De TREKPAARDEN 525 op de Z.L.M.-tentoonstelling te Aardenburg ZATEKBAG l JULI 194» WARM, droog en zonnig en als zodanig prima tentoonstellingsweer. minder evenwel voor de naar regen snakkende, overigens in West Zeeuws-Vlaanderen nog goede, gewassen. „De Elderschans", een prachtige bezitting, leek ons bijzonder geschikt voor het inrichten van een grote show als deze jaarlijkse Z, L. M.-manifestatie die, misschien forser van opzet dan anders nog, grote terreinen besloeg. De afdeling trekpaarden was uitstekend en met een deelname die men vrijwel algemeen zal kunnen noemen. Wat onder zulke omstandigheden in West Zeeuws-Vlaanderen kan worden ge toond is de moeite van het bekijken waard. Wij vragen ons af: als men wèl gezamenlijk naar Aardenburg komen wil, waarom dan niet naar óf Oostburg óf IJzendijke en blijven de premie keuringen nog altijd gescheiden? Hadden dus de fokkers uit dit deel van Zeeland veel en best materiaal bijeen gebracht, we hebben er maar voor een deel iets van kunnen noteren. Dank zij de goede zorgen van de heer A. E. de Milliano toereikten ons reeds na enkele dagen de officiële uitslagen, zonder welke wij beslist niet in staat zouden zijn geweest ook maar enigszins verantwoord verslag te geven van wat in de paardenhoek op deze Z. L. M.-tentoonstelling te zien is geweest. In vier banen werd gekeurd, om negen uur werd begonnen en om ruim twaalf uur was alles aan de kant. Een prestatie op zichzelf en de jury was er dan ook bijzonder trots op. Wij hebben aanvanke lijk ernstig getracht enigszins „bij te blijven" maar dat was later helaas niet meer doenlijk, Inbegrepen waren de anders in IJzendijke en Oostburg gehouden premiekeuringen en de veulenkeuringen van „Rust-Roest". We volgen de catalogus op de voet. Tweejarige merries, grot© maat, 1. Astrid van Bea, d. Moustic van Urbain, van O, A. M, A. Blon deel. Aardenburg. Veel type, mooie merrie met ras eh goede .achter iiiet te forse benen, uit de kapi tale en uitstekende Bea van Gerda, 2. Tosca van Absdaie. d. Nico van Annie, van A. J. E. Temmer man te Hoofdplaat, Zeer typische, iets gerekte, overigens evenredige en' goed gelijnde merrie die Correct op goede benen staat 3. Diana van Moustic, d Moustic van Urbain, van C, N. den Hamer, Schoondijke. Achter niet volmaakt, maar verder best; soortig, correct en gelijnd. Tweejarige merries, kleine maaai. 1, Jenny van Aardenhot d. Costaud de Marche. van A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat. Lieve verschijning rr.et snit, adel en vele ras typische kwaliteiten, uitge sproken vrouwelijk, best in beweging, niet te fel. 2. Yvonne van Statendijk, d. Maurits van Geneind, van Wed. Jac. den Hamer, IJzendijke. Zeer typisch en mooi van lichaam, vrijwel correct, beenwerk goed. 3. Frida van de Belt, d. Costaud v. d Heihof, van R. J de Milliano, Oostburg, Evenals de vorige mals eri wat rijp; beste, kleine merrie met type en vrijwel correcte, vlotte gangen, Driejarige merries» Ikleme maat. 1. Wilma, d, Successeur, 'van Stallen de Dobbelaere te IJzen dijke Niet te breed, maar diep en gesloten met een mooi, zwaar en typisch lichaam; goed van onderen en goed in de gangen. Geen kieinemaatspaard overigens naar onze mening. 2. De Moustic-dochfer Clara, van C. de Kok, Oostburg. Uitgesproken soor tig en grof, wat steil vóór, rug mag wel sterker, Driejarige merries, grote maat, 1. Prinses van de Nieuwenhof, d Costaud de Marche, van A. J. E, Temmerman te Hoofdplaat. Minder vet dan enkele maanden geleden, mals en soortig, best model, behoorlijk beenwerk. 2 Mimie van de Ronduit, d, Quarré. van S van Vooren, Sluis. Deze dochter van de beste Jennie v, d. Ronduit, doet 't goed. Goedsoortig en regelmatig met ruim voldoende beenwerk en goede voeten. 3. An ja van Terhof- .stede, d Quarré, van Wed, A, de Mey, Retranche- ment. Groot, zwaar, iets minder regelmatig ge bouwd dan de voorgaande en met, naar verhou ding, wat minder macht voor We zagen geen dezer in de gangen, Vierparüge merries, kleine maat. Aan de kop Fiorette van Costaud, dochter van Costaud de Mar che, van A. Verhage te Schoondijke. Magere veu lenmerrie; goed, wat gerekt paard dat op last van de ringmeester verdween juist toen we binnen kwamen.. 2, Ida, Moustic-dochter van C, N. den Hamer, Schoondijke. Qua type buitengewone mer rie. niet beweging gezien. 3. Cora d'Ahea, d, Quar ré, van Gebr. Aernoudts, Sluis, Geen kans meer op te noteren. Globaal leek de klasse goed. Vierjarig© Miwrraes., rouwt. De eerste, Co quette van de Melo. d. Azur II de Knokke, uit Ber tha van de Melo, van A. J. E, Temmerman te Hoofdplaat, is een goede soortige merrie, schraal, iets tekortkomend in de croupe, met goede, niet overzware, gave benen en vlotte manieren, 2. Jean ne van de Comme, d. Quarré. van C. Wijffels, IJzendijke. Groot en grof, voldoende voeten, iets tekortkomend ïn de middenhand. 3. Jenny van de Watergang, d, Guido uit de Kluis, van A, Hoste, Eede. Diep. best soort, grof, met voldoende voeten, Merries vaan 510 jaar, kleine asaaat. Buitenge woon goede rubriek met als eerste de nationale reserve-kampioene Hersa van Certain, d. Certain van Hersa, van Gebr. Haverbeke te Biervliet, Als veulenmerrie iets minder in vorm en wat minder in de voeten, niettemin uitstekend, met macht, diepte, spieren, type en beste gangen. Paard van hoge klasse dat een beste kans maakt straks kam pioene te worden op de nationale, al is 't nog niet zover. 2. Quitta. d. Herseur van ALstein, van Stal len de Dobbelaere te IJzendijke. Kleine detailfout jes maar geblokt en met uitdrukking; zeer typisch geheel. 3. Roza van Aardenburg, d. Nico van het Zwartewater, van A. P. Blondeel, Aardenburg. Volle zuster van Marquis van Aardenburg en half zuster van Eglon van Erva; niet voldoende gezien. 4. de uitstekende Jennie van de Ronduit, d. Urbain van Certain, van S. van Vooren te Sluis. 5. Excel lente, d. Alex van Heille, van C. J. Almekinders te Retranchement. Bekend, goed paard, Dit vijftal kreeg een eerste prijs. Merries van 510 jaar, grote maat. Beste catego rie. I. Hélène van de Melo, d. Karei van Certain, van P. E. de Backere, St. Kruis. Paard van for maat, mist enigermate de typisch vrouwelijke ex pressie maar is gebeend, met forse armen en schenkels en goede gangen. Prima bloedvoering. 2. Sonja van Dierkensteen, d. Eglon van Echt, van Gebr. de Milliano te Waterlandkerkje. Best paard met type en expressieve benen. 3. Sadie, d. Nico van het Zwartewater, van Stallen De Dobbelaere, IJzendijke. Lang gelijnde merrie met maat en ma nieren. 4. Frida van Sluis, d. Nico van het Zwarte water, van A. Wemaer, Sluis. Ruim, zwaar, opval lend gebeend, wat steil vóór, zeer felle merrie met blijkbaar fokwaarde. 5. Cora, d. Quarré, van F. D. Haak, Biervliet. Reuzin; grof, zwaar en gespierd, minder in de gangen, redelijk afgewerkt, type best. Ook verderop beste merries als Ria van Terhof stede en tal van andere ruime, soortige moeders met voor de fokkerij minder bezwaarlijke kleine tekortkomingen. Merries van 10 jaar en ouder. De oude, best fok kende en goed bewaarde elite-merrie Mia van Nieuwenhof, d. Herman, van A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat, stond weer eens eerste. Voldoende bekend. 2. Paula van Dierkensteen, d. Jupiter van Dierkensteen, van Gebr. De Milliano te Waterland kerkje. Machtige, wat minder regelmatige merrie met benen en uitdrukking. 3. Rita van Schoon dijke, d. Clairon van Hooghuis, van A. Verhage, Schoondijke. Oud, best paard, Eenjarige merries, grote maat. 1. Oda van Sluis, d Castar de l'Abbaye, van A. Wemaer, Sluis. Dochter van de grove Frida; bij uitzondering een grove Castar; heel best veulen met toekomst, soort en beenwerk. 2. Loes van Aardenburg, d. Succes seur, uit de reeds genoemde Roza van Aardenburg, van A. P. Blondeel. Aardenburg. Wat dunnig, maar goed verder en bijzonder mooi. 3. Julia van Sluis, d. Wallon d'Amice, van A. Wemaer, Sluis. Type en lijnen best, minder in hoofd. Éénjarige merries, kleine maat. 1. Cora, d. Suc cesseur, van Joz. Schijve, Zuidzande. 2. Tilly van Sasput, d. Maurits van Geneind, van P. A. Temmer man, Hoofdplaat. 3. Astra van Bea. d. Moustic van Urbain, van O. A. M. A. Blondeel, Aardenburg Al leen de laatste zagen we: ideaal type, klein, ópen in front helaas. De jaarlingen waren weinig tal rijk wat begrijpelijk is, gezien 't seizoen. Éénjarige hengsten. Slechts gezien: 1. Wallon van St. Kruis, d. Castar de l'Abbaye, uit Bertha van de Melo, van P. E. de Backere te St. Kruis. Goed, §oortig veulen met toekomst en goed ge plaatste goede benen. 2. Karei van Frits, d Frits van Reigershoeve, van Gebr. Buysse, Biervliet. Tweejarige hengsten. Maar één. 1. Buffalo, d. Quarré, van A. J. v. d. Meulen en A. P. Blondeel te IJzendijke en Aardenburg. Niet gezien. Hengsten van vier jaar en ouder. Aangegeven: 4; opgekomen 2. In de grote maat eerste Quibus, d. Nico van Annie, van Cam. Rammelaere te Sluis; wat sleet en niet te vlot maar als hengst gebouwd en met veel formaat. We hebben hem altijd nogal graag gezien. In de fcl. maat eerste Moustic van Urbain, d. Urbain van Certain, van C. den Hamer, Schoondijke. Overbekend; conditie prima. Moustic werd kampioen; Quibus reserve en niemand zal bij een dergelijke geringe deelname nog enige waarde aan een kampioenschap hechten, Er waren twee klassen hengsten met afstammelingen. Met oudere kreeg Moustic die daarbij geen concurrentie had, een eerste premie en met veulens, dit jaar ge boren, deed hij in een klasse met drie deelnemers de kop. Tweede en derde stonden hier resp. Suc cesseur, van Stallen De Dobbelaere te IJzendijke en. Adr. J. Catseman te Biervliet, en Union, van Catse- man voornoemd. Wij hebben vrijwel niets ervan gezien. Dit doet evenwel niets af aan het feit. dat Moustic een succesvolle dag had. Bertha van de Melo, welbekend, van P. de Backere te St. Kruis, werd eerste der stammoeders met twee goede en één minder goede onder haar afstammelingen. 2, Excellente, d. Alex van Heille, van C. Almekinders, Retranchement, met Quarré-producten die minder zijn dan de moeder, die trouwens een beste merrie is. 3. Bea van Gerda, van O. A. M. A. Blondeel, Aardenburg. Jonge hengstveulens. 1. Dragon, d. Successeur, van Wed. M. C. Geluk te Nieuwvliet. 2. N. N., van. L. Dees, Hoofdplaat. 3. Marquis van Bea. d. Moustic van Urbain, van O. A. M. A. Blondeel, Aardenburg» Mooi gelijnd, wat gespannen, goed in schouder en rug. De eerste twee zagen we niet. Beide klassen hengstveulens ontgingen ons volkomen. Oudere hengstveulens. 1. Carlos van Heille, d, Moustic van Urbain, van A. Quaak—den Hamer, Sluis. Gestopt en met type, beste schouder en hengstbenen. Best veulen. 2. de Successeur-zoon Frederik, van G. Bonte, St. Kruis. Veel goeds, min der hengstschouder. 3. Moustic van 't Eiland, d, Moustic van Urbain, van M. de Wispelaere te IJzen* dijke. Schraal, maar rondom goed. Jonge merrieveulens. Eerste: Successe, d. Suc cesseur, uit de nationale reserve-kampioene Hersa van Certain, van Gebr. Haverbeke. Bier vliet. Mager, jong veulen van goede klasse, dat, achter nog erg slap, een beste aanleg heeft. 2. Marianne, d. Moustic, van Wed. Jac. den Hamer, IJzendijke. Niet gezien. 3. Jenny v. d. Berg. d. Moustic van Urbain, van L. Salomé—de Bruijne te Zuidzande. Prima koffer, voldoende beenwerk. Oudere merrieveulens. 1. Frida, d. Maurits van Geneind, van C. Dreve, IJzendijke. Excellent veulen van een wat gewone moeder. 2. Zora, d. Successeur, uit Silvia, van Stallen de Dobbelaere, IJzendijke. Zeer mager, lang geen verkeerd veulen dat blijk baar weinig te drinken krijgt en later wel zal mee vallen. 3. Meta, d. Union, van J. Rijnberg, Bier vliet. Best soort, rug wat laag, goede benen. Had nu tweede kunnen staan o.i. 4. Frida van Schoon dijke, d. Frits van Reigershoeve, van A. J. Ver hageHoste te Schoondijke. Best type, niet te grof en met een niet onberispelijk spronggewricht 5. Amanda van Moustic, d. Moustic van Urbain, van C. N. den Hamer, Schoondijke. Rondom vrij goed veulen bij een zware moeder. 6. Union-dochter van M. Verplanke te Biervliet, uit H.-moeder. Viertallen. 1. Goed lot bruinschimmels van Stal len De Dobbelaere gevolgd door de bruinschimmels van C. N. den Hamer; we zagen geen van beide combinaties in de ring. Viertallen van twee eigenaren. Bertha. Udine en Helene van P. de Backere en Bea van Gerda van 0. A. M. A. Blondeel. Fokgroepen. Aangegeven 9; voorgebracht 4, Uitslag: I. Stallen De Dobbelaere. 2. Gebr. Aer noudts. 3. A. Wemaer. 4. S. van Vooren. Eigenaarsgroepen, elders stalgroepen genoemd» 1. P. de Backere. 2. A. J. E. Temmerman 3. O A, M. A. Blondeel. Tweespannen voor boerenwagen. Verreden na de pauze toen we vertrokken waren. 1. P. E. de Bac kere met Bertha- en Hélène v. d. Melo. 2. Gebr. De Milliano met Sonja- en Paula van Dierkensteen. Aan de keuring voor 't kampioenschap waren ook gerechtigd mee te dingen Udine van St. Krui>. d. Moustic, en Bertha v. d. Melo, d. Karei van Cer tain, beide van P. de Backere. Silvia, d. Nico v. I», Zwartewater, van Stallen De Dobbelaere en Bea van Gerda, d. Paul van Nico van O. Blondeel en teruggeroepen werden Bertha, die na enige tijd af. viel, Hersa van Certain en Bea van Gerda. iet» uit. eenlopende paarden, wel te verstaan het drietal dat terug kwam in de baan. Alle drie desondank» zwaar en best. Hersa won tenslotte verdiend. Sma ken verschillen en meningen lopen uitéén, maar Bea zowel als Bertha zou ook kampioene hebben kunnen zijn, al waren we 't met de keus van de jury volkomen eens. Waarmee we maar zeggen willen dat dit drietal merries individueel klasse genoeg heeft om op een belangrijke fokdag kam. pioene te zijn en representatief voor hef betreffen de district. Toen we "t tentoonstellingsterrein verlieten stroomde 't publiek in dichte drommen binnen. COLENBRANDBR.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 5