DE REGERINGSNOTA waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Zitdagen Boekhoud bureau No. 2486 Frankeringf bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG i JULI 47e Jaargang ZEEUWS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ cn de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND rin de regeringsverklaring aangekondigle nota over het sociaal economisch beleid, dat de huidige regering in de naaste toekomst denkt te voeren, is verschenen. Hierin worden, zoals reeds was te verwachten, ook voor de landbouw belangrijke maatregelen aangekondigd. Natuurlijk zijn alle maat regelen van de regering ook van grote betekenis voor de landbouw, immers rij zuilen het sociaal economisch klimaat beïnvloeden, waarin de landbouw de komende jaren zal moeten werken. Als zodanig; kan mei» niet direct stel len, dat slechts enkele van de aangeroerde punten vow ons van belang zijn. Toch zijn er in deze nota enkele punten aan te wijzen, die, met name voor de landbouw, van zeer grote betekenis zijn, omdat zij direct op de landbouw betrekking hebben. Met spreekt vanzelf, dat hierop in een landbouwblad allereerst de aandacht dient te worden gevestigd. IN de eerste plaats is er dan de op merking in de inleiding, dat deze nota slechts van een beperkt karak ter is en dat „maatregelen ten behoe ve van de ontwikkelingsgebieden en het landbouwbeleid buiten geschou wing zijn gebleven.'' Hieruit moet men afleiden, dat de regering voornemens is op deze ter reinen de zaak niet bij het oude te laten. Als men al tot de conclusie mocht komen, dat de landbouw er in deze nota betrekkelijk goed is afge komen, dan betekent dit nog niet dat voor 1960 geen wijzigingen op het programma zouden staan. Op het eerste gezicht lijkt de ver klaring, dat de consumentensubsidie op melk per 1 januari 1960 zal wor den afgeschaft, voor de landbouw de meest belangrijke. Voorshands wordt medegedeeld, dat dit zal leiden tot een straatprijsverhoging van 4 cent per liter gestandaardiseerde melk en kar nemelk. De regering berekent zelf de hoogte van de consumentensubsi die op ƒ5,96 per 100 1 gestandaardi seerde melk, zodat het interessant is te weten waar het verschil vandaan komt. Gedeeltelijk wordt dit verklaard doordat ook de karnemelk wordt ver hoogd en doordat de regering wil uit gaan van een hogere waarde van het vrijkomende boteivet, maar het lijkt nogal waarschijnlijk, dat hiermee niet het totale verschil kan worden ge dekt, Het heet trouwens in de nota „voor het landelijk subsidiebedrag, dat overblijft, zal de regering een op lossing zoeken in het kader van de in de regeringsverklaring aangekondig de nadere '»erinniiig op het landbouw beleid." WANNEER wij deze zin combineren met datgene wat over het land bouwbeleid in de regeringsverklaring is gesteld, dan kan mij dit bepaald niet gerust stellen. Daar staat n.l. ook in, dat het produoentensubsidie op melk zal worden verlaagd en hoe wel bijna alle fractievoorzitters in de Hulst: Maandag 6 juli in hotel „De Graanbeurs". WestkapeileMaandag 6 juli in „Kasteel van Batavia" van 9.15 tot 12.30 uur. Haamstede: Dinsdag 7 juli in hotel „Bom" van 11.15 tot 14.30 uur. Terneuzen: Woensdag 8 juli in hotel „Des Pays-Bas". Oostburg; Woensdag 8 juli in café „De Windt". ZterikzeeDonderdag 9 juli in hotel „Huis van Nassau". Middelburg: Donderdag 9 juli in hotel „De Eendracht". Sa, Phiiipsiand; Zaterdag 11 juli in hotel „De Druiventros''. Tweede Kanier hebben gesteld, dat zij hiermee zonder meer niet akkoord konden gaah en dit een voorbarige uitspraak vonden in verband met de aangekondigde nadere bezinning op het landbouwbeleid, voel ik mij toch niet erg rustig, nu de regering op nieuw naar deze nadere bezinning ver wijst. Er blijkt hier immers een ge deelte consumentensubsidie op onver klaarbare wijze weg te vallen, terwijl de regering blijkbaar niet aan verho ging van de producentensubsidie denkt. Dit moet ongetwijfeld tot ge volg hebben, dat de totale melkop- brengst daalt en de resterende l\z cent op de boer wordt afgewenteld. Dit is echter nog niet alles. Hier komt nog bij, dat de regering praat over 4 cent verhoging van de straatprijs van de melk per 1 januari 1960 en zich bij haar berekening baseert op de vei - rekenprijs, welke geldt tot 1 novem ber 1959. Hier kunnen zich ook nog verrassingen voordoen, wanneer blijkt dat de kostprijsberekening voor I960 niet op hetzelfde bedrag uitkomt als verleden jaar. Het plezierigst zou het zijn, wanneer deze lager zou uitko men, maar het is in Nederland altijd nog zó geweest, dat de produktiviteits- stijgingen werden overschaduwd door hogere kostenstijgingen (lonen en grondstoffen). EEN volgend punt, dat voor de land- bouw belangrijk is, is het te voe ren loonbeleid. Ook hierover wordt een passage aan de landbouw gewijd. De legering veronderstelt, dat „het element der produktiviteitsstijging, zoals dat in de ontwikkeling der kost prijzen in de gegarandeerde produk- ten tot uitdrukking komt, kan zonder bezwaar worden vastgesteld. Dergelijke produktiviteitsstijgingen kunnen in overeenstemming met de algemene spelregels voor het ge differentieerde loonbeleid voeren tot een verhoging van de garantie prijzen en/of tot een verbetering van ionen en andere arbeidsvoorwaarden in de landbouw." Het valt op, dat hier precies de om gekeerde voigorde is gekozen, als hij hef overige bedrijfsleven, waar in eer- ste aanleg wordt gesproken over loonsverhoging en pas daarna over daling van de prijzen. Zou hier een diepere bedoeling ach ter zitten? EEN volgend punt zijn de compen satie-maan egelen. in u-e eéiste plaats zal de compensatie voor de Huurverhoging en de verhoging van de melkprijs worden gevonden in een huurbijsiag die zal ingaan op 1 jan. i960, biecnts de helft van oe melk prijs verhoging wordt geacht in deze nuurbijslag te zijn verwerkt, de an dere helft geeft aanleiding tot verho ging van ae kinderbijslag. i>e huurbijsiag zal aan dezelfde personen worcien gegeven als in 1957 en mag bedragen 2Ys van het basis- loonbedrag met een minimum van 3,50 voor de 4e en 5e gemeente- klasse. De verhoging van ae kinder bijslag zal bedragen 4 cent voor het eerste, tweede en derde kind en 5 cent per dag voor elk volgend kind, terwijl het dubbeltje duurtetoeslag permanent en onbeperkt zal worden. Zij zal reeds ingaan op 1 oktober 1959, zodat de eerste uitbetaling op 1 jan. .1960, tegelijk met de verhoging van de melkprijs, kan geschieden. De ge volgen voor de premie, die nu 4,8 bedraagt, zijn niet gering. De rege ring verklaart, dat een verhoging van 1 noodzakelijk is. Voor de landbouw lijkt tevens nog belangrijk de opmerking over de grondbelasting. De verlaging van de opcenten van enige jaren geleden voor bepaalde eigendommen, wil de rege ring n.l. weer ongedaan maken. Deze maatregel werd destijds genomen om het huizen bezit meer rendabel te ma ken. Maar nu naderhand reeds twee huurverhogingen zijn gevolgd, meent de overheid ook weer aanspraak te kunnen maken op een gedeelte daar van. Voor ongebouwde eigendommen staat dus geen verhoging ophef pro gramma. Misschien zou, nu deze ma terie toch weer aan de orde is, hier juist van verlaging sprake kunnen zijn, met het oog op het rendabelei maken van het grondbezit. Het is dan bepaald onnodig, dat over dit pro- duktiemiddel naast een vermogens- PMrd«n op de Z. L, M.-tentoonstelling. Een verslag: hierover vindt men op pagina 525» (Foto De MiHiano.) TELEVISIE-UITZENDING AARDENBURG In het Internationaal Land* bouwjournaal, uitzending vist Brussel, maar te zien langs de Nederlandse televisie-kanalen (steunzender Goes) zal op dins dag 7 juli a.s. tussen 19*30 en 20.00 uur een korte reportage worden uitgezonden van de Z. L. M.-landbouwtentoonstel- lingling die op 18. 19 en 20 juni j.l. werd gehouden te Aarden burg. De opnamen werden op 19 juni j.l. gemaakt. belasting nog een aparte belasting wordt geheven, welke dezelfde strek king heeft. UOEWEL er dus verschillende pun- ten zijn, waarover nadere ophel dering gewenst is, en zelfs een voor de landbouw ongunstige uitslag niet denkbeeldig is, maakt de nota als ge heel in zoverre een gunstige indruk, dat de regering duidelijk de moeilijk heden aangeeft, waarvoor zij zich ge plaatst ziet en tevens de oplossingen zoals zij zich die denkt. Dat het landbouwbeleid hierbij nog niet voldoende uit de verf is gekomen, is op zichzelf zeer te begrijpen, im mers de traditie wil dat hieraan voor af gaat een nauw overleg van de Mi nister van Landbouw met het Land bouwschap. Dit overleg zal in de komende maanden wederom plaats vinden. Op het stuk van de gediffe rentieerde loonpolitiek is de regering echter reeds zeer duidelijk. Zij wil deze door laten gaan, niet tegenstaande de arbeidsreserve aan zienlijk kleiner is geworden, maar wil diegenen, die menen veel ruimte te kunnen verdelen, meteen duidelijk maken, welke algemene maatregelen er te verwachten zijn en deze alge mene maatregelen in een versneld tempo invoeren. Hierdoor wordt voor komen, dat de ruimte voor de invoe ring van deze maatregelen al is opge- soupeei'd, waardoor de inflatie met een, en in nog sterker mate, zou be ginnen. Nu ben ik nog steeds van mening, dat de gedifferentieerde loonvorming (deze term hoort men tegenwoordig meer dan vrijere loonvorming) onder de huidige omstandigheden, d.w.z. als men tegelijkertijd streeft naar een zo. groot mogelijke werkgelegenheid, niet uitvoerbaar is. De pogingen, welke de regering thans aanwendt om liet stelsel van zodanige waarborgen te voorzien, dat het niet tot moei lijk lieden kan leiden, hebben daarom mijn volle sympathie. Hoe duidelijker men tegen mogelijk© excessen wil optreden, hoe meer kans, dat deze ook worden voorkomen, al thans kleiner worden. Misschien, dat hierbij nog een maat regel zou kunnen worden overwogen n.l. deze, dat men op het overige 'be drijfsleven dezelfde regel toepast als op landbouw. Ik bedoel dit: Wan neer in een bedrijfstak in overleg tus sen werkgevers en werknemers een C.A.O. wordt afgesloten, inhoudend© een loonsverhoging welke te groot wordt geacht, dat men dan dat ge deelte, dat het college niet kan to©» staan, omzet in een prijsverlaging Volgens de werkgever kan hij dit im mers missen. (Hij won het aan d® werknemers uitdelen, wanneer dit om redenen van optrekkende werking op andere bedrijfstakken niet mag, dan ligt verdeling aan de consument voor de hand.) Ir. C. S. KNOTTNERUS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 1