Confédération Européenne de 1'Agriculture C.E. A. ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND 549 BOEKEN ZATERDAG 11 JULI 195» L.J.6. en Z.P.M. AFDELING KRUTNINGEN 1». J. GU en Z. P. M.-leden der Afdeling Krumingen, U komt toch ook naar ©na ZOMEKA YON DFEEST in Krmningen?. Volgende week, zater dag 18 juli a.s., verwachten wij U in hertel „De Korenbeurs." Bet belooft dan ook een gezellige avond te worden met het dansorkest „The Crescendo Boys" uit Ossendrecht. Entree 1,Introdtxrtie w toegestaan. Aanvang 7.30 uur; zaal open 7 uur. "Geschiedenis van de Nederlandse literatuur. Door Dr. J. C. Brandt Ccnrsthfls. Negen hoofdstukken in dit Prisma- boek, die elk een periode van een eeuw behandelen. Wie gevoel voor „de let teren" heeft, zal deze literatuurge schiedenis zeker kunnen waarderen. Uitmuntend als prijs voor 'ïi voor drachtwedstrijd. Goden van de Engelenbak. Van Gijs- brecht tot Buziau), door Henk Suèr. Wonderlijke zaak: Gijsbrecht en Bu ziau samen aan te treffen. En toch niet zo erg verwonderlijk in dit Prisma- boek, dat eigenlijk een anecdotisch overzicht is van het gebeuren op ons Nederlands toneel. Het hoek is ver zorgd geïllustreerd en wordt alle lief hebbers van de planken (en wie is dat Met?) van -.harte aanbevolen! lofesï Dickson Canr: De moord' met het scheermes. Een bijzonder ingewikkeld detec tive verhaal, zich afspelend aan boord '/an een oceaanstomer. Dit Priflhia- boek van de zeer vruchtbare Engelse schrijver John Dickson Carr (die zich soms ook Carter Dickson noemt),, werd piet overal vlekkeloos vertaald. A. E. Cherbulier: Joh. Seb. Bach. Een Prisma-boek voor onze muziek liefhebbers. En ook voor hoi, die dit willen worden. Goed geschreven, met een zeer grote kennis van zaken. En wat bijzonder knap is: de schrij ver legt het verband tussen de levens loop van Bach, de tijd waarin hij leef de, en de scheppingen van de „oer vader van alle muziek". P. G. Wodehouse: Mickey Mouse en het Parelsnoer. Weer een Prisma Wodehouse waar in men voor 1,25 (de prijs van alle Prisma-boeken) alweer van een schep ping van de meester van de Engelse humor kennis kan nemen. Pretentie loze humor van de bovenste plank! Ver keer stip van de maand Zjjt gij genoodzaakt in de lengte richting van een rijbaan te lopen, doe dit dan aan de linkerhelft. Het verkeer komt U tegemoet en V kunt tfldig uitwijken. De internationale bestuurstafel bij de C. E. A.-conferentie van 28 april2 mei kT. Redactie: C. J. van Damme, L. Hage, M. de Jager, A. Deist, M. Murre, Z. Poppe en M. JUsseeuw. Hoofdredacteur: A. J. Klaassen, Telef 01100—2345 (kantoor). Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. ter bestudering van de problemen door voornoemde sprekers naar voren ge bracht. Hierbij hield men steeds de ge dachte voor ogen: Welke voorlichten de taak hebben onze landbouwjonge- renrorganisaAies om de technische en economische vraagstukken in de land bouw mede helpen op te lossen? Men kwam algemeen tot de conclu sie» dat de voorlichtende taak der jon geren-organisaties uit de volgende punten bestaat: lie. Internationale samenwerking sti muleren. 2e. Organiseren, van avondcursussen en studiegroepen. 3e. Conferenties en uitwisseling van jongeren in Europees verband (men leert elkanders, moeilijk heden en problemen beter ken nen). 4e. Houden van clubavonden en het instellen van discussiegroepen. 5e. Vorming van de leden en verho ging van het cultureel perl. 6e. Verspreiding van vaklectuur. ri zich een beeld te kunnen vormen omtrent de opzet, activiteit en werkwijze der landbouwjongeren-otga- nisaties in de verschillende landen van EUropa, gaven Mr. Gregor uit Schot land en de heer Federico uit Spanje een korte uiteenzetting over hun orga nisatiewerkzaamheden. Uit hun betoog bleek, dat beide or ganisaties veel aandacht besteden aan de onderwpsvorming en vakopleiding van haar leden, door het organiseren van avondcursussen, studiegroepen en het oprichten van landbouwpractük- seholen. Voorts schenkt men speciale aandacht aan de algemene ontwikke ling en culturele vorming der leden, door het instellen van discussies en quiz, plaatselijke organisaties worden voorzien van goed ingerichte bibliothe ken en in Spanje schakelt men zelfs voor dit werk op grote schaal film en televisie in. Om onze buitenlandse gaste» enigs zins een indrak te geven van onze Ne derlandse landbouw en haar ontwik keling, stond ook oen excursie naar de hei verkavelde gebieden in. ée kom- gronden en de Noord-Oostpolder het programma. Algemeen was me» enthousiast over het hoge ontwikke lingspeil van de landbouw in deze ge bieden en de gunstige rentabiliteit van de bedreven en men had waardering voor het grootse werk door die Neder landse Staat in deze gebieden vesricJMt. In de laatste zitting der conferentie werd o.a. de aandacht gevestigd op het volgende probleem: de kadervorming van onze landbouwjongeren, die moge lijk in de toekomst een belangrijke functie bij hun organisatie zwtten gaan vervullen. Men deed de suggestie te komen tot het gezamenlijk oprichten van een internationaal permanent stu die-centrum. Hiervoor zouden eventu eel studiebeurzen ter beschikking ge steld kunnen worden. Nadat men het tijdstip en het pro gramma der volgende conferentie, die in 1960 in Spanje zal plaatsvinden, vastgesteld had, beëindigde de voorzit ter, de heer Massau, de conferentie met de woorden: «Ik hoop dat deze conferentie zal bijdragen tot meerdere internationale samenwerking, vertrou wen en wederzijds begrip der land bouw jongeren-organisaties in Europa. Ik wens een ieder een voorspoedige thuisreis en tot weerziens in Spanje". VAN 28 april tot 2 mei hield de C. E. A. haar jaarlijkse internatio nale conferentie van Europese land- bouwjongeren-organisaties te Qoster- beek. Hier waren de vertegenwoordigers van de diverse landbouwjongeren-orga- nisaties. uit 11 landen van Europa bij eengekomen om gezamenlijk de proble men te bestuderen,, die voortvloeien uit de steeds toenemende technische en economische ontwikkeling in de Europese landbouw en zich te beraden over de plaats en taak, die de land- bouw jonger en- organisa ties hierin die nen in te nemen. Want wij dienen ons te realiseren, dat wanneer over een tiental jaren een verenigd Europa tot stand gekomen is, de landbouworganisaties en in het bij zonder de jongerenorganisaties in de verschillende Europese landen elkander- tijdig zullen moeten benaderen om ge zamenlijk georganiseerd in één Euro pese landbouworganisatie, de techni sche en economische ontwikkeling in de landbouw te stimuleren en mede helpen te ontwikkelen en zich te be raden over een economisch juist geleid Europees landbouwbeleid, dat zijn. vruchten afwerpt voor elk land afzon derlijk. (Wie de jeugd heeft, heeft dfi toekomst.) Nadat de voorzitter dier conferentie, de heer Massau uit Brussel, de aanwe zigen verwelkomd had en in het bij zonder hierbij noemde de heer Ir. Knottnerus, voorzitter van het K. N. L» CL, verklaarde deze de confe rentie voor geopend en gaf het woord aan Mr. Middel we er th^ secreetarig van de KN.R T. B., die sprak namens de drie Nederlandse landbouworganisaties en zei te hopen, dat de conferentie aan zijn. doel zou beantwoorden en men tot een meer vruchtbare internationale samenwerking zou komen. Voorts kregen in de dagelijkse zit tingen der conferentie verschillende sprekers het woord en hierbij zullen wij er enkele voor U aan het woord laten. De heer Ir. Malipaard behandelde het thema, de technische en economi sche aspecten van het landbouwbedrijf in Europa en schonk daarbij bijzondere aandacht aan het kleinere landbouw bedrijf. Spreker bracht o^a. naai- voren dat op het kleine landbouwbedrijf de pro ductiviteit per persoon te laag is en de inventarisatie-kosten per ha te hoog, vooral 'm de zuidelijke landen van Europa, daar in deze landen veel al de technische kennis e» economische voorlichting op de kleinere landbouw bedrijven ontbreekt. In dit verband wijst spreker erop, dat de organisaties meer aandacht moeten schenken aan het landbouwonderwijs en de mogelijk heid dienen te' bestuderen om het land bouwonderwijs verplicht te stellen. Spreker kwam tot de conclusie dat de toekomstige Europese markt een verbetering voor de positie van de in dustrie inhoudt, maar dat dit voor de landbouw in enkele landen een open vraag blijft. Voorts dat de vooruitgang in de landbouw opgesloten ligt in een steeds verder doorgevoerde mechanisatie^ waardoor de zeer kleine landbouwbe drijven echter in een moeilijke positie zullen komen, door gebrek aan kapi taal, te hoge mechanisatiekosten per ha en een afnemende productiviteit per arbeider. Vervolgens sprak Ir. Laermans uit België over de problemen der bedrijfs voering en de beloning van de land bouwer. Spreker wijst op de veelvuldige taak van de huidige landbouwer. Hij dient te zijn specialist, handelaar, denker en econoom. Het inkomen van de landbouwer wordt beheerst door drie productie factoren: le. Winst. 2e. Rente van het geïnvesteerde kapitaal. 3e. Beloning van de arbeid der ge zinsleden. Wü weten, zo betoogde spreker, dat het inkomen van de landbouwer in de laatste jaren een dalende lijn vertoont, terwijl de bedrijfskosten elk jaar stij gen. Wanneer wij de rente van het ge- investeerde kapitaal in een landbouw bedrijf vergelijken met de kapitaals rente geïnvesteerd in onze industrieën, dan zien wij dat de landbouw wel zeer schraal wordt beloond. Willen wij komen tot een betere ren tabiliteit van het landbouwbedrijf, dan moeten wij o.m. overgaan en ons aan passen aan de huidige mechanisatie- mogelijkheden en ons niet laten ver blinden door een verouderde traditio nele bedrijfsvoering. De Europese land bouwer van vandaag en van de toe komst moet met gelijke tred de mecha nisatie volgen om te kunnen blijven concurreren met zijn producten op de wereldmarkt. Aldus de heer Laermans. Na het aanhoren der sprekers werd de zitting beëindigd en ging men over tot het vormen van discussie-groepen,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 13