DE BOERENJEUGD ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Reizen 533 Een tijd van komen en een tijd van gaan Werken als Schooltandarts- assistente ZATERDAG 4 JULI 1 9 5 Redactie: C. J. van Damme, L. Hage, M. de Jager, A. Deist, M. Murre, Z. Poppe en M. Risseeuw. Hoofdredacteur: A. J. Klaassen, Telef 011002345 (kantoor). Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. REIZF.N is in de twintigste eeuw één van de grootste ontspanningsmoge lijkheden geworden. Door de ontwikke ling van de moderne verkeersmiddelen is het mogelijk geworden, om op een snelle en gemakkelijke wijze streken te bezoeken, die geheel afwijken van wat we thuis gewoon zijn. D.w.z. degene die in een bergstreek woont, wil de laag vlakte en de zee zien, en degenen die in de lage landen bij de zee thuishoort, wil naar het gebergte. Door de toe name van de algemene welvaart, en doordat iedereen op zijn tijd vacantie krijgt, is het voor bijna alle bevolkings groepen mogelijk geworden eens een reisje te maken. Wanneer we het maken van reizen eens nader .onder de loupe nemen, mer ken we op, dat dit verschillende kanten biedt, die men wel degelijk in acht moet nemen. We kunnen nl. grote en kleine reizen maken, welke lang of kort zijn, en we kunnen ver weggaan of dicht bij huis blijeven. De stadi of streek of het land moet natuurlijk tevoren bestudeerd worden, wat betreft ligging, volksaard, beziens waardigheden, en de rol welke zo'n stad of streek in de geschiedenis gespeeld heeft. Komt men dan (op de reis) in zo'n stad of streek, dan bekijken we alles met veel meer interesse en we zijn er gemakkelijker door geboeid. Om te overnachten kunnen we plaatsen uit kiezen, waar we denken dat er behoor lijke hotels zijn. Hotels kan men van tevoren bespre ken, zodat je dan zeker kunt zijn van een overnachting, hoewel het een be zwaar Jkan zijn, dat je steeds op zo'n. bewuste datum daar moet zijn i.v.m. pech enz. Ook is het prettig dat men de taal van het land, dat men bezoekt, spreekt, wat natuurlijk niet altijd mo gelijk is. Spreekt men de taal dan krijg je een nauw contact met de be volking, wat tot een blijvende vriend schap kan leiden. Gaan we met de touringcar op reis, dan hoeft men zich wat betreft de reisroute en overnachting geen zorgen te maken. Zulke reizen zijn ontzettend leuk, omdat er een groot aantal men sen voor enkele dagen bij elkaar zijn, waardoor een soort van gemeenschap ontstaat. De jeugd beneden de twintig kan ook prachtige reizen maken. Met fiets en vaak overvolle fietstas, kunnen hon derden kilometers afgelegd worden van jeugdherberg naar jeugdherberg. Ook kan men met rugzak te voet lopen. Het merkwaardige echter is, dat op zulke tochten veel meer bijzonderheden van zo'n streek worden opgemerkt, dan bij een autoreis. En men behoeft echt geen duizenden kilometers van huis verwijderd te zijn, om mooi natuurschoon te vinden en dit te waarderen, want ook ons eigen land je, alsmede onze directe zuider- en oosterburen hebben veel moois te bie den. Ook de plattelanders beginnen steeds meer te reizen, en wanneer men een maal de smaak te pakken heeft om eens een kijkje in andere landen te nemen, dan wil men ieder jaar weer verder en nieuwe landen bezoeken. Drie jaar geleden aanvaardde de tegenwoordige provinciale secretarie van onze Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland zijn werkkring bij onze organisatie Drie jaren is in dit verband een betrekkelijk lange tijd en het is begrijpe lijk, dat van beide zijden de vraag gesteld geworden is, of een voortzetting van het dienstverband van de secretaris/vormingsleider zinvol en nuttig zou zijn voor de beide betrokken partijen; een vraag die kort geleden door beiden ontkennend werd beantwoord, voornamelijk omdat van een lang durend dienstverband en bepaalde verstarring het onvermijdelijke gevolg Naar aanleiding hiervan zijn beide betrokkenen overeengekomen, dat de tegenwoordige secretaris binnen afzienbare tijd Zeeland zal gaan ver laten en een andere werkkring zal gaan aanvaarden. Mede in verband met de financiële mogelijkheden van onze organisatie zal een van de directe consequenties van een en ander zijn, dat de auto die hij tot zijn beschikking had, binnen zeer korte tijd verkocht zal worden0 Waar hij zich dus minder gemakkelijk zal kunnen verplaatsen, zal hij zijn administratieve bezigheden thuis gaan verzorgen. Het spreekt vanzelfdat hij voor zoverre dit mogelijk is, voorlopig op dezelfde wijze ter beschikking van onze afdelingen zal blijven als voorheen het geval was. Wel is het in dit verband dringend noodzakelijkdat men nota neme van de volgende adresseringswijze Voor alle aanvragen om medewerking of voor het houden van spreek beurten wende men zich rechtstreeks en schriftelijk tot het provinciaal secretariaat van de L.J.G. Zeeland, Landbouwhuis, Grote markt te Goes. In Goes zal men voor snelle doorzending zorg dragen, zodat geen vertra ging behoeft op te treden. BERICHT. Op deze pagina komen nog twee ar tikelen voor („Reizen" en „Schooltand- arts-assistente"), die oorspronkelijk in het Tentoonstellingsnummer hadden moeten worden opgenomen. Met onze excuses aan de auteurs (plaatsgebrek speelde ons parten), plaatsen wij die artikelen nu. K. NU er op de boerderijen niet zoveel werk meer is voor de meisjes als vroeger, gaan de meesten van hen na de lagere school doorlopen te hebben naar Mulo- of H.B.S. Sommigen kiezen hierna een beroep en leren weer nog verder. Maar velen blijven thuis en gaan zich specialiseren op naaigebied of willen iets verdienen. En zo heb ik, na een jaar thuis ge weest te zijn en dan nog een jaar vor mingsklas, gesolliciteerd naar 2e school- tandarts-assistente. Zoals u dus merkt, zijn we met ons beiden en dan gelukkig nog wel uit de zelfde buurt. Ons werk is erg afwis selend. Omdat er geen aparte school tandarts is en hier in de streek vier tandartsen zijn, hebben we vier morgens schooltandverzorgen. Elke tandarts heeft zijn vaste morgen en rayon (plaats). Zodoende hebben we iedere dag een andere tandarts en gaan we ook iedere dag naar een andere plaats en school. Om ons instrumentarium te vervoe ren hebben we een stationcar, 's Mor gens moeten we zorgen dat alles gereed staat als de tandarts komt, zodat als de kinderen met hun behandelkaart en tandenborstel komen, we dadelijk kun nen beginnen. Om de beurt poetsen we tanden en helpen we de tandarts. Ook over dat tandenpoetsen zou heel wat te schrijven zijn, bijvoorbeeld over voor het hele gezin komen aandragen. En hoe we de kinderen leren om op en neer en niet in de breedte van de mond te poetsen. Niet alle tandheelkundige bewerkin gen worden door de schooltandarts uit gevoerd; §oms wordt naar de eigen arts verwezen. Het leukste en een heel belangrijk deel van ons werk is de omgang met de kinderen. Daarom is het best moge lijk, dat er nog meer meisjes voor dit soort werk voelen. Een speciale oplei ding is er niet voor nodig, met een U.L.O.-diploma en een stuk kennis van de hygiëne kan men gerust sollici teren. Bij het werk komt ook nog het be handelen van het instrumentarium en wat administratief werk. Er is afwis seling genoeg! Het verruimt de blik en wanneer men goed uit zijn ogen kijkt, dan zal men dikwijls tot de conclusie komen, dat ook vreemde landen op velerlei ge bied heel wat kunnen presteren, ook op landbouwgebied, hoewel ons eigen land hierbij wel op de eerste rijen staat. Men kan dus iedereen aanraden, om op zijn tijd eens in het buitenland te kijken, al is het maar kort, want het geld, dat U daaraan uitgeeft, is mijns inziens altijd goed besteed. F. D. P. VAN DER MAAS, Prov. Voorzitter. A. J. KLAASSEN, Prov. Secretaris STREEK ZUID-BEVELAND. Het ligt in de bedoeling bij voldoende deelname een ééndags-excurae te or ganiseren op 22 juli naar Trefpunt '59 te Geldermalsen. De kosten zijn ongeveer ƒ15,per persoon. Opgave tot 11 juli bij de Streek- secretaresse, mej. M. C. HARINCK, Dorpsstraat 1, 's-Heer-Abtskerke. Tel. K 1103 215. VERGADERING Z. P. M. AFD. HOEK—TERNEUZEN. DINSDAG 9 juni jl. hield de Z. P. M. een ledenvergadering. De opkomst was vrij goed. De presidente mej. Jo de Mul opende de vergadering en verwelkomde in het bijzonder de gasten van deze avond mej. Sandee en mej. Koopman beiden kook- lerares aan de L. H. S. Hierna werden de notulen en enkele ingekomen stukken behandeld, waarna er gelegenheid was zich op te geven voor de 2-daagse excursie die deze zomer zal worden gehouden. In de pauze werd onder het genot van een consumptie gezellig gebabbeld. Na de pauze was het woord en de daad aan onze gasten die eerst iets vertelden over het bereiden van warme en koude hapjes en daarna enkele scha len met toast, sandwiches e.d. klaar maakten. Aan het eind van deze avond liet men de schalen met hartige hapjes rond gaan, zodat er gelegenheid was om te proeven, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Tenslotte dankte de presidente mej. Sandee en mej. Koopman voor de pret tige, leerzame en „smaakvolle" avond en overhandigde beide dames een ge schenkje, waarna de vergadering werd gesloten. FOTOZOEKRIT Z.P.M. EN L.J.G. WALCHEREN. De Afdeling Zoutelande heeft een Foto-zoekrit georganiseerd voor fietsers en bromfietsers op woensdag 15 juli. Aan deze leuke rit kunnen alle leden van de Z. P. M. en L. J. G. in Walche ren woonachtig, deelnemen. Inleggeld 0,50. Start om 7.30 uur n.m. bij het Verenigingsgebouw, Middendorp, Zoutelande. Opgave vóór donderdag 9 juli bij VV. DE VISSER, Boudewijns- kerke 74, Zoutelande. Tel. 01186323. L. J. G.—Z. P. M. AFD. KRUIN INGEN. Wij geven op zaterdag 18 juli a.s.s aanvang 7 uur, een Zomeravondfeest in hotel „De Korenbeurs" te Kruiningen. Het dansorkest „The Crescendo Boys", uit Ossendrecht verzorgt deze avond. Als attractie gratis kersen eten. Entrée ƒ1,Introductie is toegestaan. VOORJAARSVERGADERING L. J. G.—Z. P. M. AXEL. Op vrijdag 29 mei hielden de Z. P. M. en L. J. G. te Axel hun voorjaarsver gadering. De voorzitter, de heer Jac. Murre, opende de vergadering en heette o.m. welkom mej. Geluk en de heren W. Koster en Iz. de Fejjter. Nadat de notulen en enkele huis houdelijke zaken afgewerkt waren, ver leende de voorzitter het woord aan de heer Iz. de Fester, voorzitter der jury van de in het voorjaar gehouden bie- tenzaaiwedstrijd, die de uitslag bekend maakte; waarbij de heer W. Koster, voorzitter van de Kring Axel der Z. L, M., de prjjzen met eep toepasselijk speechje aan de gelukkige prijswin naars overhandigde. De eerste zeven prijswinnaars waren: le pr. C. de Putter, zilveren beker, beschikbaar gesteld door de Kring Axel der Z. L. M. 2e pr. J. van Tatenhove, zak kalver- biks, beschikbaar gesteld door de heer Cappon. 3e pr. J. Durinck, zilveren beker, be schikbaar gesteld door de heer Pateer. 4e pr. P. de Feijter, lauwertak, be schikbaar gesteld door de fa. Hollebek. 5e pr. S. Dieleman, set steeksleutels, beschikbaar gesteld door de heer P. Koster. 6e pr. C. den Hamer, zilveren me daille, beschikbaar gesteld door de heer Vermeulen. 7e prij. F. Scheele, bronzen medaille, beschikbaar gesteld door de fa. Schie man. Na de pauze hield mej. Geluk, direc trice aan de huishoudschool te Axel, een causerie over Amerika. Zij ver telde iets over de periode, die zij werk- zam is geweest op verschillende boerde rijen in de staten Minisota en Califor- nië. Deze causerie werd nader toege licht door het vertonen van kleuren dia's. De voorzitter dankte mej. Geluk voor haar interessante lezing en sloot daar na de druk bezochte vergadering.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 13