Extra teeltvergunning winterbloemkool 53J TUINBOUW. C.V.V. en de vee- en vleesmarkt Ina de Jonge uit Kapelle Fruitfee 1959 DINGEN VAN DE WEEK Waarnemingen bij de ziektebestrijding ZATERDAG 4 JULf 1959 |\EZE week kunnen we goed nieuws melden voor de groentekwekers welke zqn erkend als aangeslotene A bij het Produktsehap Groenten en Fruit. Deze categorie tuinders kan voor het komende seizoen een extra teeltvergunning krij gen voor de teelt van winterbloemkool en wel voor een oppervlakte van ten hoogste 50 are per aan geslotene. Tijdens haar vorige week gehouden vergadering heeft het bestuur van het Produktsehap voor Groenten en Fruit hiertoe besloten. Dit besluit is vooral voor de Zeeuwse groentetelers zeer belang rijk. jJETis genomen naar aanleiding van een voor- stel te dier zake van de hoofdafdeling Tuin bouw van het Landbouwschap. Tot nu toe moest winterbloemkool worden ge teeld onder punt 4 van de normale teeltvergun ning. Iedereen weet echter dat het een vrij ris kante teelt is, die echter in Zeeland de laatste ja ren wel goede resultaten heeft gehad en de be langstelling wordt steeds groter. Voor vele telers is het echter bezwaarlijk om hun winterbloem- kool onder te brengen onder punt 4 van de teelt vergunning omdat zij dan met hun andere pro- dukten in de knel kwamen. Voor het komende seizoen is hierin dus verrui ming mogelijk. Om voor een extra teeltvergun ning voor winterbloemkoöl in aanmerking te kun-, nen komen, kan men vanaf heden een aanvraag indienen aan het kantoor van de Provinciale Voedselcommissaris, Grote Markt 24 te Goes. ZondeF twijfel is dit besluit van het Produkt sehap voor Groenten en Fruit voor vele Zeeuw se bedrijven zeer belangrijk want er mag worden verwacht dat de teelt van winterbloemkool nu een nog verdere uitbreiding zal ondergaan en in de voorgaande jaren is wel gebleken dat in een normale winter deze teelt in Zeeland een goed recht van bestaan heeft. Het afgelopen seizoen kon er vooral op de veiling Walcheren te Mid delburg, maar toch ook reeds op de veiling in Goes, een prachtig produkt in voldoende hoe veelheid worden aangeboden. De handel toonde er grote belangstelling voor en naar verschil lende delen van het land werd winterboemkool uit Zeeland verzonden. Het is niet direct een een voudige teelt en vóór men er aan begint zal men zich clan ook terdege moeten overtuigen van de eisen welke worden gesteld aan de grond in het bijzonder en aan het telen in het algemeen. Wij hopen in de komende weken op deze teelt uitvoe riger terug te komen. Deze week willen wij nog vermelden dat proeven hebben uitgewezen dat het thans de uiterste tijd is om winterbloemkool te zaaien. Men dient dat ruim te doen want als ze te dicht op elkaar staan worden de planten te OMZÈT STERK VERHOOGD ||ËT per 1 mei 1959 afgesloten boekjaar is voor de C. V. V. zeer opmerkelijk geweest. De om zet steeg met rond 6 miljoen gulden tot een bedrag van ruim 20.000.000, Deze sterke stijging van de omzet vindt Voor on geveer de ene helft haar verklaring in de op 1 mei 1968 tot stand gekomen uitbreiding van het werk gebied (Zeeland) en voor de andere helft in inten sivering van de werkzaamheden op het reeds be staande werkterrein (Noord- en Zuid-Holland). Vooral de stijging van de omzet in runderen geeft reden tot voldoening. In het boekjaar 1958 1959 werden bijna 16.000 stuks runderen omgezet tegen rond 8500 stuks in het jaar daarvoor. Een stijging derhalve van circa 7500 stuks of 86 De bereikte financiële resultaten waren eveneens gun stig. DIEPVRIES IN EIGEN HllS Van enkele zijden is de vraag gesteld, of ten aanzien van de verkoop van onze diepvrieskisten merk SIGMA voorzien is in een vorm van samenwerking met de erkende electro-technische installateurs. Deze vraag kunnen wij bevestigend beantwoorden. Er is in overleg met de importeur, Technisch Handelsbureau Koning N. V. t£ Am sterdam een regeling tot stand gebracht, waarbij de erkende installateurs volledig kunnen worden ingeschakeld. Wij leveren onze diepvrieskisten via de coöperatieve landbouwverenigingen, die door ons volledig zijn ingelicht, doch desgewenst ook aan installateurs, die in de gelegenheid wor den gesteld tegen dezelfde prijzen te verkopen als die welke voor de landbouwverenigingen zjjn vastgesteld. Ingeval de installateur de diepvries- kist niet verkoopt, maar dit door de plaatselijke landbeuwvereniging jfeschiedt, wordt de installa- lang en voor een goede teelt is een korte en kloeke plant het meest geschikt. De beste tijd om uit te planten is omstreeks half augustus. Wij willen er deze week nog de aandacht op vestigen dat winterbloemkool, in de de oogstperiode veel werk met zich mee brengt en daarom zal men er goed aan doen de opper vlakte ook weer niet al te groot te nemen. Beter een kleine, oppervlakte die men goed kan verzor gen dan een groot perceel dat maar half bewerkt kan worden. Zoals bij alle produkten komt het ook bij winterbloemkool aan op het leveren van kwaliteit. Als èr een goede kool op veilingen kan worden gebracht, dan zullen daar ongetwij feld afzetmogelijkheden voor zijn. Vooral voor de kleinere bedrijven, waar men in het vroege voorjaar nog niet zo druk in het werk zit, biedt dezè teelt ongetwijfeld perspectieven. Het is een teelt met risico's, maar toch de moeite van het proberen waard. Ina de Jonge uit Kapelle is de fruitfee in 1959. Vorige week is zij gekozen. Zij zal in september gedurende een hele week optreden als ambassa drice voor het Zeeuwse fruit en we twijfelen er niet aan of zij zal dit doen op een voortreffelijke manier. We hebben daar het volste vertrouwen in, omdat we deze charmante jonge dame van 19 jaar, met haar vriendelijke aard en haar be minnelijke glimlach kennen als iemand die weet wat fruit is en wat er allemaal komt kijken vóórdat het bij de consument is en als iemand die gewend is met mensen om te gaan. Zij wordt de vijfde Zeeuwse fruitfee. De eerste fee kwam uit Kapelle, dat was Miep de Jager. De vijfde fee komt weer uit Kapelle. De eerste fee kwam uit een gezin dat wat men mag noemen een echt Z.L. M.-gezin is, de vijfde fee komt ook weer uit zulk een gezin. We hopen te zijner tijd terug te komen op de komende fruitfeesten. teur toch ingeschakeld voor het in bedrijf stellen van de kist. Allé erkende installateurs zijn hier omtrent volledig ingelicht door de importeur. Gebleken is, dat de diepvriesbist In een behoefte ten plattelande voorziet. DE VERSCHILLENDE MARKTEN DE handel in fók- jen gebruiksvee was de afge lopen weken gedrukt. De aanvoeren op de gebruiksveemarkt wiaren over het algemeen te ruim voor de vraag,hetgeen tot gevolg had dat de stemming lusteloos was met dalende prijzen. Dit verschijnsel is voor deze tijd van het jaar niet vreemd, maar ongetwijfeld krijgt het dit jaar door de aanhoudende droogte wel een extra ac cent. De vooruitzichten voor de export van fok- en gebruiksvee zijn naar onze mening niet ongun stig. Naar het zich laat aanzien kunnen wij in het komende najaar een groot aantal dieren koeien, vaarzen en graskalveren voor export gebruiken. Veehouders, die voor export geschikte dieren wensen te verkopen verzoeken wij deze tijdig op te geven aan onze vertegenwoordigers dan wel rechtstreeks aan ons kantoor. WEKEN achtereen hebben we het gehad ©ver de droogte. Eindelijk is er nis dan na veel geduld, of misschien ook wel ongeduld, de wgeaa gekomen. De regen waarover sommigen opstandig zijn geweest, anderen om gebeden hebben. De dorstige aarde heeft de verkwikkende regen drup-; pel na druppel gretig ingeslikt. In geen jaren is de regen met meer blijdschap ontvangen dan vorige week vrijdag. De reactie mens, dier en plant is verrukkelijk. Al wat te maken heeft met „moeder aarde'' is opgeveerd en kijkt weer met helderder blik in het rond. Alles gaat er nu anders uit zien. Er is ech ter veel wat meer terecht komt, zowel in de land bouw als in de tuinbouw. We zien nu echter ook weer lichtpunten en een mens die weer hoop heeft, zoekt de zon op en tracht te vergeten het teleuïv stellende van deze droge periode. We schelden zo dikwijls op de regen die ons werk belemmert ©M. onze plannen doorkruist, maar de voorzomer viw -1959 zal lang in ons geheugen blijven en later zul len we vertellen „hoe droog het was" en hoe !»m§> het duurde. We zullen kunnen vertellen van «2© scheuren in de grond. Scheuren waarin je de fieto kon stallen. Laten we hopen dat er nog wat wordè goed gemaakt door de regen, ook in onze fruit., teeïtbedryven. Als het niet vlug was veranderd, dan xvas ook ons hard fruit de weg op gegaan va» het kleinfruit. Maar het is gelukkig veranderd. Gaarne zouden we een algemeen overzicht wil len geven maar dat gaat niet want we zyn flink gekort in onze plaatsruimte in de komende tijd. Daarom moeten we volstaan met het voornaamste. De aardbeienoogst is praktisch aan de kant. Het verloop was teleurstellend. De frambozen doen het wat beter. De opbrengst is goed en de prijs even eens. De regen kan bij dit produkt nog wel wat doen. De rode bessen zijn een goede prys en de start van de zwarte bessen is ook goed, al zal d© kilo-opbrengst van vele bessen niet groot zyn. De opbrengst van de kersen stelt weer teleur. De hoge prijs kan deze teelt niet goed maken. Ongetwijfeld zullen weer vele kersenboomgaarden het lot onder gaan van hun voorgaijgers, namelijk „voor de byP. Wie in de kleinfruitseetor zit en nog geen be zoek heeft gebracht aan de Proeftuin voor Klelnu frult in Kapelle, moet dat nu wel spoedig doen om nog wat te kunnen zien. Onze ruimte is vol. Na deze „verkwikking" ga*K we weer vol moed aan de arbeid. De vooruitzichten voor de export van lamsvlees zijn nog zeer onzeker. De toestand van het graft- land is als gevolg van het zeer droge weer slecht; twee factoren die er debet aan zijn dat de stem ming op de wolveemarkt nogal gedrukt is. D« beste Noord- en Zuid-Hollandse weide-lammeren worden verkocht voor prijzen tussen ƒ50,<m 60,de mindere kwaliteiten loper af naar 35,—. Ook de prijzen van de oudere schapen zijn de laatste weken gedaald. De ontwikkeling van de prijzen op de slacht- veemarkt is zonder meer teleurstellend. Op het moment dat wij dit schrijven <25 juni) kunnen wij vaststellen dat de prijs ih enkele weken tijd met tenminste ƒ0,30 per kg, geslacht gewicht ge daald is. Er is weinig fantasie voor nodig om te bevroeden hoe onder deze omstandigheden de ft nanciële uitkomsten van de vetweiderij zijn. Uit gesprekken die wij met weiders maken blijkt o»8 dan ook dat in vele gevallen de bruto verkoop prijzen nauwelijks toereikend zijn om de inkoop prijzen, die in het voorjaar zijn besteed, te dek ken. De slachtkalveren nuchtere zowel als vette blijven goed aan de prijs. De vette kalvenn noteerden van ƒ2,tot ƒ3,per kg. levend ge wicht. Het aanbod van slachtvarkens in de cou rante gewichten was de afgelopen weken aan de krappe kant. De prijzen waren bij willige handfL over de gehele linie stijver. IEDERE fruitkxveker zal het er wel over eens zijn dat de waarschuwingsdienst voor de ziekte- bestrijding in de frr tteelt, perfect werkt. De kaarten, die worden uitgegeven door de Kring Zeeland der N, F. O. in samenwerking met de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst en de Plantenziektekundige dienst, vormen gewaardeerde post bij de fruitkwekers. Toch willen we naar aanleiding van deze waarschuwingsdienst enkele opmerkingen maken. Aanleiding hiertoe is - de vergadering van het bestuur van de Kring Zeeland der N. F. O. met de N. F. O. afdelings bestuurders, waar over deze waarschuwingsdienst uitvoerig is gesproken. Zeer terecht is er op gewezen «lat «le ziektebestrijding in «Ie fruitteelt nimmer gebaseerd mag zym ©p «leze waarschuxvingskaarten, maar «lat de waarneming op het eigen be«lrijf «le basis m©et zywt xvaarop «le ziek tebestrijdipg rust. Daarom is het ook van zo groot belang dat de fruikweker inzicht heeft in de verschijnselen van de verschillende ziektebeelden. Dat hij weet waarmee hij heeft te doen. De waarschuwingskaarten zijn een belangrijk hulpmiddel. Zij 'geven de algemene lijnen aan. De fruitkweker zelf zal de details moeten bepalen en de beslissingen moeten ne men. Op het ogenblik lijkt het af en toe wel of de strijd tégen de belagers van ons fruit hope-j loos is. Dat is h£t echter niet wanneer men consequent en serieus de bestrijding uitvoert. We weten wel dalt ook op het beste fruitbedrijf het af en toe wel eens fout kan gaan, zeker onder zulke moeilijke omstandigheden als de laatste weken, maar dat neemt niet weg dat een zo goed mogelijk uitgevoerde bestrijding toch de beste resultaten geeft. Men moet daarbij weten waarom men spuit en waarvoor men spuit.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 11