De schapee op de Z. L, M.-tentoonstelling Het Land bouwproefbedrijf Zeeland 1959 527 (28) ZATEJKJDAG I <fUJL.il l»é§ E iraasendingera vara scfit&pem. tót West Zeeuws- Vlaanderen hebbem eera zeer goede indruk ge- «imaakt, Een in verihoradmg groot aantal dieren ver toonden het gewenst© type,. De kwaliteit van de wol stemde eveneens tot grote tevredenheid, even als de stapeling van de vachten. De aangevoerde dieren waren goed verzorgd tentoongesteld en voor het grootste deel Sn eera goede voedingstoestand. Een aantal was echter nets te beknopt. Veertien lirazender» hadden in totaal 132 dieren ingeschre ven, Teleurstellend .was het, dat hiervan adet meer dan S3 dieren werden aangevoerd. Dit grote aan- tall wegblijver» kwam voor ©en groot deel doordat de fokkers volledig met andere inzendingen waren hellast. Temeer i» dit groot aantal wegblijvers jammer, daar bekend a», dat hierbij dieren van beste kwaliteit warend Rubriek 2, Tweejarige en oudere rammen. Ie prijs Z 412, eig J. A Provoost, Cadzand. Zeer goed type, goed gelijnd, beste benen en zeer goed gesloten vacht Onbetwist werd deae ram kampioen, 2a prijs Z 446, eig. A, Koois—Luteijn, Zuidzande, Typische ram met mooie kop, diepe middenhand en beste vacht, iets te licht in de achterhand. Deze rans werd als reservekampioen aangewezen. 2b prijs Z 462, eig. A J, E. Temmerman, Hoofd plaat. Mooi type met goede verhoudingen, matige achterbenen, kon iets dieper in de middenhand. Kubrick 51. Kammen, geboren an 1958, ie prijs Z 481,'eig, J. Buteyn, Aardenburg. Zeer goed type, mooie kopv iets beknopt, rug iets op getrokken. Voor reserve-kampioen moest hij het afleggen tegen Z 446, 2e prijs Z 484, eig. J den Hollander, Waterland kerkje. Goed type, goede huid, matige achterhand. iets te licht foeenwerk. 3e prijs Z. 486, eig J. de Feijter, Schoondijke. Zeer goed type, beste huid, wat enkel en beknopt, matige achterbenen. Rubriek 555. Enkelingen ooien, geboren an 1958, la prijs l.o. 4817, eig. G. F. Modde, Oostburg. Zeer goed type, best ontwikkelde, diepe ooi. Iets blauwe kop, matige voorbenen, lb prijs l.o. 4828, eig. J. Buteyn, Aardenburg. Evenredig gebouwd, mooi type, iets smalle achter hand, 1c prijs l.o. 4827. eig, J, Buteyn, Aardenburg. Goed type, vacht voldoende gesloten. 2a prijs l.o. 4805, eig. J, A;, Provoost, Cadzand. Goed type, doch. iets fijn 2b prijs fco. 4806/eig. J, A, Provoost, Cadzand. Iets beknopt, goed soort, Rubriek IV, Tweetallenjooiem, geb. in 1958 of ©erder, le prijs 3349 F en 3328 F, eig. J. de Feijter. Schoondijke. Uniform tweetal, mooie koppen, iets te weinig ontwikkeld. 2e prijs l.o. 5007 en l.o. 5008, eig. J. de Feijter, Schoondijke. Goed type, iets fijn, matig ontwikkeld. Rubriek Va. Ooien met haar ïn 1959 geb. ooilam. la prijs Z 3931 met ooilam l.o. 5225, eig. Gebr. De Milliano, Waterlandkerkje. Zeer typisch, goed gebouwd, nijpt iets in de zitbenen. Best lam. iets harige dijen. Deze ooi behaalde het reserve-kam pioenschap. lb prijs Z 3890 met lam l.o. 5130, eig. R. C, Jan sen, Waterlandkerkje. Uniform, goed type, v$ol iets open. lc prijs Z 3307 met lam l.o. 5230, eig. Gebr. De Milliano. Waterlandkerkje. Goedsoortige ooi. ach terhand iets smal. Lam goed type, goede huid. 2a prijs Z 3800 met lam 5233 l.o., eig. J. den Hol lander, Waterlandkerkje. Typisch koppel, iets fijn gebouwd, 2b prijs Z 3639 met lam i.o, 5227, eig. Gebr. De Milliano, Waterlandkerkje. Goed soort, matig kruis, goed lam. Rubriek Vb. Ooien met haar in 1959 geb. ranilam, le prijs 64513 N.H. met lam l.o. 5207, eig. J. de Feijter, Schoondijke. Goed type, lam zeer typisch, best ontwikkeld. 2e prijs Z 3927 met lam l.o. 5173, eig. A. Kools Luteijn, Zuidzande. Goed gebouwd, kop iets te lang, lam wat beknopt. 3e prijs Z 2989 met lam l.o. 5211, eig. I. J. Ris- seeuw, Oostburg. Goedsoortige ooi, groot lam, matig type, wol iets open- Rubriek VI. Ooien niet haar in 1959 geboren ooilammeren, la prijs Z 3795 met lammeren 5171 l.o. en 5172 Lo,, eig. A. KoolsLuteijn, Zuidzande. Evenredige ooi met beste huid, goed ontwikkelde, brede lam meren, uniform. lb prijs Z 3894 met lammeren l.o. 5133 en l.o. 5134, eig. R. C. Jansen, Waterlandkerkje. Goed soort, iets lange kop. Lammeren iets beknopt, goed type. wol iets open. Rubriek VII. Ooien met haar in 1959 geboren ramlammeren. la prijs Z 3739 met lammeren 5205 l.o. en 5206 l.o.. eig. J, de Feijter, Schoondijke. Goed type, lammeren uniform, breed, mooie koppen. lb prijs Z 3289 met lammeren l.o. 5116 en l.o, 5117, eig. P. J. Risseeuw, Breskens. Typische ooi, lammeren iets grof. lc prijs Z 3799 met lammeren l.o. 5234 en l.o, 5235, eig. J. den Hollander, Waterlandkerkje. Iets platte ooi, goed type, uniforme groep, wol kon even fijner. 2a prijs Z 3938 met lammeren l.o. 5169 en l.o. 5170, eig. A. KoolsLuteijn, Zuidzande. Ooi iets fijn, wat lange kop, lammeren goed type, iets be knopt. 2b prijs l.o. 4375 met lammeren l.o. 5123 en l.o. 5124, eig. P. J. Risseeuw, Breskens. Goed soort, lammeren iets grof. Rubriek VIII. Ooien met haar in 1959 geboren ooi- en ranilam. la prijs Z 3887 met lammeren l.o. 5131 en l.o. 5132, eig. R. C. Jansen, Waterlandkerkje. Typische, evenredige, goed gelijnde ooi, met beste benen, typische lammeren, iets beknopt. Deze fraaie ooi verwierf het kampioenschap. lb prijs Z 3925 met lammeren l.o. 5214 en l.o. 5215, eig. I. J. Risseeuw, Oostburg. Goed type, iets smalle achterhand. Lammeren goed ontwikkeld. lc prijs Z 3847 met lammeren l.o. 5527 en l.o, 5528, eig. J. de Feijter, Schoondijke. Góéd soort, nijpt iets op de lendenen. Lammeren goéde huid jes. 2a prijs Z 3886 met lammeren l.o. 5137 en l.o. 5138, eig. A. E. de Milliano, Oostburg. Lammeren iets beknopt, iets harige dijen. 2b prijs Z 3640 met lammeren l.o. 5228 en l.o. 5229, eig. Gebr. De Milliano, Waterlandkerkje. Goed type, iets smalle achterhand. Lammeren onregel matig, iets grove wol. 2c prijs Z 3729 met lammeren l.o. 5532 en l.o. 5533, eig. J. de Feijter, Schoondijke. Goed type, iets losse schouders. Lammeren iets beknopt. 3e prijs Z 3309 met lammeren 5135 l.o. en 5136 'l.o., eig. A. E. de Milliano, Oostburg. Mooi gëïijnde ooi, iets harige dijen. Brede lammeren, iets'grove wol, zeer matige benen. Rubriek IX. Ooien, geboren in 1958, met haar in 1959 geboren lam of lammeren. la prijs l.o. 4820 met lam l.o. 5210, eig. G. F, Modde, Oostburg. Typische en goed gelijnde ooi, Lam voldoende ontwikkeld. lb prijs l.o. 4851 met lammeren l.o. 5216 en Lo. 5217, eig. I. J. Risseeuw, Oostburg. Goed ontwik keld, gesloten vachten. lc prijs Lo. 9480 F met lammeren l.o. 5193 en l.o. 5194, eig. J. Buteyn, Aardenburg. Goed type» iets losse schouder, evenredige lammeren. Een aantal dieren verwisselde voor zeer goede prijzen van eigenaar. In dit gebied is een zeer goede kern aanwezig van fokschapen. Dit geeft goede beloften voor de toekomst voor uitbouw op bredere basis. J. H. LANTINGA, Hoofdassistent Rijks Veeteelt- en Zuivel Voorlichtingsdienst, ALS jaarlijkse gewoonte hebben we weer een bezoek gebracht aan het mooie landbouwbedrijf Zeeland, een instelling, waarvan heel landbouwend Zeeland kan profiteren. ïn de agenda van iedere Zeeuwse landbouwer moest driemaal onderstreept .staan in de 2e helft van juni; „Bezoek aan het iandbQuwproefbedrij f„ In de twee uren. waarin we onder de deskundige leiding van de ijverige bedrijfsleider Wiskerke en/of zijn helper, het bedrijf zien, kunnen we heel wat leren en opsteken op het gebied van rassen of soórtenkeuSv bemesting, zaaitijden en chemische onkr'uidbestrijding. Iets, dat we in geen vier lezin gen kunnen leren, want het is aanschouwelijk onderwijs. De langdurige droogte heeft ook hier nadelig ge werkt op vele gewassen, maar, niettegenstaande dit, kunnen we genieten van de vele proeven, die er zorgzaam zijn genomen. We "kunnen nu van 't najaar de uitkomsten der proeven zien en dsfri ons nog goed herinneren hoe Ue*-stand1 van de "gewassen' in juni was. *De ^aifcjdproeveB der suikerbieten doen ons •dfödëüjk-'ifceft Van; hoe groot belang1 het i» vroeg- t^dig'te zaaien De' stand der vroeggezaaide (half maairfc);1!» dan oófc prima, geen schieter er nog in, We dachten hierbijzou er nu na regen misschien meer' schieters kómen dan bij de laatgezaaide? De tijd zal 't leren De rassen geven bij suikerbieten nogal wat ver schil te ziem door de uiteenlopende loof bezetting; het ene ligt plat en bij het andere staan de blade ren stéil. De wintertarwerassen zijn wat laat ge zaaid, maar staan er goed bij. De Felik munt weer uit, terwijl et nog enkele nieuwe rassen onder Nr: bij staan, die kort en stevig zijn en wel góede ver wachtingen wekken. De gerstrassen zijn vele; de brouwrassen lijken alle op de Balder, terwijl de voederrassen meer het Piroline gezicht vertonen, donkerbruine kleur der aren Gok hier enige nieuwe, nog naamloze, rassen, die een best figuur slaan.. De bruine bonen, die dit jaar bijzonder mooi opkwamen, lijden nu van de droogte en zien er niet florissant uit. De uien staan goed en de chemische onkruidbestrij- ding heeft hier haar nut, evenals bij het vias eri het, blauwmaanzaad, zeer goed bewezen. De ha verrassen staan er prima voor. met ook enige prachtige nieuwe rassen met breed uitstaan de pruimen. De erwten, de schokkers en capucij- ners, staan best met behoorlijk stro, terwijl de Rondo met de Pauli iets minder stro hebben; dé Rovar, die op sommigé plaatsen dit jaar veel stro heeft, laat het hier wat zitten. Toch zal, door de droogte, de erwtenoogst dit jaar vroeg zijn. OET vlas begint al fel te verkleurenis iets korter dan gewoonlijk. Het maanzaad zou ook meer wollig zijn geweest wanneer er wat regen was gevallen. Sinds Koninginnedag is hiér geen 10 mhi regen meer gevallen. De aardappelrassen staan ook minder bladerig dan andere jaren. De ycle rassen geven U een beeld wat Nederland aan aardappels biedt. Misschien waren 10 soorten iri totaal, 2 vrpege en 8 late, meer gewenst, maar de Nederlander wil nu éénmaal „keur uit" hebben, We zageh Ook de kwekersarbeid van geheel Nederland hier bijeen en we zien hieruit ook de' grote' moeilijkheden ohi tegenwoordig een nieuw ras te kweken. De voorste nummers wijzen het jaar der keuring aan en meerdere malen zagen we 49 staan, dus reeds 10 jaar in onderzoek, en nog steeds geen naam of erkenning. Zq waren we twee uren bezig, luisterend en lerend, niets voelend van de hete junizon, omdat we interesse in dit alles hebben, We hebben grote waardering voor dit werk. De 'stichting van hët landbouwproëfbedrijf heeft hier mede in de roos geschoten. Deze leerschool brengt haar nut over geheel landbouwend Zeeland. Daar om, Zeeuwse landbouwers, het is nu nog de aange name tijd; straks roept ons de oogst. Neemt er een paar uren van en wanneer U dit mooie bedrijf verlaat zult U zeggen: „Wat een paar leerzame, nuttige uren waren dit V' dit wel economisch? VORIGE maal schreven weg dat het prettig zou zijn als huidige en toekomstige deelnemers hun fiscale boekhouding zo volledig mogelijk zouden willen invullen teneinde ons in staat te stellen de verwerking van de gegevens vlot te doen verlopen. Wij bedoelen met volledigheid een zodanige op gave, dat ook aan bedrijfseconomische wensen vol daan kan worden. U weet, dat we er toe overgegaan zijn een aantal kosten direct'aan de gewassen toe te rekenen. Het is dus 'erg gemakkelijk wanneer we een rekening vinden vain het sproeien van een bepaalde ópper- vlakte, wanneer het gewas erbij is vermeid. Wan neer de lóonsproeier dit niet noteert, dan kipit U het zelf op de rekening schrijven. Weliswaar is vaak aan het sproeimiddel te zien welk gewas is gespoten, maar even vaak zijn hier vergissingen in het spel. Ook andere rekeningen kunt U op deze wijze even aanvullen, maaien, dorsen, combinen, enz. Vanzelfsprekend lis het ook mogelijk dat U een geheel aparte boekhouding bijhoudt voor het be drijfseconomisch werk, de zogenaamde bedrijf»- boeken. Deze bieden een aantal voordelen. Zoheeft U in de loop van het jaar een aardig inzicht in het verloop van de kósten. De resultaten zijn juister dan van de fiscale boekhouding, althans bedrijfs economisch gezieh. Hét bedrijfsresultaat is meer bij. Dé fiscale boekhouding is immers ééfSt\gereed lang na het einde van het boekjaar. Nddelen 2ijn er ook enkelé. U moet meer .schrij ven. Dit is eigenlijk in het geheel geèn bezwaar, maar U ziet het wel' als zodanig. Toch zal men in de toekomst het schrijfmateriaal steeds meer als bedrijfsmiddel gaan zien. Wat wij wel een probleem vinden is het dubbele werk. De meeste posten zouden immers tweemaal ge noteerd moeten worden, een keer voor het bedrijfs economische- en een keer voor het fiscale.over zicht..' Het beste zou zijn één boek te maken wat zowel fiscaal als bedrijfseconomisch is te hantéren. Op den duur is dit zelfs de enige oplossing. Het is immers wel erg vreemd en niet economisch de bedrijfsvoering zoveel mógelijk te rationaliseren en daarnaast de administratie in twee- of meervoud bij te houden, W ARMENHO VEN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 7