed uitgemeten onder de aandacht van het publiek te brengen. Immers schrijft hij Ja waarom? Omdat het ons inderdaad niet gaat om verwar rende en sensationele berichtgeving, maar om de feiten. En die feiten zijn voor sommige landbouw streken in ons land dit jaar bijzonder hard. Waar om zou dat verdoezeld moeten worden? Om het afzetbëlang van een bepaalde groep? We herinne ren ons goede raad eerder van de heer Mol te hebben gehoord t.g.v. een feestelijkheid óp de vei ling Krabbendijke. In zijn speech raadde de heer Mol de telers toen aan zelf geen koelhuizen te gaan bouwen. Koelhuizen zijn grafkelders, zeide hij. Goede raad? In datzelfde vakblad waarin zijn Voorzitter dit alles schreef lazen we op blz. 11 vetgedrukt in een rand met als titel „Droogte in Rynland-Westfalen" een bericht over de gevolgen van «Ie droogte daar voor groenten, fruit, vroege en late aardappelen en nagewassen. Wat voor de pers in 't algemeen geldt, is blijkbaar nooit toepasselijk voor een vak blad en een vetgedrukt kader heeft blijkbaar nooit iets met alarmerend te maken. TELEGRAM Het Hoofdbestuur van het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité heeft aan leden der Tweede Kamer een telegram gestuurd van de volgende inhoud „Het hoofdbestuur van het Kon. Ned. Landbouw- Comité, in vergadering bijeen, geeft, nu Uw Col lege aan het begin staat van de bespreking van liet sociaal- economisch beleid in de naaste toe komst, te kennen, vooral naar aanleiding van de door de drie vakcentrales uitgeoefende aandrang om de in onze economie aanwezig geachte ruimte te besteden tot opheffing van de bestedingsbeper king, dat ook in het Landbouwprijsbeleid de be perkingen allerminst overwonnen zijn. Met name moet hier gewezen worden op het afwentelen van een deel van het zogenaamde marktrisico van de melk op de producenten, alsmede op de zeer on voldoende beloning, welke aan de produktiefacto- ren grond en gebouwen wordt toegekend. De Nederlandse boerenstand verwacht, dat er voldoende armslag blijft bij het te voeren sociaal- economisch beleid, om een goede landbouwpolitiek te voeren, waarbij met name met genoemde fac toren rekening wordt gehouden. w.g. Ir. C. S. KNOTTNERUS, Voorzitter." De afzet van landbouwprodukten is, voor een op de agrarische wereldmarkt georriënteerd land, in belangrijke mate afhankelijk van de oogsten van de concurrenten en de importerende landen. Het is daarbij echter niet alleen van belang, de oogst- verwachtingen daar te kennen, men moet zich ook een beeld kunnen vormen van de ontwikkeling op lange termijn in die gebieden. De redactie van „De Bron" het blad van het Landbouw Coöperatie Centrum voor Zuid-Weste lijk Nederland, heeft de goede gedachte gehad een landbouwprodukten afzet nummer te laten ver schijnen. In een volgend nummer meer over deze geslaagde uitgave. Een conclusie van ir. Y. de Boer (directeur Centraal-Bureau Rotterdam) ech ter tot slot: „Wat wij eigenlijk met coöperatieve afzet willen, is, dat de boer door eigen inspanning zorgt, in het vrije spel der maatschappelijke krachten de redelijke prijs voor zijn produkten te bevechten. Dat is iets méér dan op welke manier dan ook, de hoogste prijs te maken". Door Ir. W. L. HARMSEN. NU de plaatselijke premiekeuringen van rundvee weer achter de rug zijn, geven we hiervan een beknopte samenvatting. Evenals in 1958 zijn deze keuringen weer in 68 plaatsen ge organiseerd. In totaal werden ruim 1600 stuks vee aangevoerd. Over geheel Zeeland gezien liep de aanvoer* in vergelijking met het vorige jaar met 70 stuks terug. Opmerkelijk is dat het aantal ter keuring aangeboden melk- en fokkoeien gelijk bleef. Daarentegen werd minder jongvee getoond. De groot ste aantallen vaarzen worden in Zeeuws-Vlaanderen gekeurd. OVERIGENS treden niet onbelangrijke ver schuivingen in de aanvoeren op in verschil lende keuringsplaatsen. Zo zal het aantal van 12 keuringsplaatsen in West Zeeuws-Vlaanderen niet kunnen worden gehandhaafd. Schoondijke en Oost burg zullen bij te geringe deelname wel moeten vervallen, terwijl de voorbereiding in Biervliet ook stagneert. Door de verschuivingen in de veehou derij zijn de fok- en gebruiksveekeuringen hier in het algemeen moeilijker te handhaven. De activitei ten van de plaatselijke regelingscommissies spelen hierbij echter een grote fol. In sommige plaatsen is de belangstelling en medewerking zeer te loven, in andere hapert hieraan veel. De keuring te Heille in het streekverbeteringsgebied Eede e.o. spande dit jaar de kroon, gevolgd door die in Hoofdplaat. In totaal werden in West Zeeuws-Vlaanderen 180 runderen aangevoerd. Oost Zeeuws-Vlaanderen kan dit jaar op een flinke deelname bogen. Hier werden in totaal 340 dieren op 11 keuringsplaatsen aangevoerd (in 195S 326 stuks). De keuring te Axel viel tegen, terwijl Zuiddorpe en Ossenisse zich nog nauwelijks hand haven. Overigens is in dit gebied de animo voldoen de tot goed. De keuringen in de grensplaatsen waar het gemengde bedrijf overheerst, boeken vooruitgang, waarbij de belangstelling in enkele gevallen uitstekend mag heten. De pas 3 jaar ge leden in het leven geroepen keuring te Clinge ver dient zeer eervolle vermelding met een aanvoer van ongeveer 90 dieren. In aanvoer overtreffen verder Koewacht en St. Jansteen de overigens kwalitatief zeer goede keuringen te Hoek en Kloos- terzande. In Walcheren handhaafden zich alle 19 keurings plaatsen, met uitzondering van Westkapelle en St. Laurens, heel goed. De totale aanvoer in dit gebied was met 626 dieren wat hoger dan het vorig jaar. De grootste keuringen zijn resp. Oostkapelle, Rit- them, Koudekerke en Aagtekerke. De aanvoeren in Zuid-Beveland waren dit jaar in 6 van de 8 keuringsplaatsen niet onbevredigend. De keuringen te Yerseke en Borssele hebben ech ter met aanvoeren van omstreeks 10 dieren weinig reden van bestaan meer. Speciaal in eerstgenoem de plaats kan dit veel beter! Wat de 8 plaatselijke keuringen in Tholen be treft. is de deelname te Tholen en Oud-Vossemeer te klein. Eerstgenoemde plaats is overvleugeld door Poortvliet. In Oud-Vossemeer kan het zeker beter, terwijl er door coördinatie van de belanghebbenden rond Scherpenisse en St. Maartensdijk ook meer is te bereiken. De keuring te Stavenisse is in flinke opkomst. Overigens was de tijdsruimte tussen de plaatselijke premiekeuringen en de Centrale fok- veedag die op 24 juni te Poortvliet uitnemend slaagde dit jaar te kort. (Zie voor een verslag hiervoor elders in dit nummer). Een aanvoer van 75 dieren is voor Tholen bene den de maat. In Schouwen en Duiveland haalden de 12 keu ringsplaatsen een gezamenlijke aanvoer van 261 dieren. Van de meeste betekenis zijn de keuringen te Ouwerkerk en Moriaanshoofd. De keuring te Noordgouwe schijnt niet te kunnen voortbestaan, terwijl die in Nieuwerkerk dit jaar aanzienlijk be neden de mogelijkheden bleef. We laten hier nog een vergelijkend overzicht van de aanvoeren in de verschillende gebieden van de provincie volgen. Het aantal paarden blijkt, volgens de voor lopige C.B.S. gegevens 1959 te zijn toegenomen in ons land van 194.646 in 1958 tot 194.830 in 1959. Het aantal paarden van 3 jaar en ouder blijkt aanmerkelijk te zijn gedaald en wel van 162.268 in 1958 tot 158.931 in 1959. Het aantal dieren jon ger dan 1 jaar steeg van 13.621 (1958) tot 14.717 (1959) en het aantal 1 en 2-jarige dieren steeg van 18.757 (1958) tot 21.132 (1959). Aan tal ke ti lings- totale plaat- stie- koeien jong- aan- sen ren vee voer Walcheren 19 29 569 28 626 Oost Z.-Vlaanderen 11 19 192 129 340 Schou wen-Duivel. 12 3 220 38 261 W. Z.-Vlaanderen 12 7 96 77 180 Zuid-Beveland 8 6 131 2 139 Tholen 6 9 61 5 75 Zeeland Aanvoer 1958 68 68 73 1269 30 1270 179 1621 336 1686 DE kwaliteit van het getoonde vee geeft reden tot optimisme. Op een groot aantal keurings plaatsen waren do dieren heel goed geselecteerd en van goede kwaliteit. Van de stieren behaalden er 52% een eerste premie (in 1958 58%). Gezien de te stellen eisen aan fokstieren bleef echter een te groot percentage beneden de maat. Het vrouwelijk fokvee was dooreengenomen van betere kwaliteit. Evenals het vorige jaar behaalde 59 van de koeien een eerste prijs. Per gebied beschouwd staat West Zeeuws-Vlaan deren in kwaliteit zeer gunstig, met 77 eerste prijzen bij de koeien, gevolgd door Tholen mei 67%, Oost Zeeuws-Vlaanderen met 63%, Schout wen-Duiveland met 61 Zuid-Beveland met 59 9$ en Walcheren met 53 Het aantal met een 1ste prijs bekroonde koeieR is echter in Walcheren verreweg het grootste. Het volgende staatje geeft een overzicht van hel aantal „eerste klasse"-koeien en stieren per g&* bied. Aantal met eerste prijs bekroonde Koeien Stierm Walcheren 301 15 Schouwen-Duiveland 135 Oost Zeeuws-Vlaanderen 121 12 Zuid>-Beveland 78 2 Wést Zeeuws-Vlaanderen 74 6 Tholen 41 2 Zeeland 750 38 De volgende keuringsplaatsen hadden bij flinke aanvoeren de meeste kwaliteitskoeien. In Walcheren: 20 of meer 1ste prijs koeien; Oostkapelle, Koudekerke, Ritthem. Middelburg, Serooskerke, Domburg en Souburg. In andere ge bieden, met 15 of meer 1ste prijs koeien: resp. Oost Zeeuws-Vlaanderen: Kloosterzande, St. Jan steen en Clinge. Schouwen-Duiveland: Moriaans hoofd en Ouwerkerk. Zuid-Beveland: 's-Heer Abts- kerke en West Zeeuws-Vlaanderen: Heille. Tenslotte vermelden wij de fokkers die voor hun ingezonden koeien 4 of meer 1ste prijzen behaal den. Tussen haakjes, achter de namen het aantal eerste prijzen. D. M. Rouw, Goes (12); Iz. de Buck, Grijpskerke (9); Js. Vos, Koudekerke (8); L. Brasser, Veere (8); J. J. Geersse en Zn, Middelburg (8); Wed. J. Op 't Hof, Wolphaartsdijk (8); J. de Rijcke, Heille (7). Zes eerste prijzen behaalden: J. Maljaars, Plant- lust te Oostkapelle; J. Poppe te Biggekerke; K. Poppe te Grijpskerke; 't Hof Zwagerman te Grijps kerke; Jac. de Lange te Ritthem; A. D. H. Ver- schueren te Kuitaart; A. Schillemans te Graauw; F. v. d. Waart te St. Jansteen en C. M. Beije te Haamstede. Een 5-tal eerste prijzen behaalden: J. Maljaars, Zeeduin te Oostkapelie; A. Blaas te Aagtekerke; N. de Looff te Kleverskerke; W. de Buck te Sou burg; A. Jasperse te Koudekerke; J. N. Bakker te Yerseke; J. van Gilst te 's-Heer Abtskerke; M. Anthonisse te St. Annaland; C. Padmos te Elle- meet en A. Hanse te Haamstede. Vier eerste prijzen behaalden: P. Louwerse te Oostkapelle; A. de Korte en W. de Visser te Melis- kerke; J. Allaart te Serooskerke; W. J. Cevaal en W. Cevaal te Ritthem; P. Koole en A. Lorier te Souburg; H. Wijffels te IJzendijke; J. F. C. Tem merman te Hoofdplaat; P. v. d. Waart te Heinkens- zand; A. J. A. Boleijn te Ouwerkerk; E. Verburg te Noordgouwe; C. Boot te Moriaanshoofd en C. L. Boleijn te Zierikzee. (Advertentie). <E> KORTENAERKADE t, S GRAVENHAGE. BIJKANTOREN. AMSTERDAM, ARNHEM, E IN D HO VE N, S-G R AVE N H AG? GRONINGEN, ROTTERDAM, UTRECHT

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 3