HOOFDBESTUURSVERGADERING 509 NOTULEN van de der Zeeuwse Landbouw Maatschappij, gehouden op donderdag 18 juni 1959 om 9 uur in Hotel „Du Commerce" te Oostburg si de Algemene Vergadering Z.L.M. LANDBOUW TENTOONSTELLING BESLUITENLIJST VAN DE VERGADE RINGEN VAN HET DAGELIJKS BE STUUR. ZATERDAG S 7 JUNI 1959 OPENING. |\E Voorattor, Ir. M. A. Geuze, opent de vergade- ^ring en heet allen hartelijk welkom. Het Bestuur van de Kring West Zeeuws-Vlaanderen wenst spreker een geslaagde tentoonstelling toe. Dank zij de zeer goede weersomstandigheden laat e.e.a, zieh gunstig aanzien. Vervolgens richt spreker zich tot de heer F. de Groene in verband met de recent ontvangen Koninklijke onderscheiding ter gelegen heid van het 150-jarig bestaan der Wilhelmina- polder. De heer De Groene neemt in het landbouw organisatieleven zowel als H. B.-lid als in het Kring Bestuur van de Kring West-Zuid-Beveland. en in vele Commissies een actieve plaats in. Hij is de kweker van de rassen Bevelander, Wilpo, Wigro en Diplomat. Deze eervolle onderscheiding is dan ook wel verdiend. Spreker biedt mede na mens de vergadering de heer De Groene de har telijke gelukwensen aan en spreekt de hoop uit dat het hem gegeven moge zijn, deze onderschei ding nog lang te dragen. De heer Be Groene dankt de voorzitter en de vergadering voor de gelukwensen en vriendelijke 'woorden. Vervolgens richt de Voorzitter zich tot de heer A W. Cevaal om ook deze namens het Hoofd bestuur met zijn onderscheiding geluk te wensen. De vele arbeid die door de heer Cevaal op verschil lend gebied voor de landbouw en wel speciaal op Walcheren is verricht heeft op deze wijze erken ning gevonden. De periode die Walcheren achter de rug heeft, heeft veel werk ook van de organisaties gevraagd. De heer Cevaal heeft hierbij de juiste leiding gegeven. Spreker feliciteert de heer Cevaal met deze benoeming tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heer Cevaal dankt voor deze felicitaties en dankt het H. B. te\-ens voor de mand met bloemen die hij mocht ontvangen. De Voorzitter wil hoewel de heer dr. ir. C. W. C. van Beekom niet aanwezig is, ook deze met de door hem ontvangen onderscheiding gelukwensen. Baanbrekend werk is door de heer Van Beekom voor de landbouw verricht. Spreker is dan ook van mening dat wij er onze verheugenis over kun nen uitspreken dat deze onderscheiding aan de heer Van Beekom verleend werd. Vervolgens richt de Voorzitter een bijzonder woord van welkom tot de nieuwe Hoofdbestuurs leden. de heren H. J. v. d. Zande, A. J. Groene- wege. M. de Bruijne en C. J. v. d. Werff waarbij hij de verwachting uitspreekt dat zij zich met hun beste krachten aan hun taak zullen wijden. Spreker hoopt op een voorspoedige ambtsperiode en een prettige samenwerking. NOTULEN. DE heer P. J. J. Dekker merkt, naar aanlèlding van de notulen van de Hoofdbestuursvergade ring van 17 november 1958 op, dat in de presentie lijst zijn naam als vice-voorzitter ontbreekt. De heer C. O. J. Hendrikse verzocht de naam: Vereniging oud-leerlingen R. L. W. S. te wijzigen in Vereniging oud-leerlingen R. M. L. S. Behouttens bovenstaande wijzigingen worden de notulen onge wijzigd goedgekeurd en ondertekend. INGEKOMEN STUKKEN. DE Secretaris deelt mede een schrijven van de Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en W. Noord -Brabant ontvangen te hebben waarin verzocht wordt namens de Z. L. M. een vertegen woordiger in de bestuurscommissie „Stichting tot Exploitatie van Tuinbouwvakscholen in Zeeland en West Noord-Brabant" aan te wijzen. Tevens wordt in dit schrijven verzocht of de Z. L. M. bereid is aan de stichting deel te nemen. De kosten zullen, naar het zich laat aanzien, beperkt blijven tot het bijeenbrengen van een beginkapitaal van ƒ100,— en een aandeel in de stichtingskosten. De vergadering gaat hiermede akkoord en be sluit de aanwijzing van de heer P. J. J. Dekker als vertegenwoordiger der Z. L. M., zoals die des tijds reeds plaats vond, te handhaven. Naar aanleiding van een door het Landbouw- mogelijkheid constateren om, met opoffering van zo weinig mogelijk landbouwgrond, toch tot de no dige industrialisatie te komen. Spreker heeft zich wel eens afgevraagd of er geen streken in Nederland zijn waar men, door af sluitingen buitendijks, in de behoefte aan gronden voor stedenbouw en havenaanleg zou kunnen voor zien Voor de individuele landbouwer treft de ont trekking van landbouwgrond zeer zwaar. Ook de intensivering via tuinbouw verdient vol gens spreker de volle aandacht. Tenslotte wijst hij er op, dat ook in de indu striële sfeer dikwijls een groot gebrek aan bredere visie bestaat. Het contact dient wel uitgebreid te worden, VERVOLGENS krijgt de Commissaris der Konin gin in Zeeland, jlir mr A. F, C. de C'asembroot, het woord. Spreker noemt het een groot voorrecht vrij te mogen vergaderen zoals dit altijd in Z. L. M.-krin- gen gebeurt. Het is spreker steeds een zeer groot genoegen de Z. L. M.-tentoonstelling bij te wonen, waar hij elk jaar weer originele dingen tegenkomt, zoals dit jaar, nu de voorzitter en de secretaris in de zetels van hun voorgangers wijlen de heren Hennequin en Vorsterman van Oyen zitten. Ook heeft spreker bijzonder op prijs gesteld de manier waarop hij samen met de voorzitter van de Z.L.M. de tentoonstelling met een trekker mocht openen. De Commissaris zegt toe dat hij steeds zal blijven zoeken naar nog betere vormen van samenwerking tussen het Provinciaal Bestuur en de landbouw in het bijzonder op het gebied van de planologie. Met groot genoegen heeft spreker het extra num mer van het Zeeuws Landbouwblad gelezen. De rede van de heer Verburg heeft hem zeer ge boeid. Zeeland vertoont toch in al zijn schakerin gen een bepaalde Zeeuws-Vlaams^ invloed. De Com missaris is zeer verheugd dat het met de gezond heid van de voorzitter nu weer beter gaat, want al dus spreker. „We kunnen u als voorzitter van de Z. L. M., als senator en als suikerindustrieel niet missen". De Voorzitter dankt de Commissaris zeer voor de persoonlijke woorden tot hem gesproken. Vervolgens krijgt Burgemeester J. M, A, C. van Bongen het woord. Er zijn spreker verschillende dingen opgevallen en wel zeer in het bijzonder de aktiviteit en werk lust van de tentoonstellingscommissie. In het volgende nummer toordt het eerste gedeelte van de notulen der Algemene Vergadering opgenomen. Red. Spreker zegt dank voor de les, die hij heeft ge kregen wat betreft het vermogen van de Z. L. M. om iets tot stand te brengen. Dikwijls hoort men zeggen dat de boer alleen denkt in de agrarische sfeer, maar wanneer we dan zien, aldus spreker, dat u deze middag dit onderwerp laat inleiden, dan verheugt ons dit zeer. Samenwerking is zeer nood zakelijk in Zeeland en dit wordt dan ook het mooi ste gedemonstreerd door op agrarische hoogtijda-# gen een lezing te laten houden over de algemene problemen. De heer Van Dongen besluit zijn toespraak met de Z, L. M. zeer mooie iandbouwdagen toe te wen sen. De Voorzitter dankt Burgemeester Van Dongen en het gemeentebestuur van Aardenburg voor de zeer gastvrije ontvangst in Aardenburg. Tenslotte krijgt als laatste Ds. L. S. Blom het woord. Namens de Kerkvoogdij van de St. Baafskerk brengt spreker naar voren dat men zich zeer wel bewust was dat men het kerkgebouw voor een breder doel beschikbaar stelde. Ds. Blom is zeer verheugd dat het hierdoor over de grenzen van de confessies en over de watergrenzen heen. mogelijk is, door het beschikbaar stellen van het kerkge bouw aan het eenheidsstreven mede te werken. Spreker is bovendien zeer verheugd dat deze grootse manifestatie samenvalt met de herden king van het 1009-jarig bestaan van de St. Baafs kerk, De Vooratter dankt namens de Z. L. M. de Kerk voogdij voor het beschikbaar stellen van het kerk gebouw voor het houden van deze algemene verga dering. Spreker hoopt dat het gesprek van deze middag over bindingen tot nauwere samenwerking zal leiden. Tenslotte memoreert hij nog dat hij zelf in de zetel van wijlen zijn voorganger Mr. Hennequin heeft mogen plaatsnemen, waarin hij de toewijding en grote liefde van de heer Rosseel terugvindt Spe ciaal deze fijne trekjes, aldus de voorzitter, zullen deze tentoonstelling tot een onvergetelijke maken. Met het uitspreken van de wens, dat het zeer mooie dagen zullen worden, sluit de Voorzitter ver volgens de vergadering. Nu deze tentoonstelling weer tot het verleden be hoort, past ook een terugblik in het verleden. Bat ueze tentoonstelling een groot succes is mo len worden, is dank zij «le voortreffelijke leiding van de voorzitter en secretaris der tentoonst-clliug.s- werkgroep en door de spontane medewerking van de gehele werkgroep. Een kleine werkgroep waarin aan elk lid een juist omschreven, «Mig begrensde taak toebedeeld was, heeft het mogelijk gemaakt dat aan elk onder deel van de desbetreffende afdeling een volledige afwerking geschonken kon worden. Eén van de eerste taken van de betreffende voor zitter van de onderscheidene sectoren was, zich le verzekeren van de juiste, op hun taak berekende, medewerkers. Bat men hierin geslaagd genoemd mag lieten fel wel gebleken uit de tastbare resultaten die te voor schijn zijn gekomen. Grote hulde dan ook aan deze wat op de achter grond blijvende figuren, die dank zij hun enthou siaste medewerking, hun tevreden zijn met «le hun toebedachte plaats en verwijzende naar de leiders kwaliteiten van de hierboven vermelde voorzitter en secretaris met recht aan allen mag gezegd wor den: Goed voorgaan, deed ook hier goed volgen. Kringvoorzitter. M. DE BRUI JNE. schap aan de kabinetsformateur gericht schrijven, waarin het landbouwbedrijfsleven wensen met be trekking tot het in de naaste toekomst door de overheid te voeren beleid ten aanzien van de land en tuinbouw naar voren zijn gebracht, deelt de Se cretaris mede dat in het Dagelijks Bestuur beslo ten werd het Landbouwschap te wijzen op de be langen van de coöperaties en bedrijven, die granen, en zaden drogen en schonen, wat betreft de om zetbelasting. Het Landbouwschap heeft in een schrijven geantwoord dat zij in hun actie inzake de heffing van omzetbelasting t.a.v. diensten, ver richt door loonploegers en loonsproeiers deze hierin zullen betrekken. Voor de toekomst zal de Belastingcommissie hieraan in het bijzonder aandacht schenken. Er iie- staat echter nog geen enkel uitzicht op verbete ring en deze zaken staan dan ook op de „verlang lijst". Vervolgens deelt de Secretaris mede dat de Ge westelijke Raad van Zeeland van het Landbouw schap een schrijven gericht heeft aan de secretaris van de Partij van de Arbeid, gewest Zeeland, waarin er op gewezen wordt, dat het in de kringen van de georganiseerde landbouw verwondering heeft ge wekt. dat bij het bezoek van de Tweede Kamerfrac tie van de Partij van de Arbeid aan Zeeland, waar bij speciaal de plannen rondom het kanaal Terneu- zen—Gent de aandacht hadden, geen contact is ge zocht met het agrarisch bedrijfsleven. Verzocht werd bij dergelijke gelegenheden, gezien het feit, dat Zeeland nog steeds een overwegend agrari sche provincie is, ook de landbouw te horen. De heer P. J. J. Dekker wijst er op dat de land bouw niet vergeten was. Door omstandigheden moest van het opgezette programma afgeweken worden. De toezegging is gedaan, dat alsnog ge legenheid zal worden gegeven om de visie van de landbouw en de waterschappen t.a.v. dit plan naar voren te brengen. De Secretaris zegt, dat het landbouwbedrijfsleven niet uitgenodigd was, maar wel de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De Voorzitter is van mening dat deze gang van zaken niet juist is en dat terecht de Gewestelijke Raad hierop gewezen heeft. ZEEUWS STIERENREGLEMENT. DE Voorzitter vraagt, wanneer de ontwerpwijzi gingen van het Zeeuws Stierenreglement, waar door aan de bezwaren van de mesters van jonge stieren tegemoet gekomen wordt, in de zitting det Provinciale Staten behandeld zal worden. De Secretaris deelt mede te verwachten dat dit reglement in de komende Statenzitting behandeld zal worden, maar mocht dit niet het geval zijn, dan toch in ieder geval in de december-zitting. ELEKTRICITEITSVOORZIENING ONRENDABELE GEBIEDEN. De Voorzitter deelt mede dat de directeur van. de P. Z. E. M. voor de leden van het hoofdbestuur in een extra vergadering in september een uiteen zetting hierover zal geven. TENTOONSTELLINGSFONDS. De Voorzitter deelt mede, dat. niet tegenstaande de slechte weersomstandigheden, het tekort van de Landbouwtentoonstelling Scherpenisse nog meege vallen is. Door het nu wel zeer gunstige weer,, meent spreker voor dit jaar een goed resultaat te mogen verwachten. (Zie verder pagina 511>j

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 5