513 Vervolg Notulen Hoofdbestuursvergadering ZATERDAG 27 JllNl 1959 TUINBOUW. OP verzoek van de Voorzitter doet de heer P. J. J. Dekker een aantal mededelingen over de gang an zaken in de tuinbouwsector. De afzet van de iasprodukten verloopt vrij bevredigend, aldus de eer Dekker. De afzet van de tomaten, als een van belangrijkste van deze produkten, is teruglopend n aan de lage kant. Ook Engeland en Italië zijn iermede aan de markt, terwijl Bulgarije op de -.weedse markt als concurrent optreedt. Overigens ijn alle glasprodukten een 10 dagen eerder op de «arkt dan andere jaren, wat veroorzaakt wordt -oor de gunstige weersomstandigheden. In de vorige vergadering zijn de te verwachten moeilijkheden t.a.v. de contractregeling voor de industrie besproken. De prijsontwikkeling van het oudegrond-produkt spinazie is echter hoger ge weest dan verwacht werd en is dus meegevallen. oor wat de bonen betreft is de stand minder dan die van het vorige jaar. De weersomstandigheden iïebben tot nu toe de ontwikkeling ongunstig be nvloed. Wat het zacht fruit betreft deelt de heer Dekker mede, dat de weersomstandigheden voor vroege ardbeien niet gunstig zijn geweest. Zou de droogte nog lang aanhouden, dan zal dit eveneens op de oogst van de late aardbeien van invloed zijn. De prijsontwikkeling valt eveneens tegen. Voor- amelijk door concurrentie van achter het IJzeren iordijn in Engeland, nog aanwezige voorraden an de vorige oogst en onbevredigende jamafzet. Jezien de weersomstandigheden zal de oogst vroegtijdig geëindigd zijn. Wat de frambozen be treft verwacht spreker, als het nog tijdig gaat .egenen een record oogst. Wel zal de export zware concurrentie ondervinden van Schotland, waar de oogst ook zeer groot zal zijn en van Brits Colum- oia, dat tevens nog met een overschot van het vorige jaar zit. Voor zwarte en rode bessen zijn de vooruitzichten wat de prijzen betreft vrij gun stig en wordt grote vraag verwacht. De oogstverwachtingen van het harde fruit zijn voor Nederland van matig tot redelijk. Mede door «ie weersomstandigheden beïnvloed meldt Duits land nu een matige oogst verwachting en ook die van Italië schijnt stegen te vallen. Verwacht kan worden dat de afzet niet zal tegenvallen. De Voorzitter dankt de heer P. J. J. Dekker voor zijn uiteenzetting. IMAGER LAND- EN TL IN BOU WON DERWIJS. jf|E Voorzitter verwijst naar bijlage no. IV van de agenda, die betrekking heeft op het plan tot samenwerking tussen de lagere landbouwschool te Zierikzee en de lagere tuinbouwschool te Haam- stede. Gedurende 2 jaren zal Zierikzee het onder- tjs van de le en 2e klas verzorgen. Na dit basis onderwijs komt de splitsing in Tuinbouwonderwijs ic Haamstede en de landbouwopleiding te Zierik zee. De heer Geluk is van mening, dat deze kwestie nog niet rijp is voor het Hoofdbestuur om in deze een beslissing te laten nemen. Haamstede pleit voor een volledige opleiding en geen afsplitsing van de eerste twee schooljaren naar Zierikzee. Spieker vraagt zich af of het, gezien de vele vragen in de toekomst, verstandig is nu reeds een beslissing ïe nemen. De Voorzitter is van mening, dat indien in Haam stede gebouwd zou worden, juist de splitsing defi nitief zou zijn. Deze oplossing blokkeert juist niet een toekomstige andere oplossing. Na enige discussie komt het Hoofdbestuur tot de volgende conclusie; Het Hoofdbestuur juicht de samenwerkings plannen tussen de lagere landbouwschool te Zie- ikzee en de lagere tuinbouwschool te Haamstede toe. Zij wil het van de omstandigheden laten af hangen hoe deze samenwerking t.z.t. zal plaats enden en waar de lessen gegeven zullen worden. Aan het Ministerie zullen nadere inlichtingen om trent een en ander gevraagd worden, o.m. of een gemoetkoming in de reiskosten voor de daartoe n aanmerking komende leerlingen verwacht kan worden. Hiermede gaat de vergadering akkoord. De Voorzitter deelt mede, dat de uitbreiding van de lagere landbouwschool te Middelburg dit jaar anbesteed zal worden. De belangstelling voor de hooi te Kruiningen is groeiende, wat moge blij- en uit de grote aangifte van ca 30 leerlingen. De Secretaris wijst er op, dat de grote belang- *elling een gevolg is van de invoering van het ïieuwe leerplan. Op alle scholen waar dit inge voerd is, gaat het leerlingenaantal merkbaar om oog. De verschuiving van de praktische vakken .ar de laatste, leerjaren stimuleert het school boek, ook als de grens van de leerplichtige leef- id bereikt is. De heer A. J. Groenewege vraagt, wanneer voor school te Scherpenisse, die in ..Plan 3" ingedeeld de uitvoering gerealiseerd zal kunnen Worden. De Secretaris deelt mede dat een urgentieschema door de inspecteurs opgesteld is. Er bestaat echter altijd de mogelijkheid van dit plan af te wijken in dien de omstandigheden dit zouden rechtvaardigen. BENOEMING LEERKRACHTEN. MET het voorstel tot benoeming van een drietal leerkrachten, genoemd in bijlage V van de agenda n.l. School Zierikzee de heer T. J. Sterkenburg School Scherpenisse de heer G. H. W. A. Meijlink School Krabbendijke de heer J. de Graag als leerkrachten in tijdelijke dienst, kan de ver gadering instemmen. LA N DBOLWH L' ISHOLDON DER WIJS. MET het voor de nieuwbouw van de Landbouw- huishoudschool te Tholen benodigde meer- bedrag ad 35.000 kan de vergadering akkoord gaan. De Secretaris deelt mede dat de officiële opening van de landbouwhuishoudschool te Axel in septem ber of oktober plaats zal vinden. Mej. Smit, Inspec- trice van het landbouwhuishoudonderwijs, zal ver zocht worden de opening te verrichten. Tevens wijst de Secretaris op de met ingang van 1 september te openen opleiding voor akte N XIX aan de vakschool voor meisjes le Goes. Het ver dient ten zeerste aanbeveling dat in de Kringen op deze opleiding gewezen wordt. VERZEKERINGEN. De Voorzitter deelt mede, dat het aantal deel nemers in de Onderlinge Verzekerings Maatschap pij voor Motorvoertuigen der Z. L. M. nog steeds toeneemt, zodat de Maatschappij zich zeer gunstig blijft ontwikkelen. REKENING EN VERANTWOORDING. DE Voorzitter deelt mede, dat volgens de exploi tatierekening 1959 het voordelig saldo 13.430 bedraagt. Destijds is gerekend op contributieverhoging van het K. N. L. C. De opzet is geweest een kracht voor de verzorging van de ..public relations" aan te stellen. Daar deze echter nog niet gevonden is, is de contributieverhoging K. N. L. C. voorlopig opgeschort; o.a. hierdoor is het overschot ontstaan. De Secretaris wijst er op, dat het aanstellen van een 2e adjunct-secretaris eerst medio 1958 plaats vond, zodat ook hierdoor een gedeelte van het batig saldo werd verkregen. Daar de salarispost in 1959 over een geheel jaar op de exploitatie rekening drukt, zal dit het saldo verminderen. Vervolgens leest de Secretaris het schrijven van de Direkteur van de Accountantsdienst der Zeeuw se Landbouw Maatschappij voor, waarin verklaard wordt dat exploitatierekening en balans overeen stemmen met het resultaat over 1958 en van de vermogenspositie der Vereniging. Tevens leest de Secretaris een schrijven van de Financiële Commissie voor, die de jaarrekening 1958 heeft nagezien en in orde bevonden. De Voorzitter deelt mede, dat de Financiële Commissie zich ermee kan verenigen dat van het batig saldo 12.000 wordt gereserveerd voor de gedeeltelijke financiering van in 1959 of later te bouwen onderwijzerswoningen. De vergadering keurt vervolgens met algemene stemmen de stukken goed en verleent de Secre tarisPenningmeester décharge voor zijn gevoerd beheer over het jaar 1958. I* Voorzitter dankt namens het Hoofdbestuur de Secretaris en de Administrateur voor hun nauw gezet en zuinig beheer. AGRAR1SCH SOCIALE VOORLICHTING. DE Voorzitter verwijst naar de bijlage, die bij de agenda gevoegd is en waaruit een duidelijk beeld van de activiteiten, die op dit terrein ont wikkeld zijn, verkregen wordt. De vergadering stemt hiermede in en verklaart met instemming van het verslag van de werkzaam heden op agrarisch-sociaal gebied te hebben- ken nis genomen. BENOEMING LEDEN VAN VERDIENSTE. DE Voorzitter deelt mede, dat het Dagelijks Be stuur heeft besloten aan het Hoofdbestuur voor te stellen om de volgende heren te benoemen tot leden van verdienste: G. Dees, Rapelle; J. «Ie Kam, Geers*lyk; A. «Ie Nood, Veere; P. v. d. Bosse, Vrouwenpolder; Chr. Volkers, Veere; F. J. Castel, St. Laurens; P. Die- ieniande Klerk, Zaamslag; J. Vinke, Klooster- zand©; Ja©. «Ie Rijke Fzn, Schuddetoeurs en C. M. Zeijler, Oosterland. De vergadering gaat akkoord met deze benoe mingen. MEDEDELINGEN. LA N DBOLW DAGEN. IYE heer M. «Ie Bruijne, Voorzitter van de Kring West Zeeuws-Vlaanderen dei Z. L. M., heet namens de Kring West Zeeuws-Vlaanderen allen hartelijk welkom in dit gebied. Deze Kring was voor het verzorgen van de jaarlijkse tentoonstel ling aan de beurt en spreker zegt dat veel werk voor de tentoonstelling is verricht. De gunstige weersomstandigheden wettigen de verwachting, dat de landbouw dagen zullen slagen. Vervolgens bespreekt de heei De Bruijne het programma voor deze dag en besluit met een ieder prettige dagen toe te wensen. RONDVRAAG. jy-: heer F. de Groene vraagt de aandacht van de vergadering voor een probleem, dat in de Kring West Zuid-Beveland tor sprake is gekomen. Het betreft de vergelingsziekte van de suikerbie ten. Door de landbouwvoorlichtingsdienst worden uitgebreide spuitvoorschriften voor de bestrijding van de vergelingsziekte gegeven, waaraan men zich over het algemeen goed houdt. Het is echter opvallend, dat de voederbieten nog zeer lang in de kuilen of zelfs op het land liggen, zonder dat daar iets aan gedaan wordt, waardoor een bron van besmetting aanwezig blijft. Ook de waardplanten verdienen de nodige aan dacht. Spreker noemt de wegbeplantingen, zoals vogel kers, waarop de luis kan overwinteren. De vraag kan dan ook gesteld worden of geen oplossing gezocht dient te worden door verplicht te stellen dat besmettingshaarden, zoals oude bietenkuilen, tijdig opgeruimd dienen te worden. Tevens zou met Gedeputeerde Staten of Staatsbosbeheer over de wegbeplantingen overleg gepleegd kunnen wor den. Het is wel van belang om te overwegen wat in deze gedaan zou kunnen worden. De Voorzitter dankt de heer F. de Groene voor het naar voren brengen van dit probleem. België kent reeds de voederbieten-verordening, waarin voorgeschreven wordt, dat vóór 1 april alle voe- derbietenkuilen opgeruimd dienen te zijn. Door onbekendheid met deze verordening zijn vele boe ten gevallen en is tot 1 mei als opruimingsdatum uitstel verleend. In België heeft men nu deze kwestie geregeld en door de Z. L. M. zou contact opgenomen en over leg gepleegd moeten worden met het Instituut voor Rationele Suikerproductie. Provinciaal Be stuur, Landbouwschap en de Nationale Beplan- tings Commissie. De Voorzitter vraagt aan de vergadering of er geen bezwaren van de zijde van de leden zullen komen, indien een verbod om na een bepaalde datum nog voederbieten in voorraad te hebben, wordt opgelegd. De heer A. W. Cevaal merkt op, dat indien de bieten in de schuur gereden worden, controle niet mogelijk is. De heer Js Vos kan zich geheel met de voorge stelde maatregelen verenigen, maar vraagt zich af of 1 april de juiste datum van ingang van het verbod zou zijn. Voor melkveehouders zou de datum volgens spreker n.l. 14 dagen later gesteld moeten worden, terwijl de gekopte bieten buiten de verordening zouden moeten vallen. De Voorzitter wijst er op, dat ook de mogelijk heid nog openstaat de voederbieten in te kuilen. De heer Ir. J. A. Haenen merkt op, dat de be drijf shygiëne een zeer belangrijke factor is. Voe derbieten zijn een belangrijk voedermiddel. Het moet een kleine moeite zijn en het is op gemak kelijke wijze uit te voeren om de voederbieten tijdig met een luisdodend middel te behandelen. De heer W. Koeter acht het jammer, dat, niet tegenstaande de gevoerde propaganda, het nog niet gelukt is om een bevredigend resultaat te bereiken. Spreker vraagt om dit probleem zo breed mogelijk te bekijken en denkt hierbij tevens aan de perzikbomen, om ook daarvoor geëigende maat regelen te nemen. Om het rechtsgevoel te bevredi gen is een zo breed mogelijke opzet noodzakelijk. De heer Iz. de Feijter zou liever geen verplichtin gen willen opleggen. De Voorzitter wijst er op, dat men nu reeds jaren bezig is, propaganda te maken vóór het tijdig opruimen van voedei bietenkuilen zonder dat 100 resultaat werd bereikt. Met name het voeren van voederbieten op de wei is toch wel zeer slecht, waardoor de bieten percelen om de weilanden heen. nadeel ondervinden. De te nemen maatregelen dienen voorzichtig en weloverwogen genomen te worden. De heer C. A. Polderdijk is van mening, dat de voederbieten een prima voer zijn, óók voor het mestvee. Zolang niet bewezen is. dat met oprui ming het infectiegevaar bezworen is, voelt spreker niet voor maatregelen. De Voorzitter geeft enige voorbeelden uit eigen praktijk, waaruit blijkt, dat bietenpercelen, die dicht bij voederbietenkuilen waren gelegen, meer te lijden hadden van de vergelingsziekte dan ande re percelen. De heer W. Mlnnaard wijst er op, dat op Noord- Beveland in 1957 praktisch alles tijdig opgeruimd was en daarna toch veel vergelingsziekte opgetre den is. De Voorzitter merkt op, dat besmetting kan plaatsvinden door haarden op zeer grote afstand, waarbij de heersende wind van grote invloed kan zijn. Naar de mening van spreker is dit vraagstuk van zodanig groot belang, dat het de moeite waard is om de zaak degelijk te onderzoeken. Er dienen geen overhaaste .stappen te worden ondernomen» maar het vraagstuk zal op de juiste wijze bestu deerd dienen te worden. De vergadering gaat hiermede akkoord. SLUITING. M1ETS meer aan de orde zijnde sluit de VooraHlte de vergadering met een woord van dank vdör de aangename besprekingen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 9