Vervolg Notulen Hoofdbestuursvergadering ZATERDAG 27 JUNI 1959 51Ï DEMONSTRATIEBEDRIJF IN DE BRAAKMAN. BENOEMING J. F. BLANKSMA. De Voorzitter vraagt aan Ir. Haenen of het De- monstratiebedrijf Zeeuws-Vlaanderen in de Braak man nu al veel van de droogte te lijden heeft. De heer Ir. J. A. Haenen deelt mede, dat een en ander momenteel nog wel meevalt, hoewel plaatse lijk wel enige verdroging optreedt. In de polders rondom de Braakman neemt de verdroging zeer ernstige vormen aan, BENOEMINGEN. Namens de Kring Tholen en St. Philipsland wordt als lid van het Dagelijks Bestuur voorge dragen de heer A. J. Groenewege, waarmede de vergadering met algemene stemmen akkoord gaat. De Voorzitter feliciteert de heer Groenewege met deze benoeming. De heer A„ J. Groenewege dankt het Hoofdbe stuur voor deze benoeming. Spreker hoopt de voor zitter bij te kunnen staan in het vele werk en hoopt de belangen van de Zeeuwse Landbouw Maatschap pij op de juiste wijze te behartigen. Namens de Kring Oost Zuid-Beveland wordt als lid. van het Dagelijks Bestuur voorgedragen de heer C„ X van de Werff, waarmede de vergadering met algemene stemmen instemt. De Voorzitter wenst de heer C, J. v> d, Werff ge luk met zijn benoeming. De heer C. J. v. d. Werff dankt voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopt op een prettige sa menwerking. Vervolgens wordt namens de Kring Axel als lid van het Dagelijks Bestuur voorgesteld de heer W. Koster, waarmede de vergadering met algemene stemmen akkoord gaat. De Voorzitter feliciteert ook de heer W, Koster met deze benoeming. De heer W. Koster dankt eveneens het Hoofdbe stuur voor het in hem gestelde vertrouwen en sluit zich bij de woorden van de vorige sprekers aan. Het Hoofdbestuur stemt tevens in met de benoe ming van de heer J, J. de IKegtDekker tot lid van de Commissie van Toezicht van het Boekhoud- bureau. Met algemene stemmen gaat de vergadering ak koord met de benoeming van de heer J, F. Blank- sma in vaste dienst. De Voorzitter deelt de heer Blanksma de beslis sing van het Hoofdbestuur mede en feliciteert hem met deze benoeming. De heer J. F, Blanksma dankt de Voorzitter en het Bestuur voor het in hem gestelde vertrouwen. AKKERBOUW. OP verzoek van de Voorzatter doet de heer J. 35, Becwi de volgende mededelingen: Spreker verwijst naar de bijlagen Akkerbouw die bij de agenda gevoegd zijn en stelt voor deze bijlagen per produkt te bespreken,. Tarwe Blijkens de nota is de definitieve oogstraming oogstjaar 1958 ca 12.0Ö€ ton lager dan de voorlopi ge raming, waardoor de verplichte bijmenging met mg mg van 5 april 1959 verlaagd is va n 30 tot 25 Voor oogst 1959 wordt een uitbreiding van 10 vah het areaal verwacht waardoor het verplichte bijmengings met' ingang van 23 augustus 1959 op 35 gesteld zal worden. De garantieprijs voor oogst 1959 is 1,75 hoger dari die van oogst 1958 én bedraagt 30,95 per 100 kg, Voor gezonde doorsneekwaliteit met een vochtgehalte van 17 levering december af boer derij, De staffel werd vastgesteld op 0,35 per 100 kg. Ter ondersteuning van de richtprijs zal het V, I. B, in ieder geval 4 maal aan de markt komen n.I, op het eind van de maanden september, decem ber, februari en april De prijs die het V. I. B. per 100 kg zal betalen voor tarwe van gezonde doorsneekwaliteit bij le vering boordvrij binnenland, is als volgt: 17 vocht 13.8 vocht hij afiading 1' week oktober 31,09 hij aflading 1° week januari 32,29 bij aflading 1° week maart 32,99 hij afiading 1° week mei 33,69 34,96 Déze bijlage blijkt geen aanleiding tot het maken van opmerkingen te geven de heer J. B. Becu verwacht nog meer aanbod. De Voorzitter deelt nog mede dat ca 10.000 ton brouwgerst voor dezelfde prijs in het buitenland kunnen worden afgezet. Naar de mening van spre ker heeft het gevoerde overleg wel degelijk vruch ten afgeworpen. Betreffende onze positie kan ge zegd worden, dat deze nu beter is dan voorheen het geval was. Voeder gr an en Voor de klei zijn de garantieprijzen voor haver en gerst voor oogst 1959 vastgesteld op respectie velijk 24,65 en 26,45, welke prijzen geëffectueerd dienen te worden via het opleggen van monopolie heffingen op de geïmporteerde vQedergranen, De marge, waartussen de monopolieheffingen niet gewijzigd zullen worden, is verhoogd tot 3, Wat betreft de extra beschikbaar gestelde 25 miljoen voor de voedergranen is besloten, dat voor de klei voor alle voedergranen, ongeacht hun be stemming een toeslag van ƒ60,— per ha zal wor den gegeven. De heer X X de RegiDekker vraagt of deze toeslag ook voor brouw- en zaaigerst zal gelden. De heer X 35. Becu deelt mede, dat de 60,— toeslag zal gelden voor alle voedergranen, onge acht de bestemming. Wel zal nog een kleine kor ting op dit ha-bedrag toegepast dienen te worden. Suikerbieten Voor oogst 1959 werd de garantieprijs vastge steld op ƒ53,40 per 1000 kg met een gehalte van 16 waarbij echter de restrictie werd gemaakt, dat deze garantie slechts voor 465.000 ton witsui- ker zal gelden. De heer A. M. Geluk informeert naar het areaal van de bietenuitzaai 1959. De Voorzitter deelt mede, dat deze ongeveer 90.000 ha zal bedragen, maar dat dit ook enige procenten meer kan zijn, daar nog geen definitieve cijfers beschikbaar zijn. De wereldmarktprijzen voor suiker liggen momenteel lager, dan deze sedert de bevrijding ooit geweest zijn. Onder meer wordt dit veroorzaakt doordat Cuba geen ver hoging van zijn suikerexportquotum door Amerika toegewezen kreeg. De suikerraad vergadert momenteel in Londen doch spreker betwijfelt of dit veel succes zal heb ben. Bij een oogst in eigen land op basis van het vorige jaar kan verwacht worden, dat er een kor ting op de garantieprijs toegepast zal moeten wor den. Aardappelen De garantieregeling voor aardappelen is evenals vorige jaren ook voor 1959 gebaseerd op de voe- derwaarde waarbij ongeveer 2/3 van de kostprijs wordt gedekt. Voor oogst 1959 zal de garantieprijs 6.75 per 100 kg gesorteerd produkt zijn. Om deze garantieregeling te effectueren komt het V. I. B. éénmaal in de herfst en éénmaal in het voorjaar aan de markt. Voor een aantal belangrijke con sumptierassen wordt bij overname in het voorjaar een bewaar-vergoeding van maximaal ƒ2,ver leend. Aan het einde van het seizoen is de export van aardappelen, sterk teruggelopen, waarvoor als oor zaken werden aangegeven het vrijkomen van vast gehouden voorraden in andere landen en de zeer vroege aanvoer van nieuwe aardappelen tegen dalende prijzen uit het Middelllandse Zeegebied. Op grond van ingewonnen informaties wordt in 1959 verwacht, dat op de kleigronden het aard appelareaal ongeveer 10 groter zal zijn. Op de zandgronden zal het areaal naar schatting 5 groter zijn. De Voorzitter wijst er op dat naar aanleiding van de eind maart door het V. I. B. opengestelde gelegenheid tot contracteren tegen een prijs van ƒ8,75 per 100 kg voor een 8-tal consumptierassen en tegen 6,75 voor de overige rassen, in de laatst gehouden vergadering van het D. B. uitvoerig van gedachten gewisseld is, over deze laatste aanbie dingsdatum aan het V. I. B. Na uitvoerige discussie werd de conclusie getrokken dat het D. B. van mening was, dat deze datum te vroeg zou zijnen dat een opschuiving van enige weken naar een latere datum wenselijk zou zijn. De inleverings datum dient zo laat mogelijk gestéld te worden met dien verstande dat de regering gelegenheid heeft om de afzet nog tijdig te kunnen regelen. Erowwgersi De onderhandelingen over de brouwgerstregeling oogst 1959 zijn mislukt. Over een contractregeling waarbij contracten zouden worden afgesloten tot een hoeveelheid van ca 40.000 ton op basis van een telersprijs voor boerenschone brouwgerst van f 28,80 per 100 kg kon geen overeenstemming be reikt worden,. Het ligt in de bedoeling bij het vast stellen van importheffingen en exportrestituties voor brouwgerst als uitgangspunt een telersprijs van f 28,20 aan te houden, over welke prijs tussen tiet Landbouwschap en het C, B. K. bij de onder- bundelingen overeenstemming werd bereikt. Er zfjn reeds flinke hoeveelheden verkocht en Compensatie importheffangen De Voorzitter wijst op de grote bedragen die door middel van de importheffingen ten bedrage van ca 86 miljoen beschikbaar komen, waardoor de exportrestituties geheel gehonoreerd kunnen worden WEKKGEVERSBELANGEN, OP verzoek van de Voorzitter deelt de heer W, Koster'hef vólgende mede: De heer Koster verwijst naar de bij de agenda gevoegde bijlage werkgeversbelangen, waarin de C. A. O. landbouw 1958—1960 besproken wordt. Voor Zeeland heeft de invoering van de werk- classificatie in de landbouw betrekkelijk weinig moeilijkheden opgeleverd. Hierdoor werd vele werkgevers de gelegenheid geboden, om daar waar de lonen of emolumenten door omstandigheden te hoog lagen deze nu op een meer reële basis terug te brengen. In de Hoofdafdeling Sociale Zaken van het Land bouwschap zullen in de komende maanden weder om besprekingen worden gevoerd over de ervarin gen die landelijk in de akkerbouw en veehouderij zijn opgedaan. Nadere aandacht zal worden ge schonken aan enige functie-omschrijvingen, die naar in de praktijk gebleken is, soms aanleiding tot moeilijkheden hebben gegeven. De heer Koster deelt naar aanleiding .van de in diening van de nieuwe C. A. O. tuinbouw 1959-1960 mede, dat het College van Rijksbemiddelaars geen goedkeuring van deze, op de 4e gemeenteklasse gebaseerde C. A. O., heeft verleend. Het College verzocht in een schrijven van medio april aan het Landbouwschap aan partijen een herzien voorstel met als uitgangspunt de 5e ge meenteklasse voor de loonberekeningen in te die nen. Tussen werkgevers en werknemers zijn niéuwe onderhandelingen op basis van de 5e gemeente- klasse gevoerd en hierover is nu enige dagen ge leden overeenstemming bereikt. Hierdoor zullen de lonen van de vaste vakarbeiders, geoefenden en, ongeschoolden iets lager komen te liggen dan des tijds voorgesteld werd. De vaste arbeider op zomer- weekloon die van 74,50 op 74,25 per week komt zal dus wekelijks 0,25 minder ontvangen. De geoefende arbeider zal wekelijks eveneens ƒ0,25 minder ontvangen terwijl de ongeschoolde een teruggang in loon van 0,50 per week zal on dervinden. Daar reeds het maximum van 8 aan akkoord derving in de lonen is verdisconteerd konden de nieuwe lonen niet zodanig berekend worden dat deze op gelijke hoogte bleven. Voor het losse personeel bleek dit wel mogelijk door het akkoorddervingspercentage op 6Mt te brengen. De lonen voor de losse werkkrachten blijven dan ook ongeveer gelijk. De voorstellen zullen op deze basis bij het Col lege van Rijksbemiddelaars ter goedkeuring inge diend worden. Hoewel voor de Tuinbouw in feite voor de verschillende gemeenten de gemeente- klasseindeling geldt, zal in deze C. A. O. voor ge heel Zeeland de 5e gemeenteklasse gevolgd worden, zodat hierdoor geen moeilijkheden met verschil in beloning afhankelijk van de woonplaats van de arbeider, kan ontstaan. De heer A. de Jager vraagt of deze regeling met terugwerkende kracht zal gelden. De heer Koster deelt mede, dat na ontvangen goedkeuring deze nieuwe C. A. O. gerekend wordt in te gaan op 15 februari 1959. Destijds is om in gewikkelde berekeningen betreffende een nabe taling te voorkomen, door de organisaties het advies gegeven voorlopig de voorgestelde lonen alvast te betalen. Nu deze iets lager komen te lig gen, zal het mogelijk zijn, het teveel betaalde terug te vorderen. GEMEENSCHAPPELIJKE PREMIE.INNING VERSCHULDIGD AAN B. P. L. EN B. V. A. B. Onderzocht is op welke wijze de samenwerking tussen de beide instellingen gerealiseerd zou kun nen worden. Door een gemeenschappelijke premie inning zouden geen zegelbladen meer bijgehouden behoeven te worden, geen pensioenzegels meer ge kocht of premie via de Boerenleenbanken behoe ven te worden overgemaakt, waardoor administra tieve vereenvoudiging en besparing administratie kosten verkregen zou worden. De premie-inning en tegoedschrijving voor het B. P. L. zouden administratief in het reeds in ge bruik zijnde loonboek van de B. V. A. B. dienen plaats te vinden, Als voorwaarde wordt daarbij gesteld a, dat de werkgever het loonboek van de B.V.A.B, regelmatig en op tijd bijhoudt. b. dat de distrietsagenten in de gelegenheid wor den gesteld om aan de hand van de gegevens uit het loonboek de administratie t.b.v. het. B. P. L. bij te houden. Betaling van de ver schuldigde B; P. L.-premie zal door middel van de gebruikelijke voorschotheffing van de B. V. A. B, dienen plaats te vinden, Als proef zal dit nieuwe systeem ingaande I960 in bepaalde provincies, waar het loonboek van de B. V. A. B. reeds op de juiste wijze en geregeld wordt bijgehouden, ingevoerd worden. De Voorzitter vraagt de heer W. Koster of voor Zeeland de invoering reeds in 1960 zal plaats vin den. De heer Koster zet uiteen dat dit niet het geval zal zijn. In 1961 zal naar aanleiding van de opgeda ne ervaring en bereikte resultaten in de provin cies, die bereid bleken te zijn deze proef te nemen, beslist worden, of de overige provincies eveneens, hiertoe zullen overgaan. De Voorzitter dankt de heer Koster voor zijn uiteenzetting. (i7*e verder pagina 5L$t!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 7