Dankbaar en Tevreden r ZATERDAG 27 JUNI 1959 waarin opgenomen DE BOERENJEUGD OVERZICHT Zitdagen Boekhoud bureau Deze week 0 Ook de redactrice voor de pa gina voor de vrouw (pagina 510) en onze tuinbouwmedewer- ker, bezochten de Z. L. M.-ten toonstelling. Deze laatste brengt op pagina 515 verslag uit van zijn bevindingen. No. 2485 Frankering bij abonnement: Terneuzen 47e Jaargang ZEEUWS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND DANKBAAR en tevreden kan een mens zijn, als een taak tot een goed einde is gekomen. Zo vérgaat het de Z.L.M., wanneer wij terugzien op de Land bouwdagen in Aardenburg. Dankbaar kunnen de organisatoren zijn voor het prachtige weer, voor het unieke terrein, zo welwillend door het Gemeentebestuur afgestaan en voor de medewerking van politieautoriteiten, inzenders, jongeren, en zovele anderen. Een woord van bijzondere dank voor Burgemeester Van Dongen en zijn mensen. Dankbaar kan de Kring West Zeeuws-Vlaanderen zijn voor liet grote suc ces, dat de tentoonstelling is geweest en voor de keurige organisatie van haar 'nog jonge bestuursleden. Dankbaar de Z. L. M., want haar naam is weer hoog gehouden en heeft tot over onze grenzen bekendheid gekregen. Belgen en Fransen zwermden over de terreinen. TEVREDEN kunnen de organisato- ren zijn, want hun werk is een staaltje van teamverband geweest, dat er zijn mag. Slechts door de sa menwerking van velen kon alles zo op rolletjes lopen. West Zeeuws-Vlaanderen heeft in vele opzichten getoond wat het te bieden heeft en wij zijn van mening, dat de drie dagen te Aardenburg bewezen hebben, dat onze mooie be drijfstak landbouw nog bijzonder veel te bieden heeft en niet alleen op landbouw-technisch gebied. HOOGTEPUNTEN HTANNEER wij onze gedachten nog eens laten gaan over deze dagen, clan kunnen wij stellig als eerste hoogtepunt noemen de Alge mene Vergadering in de prachtige gerestaureerde 1000 jaar oude St. Baafskerk. Zelden zal een vergade ring van de Z. L. M. in een mooiere omgeving zijn gehouden. Een woord van grote dank aan de Kerkvoogdij is hier op zijn plaats. Op deze historische plaats kwam de 116 jaar oude Z. L. M. bijeen en de President Kerkvoogd, de heer J. J. Rosseel, heeft door het plaatsen van de stoelen van wijlen de heren Hennequin en Vorsterman van Oyen de historische verbondenheid van de Z. L. M. met Aardenburg willen symboliseren. De redevoeringen van de heren Ir. Geuze en Drs. Verburg stonden op een peil, waardig voor deze omge ving. Als tweede hoogtepunt noemen wij de keurig georganiseerde rij- tour. Een nieuwigheid was het mee rijden van een 35-tal Belgische bus sen en wij vernamen dat onze gas ten uit het zuiden opgetogen waren over wat zij zagen en over de uit leg, die zij kregen. De tocht voerde ons langs de mooiste delen van het West Zeeuws- Vlaamse land en iedereen kon vol op genieten van deze prachtige boe- renstreek. Hoewel ook hier en daar de gevolgen van de langdurige droogte begonnen door te breken, was het toch een lust de verschil lende akkerbouwgewassen en speciaal de tarwe te zien rijpen. Een derde hoogtepunt vormden de inzendingen. Het vee en de werk tuigen toonden voor „elck wat wils." In de tenten waren heel wat keu rig verzorgde stands. Als wij een eerste prijs zouden moeten toeken nen, dan ging die naar de zeer smaakvolle, ruime en belangwekken de stand van de Bond van Platte landsvrouwen. Alle ulde! Vervolgens de attracties. De keur- turners waren uitstekend en de Amsterdamse Politiekapel uitmun tend. De concerten waren eenvou dig af en de kapitein Pinkse heeft met zijn mannén een hoog peil be reikt. De kroon spande hier de machti ge show van landbouwwerktuigen, waarbij Groede de eerste prijs be haalde met het gewas bieten. Het was, zoals de heer Ir. P. W. Bakker Arkema zeide: men kan dit elders nadoen, maar nooit meer de eerste keer organiseren. BRAVO LANDBOUWJONGEREN MAAR wat ons het meeste getroffen heeft en dat wij daarom voor het laatst hebben bewaard, dat was de openingsceremonie en het open luchtspel van Jo Verkruijsse. De opening was origineel en uiterst stijlvol. Het spel naar de eenheid Koudekerke: Woensdag 1 juli in hotel „Walcheren" van 9 1 uur. Oostburg: Woensdag 1 juli in café „De Windt". Zierikzee: Donderdag 2 juli in hotel „Huis van Nassau". MiddelburgDonderdag 2 juli in hotel „De Eendracht". Kortgene: Donderdag 2 juli in hotel „De Korenbeurs", Op vindingrijke wjjze werd de Z. L. M.-tentoonstelling op 18 juni j.l. in Aardenburg geopend. Gezeten op een tractor reden jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Commissaris dei- Koningin in Zeeland en ir. M. A. Geuze, Algemeen Voorzitter der Z. L. M. door een kartonnen schild waarop de grenzen der E.E.G.- landen waren aangegeven. (foto De Milliano.) heeft ons om verschillende redenen ontroerd. Om de vorm en om de in houd. Wanneer er onder de platte landsjongeren zulke talenten bloei en, dan is de komst voor ons plat teland veilig. Dan blijft het een bron, waaruit ons volk kan putten. Dan is het het waard om er met de volle inzet van krachten voor te blijven strijden. Wij kunnen er Jo Verkruijs se en alle medewerkers dankbaar voor zijn en West Zeeuws-Vlaande ren kan er gerust trots op zijn. Tenslotte is de gehele Z. L. M. aan de organisatoren onder de bezie lende leiding van kringvoorzitter M. de Bruijne, van tentoonstellings voorzitter J. van Dijke en van secre taris M. Risseeuw grote erkente lijkheid verschuldigd dat de schone traditie der Z. L. M.-dagen verrijkt is met een onvergetelijke herinne ring. S. Enorm was de drukte op de Z. L. M.-tentoonstelling. Ruim 30.000 bezoekers zagen onder ideale weersomstandigheden de stands, (foto De MiUiano,); >0 „Dankbaar en tevreden" schrijft de overzichtschrijver boven nevenstaand artikel. Ruim dertigduizend bezoekers waren in Aardenburg samengestroomd om de Z. L. M.-tentoonstelling te bezoeken en dat is een aantal ons tevreden over te zijn. Het is een waardige demonstratie gewor den. 0 Economisch beleid dwingt ons helaas om verschillende artike- len uit te stellen. Zo konden ver slagen over de veekeuringen en de grootse show van landbouw werktuigen der Afdelingen op do Z. L. M.-tentoonstelling niet meer in dit nummer worden opgeno men. Helaas moet ook de rubriek „Is dat wel economisch?" tot een volgend nummer verschoven worden. 0 Behalve een lange (pag. 507) en een korte terugblik (pag. 509) op de tentoonstelling, wordt in dit nummer uitvoerig ingegaan op de door drs M. C. Verburg, di recteur van het E. T. I. in Zee land, gehouden rede tijdens de Algemene Vergadering op 18 juni j.l. in de St. Baafskerk (zie pag. 507). 0 Voorafgaand aan de Alge mene Vergadering werd op 18 juni in Oostburg de vergadering van het Hoofdbestuur van de Z. L. M. gehouden. De notulen van deze vergadering vindt men in dit nummer en wel op de pagina's 509, 511 en 513. 0 De kroniekschrijver op pagina 515 getuigt van de grote droogte en de ernstige gevolgen daarvan voor de tuinbouw. Maar niet alleen in de tuinbouw ook in de akkerbouw heeft de thans reeds zo lang heersende droogte, ernstige gevolgen. 0 Vooral de luisaantasting schijnt ernstig te zijn. AUerwege verwacht men dan ook een ern stig optreden van de vergelings- ziekte. Bestrijding van deze ziekte kwam ook op de Hoofdbestuurs- vergadering ter sprake naar aanleiding van een vraag van de heer F. de Groene. Op pagina 511 (in de rondvraag) kan men daarover meer lezen. Maatrege len om het door onachtzaamheid verergeren van deze ziekte te voorkomen, zijn dringend ge wenst. 0 Een goede raad: bezoekt nu de proefvelden in uw omgeving. Er valt daar veel te zien en altijd wat te leren. Wenst men de tocht wat verder uit te breiden dan de eigen omgeving; ook daar valt wel een proefveld, een proef- of demonstratiebedrijf te bezoeken, 0 De droogte zal leiden tot een vroege oogst. Daarom is het nut tig om wanneer er nog ttfd voor is, te zien of de machines aan de eisen voldoen en of zij vlot wer ken mogelijk maken,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 1