UIT AMERIKA ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND 565 INDRUKKEN AfdelingHalt ZATERDAG 18 JULI 1959 Redactie: C. J. van Damme, L. Hage, M. de Jager, A. Deist, M. Murre, Z. Poppe en M, Risseeuw. Hoofdredacteur: A. J. Klaassen, Telef 011002345 (kantoor). Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. U J. G.—Z. L. M. STREEK WALCHEREN. TREKKERBEHENDIGHEFDS- YVEDSTRIJD. In verband met de oogstwerkzaam- heden delen wij mede, dat de trekker- behendigheidswedstrijd, die a.s. zater dag, 18 juli, zou worden gehouden, tot een nader bekend te maken datum is uitgesteld. De Secretaris, P. MALJAARS. DE PEELAND-RALLY. ONDER bijzonder gunstige weert omstandigheden werd zaterdag 4 juli op Noord-Beveland de Peeland- rally verreden. De organiserende afdeling had zich kosten noch moeite gespaard om een zo attractief mogelijk parcours uit te zetten en zij is hierin ten volle ge slaagd. De rit leidde dwars door de Noord- Bevelandse velden, onderlangs dijken, langs de kust en de duinen, terwijl ook de Drie-Eilandenwerken niet vergeten werden. Het parcours telde echter vele haken en ogen en geen der deelnemers is er in geslaagd de tocht foutloos te vol brengen. Het eerste gedeelte, de route beschrijving ging nog wel, maar het rijden op stripkaart was bijzonder moeilijk en stelde vele deelnemers voor schier onoplosbare problemen. Het lijkt ons dat de organisatoren het iets te moeilijk gemaakt hebben, wat ech ter niet wil zeggen, dat het afbreuk heeft gedaan aan het welslagen van deze tocht. Integendeel, er is met enthousiasme gereden en het feit dat verschillende deelnemers elkaar meer dere malen op het eiland tegenkwa men of passeerden deed hieraan niét af, hoewel dit eigenlijk toch niet mag gebeuren. Bü de bromfietsen ging de beker naar de heer Ed. Mullié uit Kortgene, met 36 straf punten. Bij de auto's was de beker voor A. Steendijk, Kamper land met 50 strafp., 2. J. A. van Dijke, Groede, 84 strafp., 3. N. de Kater, Wis- senkerke, 92 strafp., 4. L. Kloet, Nieuw- en St. Joosland, 92 strafp., 5. W. Wouterse, Rilland, 109 strafp., 6. Joh. Mol, Wolphaartsidijk, 122 strafp., 7. C. de Kam, Kamperland, 155 strafp. en 8. J. D. Haak, Hoek, 156 strafp. Na de.rit volgde in hotel „De Stads- wijnkelder" te Kortgene, een geani meerd dinertje, waarna de voorzitter van de afdeling Noord-Beveland, de heer H. v. d. Maas, de prijzen uitreikte. De deelname van Noord-Bevelandse zijde was hem tegengevallen en deze rit zal vermoedelijk de eerste en de laat ste zijn, tenzij er volgend jaar een gro tere belangstelling zal bestaan. Tot slot van deze gezellige dag volg de nog het optreden van de band Leon Pekaar uit Yerseke, waarbij enkele uurtje gezellig werd gedanst. Het bevreemdde ons één week vóór deze puzzlerit in „De Boer en- jeugd" een aankondiging te lezen van een soortgelijke puzzlerit op Tholen. Temeer daar Noord-Beve land al verscheidene toeken van te voren had aangekondigd een puzzle rit te zullen organiseren. Dit lijkt op oneerlijke concurrentie en kun nen wij niet bijzonder sportief vin den. dj In „De Boerenjeugd'' zag ik dat jul lie het artikel uit de „Kenton Times" hadden overgenomen en vertaald. Ove rigens moet je je van zo'n artikel in een plaatselijk Amerikaans blad niet te veel voorstellen, daar zo'n verslaggever het altijd wel zó weet op te stellen, dat het graag door de abonnées wordt gelezen. Als je b.v. vertelt dat je de kippen wel eens gevoerd hebt, heb je al regelrecht ervaring op pluimveege- bied. I>e Amerikanen houden over het algemeen toch veel van publiciteit en van de meeste deelnemers van onze groep werd dan ook een dergelijk arti kel gepubliceerd. Toen we hier in de hoofdstad Columbus aankwamen, werd er ondanks ons gebrekkig Engels maar direct al een radio-interview van ons opgenomen en verder een menigte foto's voor landbouwbladen enz. Ik zit hier nu in het N.-W.-gedeelte van de staat Ohio op een gemengd be drijf van 260 acre, waarvan 230 acre in cultuur is, de rest is bos, behorende aan twee gebroeders van 34 en 39 jaar. De laatste is ongetrouwd en samen met hem zit ik bij diens vader en moe der, die in de 60 zijn, in huis. Het hoofdgewas is hier maïs (50 acre), verder haver (45 acre), tarwe (20 acre) en de rest (ongeveer zo'n 60 acre) is bestemd voor hooi. De tarwe en een gedeelte van de maïs wordt meestal verkocht; voor de rest wordt alles gebruikt voor het eigen vee. Verder wordt voor de helft van de opbrengst nog een bedrijf van 130 acre van een oude boer bewerkt, waar we ook soyabonen hebben gezaaid. Het vee bestaat uit 20 Friese melk koeien, die men hier Holstein noemt, 100 varkens en 40 schapen. De machines bestaan hier uit: trac toren Allis Chalmers W.D., een zware en een lichte John Deere en een Ford Dearborn, 2 Allis Chalmers All Crop- combines, een New-Holland pick-up touwpers, een maïsplukmachine en verder alle overige grondbewerkings- en andere werktuigen om dit bedrijf te exploiteren. Over het algemeen zijn ze hier erg slap op het onderhoud van machines en gebouwen. Men laat de machines b.v. rustig 's winters in de sneeuw buiten staan. Toen ik hier kwam was er nog niets geploegd vanwege het erosie-gevaar. Dat was dan ook het eerste werk wat we gingen doen, maar dat verschilde nogal wat met het ploegen in Neder land. Het bedrijf is hier erg heuvel achtig en in de laagte tussen twee heuvels moet je het dan ongeploegd laten, ook al tegen het wegspoelen. Zo hier en daar stond er nog een boom midden in het veld en verder een menigte stenen. Daar zat dan een vei ligheid voor op mijn 3-schaar rond gaande ploeg, die hem van de tractor ontkoppelt als hij op zo'n rots stoot. De eerste keer schrik je je dan ook een aap als je daar met supersonische snelheid uit de voor schiet als je ploeg plotseling losschiet van de trac tor. Verder nemen ze het buitenge woon makkelijk met dat ploegen op: naar recht rijden wordt er b.v. niet ge keken en je eindvoor kwam soms zo slecht uit, dat je op het ene eind al klaar was terwijl op het andere nog zes omgangen gereden moest worden. Gekeurd zaaizaad wordt alleen voor maïs gebruikt; de rest was zaad van de oogst van vorig jaar, dat even door een windmolentje werd schoonge maakt. Kunstmest werd hier voor Amerikaanse begrippen nogal wat ge strooid, meestal in de rij, waar dan een extra bak voor op de zaaimachine zit. Alles gaat er meestal zeer opper vlakkig toe en de opbrengsten zijn dan ook niet hoog. Zo zijn ze hier b.v. al blij met 13 mud tarwe van een gemet. De grondprijs varieert hier van 150 tot 500 dollar per acre, al naar gelang het goede of slechte grond is. Men or ganiseerde hier van 't voorjaar nogal wat koopdagen, „saler" genaamd, waar dan bedrijven met inventaris bij opbod werden verkocht. De huizen zijn meestal allemaal van hout en worden veelal door een cen traal hete lucht-systeem in de winter verwarmd, dat op de meeste bedrijven met hout wordt gestookt, omdat ze veel bos hebben. Zodoende vind je hier ook geen deuren tussen de verschillende vertrekken. Verder bevatten meestal alle keukens koelkasten, electrische kachels, diepvries-installaties, electri sche wasmachines en drogers. Zo'n keuken is meestal erg praktisch inge richt met een langgerekte hoge tafel aan een kant van de electrische kachel, waar de familie zich op hoge krukken rond schaart en de vrouw des huizes het eten zo direct van de kachel op neer kan zetten. In plaats van een moderne huisin richting heeft mijn gastvrouw een voorliefde voor antiek en het is verba zingwekkend hoeveel de Amerikanen daar over het algemeen van houden. Iets wat wij nog maar gewoon vinden, vinden zij soms al gauw erg mooi. Ze zijn gek op Delfts blauw en een paar oude klompen bracht op zo'n antiquen- sale b.v. 16,op. Het eten verschilt erg met het Hol landse voedsel, maar daar raak je vlug aan gewoon. Tussendoor koffie of thee drinken doen ze niet. Ze eten bij alle maaltijden brood en verder zijn ze grote liefhebbers van zoetigheid, zoals cake, Üs met vruchten enz. Aan al hun vergaderingen gaat meestal een maaltijd vooraf en geloof maar dat ze zich dan aan allerlei lek kers te goed doen. Er komen hier veel Anrish peopel voor, dat is een religieuze secte die niets met moderne dingen te maken wil hebben. Zij gebruiken geen trac toren en doen alles nog met paarden. Ook auto's en televisie zijn natuurlijk uit. de boze. Zij dragen breedgerande zwarte hoeden en de vrouwen kapjes en zijn voor het overige, behalve des zomers, meestal donker gekleed. Ge trouwde mannen dragen een lange baard. Zaterdag komt hier dikwijls een van de meisjes helpen wassen en schoon maken en wanneer het erg druk is hu ren ze er een van de jongens bij om te helpen op het land. Het eerst zag ik ze toen we op een zaterdagmiddag aan het houthakken waren vlak naast hun boerderij. Ze hebben veelal grote gezinnen. De buren b.v. met 16 kinderen. Toen daar dan ook plotseling zo'n stuk of tien, sommige bebaarde, hoofden met breed gerande hoeden boven de heuvel uit kwamen steken, dacht ik minstens dat de Noormannen op komst waren. Televisie bezit elke Amerikaan en zij zijn meestal verzot op Wild-West ver halen. Het gehele televisiesysteem is gebaseerd op reclame en zelfs het nieuws wordt nog door de een of an dere maatschappij gebracht. Sommige programma's zijn dan ook een en al sensatie. Zo zie je b.v. vrouwen wor stelen, waarbij twee individuen, die nog nauwelijks de schone naam van het vrouwelijk geslacht waardig zijn, zo wanstaltig gespierd zijn zij, een voorstelling in bijten en krabben weg geven, waarbij alles geoorloofd is. Er vliegen dan soms ook zoveel bloedspat- ten bij in het rond dat je bijna geneigd zou zijn om wat voor het toestel op de vloer te leggen om het kleed te be schermen. Automatische telefoons kennen ze hier op het platteland nog niet en je kan hier al je buren, die op dezelfde lijn zitten, horen praten. Soms moet je dan ook wel meer dan een half uur wachten omdat twee buurvrouwen de lijn bezet houden; de betaling is n.l. een vast bedrag per maand, het doet er niet toe welk gebruik je er van hebt gemaakt. Ook is het wel voorgekomen, dat er een schuur totaal uitbrandde omdat de brandweer niet tijdig gewaar schuwd kon worden DAGTOCHT NAAR BOULOGNE. De L. J. G. Afdeling West Zeeuws- Vlaanderen organiseert op 28 augustus a.s. een dagtocht naar Boulogne en omstreken met diverse andere bezoe ken. Opgaven tot en met 1 augustus bij: Mej. J. DHONDT, Geertruidapolder te Biervliet en bij A. J. LUTEIJN, Rijks weg te Groede. De kosten zijn 10,per persoon. V Allen hartelijk welkom op ons ZOMERAVONDFEEST TE KRUININGEN. De kersen staan hedenavond, 18 juli, voor U klaar. Aanvang 7.30 uur. Zaal open 7,uur. Het is opvallend dat jonge ren en ook ouderen, welke zo nu en dan toch wel eens een artikeltje schrijven, nooit iets verhalen van die tijd dat zij 's koningsrok hun land (je) dienden. Was dat zo saai, zo verve lend of gebeurden er mis schien dingen waarover men liever niet spreekt of schrijfU lk geloof niet dat in de Boe renjeugd ooit iets over ge noemd onderwerp is geschre ven. IN 'g KONINGSROK. Het schijnt nu eenmaal noodzakelijk te zijn dat miljoenen worden besteed aan het organiseren van een leger, te meer ook omdat zelfs een mierenkolo nie over een eigen leger beschikt. De plicht is er nu eenmaal, dat jonge mannen (door toenemende rechten ook vrouwen) het door zee en land afge bakende stukje grond dat Nederland heet beschermen, alsmede kinderen, grijsaards en oudere vrouwen (als ze dit tenminste willen weten). De vragenwaarom een leger waar om strijd? bewaren we voor de leger- predikant welke èr al genoeg last mee heeft. Trouwens dit zijn dingen waarvan de lotelingen, welke ter keuring trek ken voor de dienstplicht, zich maar weinig aantrekken. We gaan dus niet filosoferen, geen teologische vraagstukken oplossen maar gewoon beschrijven wat er om gaat in onze Zeeuwse zonen wanneer het gewichtige moment daar is, van de tandartskaart en de verschillende op roepingsformulieren. Wanneer een Zeeuwse boerenzoon de eerste stappen met een paar te grote schoenen van de Nederlandse staat maakt, laten wij als lezers dan met hem mee marcheren en de lotge vallen van deze soldaat meemaken. Het is misschien Uw zoon, vriend, verloofde of een buurman. Natuurlijk is hij lid van de L. J. G. Een echte Zeeuw welke de naam van zijn provincie hoog houdt. Laten we volgende week beginnen, of mocht U tegen een dergelijke arti kelenreeks zijn, laat het dan even weten aan de redactie! GETOEVER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 13