*^0oor de <^Jrouw VAKANTIE 540 VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSMAN—GRIEP VERBOUW VAN STOPPELGEWASSEN IN VERBAND MET DE DROOGTE Geslaagden van de Lagere Landbouwschool der Z. L. M. te Oudelande ZEEUWS LANDBOUWBLAD "TONDER dat wij er erg in hadden, zijn wij met z'n allen weer midden in de vakantie geploft. Het leven is „anders" dan „anders" geworden. Je sluit je huis en gaat op reis, liefst naar een streek wr.ar het ..anders" is dan daar, waar je wonen moet. Of als je thuis blijft is je huis „anders" ge worden. Het lijkt op een duiventil, waar logés in en uit wippen. Allemaal heel gezellig en wij zou den die vakantietijd niet willen missen, maar eer lijk gezegd brengt deze voor de huisvrouw een hoop zorgen mee. Zij, die op reis gaat, is weken tevoren al druk in de weer om de garderobe van het hele gezin in orde te hebben. Zij heeft een lijst aangelegd van alles en nog wat, dat beslist mee moet en pijnigt haar hersens af om er toch maar zeker van te zijn, dat er niets vergeten is. Op de dag, dat ze het vakantie-oord tegemoet gaat, is ze doodop en mis schien in haar hart een tikkeltje jaloers op de buurvrouw, die „lekker" thuis blijft. Natuurlijk weet zij niet, dat deze juist haar hoofd loopt te breken over de vraag, waar zij de extra logé, die zij niet verwacht had, te slapen zal leggen. Boven dien is de slager, die het beste vlees levert, uit gerekend déze week met vakantie, nu het huis vol logés zit. Volgende week trekt de bakker, die vol gens Oma de lekkerste puntbroodjes van de wereld bakt, er tussen uit. En Oma komt volgende week. Wij zouden nog een heleboel meer kunnen op sommen, doch dat lijkt ons overbodig. Wij onder vinden elk op onze beurt weieens, dat ook de huis vrouw, die in de vakantie met haar gezin thuis blijft, extra belast wordt, zeker zij, die op het platteland woont. Immers dat platteland krimpt hoe langer hoe meer in en de bewoners van de grote centra snakken naar wat ruimte en verge zichten. Vandaar dat ons platteland in de vakantie- tijd overstroomd wordt en ieder krijgt zo zijn of haar deel. Het aantal plattelandsvrouwen, dat in die tijd haar deurtje kan sluiten om er op uit te gaan is veel 'geringer dan het aantal, dat thuis moet blijven. "P*R komt in die tijd weinig van lezen. Aan een boek denken wij helemaal niet, kranten t 1 weekbladen kijken wij slechts vluchtig in. Zo zal het naar wij aannemen ook wel gaan met onze „vrouwenpagina". De redactie van het Zeeuws Landbouwblad heeft dan ook gemeend „de rubriek voor de vrouw" enige tijd met minstens de helft te bekorten. Dit is in de eerste plaats omdat er in de zomermaanden zo weinig gelezen wordt, maar daarnaast wil men wat ruimte sparen voor het a.s. winterseizoen. Velerlei zaken zullen dan weer de aandacht vragen, zodat een enkele extra pagina dan hartelijk welkom zal zijn. Ons blad is aan een bepaald aantal pagina's per jaar gebonden. Wor den er meer gedrukt, dan betekent dat hogere kos ten en komen wij niet uit met de begroting en dat zou vervelend zijn. Het is dus nu de juiste tijd, wat ruimte tsparen. Wij hadden het dus over de vakantie en ik hoop van harte, dat al onze lezeressen een prettige tijd tegemoet gaan en niet al te veel zorgen zullen hebben. Als wij het woord „zorgen" noemen, denken wij niet in de eerste plaats aan die, welke betrekking hebben op: „Wat zullen wij eten of wat zullen wij de kinderen aantrekken. Neen, wij denken hierbij speciaal aan de zorgen om de schoolgaande jeugd, en wel de" jeugd, die de lagere school achter zich heeft en nu bezig is het diploma van één of andere school te verwerven. Al weken achtereen staan kolommen met namen in de kran ten, namen van jonge mensen, die voor een examen zijn geslaagd. Het zal u misschien gaan als met velen onzer. Als je geen direct belang bij zo'n namenreeks hebt, lees je er overheen. Maar ple zierig is het voor ouders, grootouders of andere bloedverwanten als zij in een bepaalde reeks de naam aantreffen van een kind, dat hen dierbaar is. Hoe verdrietig als die naam ontbreekt. Die korte mededeling onderaan: „Afgewezen.." houdt zoveel narigheid in. Het betekent heel vaak een bedorven vakantie, zeker voor de kinderen. „Als je overgaat, mag je een trektocht gaan maken. Als je slaagt, gaan wij samen naar Zwit serland. Als je je einddiploma haalt, mag je rij les gaan nemen." Van dit alles komt meestal niets als zij behoren tot de niet genoemden, tot het onderste regeltje: „Afgewezen." Ï7R zit niets anders op dan thuisblijven en in de gegeven omstandigheden is dat vaak heel erg, vooral als de ouders hun teleurstelling niet goed weten te verwerken. Ja, het is ook vervelend als familie en vrienden informeren naar het resultaat van het examen en je moet zeggen: „Afgewezen." Je voelt dan pas goed, dat oudertrots een kwets bare zaak is. Laat echter iedere ouder bedenken, dat het niet bereiken van de eindstreep of het niet; bevorderd worden tot een hogere klasse voor de kinderen een grote straf op zichzelf is. Hebben z&jj er inderdaad wat met de pet naar gegooid, dam komt het zelfverwijt in de meeste gevallen ook nog wel om de hoek kijken. Gesloten naturen lijden daar veel meer onder dan aan de oppervlakte zicht baar is. Deze jonge mensen dreigen nog geslote- ner te worden als zij van de zijde der ouders niet tegemoet getreden worden. Moet u een bittere pal slikken als hierboven genoemd, slik hem dan snel door en zoek samen met uw kind wegen om in het komende schooljaar een beter resultaat te bereikeiio Als u de zaak met hem of haar hebt doorgepraat, laat het mislukte examen dan 'verder rusten en probeer ter wille van het hele gezin nog iets goeds te maken van een vakantie, die bedorven dreigde te worden. EEN GERECHT MET VERSE PAPRIKA 750 gram spitskool of vroege savoyekool, 1 flinke ui, 50 gram boter of margarine, 2 paprika's, 250 gram tomaten, 200 gram belegen kaas. Maak de groente schoon. (Uit de paprika steel en pitjes wegnemen.) De kool heel fijn snijden. Ui en paprika's fijnsnipperen en een paar minuten zachtjes laten smoren in boter of margarine. De kool en een weinig zout toevoegen en alles samen nog 15 minuten laten smoren. De massa af en toe omleggen. De tomaten ontvellen, in plakken snijden en op het laatst door de groenteschotel roeren. Alles overdoen in een vuurvaste schotel en er een dikke laag geraspte kaas óver strooien. De schotel liefst in een warme oven plaatsen, zodat de kaas in ongeveer tien minuten goudbruin begint te worden. Aardappelpuree smaakt heerlijk bij deze groenteschotel. Heeft uw gorenteboer geen paprika, dan kunt u deze vervangen door komkommers. Echter in iedere grote plaats zijn de paprika's in de groentewinkels te koop. Vervolg van vorige pagina harde^strijd voert voor vaststelling van de graan prijzen in de E. E. G. op een niveau dat in het algemeen met de Duitse graanprijzen gelijk ge steld kan worden. Daarbij is men bereid voor één produkt, n.l. de rogge, een uitzondering te maken daar men vreest dat de roggeverbouw bij een roggeprijs van ca 35,zoals thans in Duitsland geldt, in de andere deelnemende landen aanmerke lijk zou worden uitgebreid, zonder dat hier grotere afzetmogelijkheden voor rogge, noch als brood graan, noch als voergraan, tegenover gesteld kun nen worden. Een prijsverlaging voor rogge acht de Duitse Boerenbond echter slechts aanvaardbaar als voor de overige granen het Duitse prijsniveau door de E. G. wordt aanvaard. In een schrijven van de Voorzitter van de Duitse boerenbond aan de Duitse Minister van Landbouw, de thans tot Bondspresi dent gekozen-Dr. H. Lübke, wordt voorts een uit eenzetting gegeven over de graanverbouw in Frankrijk, waarbij men tracht aan te tonen, dat het met de door anderen verwachte stijging de graanproduktie in dit land vooral bij hogere graan prijzen wel wat mee zal vallen. Deze beschouwing dankt zijn ontstaan ongetwijfeld aan de over weging, dat van andere zijde nadrukkelijk gewezen werd op een waarschijnlijke uitbreiding van de graanproduktie vooral in Frankrijk als de prijzen op Duits peil worden opgetrokken. Waar de Duitse boerenbond een miljardenverlies voor de Duitse landbouw bij lagere graanprijzen berekent, behoeft de tegenstand van die zijde overigens geen verwondering te wekken. Voegt men hier tenslotte nog aan toe, dat de President van Frankrijk zich nadrukkelijk heeft uitgespro ken tegen enigerlei wijziging van het peil der graanprijzen in dit land, waar deze prijzen na de devaluatie per 1 januari 1959 van de Franse frank de laagste zijn van het gehele E. E. G.-gebied, dan moet worden vastgesteld, dat het niet gemakkelijk zal zijn een oplossing te vinden voor de graan- politiek, in het bijzonder voor de graanprijzen van de E. E. G. Welke belangen hierbij voor Nederland op het spel staan en in welke richting de oplossing moge lijk gevonden kan worden, hopen wij in een vol gende bijdrage nader toe te lichten. N. H. B. I\E droogte van de laatste maanden heeft aan u de gewassen plaatselijk nogal schade veroor zaakt. Vooral in het grasland is de laatste tijd vrijwel niets meer gegroeid. Wel is duidelijk naar voren gekomen, dat bij een goede verzorging van het weiland, dit ook onder droge omstandigheden het meest en ook het langst produktief is geble ven. De grasgroei is op veel bedrijven van dien aard, dat er bij gevoederd moet worden. Dit gaat ten koste van de voorraad welke voor de a.s. win ter bestemd is. Gelukkig is op sommige bedrij ven nog een voorraad kuilvoer van vorige win ter overgebleven, zodat dit nu goed van pas komt. Over het algemeen is de ruwvoederpositie niet gunstig te noemen, voornamelijk op die bedrijven welke nu reeds veel moeten bijvoederen. De kwaliteit van het hooi is prima, maar de opbrengst is meestal tegengevallen. Ook de op brengst aan peulvruchtenstro zal laag zijn, terwijl de prijzen omhoog zijn gegaan. Verder begint de vergelingsziekte zich ook uit te breiden, zodat de opbrengst van bietenkoppen en -blad en ook van voederbieten wel eens zou kunnen tegenvallen. Men dient daarom te trach ten om nog zoveel mogelijk ruwvoeder te winnen voor de a.s. winterperiode. Dit kan het best ge schieden door veel stoppelgewassen te verbouwen. Door de vroege oogst kan er vroeg gezaaid wor den, zodat bij normale weersomstandigheden een goede opbrengst verwacht mag worden. Voor de zandgrond komen stoppelknollen, bladkool en Westerwolds of Italiaans raaigras het meest in aanmerking. Van stoppelknollen zaait men bij voorkeur twee rassen uit, namelijk een vroeg en een laat ras. De verbouw van het nieuwe gewas bladkool is beproevenswaardig en is voornamelijk van be lang voor de zavelgrond, waarop geen stoppel knollen verbouwd kunnen worden vanwege het feit dat hier te veel grond aan de knollen blijft kleven. Indien men gras wenst, dat het volgend voorjaar ook nog enkele sneden hooi geeft, dient men selecties van Italiaans raaigras uit te zaaien. Voor de kleigrond zijn stoppelknollen onge schikt. Bladkool en Westerwolds raaigras geven op de lichtere kleigronden nog een tamelijk goede opbrengst, maar het maaien levert bij natte weersomstandigheden wel eens moeilijk heden op. Het beste en goedkoopste stoppelgewas op de kleigrond is de klaver die in het vlas ingezaaid is. Door de vroege vlasoogst kan deze klaver, in dien de regen niet al te lang uitblijft, een goede opbrengst geven. Indien deze klaver in de buurt van erwtenper celen ligt, dient men regelmatig het gewas op vreterij van bladrandkever te onderzoeken en zo nodig tijdig een bestrijding uit te voeren. Wikken zijn in verband met het erwtencysten- aaltje niet aan te raden. Verder is het van zeer groot belang, om tot be gin september stikstof op het weiland te strooien. Landbouwers: Indien U nu de nodige maat regelen neemt, kunt U nog heel wat ruwvoeder voor de a.s. winterperiode winnen, wat uiteinde lijk betekent: goed en voordelig voeren R. C. C. DE BRUIJCKERE. Bevorderd naar klas II: J. Boone, A. van Damme, C. Schipper, allen te Hoedekenskerke; J. de Bue, J. J. van Liere, W. M. de Vrieze, M. van Weele, allen te Borssele; C. Hart- hoorn en P. Verhage, beiden te 's-Gra venpolder; G. M. Hoebeke en W. A. Vette, beiden te Nisse; W. M. Nijsse te Driewegen; D. W. Oele, J. de Reyger en B. Remijnse, allen te Ellewoutsdijk. Toegelaten tot klas I: J. J. Tolhoek en J. M. Harinck, beiden te 's-Heer Abtskerke; J. van Liere te Borssele; C. A. Aarnout- se, M. Moeleker en C. Moeleker, allen te 's-Graven- polder; L. Bosman te Nisse; J. P. Paulusse en A. Poelman, beiden te Ellewoutsdijk; C. G. Melio te Driewegen, M. J. Dees en W. A. de Wilde, beiden te Oudelande; M. Schipper te Baarland.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 4