**üocr cleA^/rcuu? IMPRESSIES HET IS MAAR EEN WEET! FN «laverend applaus weerklonk voor „Gouda'' toen zij dribbelend voor de eretribune hoofd schuddend luisterde naar het handgeklap ter ere van haar kampioenschap. 510 ♦n-^* VAN HET PL ATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HU1JSMAN—GRIEP VOOR EEN VERJAARDAG ZEEUWS LANDBOUWBLAD Wie is „Gouda" en waar werd ze toegejuicht? Misschien behoef ik u niet eens uit de droom te helpen en hebt u bovenstaande regels zelf gelezen in één van onze provinciale bladen. U weet •his meteen, dat „Gon«la" «Ie kampioen-geit is, die op «Ie Z. L. M.-tentoonstelling in Aardenburg werd bekroontl en toegejuicht. Wie weet hoeveel keer zij «lie dag is ge aaid, al zal zij wat die lief kozing betreft nog wel verre het onderspit moeten delven voor haar collega: °„De Ex po-ge it", «lie verleden jaar tot de meest ge-aaide geit van de wereld werd verklaard. AL met al„Gonda" is met één slag een beroem de Zeeuwse geit geworden en volgens de bla den kreeg zij een nog enthousiaster applaus dan haar veel grotere viervoetergenoten van het paar- «len- en rundergeslacht. Toch hadden laatstge noemde soorten niet over belangstelling te kla gen. Steeds stonden drommen mensen rond de kring geschaard om toch maar niets te missen van het prachtige gezicht, dat de keurkollektie dieren opleverde. Er was ontzettend veel te zien op de jongste Z. L. M. tentoonstelling en mede door de gun stige ligging waren er duizenden Belgen komen opdagen om dit festijn mee te maken. Overal om ons heen hoorden we het sappige Vlaams en vooral in de ..Vlastent" kregen we de indruk, dat daar meer zuidelijke buren dan landgenoten aanwezig waren. In die tent werden wij huisvrou wen er aan herinnerd, dat linnen, edel, fraai en sterk is en om ons van de edele en fraaie eigen schappen te overtuigen, lag er een keurcollectie van tafelgoed en handdoeken uitgestald. Het was warm en vol in deze tent en daarom zochten we weer gauw de buitenlucht op. Echter niet voor lang, want vanzelfsprekend richtten wij onze schreden naar de grote tent, waar de plattelands vrouwen, huishoudonderwijs en stichting huis houdelijke voorlichting ten plattelande gehuis vest waren. Nooit tevoren hebben wij zoveel ruimte ter be schikking gehad en wij kunnen zeggen, dat deze goed benut was. Een huis, een tuin en daarom heen de verschillende activiteiten. Grote groepen dames stonden steeds met belangstelling te kij ken naar de nijvere kantwerksters, die op voor ons onbegrijpelijke wijze de klosjes door elkaar gooiden. Toen wij ons met één van hen onder hielden, vertelde deze dame ons, dat zij slechts 15 lessen elk van 2% uur had gevolgd om de kunst van het kantklossen te leren. Die leertijd voor een zo ingewikkelde techniek viel ons eer lijk gezegd erg mee. In de andere handwerkstand, waar boekjes en platen van onze bond te koop waren, konden wij werkstukken van vrijwel alle technieken bewonderen. RECEPTEN IN vele gezinnen is het gewoonte, dat een jarige het menu voor de warme maaltijd mag vast stellen. Mocht de jarige niet best raad weten met het toetje, kiest U dan zelf en geef eens een Charlotte Russe. U zult er beslist succes mee hebben. Wij geven U hieronder het recept voor volwasse nen en zo er kinderen aan de maaltijd deelne men, vervangt U de marasquin liever door va nille of een ander smaakje. (Marasquin bevat evenals alle likeuren een groot percentage alco hol.) CHARLOTTE RUSSE. liter slagroom; 2 eiwitten; 8 gr. gelatine; 150 gr. lange vingers; dl. marasquin; 50 gr. suiker; rode en groene geconfijte kersjes; rood of groen Jint. Zet rondom tegen de charlottevorm de lange vingers heel stevig tegen elkaar, zodat men de vorm kan omkeren zonder dat zij eruit vallen. Los de geweekte gelatine op in een weinig kokend water. Voeg hierbij de suiker, laat deze oplossen en doe er vervolgens de marasquin bij. Voeg dit alles bij de room, die tezamen met de eiwitten is stijfgeklopt. Doe de massa in de vorm, wanneer ze enigszins stijf begint te worden. Laat de pud ding door en door koud worden en snijd de lan ge vingers zo nodig af ter hoogte van de pudding. Keer deze om op een schaal, die met een taart- randje is bedekt. Strik er het lint om en gar neer de bovenkant met de vruchtjes. (Bij gebrek aan een charlottevorm kan men heel goed een niet al te grote steelpan gebruiken.) De binnenhuisarchitecte, mej. Sipkema, stond iedereen, die haar inlichtingen vroeg, vriendelijk te woord en ook de dames van de Stichting huis houdelijke voorlichting ten plattelande kregen vele vragen te beantwoorden. De Bimalux droom- keuken zal voor menige vrouw wel een droom blijven, maar het was een genot dit alles te mo gen bekijken. De vermoeide bezoekers(sters) konden een ogenblik verpozen in de tuinstoelen, die de plattelandsvrouwen op een in een terras omgetoverd deel van de oppervlakte hadden neergezet. Hier konden wij ons verkwikken met een heerlijk slaatje en verrukkelijk ijs. Om half drie was het reeds overvol in de tent vanwege de modeshow, die van drie tot half vier door plattelandsvrouwen en Z. P. M.-sters zou worden verzorgd. Er werd keurige, smaakvolle, eigengemaakte kleding getoond, waarvan een deel gemaakt was naar de Vogue patronen, die we van tijd tot tijd in „De Plattelandsvrouw" vermeld vinden. Het zou ons te ver voeren de mo dellen stuk voor stuk te beschrijven, maar we zijn er van overtuigd, dat niemand van de toe schouwsters haar neus zal hebben opgetrokken voor de eigengemaakte toiletjes, die hier te zien waren, integendeel. Bij de stand van de huishoudschool werd onze aandacht getrokken door de bijzonderheden van de streek, die hier beschreven waren„Ken uw land en heb het lief" was hier het motto. De waarde van het huishoudonderwijs werd in een klein gedicht weergegeven. Het luidde als volgt: „Miljoenen kosten zij het land, die slecht hun huis beheren; Laat daarom ied're vrouw die huwt haar huishoudvak goed leren." UOEWEL ons maar weinig tijd meer restte, heb- ben wij toch nog even een kijkje genomen in de tent van „Ceres". Hier was alles gebaseerd op „Vroeger en nu." De weckflessen van vroeger en de diepvries van nu, een stijf bloemperk van wel eer en een mooie modern aangelegde tuinhoek van nu. De fijngewerkte wandlappen van onze groot- en overgrootmoeders, de moderne hand werken van nu. Alleen de Cadzandse Nieuw jaarswafeltjes vertegenwoordigden het heden en verleden, want zoals zij sedert mensenheugenis in het land van Cadzand in de Kerstweek werden gebakken en met graagte gegeten, zo vonden ze ook nu nog hun weg. En bij deze impressies moeten wij het helaas laten, al zouden wij nog graag heel wat meer van dit landbouwfestijn vertellen. ANDANKS de grote droogte leveren onze tuinen toch fruit op, vaak zelfs nog zoveel, dat we aan het inmaken kunnen slaan. Dat zit ons plat telandsvrouwen nu eenmaal in het bloed, ook al is er een boel werk aan. Nu weet ik wel, dat door de moderne diepvriesmethode het fruit in een wip voor de inmaak gereed is, al gaat het pluk ken er natuurlijk aan vooraf. En juist over dat plukken wilde ik het eens met U hebben of liever gezegd over de gevolgen voor onze vingers en speciaal onze nagels. Die zijn er na zo'n plukke- rij bepaald niet fraaier op geworden en wanneer er dan bij het wassen van het zachte fruit wat vruchten stuk gaan en het sap ongemerkt in de huidporiën van de vingers en onder de nagels kruipt, schrikken we vaak van onze onooglijk uitziende handen. Als we er ons over beklagen, zegt onze wederhelft tien tegen één: „Doe dan ook gummi handschoenen aan, dan zijn je han den beschermd." Neen, dat doen we beslist niet. Stel je voor, dat we met die rubber geschoeide handen een kruisbessestruik gaan plunderen of een braam struik van zijn vruchten ontdoen. Er zou niet veel van de handschoenen overblijven. Boven dien vinden we die dingen lastig en menen, dat we werkende met blote handen beter kunnen op schieten. En zo zitten we telkens weer vanwege onze handen met de handen in het haar, vooral als we vlak na zo'n inmakerij uit moeten of be zoek krijgen. Zo verging het ook mij, toen ik de dag vóór mijn bezoek aan de tentoonstelling in Aarden- burg een hoeveelheid jam had gemaakt. Het werk had mij tot laat in de avond beziggehou den en toen ik mijn handen bij kunstlicht be keek, leken ze nogal aardig goed uit de strijd te voorschijn te zijn gekomen. Maar in het licht van de volgende morgen bezien bleek het anders uitgevallen te zijn. Ongelukkigerwijs bezat ik geen kriezeltje nailloid meer en de citroenen waren juist op. Toen schoot mij plotseling te binnen, dat mijn moeder vroeger een eenvoudig middeltje gebruik te om aanslak van vruchtensap uit flessen te verwijderen. Zij nam daartoe een aardappel, sneed die in kleine stukjes, deed deze in de fles sen. Vervolgens vulde zij de flessen verder met water en liet ze enige tijd staan. Bij hardnekkige aanslag moest de inhoud soms nog even geschud worden, maar meestal ver dween zij vanzelf. Ik probeerde mijn geluk du$ eveneens met een rauwe aardappel, kraste er met mijn nagels overheen, liet de pulp hier even onder zitten en borstelde ze met wat lauw wa ter. Daarna wreef ik met de res'; van de aardap pel over de groezelig uitziende vingers en in een minimum van tijd zagen mijn handen er weer toonbaar uit. „Zo ziet U, alles is maar een weet en ik dacht er onze lezeressen een dienst mee te doen door dit eenvoudige middeltje, dat iedere huisvrouw altijd bij de hand heeft aan de weet te brengen." Het „Spel naar «Ie een heid" geschreven «loor en uitgevoer«l onder re gie van de heer Jo Ver- krnysse, was een weer spiegeling van wat een drachtig samenwerken vermag. De opzet als- wel de uitv«»ering heb ben «1e toeschouwers goede uren bezorgd. Ook de openingsceremonie heeft echter eveneens zeer aan haar doel be antwoord. Ook hieraan gaven de Landbouw - jongeren uit Westelijk Zeeuws-Vlaan«leren hun beste krachten. Op de foto een close-up uit het ,,Spel naar «le een heid". (foto De Milliano.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 6