Mei-inventarisatie r J j zeeland OVERZICHT Dc cijfers spreken Suikerbieten* Achter de itiarkl. Veestapel. Deze week 0 In nevenstaand artikel geeft de overzichtschrijver commen taar op de mei-inventarisatie. De gegevens over de be teelde opper- vlakte uien zyn nog niet binnen, Wel g-even wij elders in dit blad een overzicht van de situatie op de Zeeuwse eilanden. Drs. F. M, Born beschrijft bovendien op pa- gina 543 de Nederlandse exj>ort van zaai-uien naar West-Duits., land. 0 De CjV.O.-Tuinbouw is goed gekeurd. De C.A.O.'s zijn reeds van het Secretariaat uit verzon den naar de aanvragers. bureau UT OS U IABCK JrïL No. 2187 Frarckering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 11 JUL! 1959 4Te Jaargang ZEEUWS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de waarin opgenomen fl zeeuwse landbouwm a atsch appij DE BOERENIEUGD 1 I/*hL eo de landbouw jongeren gemeenschap STATISTISCHE cijfers zijn voor de ingewijden altijd interessant, at moet men steeds oppassen met het trekken van conclusies. De voorlopige uitkomsten van de landbouwtelling mei 1959 zijn bekend en onze lezers hebben zich verleden week reeds kunnen verdiepen in de cijfers van de akkerbouwgewassen. Zij zullen verschuivingen hebben waar genomen, welke grotendeels al verwacht werden. Er zijn twee verschijnse len, die wij allereerst aan een beschouwing willen onderwerpen. Het is de vlucht in de gegarandeerde produkten en het achter de markt aanzaaien. Hoe staat het hiermede? EEN zekere neiging om meer hec taren met gewassen te betelen, waarvoor de Overheid een vaste prijs garandeert, blijkt onmisken baar uit de cijfers. Het areaal van de twee produkten tarwe en suiker bieten steeg niet onaanzienlijk. De oppervlakte tarwe met ruim 8 en de opervlakte suikerbieten met bij na 14 Daartegenover staat een sterke teruggang van de oppervlakte voedergranen. Het areaal gerst daalde van 82.000 ha tot 72.000 ha en het areaal haver van 137.000 ha tot 125.000 ha. Alleen in Zeeland is bijna 5000 ha gerst minder. De betere tarweprijs en de teleur stellingen met de afzet van brouw- gerst zullen wel de oorzaak zijn. Vooral deze laatste kwestie achten wij in hoge mate onbevredigend. De Zeeuwse boer is een belangrijk teler geworden van hoogwaardige brouw- gerst in de laatste decennia. De Nederlandse bierexport is enorm gestegen. Nederland is een van de allerbelangrijkste exportlanden ge worden op dit gebied. Het is bedroe vend, dat door allerlei omstandig heden de prijs van de grondstof voor deze eigen industrie zodanig is, dat de animo van de teler kennelijk THOLEN: zaterdag 18 juli in hotel „Hof van Holland"» dalende is. Wij begrijpen dit overi gens ook niet. Ons land is arm aan grondstof fen voor de eigen industrie. Wij moeten industrialiseren om onze groeiende bevolking werk en levens onderhoud te verschaffen. Hier hebben wij nu een industrie, die zich met Nederlandse grondstof kan bevoorraden, maar die kennelijk met de pjrijs aan de lage kant zit. Het wordt hoog tijd, dat hier een voor beide partijen bevredigende op lossing komt. IIET areaal suikerbieten is, waar al voor gevreesd werd, opnieuw aanzienlijk uitgebreid en het heeft een grootte bereikt, die reden tot ongerustheid geeft. De garantie van de Overheid geldt slechts voor een hoeveelheid suiker, die overeen stemt met een areaal van ongeveer 87.000 ha bij een normale opbrengst. Meerdere in eigen land geprodu ceerde suiker zal tegen wereldmarkt prijs moeten worden afgezet. Wat wij nu weten is dat het aantal hectaren zo'n 6000 ha hoger ligt. Het wachten zal nu op het rendement zijn. Wij hebben een lange en schade lijke droogteperiode achter de rug. Op het moment, dat wij dit schrij ven is het alweer enige dagen zon nig. warm en droog. Hoewel er voor verschillende gewassen schade te voorspellen is, kan men over de ont wikkeling van de suikerbieten nog weinig definitiefs zeggen. Afgewacht zal dus dienen te worden of er straks een korting op de uitbetaling- zal moeten plaah" vinden. Finan cieel bezien, zou dit voor de Zeeuw se boeren een ernstige strop bete kenen. Een van de peilers van ons Zeeuwse boerenbestaan is in ieder geval aan het wankelen. Bezinning hoe het het volgend jaar moet, is op korte termijn geboden, AOK dit verschijnsel heeft zich u hier en daar voorgedaan. Zo'n 33 meer schokkers en een 5000 ha klei-consumptie-aardapelen wijst in deze richting, evenals de 2900 ha graszaad meer. De prijsontwikeling op de vrije markt zal voor deze pro dukten moeten worden afgewacht om uit te maken of men hier goed aan gedaan heeft. De verantwoor delijkheid ligt hier uitsluitend bij de telers. Op de prijsvorming hebben zovele factoren invloed, dat het onmogelijk is om te zeggen hoe deze zal zijn. Wij willen ten aanzien van de afzet van deze produkten nog eens een lans breken voor de gespreide afzet. Niet alles in eens en niet het onder ste uit de kan. Het lid valt soms hard op de neus! De overige wijzigingen ten op zichte van verleden jaar zijn niet groot. Het koolzaad raakt geheel uit tel. Wel een verschil met de jaren van voedselschaarste. Het viasareaal liep nog iets terug, hetgeen te ver wachten viei. Als men maar zeker wist vlas van prima kwaliteit voort te brengenDe bruine bonen namen vooral, in Zeeland nogal toe, maar optimistisch over de opbrengst is men niet. Men weet nu de cijfers. Opbreng sten en prijzen zullen nu het jaar goed moeten maken. AOK de telling van de veestapel is bekend geworden. De rund veestapel steeg met 6 procent. De stijging van het aantal melk- en kalfkoeien bleef procentsgewijze daarbij achter, maar er was toch een stijging van 38.000 stuks. Een grote stijging (33 °/b) onderging het aantal mestkalveren en ander jong vee voor de mesterij (52 Een omschakeling van melkvee naar mestvee kan men dit niet noemen. Wel neemt de belangstelling voor het mesten kennelijk toe. De paardenstapel bleef vrijwel ge lijk. Het aantal jongere paarden nam met 11 toe, het aantal oudere vertoonde een kleine daling (2 De varkensstapel steeg met 5 °/o. De hoenderstapel bereikte een nog niet eerder gekende omvang van ruim 43 miljoen dieren. Dat bete kent voor iedere Nederlander 4 die ren. Commentaar overbodig. De ex port van eieren loopt gelukkig goed. Wie al deze cijfers bekijkt, kan constateren, dat de Nederlandse boerenstand produceert! Dat deze produktie ons gehele volk ten goede komt, staat voor ons vast. De Over heid zij dan ook niet te karig met het helpen van sommige onderdelen van deze geweldige agrarische pro ductie, die tijdelijk moeilijk zitten. S. Een overzicht van liet weer in de maand juni op pagina 538. Het was toen warm. maar het is op het moment dat wij dit schrijven niet minder. Tevens wordt op pagina 541. een over zicht gegeven van de werkzaam heden op het Zeeuwse landbouw bedrijf in de maand juli. De oogst is vroeg. Eindlessen aan de 1-and- bouwhui shoml scholen der Z.L.M, Verslag wordt uitgebracht van twee eindlessen, namelijk te Zie- rikzee en Terneuzen. 0 De Nederlandse landbouw in de E. E. G. Thans wordt de zesde aflevering in deze serie gepubliceerd. Besproken wordt de graanpolitiek. 0 Denk aan de veevoedervoor ziening! Op pagina 540 een mededeling over de verbouw van .stoppelknollen. 0 De uitslagen van de merrie- premiekeuringen in Zeeland, te Goes, Middelburg en Zierikzee, zijn in dit nummer op de pagi na's 544 en 545 opgenomen. 0 Ook in dit nummer de ru briek „Tuinbouw" en de pagina „Voor de Vrouw". Beiden zijn echter voorlopig ingekort tot een halve pagina. Straks komen ze met hernieuwde moed weer terug! Economische overwegin gen nopen de redactie tot tijde lijke bezuiniging. Van belang zijn de namen van de taxateurs van landbouw gronden. Een bericht, met de volledige lijst, op pagina 538. >0 Over enkele oogstverwaoh- tingen wordt op pagina 539 een en ander medegedeeld. Een sluitend beeld van de situatie is j nog niet te krijgen; wellicht hier over volgende week meer nieuws, j j 0 Op pagina 547 publiceren wij 1 een verslag van de Z, L. M,- j excursie naar Oost-Flevoland* i Blijkens de verslaggever een gve> slaagde excursie. WISSENKERKE; woensdag 15 juli in hotel „De Kroon". OOSTBURG: woensdag 15 juli in café „De Windt". ZIERIKZEEdonderdag 16 j uli in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURGdonderdag 16 juli in hotel „De Eendracht".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 1