BOVEN EN BENEDEN DE SCHELDE AARDENBURG E' ZATERDAG It JUNI 19 5 9 De show van de werktuigen der 14 afdelingen van de Z. L. M. in West Zeeuws-Vlaanderen oogstte zeer grote bijval (foto links). Leer zame toelichting werd gegeven door ir. P. W. Bakker Arkema en de heer U. D. Kalver- kamp. Niet minder groot was de belang stelling echter voor het getoonde vee. Zowel over de werktuigenshow als de veekeuringen vindt men in ons volgend nummer uitvoerige verslagen. (foto's De Milliano.) JNERZIJDS impliceert de titel, aldus begon drs. M. C. Verburg, directeur van het E. T. I. in Zeeland, zijn betoog» de tweedeling door de Westerschelde, maar aan de andere kant kun nen we hier toch ook een drang, of een heimwee naar een samengaan, een eensgezind optrekken van geheel Zeeland in zien. Wanneer we spreken over de binding tussen de verschillende delen van Zeeland, dan denken we hierbij, aldus spreker, niet aan een uniform Zeeland, waarbij alle delen aan elkaar gelijk zijn, maar aan een binding waarbij elk gebied zijn eigen persoonlijkheid' behoudt. Een van de organisaties, die wel zeer speciaal de bindende gedachte uitdraagt is de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, daar deze de belangen van alle Zeeuwse boeren behartigt. PE tegenstelling was groot. Vorig jaar Scherpe- nisse met zijn regen en zijn kou. nu Aarden - burg met zijn prachtige zonnige weer en zijn voor treffelijke temperatuur. Het welslagen stond dan bok welhaast bij het bestendige weer vast, maar het succes heeft nog alle verwachtingen over troffen. Daar is ook voor gewerkt. Wat West Zeeuws-, Vlaanderen te zien heeft gegeven op 10 ha ter reinen, in een zo schone omgeving gelegen, velen raakten er nauwelijks over uitgesproken. Laat ons toch kort enkele punten mogen aan stippen. 1) West Zeeuws-Vlaanderen was minder door droogte bezocht dan de rest van Zeeland. 2) De werktuigententoonstelling overtrof in menig opzicht de Jaarbeurs en het bezoek daar de laatste keer. 3) De werktuigen show der afdelingen was een bijzonder geslaagd eigen initiatief. Zoals Ir. P. W. Bakker Arkema zeide: „het is maar eens de eerste keer". In dat uur passeerde één miljoen gulden aan investeringen. 4) De jongeren zijn ongekend voor de dag ge komen en dat op eigen kracht. Het werk van Jo Verkruysse was zuiver en naai de agrarische sfeer juist aangevoeld en het werd met overtuiging opgevoerd. 5) Paarden en vee als vanouds en geen krimp. 6) By de stands waren voortreffelijke en in teressante staaltjes vakwerk. Niet in *t minst dat gene wat de vrouwen en 't Vrije van Sluis hadden opgesteld. 7) De belangstelling van over de grens was niet alleen verheugend groot, doch ook de inter nationale trekkerwedstrijden beantwoordden ge heel aan de bedoelingen. Kringvoorzitter De Bruyne, Van Dijke, Risseeuw, de anderen, zij mogen tevreden zijn. Ook over de medewerking als van Burgemeester Van Dongen en ztfn Gemeente. Evenzeer ook over de belang stelling van de Provinciale Overheid, die van onze Commissaris der Koningin en Mevrouw in 't bij zonder. Ook Belgisch West Vlaanderen door middel van het Lid van de Bestendige Deputatie Loncqe en de Belgische landbouwers, als de heer Dikstaal gaven van hun belangstelling blijk. Wat steekt Den Haag daar mager bij af. We zagen de Inspec teur van de Landbouw Ir. Butler, we zagen de Wageningse Werktuigenspecialisten, maar waar was het K. N. L. C., waar was het Landbouwschap? (de secretaris van de Gewestelijke Raad niet te na gesproken). Als ze er geweest waren, hadden ze kunnen zien dat de gewestelijke landbouworgani saties nog bruisen van leven en dat er nog wel iets op te steken valt, n.l. dat een theoretisch te verdedigen centralisatie door de praktijk tot ver liezer wordt. Het leven is vaak zo veel sterker dan de leer, •TENSLOTTE, het samenvallen van de plechtige overdracht van de duizendjarige St. Baafs met de Z, L. M.-tentoonstelling te Aardenburg. Domi nee Blom, president-kerkvoogd Rosseel en zovele andere harde werkers in de wijngaard niet alleen onze gelukwensen, maar hoe juist hebt ge georga niseerd, Een cultuurmonument van de hoogste Orde kwam weer beschikbaar voor de eredienst. JD@ boeren ontbraken niet tijdens de kerkdienst. Terwijl buiten de triomf der technieken ook op het platteland werd gedemonstreerd, werd te zelf- dter t(jd de geest bepaald bij het boven-tijdelijke. Zo •rvaart het leven zifct volheid. Talrijke geografische tegenstellingen. SPREKER wijst er op dat de tweedeling tussen Zeeuws-Vlaanderen en de rest van Zeeland vrij willekeurig is en we deze niet te tragisch moe ten zien, daar ook de Oosterschelde een duidelijke scheiding maakt en er verder ook in de Noord- Zuid richting scheidingslijnen door Zeeland lopen. Tevens zijn er in Zeeland sterke middelpunt vliedende krachten waarhij we zien dat de mensen uit Schouwen-Duiveland aangetrokken worden door Rotterdam en die uit Tholen door Bergen op Zoom, terwijl men in Zeeuws-Vlaanderen sterk op België georiënteerd is. Andere provincies vertonen veel meer een binding naar binnen zoals b.v. de provincie Groningen. Verder speelt ook de afkomst van de bevolking een rol; zo zien we dat het land van Cadzand en Axel tijdens de 80-jarige oorlog bevolkt zijn door mensen uit midden Zeeuws- Vlaanderen, terwijl het land van Hulst in hoofd zaak werd bevolkt door de Vlamingen. Een andere tegenstelling welke nog al dikwijls in deze kringen een rol speelt is die tussen land bouw en industrie, welke in alle gebieden voor komt; hierin zijn echter toch ook wel perspectie ven, zoals we uit de rede van Uw voorzitter tijdens de Landbouwweek konden beluisteren, aldus de heer Verburg. Tenslotte is er dan nog de tegenstelling t.o.v. de kanaalzone, waarbij de flanken (het land van Cadzand en het land van Hulst) zich nog wel eens in hoofdzaak kolonisatiegebied voelen waaruit men werkkrachten aantrekt. Het is, aldus de heer Ver burg, dan ook niet ten onrechte, dat men Zeeland dikwijls het huis met de vele bewoners noemt. Wanneer we ons dan beperken tot de Wester schelde als scheiding en we gaan terug in de ge schiedenis dan zien we dat in 880 Zeeland benoor den de Westerschelde tot het Duitse rijk behoorde en het gedeelte ten zuiden hiervan tot Frankrijk. Met name in het gedeelte ten westen van de Braak man hadden de Vlaamse graven het voor het ver tellen. In 1012 heeft de Duitse keizer midden Zee land te leen gegeven aan een Vlaamse graaf waar na in 1063 midden Zeeland in een soort achterleen weer teruggegeven werd aan Holland. Hieruit blijkt, dat midden Zeeland een omstreden gebied was. In 1304 werd in de slag bij Zierikzee waarin de graaf van Holland overwinnaar was, definitief beslist, dat alleen Zeeuws-Vlaanderen bij Vlaan deren hoorde, waardoor vanaf dat moment de scheiding tot stand kwam. De vervlaamsing zette van toen af in het Zeeuws-Vlaamse land veel sterker door dan in midden en noord Zeeland. Vanaf 1609, toen Zeeuws-Vlaanderen door de Noordelijke Nederlanden onder leiding van Prins Maurits en Prins Frederik Hendrik was veroverd ten tijde van de 80-jarige oorlog, begint de Hol landse invloed sterker te worden. Juist toen kwam dus voor het eerst de Westerschelde midden in de provincie Zeeland te liggen. De Schelde was een Zeeuwse rivier geworden. Hierdoor werd het de Nederlanders mogelijk de toegang tot Antwerpen geheel te beheersen. Het bestuur over Zeeuws-Vlaanderen was ge heel afhankelijk van de Hollanden en het was dus een generaliteitsland. Sindsdien was Zeeuws- Vlaanderen economisch gescheiden van zijn achter land (België) en was het door zijn excentrische ligging ook gescheiden van Nederland, Het was dus economisch gesproken een eiland en werd eigenlijk wel stief moede i lijk behandeld. Dit duurde tot 1814, toen wij in het Koninklijk der Nederlanden onze eerste grondwet kregen en alle delen gelijk behandeld wer den. Het is volkomen begrijpelijk dat men door dezo gang van zaken overgevoelig geworden is voor werkelijke of vermeende achterstellingen. Actualiteiten. 117 E kunnen ons nu verder afvragen, aldus de heer Verburg, waardoor dit gevoel voor ach terstelling de laatste jaren actueel is geworden. In de eerste plaats is er dan de kwestie van de vrije veren. De strijd hierover had in Zeeuws- Vlaanderen een ander accent dan in overig Zeeland en werd bijgevolg ook veel feller gevoerd. Verder is er dan de kwestie van de busdienst tussen Sluis kil en Breda via België, waarbij midden Zeeland meer belang heeft bij een goede spoorverbinding en Zeeuws-Vlaanderen bij een goede busverbin ding. Spreker wijst er bovendien op dat enkele grotere industriële concerns in Zeeuws-Vlaanderen weinig contacten zoeken met de rest van Zeeland en Nederland, daar ze sterk internationaal gericht zijn, waardoor dus ook geen binding tot stand komt. Vervolgens komt spreker tot het Deltaplan, waarover de heer Verburg opmerkt, dat men zich in Zeeuws-Vlaanderen hier buiten voelt. Er komt geen afsluiting van de Westerschelde en daardoor ook geen verbinding met overig Zeeland. Hoewel dit misschien allemaal wel heel goed te verklaren is, moeten we toch constateren dat de geïsoleerde ligging van Zeeuws-Vlaanderen hieruit toch wel weer sterk blijkt. Zie verder volgende pa&in-a Drs. M. C". Verburg achter zijn bureau. De hierbij afgedrukte lezing is op de wire-reeorder opgenomen; de tekst is hiervan een ietwat vrija, bewerking.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 3