Van boerderij en organisatie 524 „WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN PRESENTEERT HOE HET ZIJN LANDBOUW MECHANISEERT" LANDBOUWSCHAP EN REGERINGSVERKLARING Zl1 ID-BEY ELAND. 29 juni. DE regen is dan toch eindelijk ge komen. Gelukkig niet met on weersbuien. Voor de aardappelen en de suikerbieten was het in de meeste gevallen de eerste maal dat ze eens goed nat werden. Wanneer dit blad verschijnt zal de gunstige werking hier van wel zeer duidelijk aan beide gewas sen te zien zijn. 't Is verder te hopen, dat de luizen invasie door de regenbuien wat afge nomen zal zijn. In de aardappelen is in vele gevallen eenmaal tegen de luizen gespoten, in de suikerbieten in de meeste gevallen reeds tweemaal. Dat de luizeninvasie hevig is geweest, blijkt wel uit het feit dat in vele percelen, ondanks het spuiten, reeds verschillen de vergelingszieke planten voor den dag zijn gekomen. Het is wel gewenst, dat diegenen, die nog niet met zink of koper tegen de phytophtora in de aardappelen hebben gespoten, dit nu zo snel mogelijk gaan doen. De uitbreiding van de phytophto ra in een snel groeiend gewas en boven dien in een regenrijke warme periode, kan zeer vlug gaan. In de afgelopen 14 dagen is zo goed als al het vlas geplukt. Dit is gemid deld ongeveer 10 tot 14 dagen vroeger dan normaal. Ook het veldbeemdgras- zaad is, wat ongeveer een week vroe ger is als andere jaren, reeds gemaaid en gedorst, hetzij u*t het zwad, dat zeer goed is bevallen, als vanuit de nor male hokjes. De bruto opbrengst is vrft goed, maar zal zeer wellicht wat lager liggen dan vorig jaar. Voor het grasland is de regen zeer gunstig geweest. Voor vele veehouders werden, vóórdat de regen kwam, de moeilijkheden iedere dag groter, hier en daar is nog grasland bestemd om te hooien, melkvee of jongvee ingeschaard wegens gebrek aan voldoende weide- gras in andere percelen. THOLEN ENT ST. PHILIPSLAND. EINDELIJK is de lang verbeide regen gekomen! Alle vruchten hebben met volle teugen gedronken en het re sultaat daarvan was reeds dadelijk zichtbaar. Tevens bleek dat vele perce len zomergerst en zomertarwe te zwaar waren, en zij konden dit beetje neer slag niet verwerken, en lieten het hoofd zakken, sommigen zelfs nogal ernstig. De hoop dat met de regen ook een flink deel van de in overvloed aanwezi ge groene en zwarte luis zou verdwij nen bleek al spoedig een ijdele hoop, zodat bestrijding hiervan nog steeds noodzakelijk is, door bespuiting met parathion. Tegen de groene perzikblad luis is een systemisch middel vvelliswaar beter, doch het tijdstip van aanwending wordt thans te laat, i.v.m. sehadedelijke nawerking. Vorige week woensdag is op Poort vliet de z.g. Thooïse «lag georganiseerd, die succesvol is verlopen. De belang stelling overtrof onze verwachting, zo wel van de zijde van de inzenders van paarden en vee, als van de zijde van het publiek. De keuringen hadden een vlot verloop, en ook de demonstratie in de middag uren verliep vlot, alleen t.a.v. de paar den moet men aan dit onderdeel meer zorg besteden en in ieder geval zorgen voor een goede microfonist. Bij het rundvee en de landelijke ruiters was dit in orde. Een beetje betere coördina tie tussen rundvee- en paardenfokkers onderling is zeer zeker gewenst. Dit is o.i. het beste te bereiken door een fok- dagbestuur te benoemen, dat alle groe pen van medewerkenden vertegenwoor digd. WALCHEREN. DE langdurige droogteperïode is thans onderbroken door wisselvalliger weer. Hoewel nog niet veel, het heeft geregend. Vooral de bieten hebben hier reeds van geprofiteerd. Voor de meeste aard appelen is het nog te weinig. Reeds kunnen we op enkele percelen begin van doorgroei waarnemen. Wie 1957 in herinnering roept, weet wat dat bete kenen kan. Voor andere gewassen is de regen reeds te laat om in een hoge re opbrengst te resulteren. Ook het grasland heeft nog te weinig regen gehad om flinke hergroei te ge ven. Velen trachten door het bijvoede ren van kuil de melkproduktie enigs zins op peil te houden. Zouden we de kranten geloven dan zou de droogte catastrofaal zijn ge weest. Mag dit voor bepaalde gebieden in ons land inderdaad het geval zijn ge weest, voor Walcheren mag dit niet worden gezegd. Op tal van percelen staat er een ge was waarvan een goede opbrengst verwacht mag worden. Het is niet te veel gezegd wanneer we constateren, dat de bieten, vooral mede door de be strijding van de luizen, nog vrij alge meen een goede stand vertonen. Inmiddels is de oogst begonnen. Het veldbeemd- en roodzwenkgraszaad is gemaaid en soms reeds gedorst. De opbrengsten schijnen wat tegen te val len. Vooral bij het uit het zwad dorsen moet er goed op worden gelet dat er niet te veel zaad met het kaf ver dwijnt. Ook met het plukken van het vlas is een begin gemaakt. Het is nog slechts een kwestie van dagen of de vroegste, soms ook zieke, percelen erwten zullen volgen. Intussen heeft de speculatiezucht som mige handelaren flink te pakken. Men tracht erwten te velde te kopen voor prijzen die een goede verwachting ge ven. Misschien dat met het koelere weer ook de kooplust wordt bekoeld. NOORD-BEVELAND. 30 juni. VU AT was het toch een weldadige regen, die er vorige week vrijdag viel!! Weliswaar kan men zeggen, dat het nog niet genoeg is, maar geholpen heeft het veel. Dezelfde dag nog kre gen de aardappels een ander aanzien. Met de droogte, die dan nu gelukkig in zijn ergste vorm voorbij is, was het goed te zien, waar er met de structuur iets haperde. Erwten gingen daar te vroeg geel zien, bieten gloeiden maar traag en ook het vlas reageerde. Men zou hiervan kunnen zeggen, dat structuurbederf de oorspronkelijke oor zaak was, de droogte de aanleiding. Voor verschillenden is dit weer. een les geweest, die niet geheel zonder schade afliep. We kennen percelen bie ten, die slecht willen groeien, omdat hier vorig najaar vlasklavers nat wer den omgeploegd. Het natte ploegen lijkt hier meer ongunstig geweest te zijn, dan dat de vlasklaver gunstig werkte voor de biet en een ieder weet wel uit ervaring hoe dankbaar bieten voor een groenbemesting zyn. In de herfst, wanneer het te nat is om stoppelland te ploegen, is het zo erg verleidelijk om dan maar de vlas klavers of de wikken onder handen te nemen. De trekkers zijn dan toch al druk bezet en men wil graag opschie ten. Het is alles zo heel begrijpelijk, voor zichzelf en voor anderen wil men niet graag de laatste zijn, die klaar is. Voor heel wat bedrijven houdt het juiste compromis tussen kwaliteit en kwantiteit dit in, dat de loonwerker wordt ingeschakeld voor één of een paar percelen, verondersteld in elk ge val dat ook deze niet zal bezwijken voor de verleiding om bij nat weer kla vers onder te ploegen. We hebben wel eens de indruk, dat het de boer meer zegt, dat een perceel is geploegd, dat de bouwvoor is omgekeerd, dat het perceel weer egaal zwart is, dat het bij wijze van spreken Oudjaar is voor dat per ceel, dan dat het goed werd geploegd. Het lijkt heel erg waarschijnlijk, dat in dezen een accentverschuiving van kwantiteit naar kwaliteit van niet wei nig voordeel zou kunnen zijn voor de boer. SCHOUWEN EN DUIVELAND, UELAAS is de regen voor vele per- celen te laat gekomen; niettemin zijn velen voor een fataal jaar gespaard gebleven. Wanneer we de stand eens opnemen, 'dan zien we dat de granen over het al gemeen niet zwaar zullen zijn in op brengst. Bij de wintertarwe staat een ras als Staring er beslist beter voor dan de veel gezaaide Flamingo, hoewel* deze beslist niet slecht is te noemen en straks bij het dorsen nog wel mee kan vallen. Gele roest hebben wij niet gehad, wel een grote aantasting van de bruine roest. Wat de bieten en aardappelera betreft, deze kunnen de rest van de zomer nog veel doen in groei. De M» zenaantastingen zijn in deze zomer bij zonder erg geweest. Verder is de stand van de bonen rede lijk, maar van het vlas en het maan zaad is deze matig tot slecht te noemen, Alleen de erwten zullen nog niet tegenvallen. Er zijn nogal wat peulen en deze lijken goed gevuld te zijn. Minder gunstig is de toestand op êe pas verkavelde percelen. Hier kan praktisch alles wel op nul gebaseerd worden. Voor zulke bedrijven zal het zeer zeker geen goed boeren jaar kun nen worden. De enige troost is, dat het het volgend jaar beslist beter zal zijn, OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. De combines konden al proef stomen in de karwij dat, hoewel fijn opgegroeid, nog een vrij behoorlijke opbrengst geeft. Vlasmachines zijn bezig in de vroeg ste vlaspercelen en op een enkele akker staan de schelven al netjes op een rij, In de aardappels gaat het minder voorspoedig; de regen kan de gevolgen van de droogte-periode niet meer goed maken. Vele percelen zijn dan ook reeds af gekeurd. Men verwacht dat de opbrengst der pootaardappels bij weinigen boven de honderd zakken zal komen. Een enkel perceel gras is reeds ge dorst met opbrengsten van zes zeven honderd kilo per gemet, wat zeker niet weinig is. Op de lichtere gronden is men reeds begonnen met het maaien van erwten, In de weinig gespoten erwten-percelen komt nogal „wormstekigheid" voor. Met de vacantietrip en het bezoek aan de glorieuze Z. L. M.-dagen in Aar denburg achter ons, bereiden we ons voor op de oogstmaanden. Vervolg van vorige pagina Het was jammer, dat het bordje met cijfers iets 'te klein was uitgevallen. Bijzondere waardering verdienden de goed passende spreuken, welke op verschillende ma chines waren aangebracht. Bij het afslepen voor opkomst had het aanbeveling verdiend, naast de sleper een onkruidegge naar voren te brengen. De combinatie voor het inzaaien van de groen bemesting was zeer goed. De combinatie trekker- sproeimachine was minder aantrekkelijk; een winstpunt was het, dat er voor goede bescher mende kleding voor de chauffeur was gezorgd. De aftakas van de graanmaaier was onbe schermd. De maaidorser, die al meer dan 10 jaar had meegedraaid, zag er prima onderhouden uit. Sen vermelding verdient het slot van deze groep, waarop de Boerenleenbank afgebeeld staat met het volgende rijmpje; Goed verzorgen van het zaaien verplegen, daarna maaien dorsen en verkopen doen ons van de oogst het beste hopen. OostburgWaterlandkerkje: Onderhoud van werktuigen en opbergen klein gereedschap. Hoewel de aanduiding moeilijk uit te beelden was, was het geheel toch niet onaardig. Alleen de borden van de 3 eerste wagens had den naar ons gevoel ook op 2 gekund. De tekening op de 2e wagen met de twee tegen stellingen van goed en slecht, waren zeer goed geslaagd. In de berekeningen van goed en slecht onderhoud kwamen naast het financiële de overi ge neven voordelen ook goed naar voren. Deze zijn minstens net zo belangrijk. De tegenstellin gen van goed en slecht kwamen niet bij alle ob jecten even sterk uit. Ook bij de goede machines kwam nog wel eens wat voor wat niet 100 ®/o was, o.a. de aankoppeling van de ploeg en de afstel ling van de vingerbalk bij de maaimachine. De opberging van het kleine gereedschap en de in richting van de werkplaats waren zeer goed. ZuidzandeGrondbewerking. De aanduiding van de grondbewerking, was uitstekend. Men heeft laten zien, dat van een moeilijk onderwerp toch wel wat te maken is. Jammer was, dat het geheel niet dakvormig was, hierdoor zou het van twee zijden zichtbaar ge weest zijn. De serie .grondbewerkingswerktuigen, zowel voor de stoppel als voor de najaarsgrondbewer king, was niet geheel volledig. Ook de serie ploe gen had wat groter kunnen zijn. De trekker met de Eberhardwentelploeg was voorzien van een differentieel slot, andere antislipmiddelen waren niet aanwezig. AardenburgSint Kruis: Vlas. De aanduiding van het vlas was goed geslaagd, vooral de afwerking van het vlas rondom de wagen was prima verzorgd. Het onderhoud en het bedrijfsklaar zijn van de machines had iets beter afgewerkt moeten zijn. Bij de eerste trekker met de kromtandeg waren geen trekkettingen aanwezig en geen sluitingen voor de kooiwielen. De paardesproeimachine, welke achter een trek ker gebruikt werd, was aangepast aan de trekker; de pompen, welke normaal aangedreven werden door de loopwielen, waren vervangen door een pomp op de aftakas. De vlasplukmachine was niet op het juiste punt aangekoppeld aan de trekker, de afstelling liet ook op enkele punten iets te wensen over. Tijdens het défilé van de werktuigen werd door de heer Ir. P. W. Bakker Arkema en door da heer U. D. Kalverkamp een toelichting gegeven. De heer Bakker Arkema sprak zijn waardering uit over hetgeen hier door de Z. L. M. afdelingen gepresteerd is. Een dergelijke gewasseninventa- ris is nog nooit vertoond, het kan echter nog wel meerdere keren georganiseerd worden, maar nooit meer voor de éérste keer. De afdelingen en de werktuigencommissie kunnen trots zijn op hun werk. De organisatie en de opzet waren uitstekend, terwijl ook tijdens het défilé alles vlot verliep. De belangstelling van het publiek tijdens het défilé was buiten alle verwachting. Het terrein van de afdelingen lag wat achteraf, hetgeen het aantal bezoékers enigszins ongunstig heeft beïn vloed. Ondanks dat kan men echter toch zeggen, dat het een volledig succes is geweest. Kortom het was terecht zoals in een der Zeeuwse dagbladen vermeld stond „Het glansnummer van de ten toonstelling." Namens de Beoordelingscommissie, De rapporteur, M. FRANCKE. Over de regeringsverklaring heeft het Land bouwschap in een brief aan de Minister-President en de Minister van Landbouw, haar ernstige ver ontrusting uitgesproken, over de landbouwpassa- ges in deze verklaring. Met klem wordt er in deze brief op gewezen dat de verbetering van de struc- tuur een lévenskwestie is voor de landbouw. Zeer dringend Wordt de regering dan ook ter overwe ging gegeven om hieraan jaarlijks een bedrag van 125 miljoen te spenderen. Ten aanzien van het loonbeleid wordt gevraagd met de belangen van land- en tuinbouw ernstig rekening te houden. De, ook door de regering onderschreven, doelstelling van het garantiebeleid, dient, zo schrijft het Land bouwschap, vast uitgangspunt van de regering te zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 4