DE Z. L. M.-DAGEN 1959 ZIEKTEBESTRIJDING IN DE FRUITTEELT S99 DINGEN VAN DE WEEK hnkele gedachten van zonnige dagen Minimumprijsregeling zacht fruit SATERDAG S7 JUNI WANNEER we in dit artikel onze indrukken weer willen geven welke we opdeden tijdens ons bezoek aan de Z. L. M. tentoonstelling, vorige week in Aardenburg, dan kan het niet anders of we moeten volstaan met enkele vluchtige im pressies. Slechts hier en daar kunnen we een greep doen uit de veelheid van gebeurtenissen welke er plaats vonden en welke we mee moch ten maken. Voorop willen we stellen dat we er genoten hebben. Het was feest, volop feest in de ze schone Zeeuws-Vlaamse gemeente. „Wat is het toch ontzettend droog" hebben we ontelbare ke ren horen zeggen. Het was het onderwerp van de dag vorige week. Even zovele keren hebben we echter gehoord: „Wat treft de Z. L. M. het toch bijzonder goed met deze tentoonstelling." Voor dit doel waren de weersgesteldheden ide aal te noemen. Waar moeten we beginnen en waar zullen we eindigen bij het weergeven van onze ervaringen? We zouden kunnen schrijven over de rijtoer door het prachtige land van West Zeeuws-Vlaanderen. Over de vruchten die daar overal zo heel mooi staan en waarvan we dik wijls hebben gezegd: „Zou hier nu helemaal geen last zijn van de droogte?" We zouden kunnen schrijven over het optre den van de Amsterdamse politiekapel of Over de jeugd in haar „Spel naar de eenheid". We zouden de lof kunnen bezingen van de volksdansen en de turndemonstraties. We zou denja we zouden zoveel kunnen schrijven maar we moeten ons beperken tot de tentoon stelling. UITERAARD hebben we deze bekeken met „tuin- ^bou wogen". Ook hier weer overweldigde de grootsheid en de veelheid van het ten toon gëstel- de. We hebben een zeer goede indruk kunnen krijgen van de omvang van de mechanisatie in de landbouw en we hebben er ook kunnen zien hoeveel machines er zijn voor het specifieke tuinbouwbedrijf. Vooral de kleine tweewielige trekkers waren er in grote verscheidenheid even als de lage, vierwielige, compacte trekkers die in de boomgaarden zo uitermate handig en gemak kelijk zijn. Reeds direct bij aankomst op het tentoonstel lingsterrein werden onze ogen getrokken naar de regeninstallatie die er werd gedemonstreerd. Wat zouden vele kleinf ruit kwekers hiervan pro fijt hebben indien zij op hun bedrijf een derge lijke installatie hadden op het ogenblik. Jammer dat deze er in Zeeland nog zo weinig zijn. We hebben wel vernomen dat de kosten heus niet zo geweldig zijn en het resultaat is verrassend in deze tijd. Alleen is het jammer dat het^beregenen met een dergelijke installatie overal niet zo een voudig gaat als bij deze demonstratie in Aarden burg, want daar haalde men het water uit de sloot met een pomp. Dat ging daar zeer gemak kelijk. Zo gemakkelijk gaat het echter op onze bedrijven niet. jf|E Plantenziektekundige Dienst herinnert de fruitkwekers er aan dat op het ogenblik aan dacht dient te worden besteed aan de bestrijding van de fruitmot en de vruchtbladroller. De lar ven van de fruitmot veroorzaken de bekende wormstekigheid van appels en peren, terwijl de rupsen van de vruchtbladroller de vruchten in ernstige mate uitwendig beschadigen. In de komende weken kan men, zowel van fruitmotten als van vruchtbladrollers ei-afzetting verwachten bij voldoende hoge temperaturen in de schemering (plm. 15° C). Deze ei-afzetting heeft plaats op bladeren en vruchten van appels en peren. De vlucht en de periode van ei-af zet ting van beide vlindersoorten kunnen zich, af hankelijk van de weersomstandigheden, over een lange periode uitstrekken. Op bedrijven waar veel eitjes door fruitmotten worden afgezet, maar slechts weinig bladrollers voorkomen, zal men goed doen de eerste bespui ting uit te voeren zodra de eerste larven van de fruitmot verschijnen. Indien er veel bladrollers voorkomen en minder fruitmotten, zal men het bestrijdingstijdstip baseren op het verschijnen van de bladrollerrupsen. In sommige jaren is een gecombineerde bestrijding van beide parasie ten mogelijk. Op vele bedrijven zal men ook maatregelen moeten nemen tegen bladluis. In verband hier mede wordt er aan herinnerd dat sommige fos- foresters in de zomer dikwijls een minder goed effect hebben tegen bepaalde bladluissoorten. Tenslotte zal het in vele gevallen tevens van belang zijn in deze periode aandacht te besteden aan de bestrijding van het spint. Op verscheide ne plaatsen zal men de spintbestrijding wellicht kunnen combineren met die van de hiervoor ge noemde parasieten. Dit jaar zal het juiste tijdstip voor de spintbestrijding vermoedelijk echter dik wijls vroeger liggen dan dat van de eerste be «puiting tegen fruitmot of vruchtbladroller. Vele handelaren in bestrijdingsmiddelen voor de land- en tuinbouw hadden er een stand. Zij lieten zien wat er op dit gebied te koop is en dat het niet weinig is wisten we reeds en is daar ook wel zeer duidelijk getoond. Niet minder belangrijk vonden we in dit ver band de stand van de Arbeidsinspectie waarin werd gewezen op de gevaren bij het gebruik van bestrijdingsmiddelen. Op duidelijke en instruc tieve wijze werden deze gevaren onder het oog gebracht en belangrijke aanwijzingen werden gegeven. De demonstratie met het doorspoelen van drai- neerbuizen trok zeer veel belangstelling en deze was er ook bij de spitploeg. Dit leek ons een mooi werktuig, ook wel in sommige boomgaarden. Al leen vonden we het jammer dat we het op deze tentoonstelling niet in het werk konden zien. Dan hadden we er ongetwijfeld nog een betere indruk van gekregen. De stands van de Rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst, Staatsbosbeheer, Plantenziektekundige Dienst en het Bedrijfslaborat.orium voor Grond en Gewassenonderzoek te Oosterbeek, lagen alle maal dicht bij elkaar en ze waren best verzorgd. Voor de tuinders waren ze een bezoek zeker de moeite waard. MET grote belangstelling hebben we ook kennis genomen van de aktiviteiten van de afdelingen in West Zeeuws-Vlaanderen van de Bond van Plattelandsvrouwen. Onze echtgenote had gele zen van de modeshow welke deze afdelingen zou den organiseren en omdat zij niet mee kon naar Aardenburg hadden we de opdracht gekregen om daar te gaan kijken en te vertellen wat er te zien was. Aanvankelijk zagen we daar wat tegen op maar het is meegevallen want we zagen er op sommige momenten ruim zoveel mannen als vrouwen en allen volgden met grote interesse hetgeen er werd getoond en dat was lang niet weinig. Over het algemeen blijven de mannen thuis als er een modeshow is, maar in Aard en- burg hebben we persoonlijk gezien dat er velen zijn die toch wel de moed kunnen opbrengen om daar lange tijd naar te kijken. Plattelandsvrouwen uit Zeeuws-Vlaanderen, onze felicitaties voor uw mooi geheel. Het onderwijs neemt in Zeeuws-Vlaanderen een voorname plaats in. Dat wisten we reeds maar op de tentoonstelling werd het nog eens nadruk kelijk naar voren gebracht. Verschillende as pecten van het onderwijs werden er in enkele stands uitgebeeld en ook de tuinbouw was daar bij niet vergeten. Er was verderach, er was nog zoveel. Zo veel dat het ondoenlijk is het hier allemaal te beschrijven. We willen de organisatoren onze ge lukwensen aanbieden voor deze geslaagde ten toonstelling. We willen dit doen als tuinbouw- man. Ook voor de Zeeuwse tuinders was er veel te zien en te genieten. Het was goed toeven in Aardenburg. Er wordt nogmaals gewezen op plaatselijke wellicht aanwezige resistentie van spint tegen fosforesters of tegen de zgn. ei-dodende midde len (oviciden). Moeilijkheden hierdoor kan men voorkomen door in het bestrijdingsschema tegen spint middelen op te nemen waartegen de betref fende spintpopulatie nog niet resistent is en in het algemeen zo min mogelijk middelen te ge bruiken welke deze resistentie bevorderen. In alle gevallen waar van resistentie sprake is, is het te vens van groot belang gedurende het seizoen en van jaar op jaar in het spuitschema een welover wogen afwisseling van spintbestrijdingsmiddelen aan te brengen. Tenslotte vestigen wij nog de aandacht op de giftigheid van de middelen. In verband hierme de dient namelijk de uiterste voorzichtigheid in acht genomen te worden bij het gebruik er van. Men dient zich daarbij te houden aan de gelden de richtlijnen welke op de verpakkingen zijn ver meld. ïyiET ingang van deze week is voor een aantal kleinfruitprodukten weer een minimumprijs regeling in werking getreden vanwege het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Zo is vastgesteld dat voor bramen dit seizoen een ophoudprijs zal gelden van 40 cent per kg. Bij eventuele doordraai wordt voor de kwalitei ten 1 en 2 een vergoeding uitbetaald van 32 cent per kg, waarbij tevens is bepaald dat deze ver- goedingsprijs zal worden verhoogd met het be drag dat het doorgedraaide produkt bij verkoop meer opbrengt dan 32 cent per kg. Maximum wordt echter ^0 cent per kg. vergoed. De mini mumprijs van frambozen is 60 cent per kg. en ONDER de grote gebeurtenissen van de vorige week rekenen we in de eerste plaats h«É Z. L. M.-festijn in Aardenburg, dat wat bezoek be treft alle records heeft gebroken. Omdat er zoveel te zien was, is deze kringtentoonstelling uitgegroeid tot een nationaal gebeuren. In een apart artikel wil len we er nog iets nader op ingaan. Ondertussen willen we allen die er aan hebben meegewerkt om iets dergelijks tot stand te brengen, 'onze hartelijk© gelukwensen aanbieden. Opnieuw is gebleken dat onze Z. L. M. wel oud is maar nog niet „versleten**. We keren nu weer terug tot het dagelijks gebeu ren op onze fruitbedrijven en inzonderheid denken we aan de telers van kleinf ruit die geen tijd hadden om naar Aardenburg te gaan. Moe van de arbeid en in een zekere gedeprimeerde stemming door d© teleurstellende resultaten in het bedrijf hebben velen de moed niet kunnen opbrengen om de verr© reis naar Zeeuws-Vlaanderen te ondernemen. Dat is wel jammer want ook de kleine tuinders horen er bij. Vooral onder de kleine zelfstandigen is «I© band met de Z. L. M. dikwijls veel te slap. Zij menen nog zo dikwijls dat ze er niet bij horen en dat het alleen is voor de boeren en grote fruittelers. Ook voelen velen zich niet thuis tussen die „groten" met hun „mooie wagens", die niet zoveel schijnen te kennen van de zorgen van het leven, waarmede zij dagelijks hebben te tobben. De strijd om „staande" te blijven komt weer meer dan ooit om de hoek kijken nu we gevoelen dat de concurrentiestrijd weer „moordend" gaat worden. De hoop dat de lage oogst van aardbeien zou worden goed gemaakt door een hogere prijs te de bodem ingeslagen door het feit dat aardbeien- pulp beneden onze kostprijs wordt opgedrongen aan de fabrieken. De frambozenprijs valt ook weer tegen en misschien brokkelt ze nog wel af niet tegenstaande het feit dat de oogst door de droogt© elke dag minder wordt. Dan kan men indenken dat de kleine ondernemer „onbeschermd" als hij is, daar midden in de levensstrijd staat en zijn „ideaal** om vrij en zelfstandig met hard werken zjjn brood te verdienen, hem zeker de kracht moet geven om niet te versagen, ook al worden de omstandigheden moeilijker. Als organisatie heeft de Z. L. M. zeker de taak om ook voor deze grote groep van kleine zelfstandi gen die het misschien in de toekomst moeilijk zul len krjjgen, op de bres te staan. Dat zij mogen ge voelen dat ook bun organisatie voor hun belangen waakt. I)at er in de verschillende besturen en com missies ook voor hen een plaats is, vertegenwoordi gende hun groep. Naar onze mening ontbreekt hieraan in onze or ganisatie nog al het een en ander. Voor de klein© ondernemer in de tuinbouw, met wat kleinf ruit, wa ren de laatste jaren niet slecht. Maar nu alle deu ren zijn opengegooid en we alles internationaal moeten gaan bezien, blijkt toch weer dat basis van „de kleine man" maar wankel is. Laten we er voor zorgen dat bij zijn toevlucht niet moet nemen tot een andere organisatie die meer aanvoelt dat ook de kleine loten nan de stam onmisbaar zijn om een goed gevormde boom te krijgen die wat wind kan opvangen. Ondertussen blijft de droogte voortduren en doet alles er dor en mat uitzien. Het harde fruit lijdt weliswaar nog niet zo zeer, maar de rui is nog steeds erg sterk en doet de kilo-opbrengst dalen. Als men daar nog bijvoegt de onrustbarende toena me van ile meeldauw en de strijd tegen het spint, dan wordt wel duidelijk dat ook de teler van bard- fruit erg naar regen verlangt. De kostprijs wordt steeds hoger door de dure b«- spuitingen die men moet uitvoeren, dus steeds meer kans dat er weinig of niets over blijft voor de on dernemer. Het zijn geen erg opwekkende geluiden dez© week. Dat is inderdaad zo, maar men moet de moed hebben om realist te zijn. Dat is beter dan dat men zich zand in de ogen strooit en het maar op een gokje gooit. Daar zijn inderdaad veel zorgen in en buiten het bedrijf van de grote en kleine telers, maar onze plicht is om individueel en gezamenlijk die zorgen aan te durven in het vertrouwen dat ook ons gewone leven een geestelijke achtergrond heeft waaruit we kunnen putten ten dage des tegen speeds. Tot de volgende week. de vergoeding voor de kwaliteit 1 en 2 eenzelfde prijs. Voor afwijkende kwaliteit frambozen wordt bij doordraai 15 cent per kg. vergoeding betaald. Bij bramen wordt geen heffing ingehouden en bij frambozen 2 cent per kg. Ook voor rode bes sen geldt dit jaar geen heffing. De ophoudprijs is 30 cent per kg. en de vergoeding ook 30 cent. Voor zwarte bessen is de ophoud- en vergoedings-* prijs 60 cent per kg. Bij dit produkt wordt 2 cent per kg. heffing ingehouden. Deze ophoud- en vergoedingsprijzen zijn gelijk aan die van het vorig jaar. Het is te hopen dat de telers er dip jaar niet te veel mee te maken zullen hebben want wanneer de prijs is gedaald tot de min», mumprljs dan is het wel erg slecht geworden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 11