ZITDAGEN RADIO De droogte in Noord-Zeeland 554 Vervolg Vergadering Dagelijks Bestuur der Z.L.M. DEKGELDTARIEVEN HENGSTEN Uitbreidingsplannen ZEEUWS LANDBOUWBLAD ZEEUWS LANDBOUWBLAD Het gehele instituut van de grond belasting is verouderd en diende te verdwijnen. TUINBOUW' |\E heer P. J. J. Dekker deelt mede, dat het Bestuur van de Afdeling Tuinbouw van het K. N. L. C. als gast van de Z. L. M. in Zeeland heeft ver gaderd. Tevens werd onder zijn lei ding en onder die van de heer Ir. J. J. van Hennik een geslaagde excursie gemaakt naar de proeftuin voor zacht fruit, de veiling Kapelle en een be drijf te Waarde. De aardbeienoogst is tegengeval len evenals de prijzen. De opbrengst van frambozen is wel beter. De prijs loopt terug. De bramen vertonen een goede stand. De vergadering besprak tevens de meeldauwbestrijding. BELASTINGEN De heer B. Meijers bespreekt ver volgens de bezwaren, die door de be lastingcommissie van het Landbouw schap zijn opgesteld tegen de belas tingvoorstellen van de vorige rege ring. Het is de vraag of Minister Zijlstra met nieuwe voorstellen zal komen. VERZEKERINGEN I\E vergadering keurt het jaarver- u slag over 1958 van de Onder linge Verzekerings Mij voor Motor voertuigen der Z. L. M. goed. KANAALVERBREDING TERNEUZEN—GENT |\E heer W. Koster brengt verslag V uit van al datgene, dat doqr de Z. L. M. tot nu toe in het belang van diegenen, die gedupeerd worden, is gedaan. Het behelst het opnemen van contact met de andere organisaties en met de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap, liet voeren van be sprekingen met de Hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat te Terneuzen en het bijeenroepen van belangheb benden. Er is door deze laatsten een vertrouwenscommissie benoemd en er zullen deskundigen worden aan gewezen, die de betrokkenen met raad en daad terzijde zullen staan. De Vergadering betreurt het in hoge mate dat bij de onderhandelin gen tussen België en Nederland over deze verbreding niet de inpoldering van het land van Saeftinge is bedon gen kunnen worden. P. P. D. |\E Vergadering verneemt met in- stemming dat er hoogstwaar schijnlijk een reorganisatie van een deel van de werkwijze van de Provin ciale Planologische Dienst op komst is, waardoor de agrarische commissie beter tot haar recht zal komen en waardoor zodoende de agrarische be langen beter behartigd kunnen wor den. VERGADERINGEN DESLOTEN wordt een extra ver- gadering van het Hoofdbestuur te houden met als voorlopige datum 14 september. De Directeur van de P. Z.*E. M. zal uitgenodigd worden iets te vertellen over het beleid ten aanzien van de onrendabele gebieden. In oktober zal het Dagelijks Be stuur de uitnodiging van het Bedrijfs- laboratorium voor Grond- en Gewas- onderzoek aanvaarden om een bezoek aan het laboratorium in Oosterbeek te brengen. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGS GEBIED (Z. V. V.) Laat uw polissen op het gebied van de kapitaal-, pensioen-, lijfrente-, studie- en uitzetverzekering controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING (Z.V.B.) Laat uw brandpolissen controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 23 juli 1959 van 1113 uur in hotel „Hof van Holland" (de heer Van Burg). VERZEKERINGSINSTELLINGEN DER Z. L. M. Komt hier met uw vragen op het gebied van Landbouw-Risico, motorvoertuigenverzekering etc. Alle gewenste inlichtingen worden gratis ver- strekt. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. Het Landbouwschap heeft besloten voor het jaar 1959 het minimum-tarief voor een door een goed gekeurde hengst verrichte dekking als volgt vast te stellen40,voor hengsten van typen met een stokmaat van tenminste 1.50 meter en 20,voor hengsten van typen met een stokmaat van minder dan 1.50 meter. Dinsdag 21 juli a.s., Hilversum I, 12.2012.30 uur zal, naar gegevens van de heer J. J. van Gastel van het rijkslandbouwconsulentschap voor Zuidelijk Zuid-Holland in het hoorspel „de boer van Nooitgedacht" worden gesproken over het oogsten van brouwgerst. Vrijdag 24 juli a.s., Hilversum I, 12.2012.30 uur spreekt ir. P. Kleyburg van het Bedrijfs- laboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek van 12.20—12.30 uur middels zender Hilversum I over het onderwerp: „Nieuws inzake het aaltjesonder- zoek". HONTENISSE Vanaf 30 juni 1959, gedurende vier weken, ligt ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage een ontwerp tot herziening van het plan van uit breiding in hoofdzaak, met bijbehorende bebou wingsvoorschriften. Gedurende genoemde termijn kunnen belang hebbenden bij de gemeenteraad bezwaren indienen. J^E toestand van de gewassen in Noord Zeeland, te weten de eilanden Schouwen-Duiveland, Sint Philipsland en Tholen en Noord-Beveland is bedenkelijk te noemen. In bepaalde gebieden is de situatie verontrustend tot zelfs sterk in mineur, de grote boosdoener is dit jaar tot nu toe de grote droogte. Gelukkig is het in het noordelijk deel van onze provincie ook weer niet allemaal in mineur. De risico's voor de boeren zijn dit jaar weer eens overduidelijk aan het licht getreden. Onbarmhartig door de zon beschenen, vindt men, rondgaand door dit gebied, de gevolgen van een langdurige droogte. (Verschijnt wekelijks) Hoofdredacteur mr J. F. G. Schlingemann Redacteur N. Sickenga Redactie en Administratie: Grote Markt 28, Goes. Telefoon K 1100 2345 SCHOUWEN-DUIVELAND Toestand in herverkavelde gebieden kritiek THIE op Schouwen-Duiveland van Zierikzee naar Haam stede rijdt kan met eigen ogen zien, dat de toestand van "de landbouwgewassen in de pas verkavelde percelen kritiek is. De gerst bleef klein en staat zeer dun, ook de andere gewas sen staan er niet florissant bij. De verwachtingen op dit noor delijkste Zeeuwse eiland va riëren van goed tot slecht. Het slechte gebied omvat een opper vlakte naar ruwe schatting van ca. 1.000 ha, Hier wordt een oogst verwacht aldus de heer A. M. Geluk, voorzitter van de Kring Schouwen-Duiveland, die de kale kosten niet dekt. Daar naast is er natuurlijk een aan zienlijke oppervlakte waarvan men een oogst haalt, die juist de kostprijs zal halen of er iets boven komt. De goede verkaveling heeft nog geen uitkomst kunnen brengen. Integendeel zelfs, want juist door de goede verkavelingen zijn thans een aantal bedrijven volledig zwaar gedupeerd. De oorzaak is hier niet zoals verwacht wordt de droogte. Door de herverkaveling vele percelen werden dit voorjaar opgeleverd was pas late in zaai mogelijk. Daarbij heeft dit gebied in 1953 zwaar te lijden gehad. Er bestaat in dit getrof fen gebied momenteel ernstige ongerustheid hoe dit jaar de schade zal worden vergoed, zo vernamen wij. Overigens is de stand van de gewassen vrij goed, zo vertelde de heer Geluk ons verder. De oogst op het gehele eiland zal wel niet zo zijn als verleden jaar, maar er kan zeker niet ge sproken worden van rampzali ge gevolgen van de droogte. Op merkelijk is, dat de oogst na tuurlijk wel veel vroeger valt dan in andere jaren. Op het moment dat wij dit gesprek voerden wij schrij ven 11 juli werden de erw ten geruiterd. De regen van de vorige dag maakte de Vicon Le- ly harkkeerder werkloos. De erwten waren reeds omgelegd om de onderkant van de zwaden te laten drogen. Onze persoon lijke indruk van de stand van de gewassen op Schouwen-Dui veland buiten de herverka velde gebieden is, dat deze er ondanks de droogte, redelijk voor staan. Anders is het beeld op THOLEN EN ST PHILIPSLAND WAT wij daar zagen een droevig perceel blauwmaan- zaad, getrokken vlas in hokken, bruin gebrandde weiden. De grootste schade vindt men ech ter in de aardappelen. De op brengsten zijn zeer miniem, er zijn percelen waar het niet de moeite loont om te rooien, ver telde de kring voorzitter van de Kring Tholen en Sint Philips land. de heer A. J. Groenewege. De oorzaken zijn in de eerste plaats de droogte, voorts de zeer sterke luisaantastingen en daarbij het gebrek aan systemi- sche bestrijdingsmiddelen. De kwaliteit van het vlas is niet tegen gevallen, wel is het aan de korte kant, maar het weegt behoorlijk zwaar. De peulzetting van de erwten is goed geweest, maar gewicht zit er op het ogenblik nog niet vol doende in en de oogst hiervan zal dan ook wel tegenvallen. De meningen over de gerst-, haver- en tarwe-oogst zijn op Tholen verdeeld, vertelde de heer Groenewege ons, de stem ming onder de boeren wordt trouwens met de week minder. En vooral een week als die van 4 tot 11 juli heeft veel kwaad gedaan. Gevreesd moet worden, dat het voor vele boeren een kwalijk jaar zal worden. Ook hier geldt dit in het bij zonder voor de pas toegedeelde percelen na de verkaveling. De inzaai was zeer laat; eind april met direkt daarop de zware re genval tijdens en na 30 april met de langdurige droogte die er op volgde. Bijzonder slecht is ook de stand van de zilveruien; de stand van de gewone uien laat .overigens in het algemeen veel te wensen over. Tekenend noemt de heer Groenewege dit jaar dat de ver schillen in zaaidatum zo frap pant te achterhalen zijn aan de gewassen. Het totale beeld van de oogst op Tholen en St. Phi lipsland is verontrustender te noemen dan men aanvankelijk veronderstelde, aldus de heer Groenewege. NOORD BEVELAND OP Noord-Beveland kijkt men beslist niet zo somber ge stemd naar de oogst. De heer G. M. F. Bom noemde ons de toestand gemiddeld redelijk. Dat neemt natuurlijk niet weg, dat er teleurstellingen zullen zijn. Maar deze zijn toch niet in de orde van grootte als op de ho ger gelegen zandgebieden. Van de aardappelen verwacht men een oogst, hoogstens gelijk aan 2/3 van een nor male. De bieten staan er matig tot goed voor, van ver- gelingsziekte is nog maar weinig te bespeuren er is geen noemenswaardig gebrek aan systemische bestrijdings middelen geweest. De tarwe en gerst staan er in het algemeen goed voor. Er wordt een goede graan-oogst verwacht. Bij net vias vindt men een ge middeld goed gewas met uilopers naar beiae zijden. De kwaliteit is op verscneidene percelen uitzonderlijk goed te noemen. De zo plaatselijk gevallen regen heeft hier en daar echter wel kwaad gedaan, te meer wan neer het vlas nog niet gescheiid was maar in hokken stond. De zaadopbrengst van het vlas slaan wij hoog aa,n aldus de heer Bom. Het meeste vlas is reeds vroeg verkocht tegen redelijke prijzen. De papavers zullen wel de helft van de oogst „laten zit ten", daar staat weer tegenover, dat het bij de erwten nog niet zo ernstig lijkt. Men zit nu vol op in de erwtenoogst. Binnen kort komt de ger&t, maar de grootste zorg gaat momenteel uit naar de aardappelen. Enke le percelen hebben in het ge heel geen opbrengst. Graszaad geeft goede resultaten. Van uien daarentegen verwacht men een minimale opbrengst. De algemene stemming onder de boeren is, zo besloot de heer Bom ons onderhoud, gemiddeld wel goed, de afzet van de pro- dukten hangt nog wel volledig „in de lucht", maar men is daarop van boerenzijde attent. N. S.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 2