TUINBOUW. Golden Delicious beloont vakmanschap Bestrijding van pruimemot DINGEN VAN DE WEEK ZATERDAG 20 JUNI 1959 HET hier volgende artikel vonden wij in „De Boomgaard", het orgaan van de kring Noord Oost Polder van de N. F. O. Het gaat over de Golden Delicious, een appelras waarmede velen, ook in Engeland, het afgelopen seizoen weer pret tige ervaringen hebben beleefd. Veel van hetgeen in dit artikel wordt geschreven voor en over de N. O. polder, geldt ook voor de jonge, moderne Zeeuwse bedrijven. Daarom nemen we dit artikel uit „De Boomgaard" (van A. van Oosten?) hier op. Hetgeen de schrijver over de Golden Deli cious zegt is waard om overdacht te worden. Het artikel begint met te zeggen, dat de Golden De licious een omstreden appelras is. Steeds meer wordt gewaarschuwd tegen aanplant op een zo grote schaal als de laatste jaren het geval was. Laconiek wordt zelfs opgemerkt: „Deze appel hoort hier niet thuis. Die kunnen ze in Zuid- Frankrijk en Italië veel beter telen." Dat zijn wijze woorden. Hartverkwikkend te vens voor degenen, die een bedrijf hebben waar in de Golden Delicious omstreeks 30 van de oppervlakte voor zijn rekening neemt. Wat dan? Hoewel je dus modern en vooruitstrevend bent als je wijst op de gevaren en nadelen van de teelt van Golden Delicious, willen wij toch ouder wets zijn en op enkele punten wijzen. Ten eerste: deskundigen met grote naam en faam hebben al vele jaren het allerslechtste voorspeld voor de teelt van Golden Delicious. Als ze het maar lang genoeg volhouden krijgen ze uiteindelijk gelijk, want de roem van alle ras sen is uiteindelijk vergankelijk, dus ook van Gol den Delicious. Maar degenen die zich 10 jaar ge leden niets van die sombere geluiden aantrokken en de Golden Delicious durfden planten, zijn nu „binnen". Ten tweedeals we weinig of geen Golden De licious moeten planten, welke appelrassen dan wel? Cox's Orange? Goed. Hoeveel? Veertig procent van het totaal? 't Is veel, want de Cox's valt vooral in droge jaren nog al eens tegen en er zijn daardoor weinig bedrijven waar deze appel geldelijk aan de spits staat. Maar we willen aan nemen dat de Cox's vooral in Euromarkt ver band goede kansen heeft, omdat Italië en Zuid Frankrijk voor dit ras een te droog klimaat heb ben. Dus goed: veertig procent Cox's. Maar verder, wat op de resterende zestig pro cent van de oppervlakte? Probeer maar eens met James, Grieve, Stark Earlyst, enz. aan de 100 te komen. Want dat is het vervelende: een goede vervanger van de Golden hebben we niet bij de winterappels. Indertijd is de Goudreinette verdrongen door de Jonathan. De Jonathan moest op zijn beurt plaats maken voor de Golden Delicious. Maar er staat geen nieuw ras klaar om nu ook de Golden Delicious te vervangen. Het is gemakkelijk te zeggen wat niet moet wor den geplant, dan wat wel voor aanplanting in aanmerking komt. Het zat abnormaal veel tegen WAT de kwaliteit betreft is de Golden Deilicious het laatste seizoen niet goed uit de bus ge komen. Het groeiseizoen was te kort en de blad- val heeft parten gespeeld. Wat dat laatste betreft, had men in de N. O. P. veelal nog niet te klagen in vergelijking met elders in ons land. Tevens kwam o.a. in het westen van ons land veel ver ruwing voor. Het zat dus wel erg tegen. De Gol den heeft in normale jaren alle groeidagen hard nodig, want het ras hoort inderdaad eigenlijk in iets warmer klimaat beter thuis. Vandaar de voorkeur voor aanplant op 1 X. Op die onderstam rijpen de vruchten een paar dagen vroeger en die paar dagen komen zeer goed van pas. Vorig jaar viel de bloei evenwel erg laat; 710 dagen later dan normaal. Tevens was de bloei zo T\E Plantenziektekundigedienst vestigt er de aandacht van de fruitkwekers op dat in som mige percelen pruimen ei-afzetting van de prui memot is aangetroffen. Deze eitjes zijn kenbaar als ronde, zilverachtige stippen aan de beneden helft van de vruchten. De larven veroorzaken de zgn. late wormstekigheid van pruimen. Op bedrijven waar men wel last heeft van dit insect verdient het aanbeveling hiertegen een be strijding uit te voeren. Dit kan gebeuren door be spuiting met DDT of parathion. We willen er ten overvloede nog een keer de aandacht op vestigen dat DDT in verband met de giftigheid niet mag worden verspoten op pro- dukten die binnen vier weken worden geoogst. Voor parathon geldt een minimumtermijn van 3 weken. Verder moet men er rekening mee houden dat de mogelijkheid bestaat dat bij gebruik van DDT de spint-aantasting toeneemt. In dergelijke ge vallen verdient het aanbeveling een spintbestrij dingsmiddel (bij voorkeur een ovicide in verband viet de langere werkingsduurte mengen. overvloedig dat er bijna geen bladknoppen aan de bomen waren en het lang duurde voor er voldoende blad was. Door deze oorzaken werd het groeisei zoen in feite met een paar weken bekort. En daarna was er geen sprake van dat die ach terstand ook zelfs maar een klein beetje door mooi, zonnig weer werd vergroot. Dat moest zich wreken, vooral in het noorden van het land, waar het aantal groeidagen toch al kleiner is dan in het zuiden. Over het algemeen viel het nog erg mee omdat bij de jonge bomen nog sprake was van overbezetting met vruchten. De verhouding bladvruchten is bij jonge, goed groeiende bo men uiteraard altijd aan de gunstige kant. Daar door maakt de Golden Delicious uit de N. O. P. in vergelijking met b.v. de Betuwe nog zo'n bij zonder goede beurt. Maar op de oudste bedrij ven, waar de verhouding bladerenvruchten minder gunstig was, kwamen de appels niet aan de maat. In een jaar met een langer, voorspoe diger groeiseizoen, was het wellicht nog meege vallen, maar nu konden de bomen het niet op brengen. Tegenstelling en aanvulling OOK wij zijn van mening dat de Golden Deli cious wat de prijs betreft de laatste jaren flink boven zijn stand heeft geleefd en straks ge voelig zal zakken in prijs. Maar toch zijn we voor dit ras nog niet somber gestemd. Een zo on gunstig groeiseizoen als het vorig jaar hebben we zelden meegemaakt. Meestal zal het gunsti ger zijn, althans voor de Golden Delicious. Want dat ras is de tegenhanger van de Cox's Orange. De Cox's houdt van regen en desnoods wind. De ze appel vraagt een hoge luchtvochtigheid en valt in droge jaren tegen. De Golden is dan ech ter op zijn best, dat ras houdt van zon. Vandaar dat de Golden Delicious het prima doet in Zuid Frankrijk en Italië en dat de Cox's daar juist niet wordt geteeld. In feite vullen Cox's en Deli cious elkaar daardoor min of meer aan. Als het weer voor het ene ras slecht is, is het goed voor het andere. Kwaliteit nummer één WAAR het op aan zal komen bij de Golden Delicious is de kwaliteit. Er is zeer veel Gol den geplant, maar het percentage kwaliteitsfruit dat hiervan in de toekomst geleverd wordt, zal naar verhouding klein zijn. Vooral als de bomen wat ouder worden, zal lang niet iedereen er in slagen om aan de eis te voldoen: groot en goud geel. Tot nu toe stond bij de Golden Delicious de zeer hoge produktie op de voorgrond. Het leek vaak een wedstrijd: de een had 40.000 kg., de an der 50.000 kg., nog een ander 60.000 kg. per ha. Zelfs hogere cijfers werden genoemd. Dat kon toen, want alles wat toen onder de naam Golden Delicious werd aangevoerd, bracht hoge prijzen op. Maar dat is aan het veranderen. En daarom kan men nu beter streven naar de hoogste kwa liteit in plaats van naar de hoogste kg. opbrengst. Dit jaar is de bloei vroeg en er wordt niet ver wacht dat de bloei zo uitputtend zal zijn als het vorig jaar. Daarom zal het groeiseizoen langer zijn. Maar het risico van de bladval is steeds aanwezig, elk jaar opnieuw. Daar moet rekening mee worden gehouden. Dun daarom zodanig dat ook bij tamelijke blad- val het fruit nog voldoende kan uitgroeien. Blijft de bladval achterwege, dan boekt u een meeval ler en worden de vruchten zo groot dat toch een grote produktie wordt geoogst. Mik op 25.000 kg. per ha. (bij een volwassen aanplant) en hoop op 40.000 kg. De Golden Delicious is niet gemakkelijk in su perkwaliteit te telen, dat blijkt wel op hetgeen op de veilingen te zien is. Daarom liggen bij dit ras de beste kansen voor de vakman. Landelijke werktuigendemonstratie voor de fruitteelt. VOOR de tweede achtereenvolgende maal is de Landelijke werktuigendemonstratie voor de fruitteelt, georganiseerd door de Nederlandse Fruittelers Organisatie, gehouden te Bunnik (U). Op 10 juni j.l. was het voor dit doel ideale terrein, gelegen juist ten zuiden van de autoweg, het trefpunt voor een groot aantal fruittelers, zo wel uit binnen- als uit buitenland. De organisatie en het gehele aanzien van de demonstratie stond op een aanmerkelijk hoger plan dan verleden jaar. Ondanks het feit, dat men het dit jaar zonder een zo spectaculaire première van de Nederlandse helikopter (wat is hiervan ge worden?) moest doen, liet de belangstelling voor deze, door goed weer begunstigde gespecialiseerde demonstratie niets te wensen over. Met uitzondering van de kleinere grondbewer kingswerktuigen kwamen de prestaties van de verschillende machines, apparaten en werktui gen goed tot hun recht. De eerstgenoemde cate- ONDER dit opschrift moet deze week zeker in de eerste plaats naar voren komen de jaar* lijkse familiedagen van onze Z. L. M. welke we deze keer zullen houden in een gedeelte van onze provincie waar het zeker niet zal ontbreken aan hartelijkheid. We hebben in 1950 het genoegen ge had om mee te rijden in de rijtoer door dit gewest en we werden toen reeds diep getroffen door de gulheid en de hartelijkheid welke we mochten on dervinden. Dat is er zeker niet minder op gewor den en we twyfeien er niet aan of duizenden zullen volop genieten in dit mooie land met haar gulle bewoners en de band tussen Z. L. M. en haar leden zal zeker worden verstevigd. Uiteraard kunnen we deze week nog niets mee delen over alles wat we hebben ervaren en gezien op deze tentoonstelling. We hopen er echter onze ogen goed de kost te geven en in het volgend num mer hierover iets te vertellen. Ondanks al het feestelijke van deze week, kun nen we toch ook ons oog niet sluiten voor minder prettige dingen, op ander terrein. Reeds enkele weken achtereen hebben we gewezen op de lang* durige droogte welke funest is voor de kleinfruit- teelt. Wat we hebben gevreesd, is werkelijkheid geworden. De aardbeienoogst is door de droogte en de lage prijs een zeer grote teleurstelling. Dikwijls wordt nauwelijks de kostprijs gemaakt. Voor de vele kleine zelfstandige fruitkwekers is dat wel erg jammer want de aard beien teelt is voor vele bedrijven zeer belangrijk. Alle hoop is nu geves tigd op de frambozen maar als het niet vlug ver anderd gaat het dezelfde weg op. Laten we hopen dat onze vrees van het ogenblik straks ongegrond zal blijken te zijn. Velen ploete ren op deze kleine bedrijven van 's morgens vroeg tot 's avonds laat met hun gehele gezin. Men moet nu lijdelijk toezien hoe het gewas, waar zoveel moeite en zorg aan is besteed, nauwelijks een hal* ve oogst geeft. We zien weer opnieuw onze afhan kelijkheid ten opzichte van de natuur. Het ene jaair is het erg nat. Dat kan funest zijn. Dan weer heb* ben we de hagel. Hier kunnen we gelukkig iets tegen stellen en wel onze Onderlinge Verzekering, maar schade door hagel levert toch ook nooit voor deel op. We hebben reeds dikwijls betoogd dat ook, ja juist in het kleinbedrijf, risicospreiding van zo heel groot belang is. Dikwijls is er toch wel één produkt dat „gaat". Ook een tweede faktor is van groot belang en wel het vormen van een reserve In een goed jaar, al moet ik toegeven dat dit onder ons huidige belastingsysteem niet zo eenvoudig is. Maar mogelijk is het toch wel met goede voorlich ting van het eigen boekhoudbureau. Alles wijst er op dat degene die met beide voeten op de grond heeft gestaan en enige reserve heeft gekweekt, niet in paniekstemming verkeert wanneer het eens tegen loopt. We hebben ons reeds meer dan eens afgevraagd of het luxe niet te ver wordt doorgevoerd met al die auto's, televisietoestellen enz., wanneer men een bedrijf heeft dat zeer kwetsbaar is en een re serve niet kan missen. Het leven behoeft daar niet minder om te worden want een tevreden mens en een zorgzaam mens is een gelukkig mens. Dit alles overdenkt men wanneer men zyn oor te luisteren legt in deze tyd van teleurstelling, een tyd waar men toch eigenlijk tegen moet kunnen. ïfL bV een vrÜ bedrW. Het kan eenmaal niet altijd excelsior gaan. Waar zou het einde zijn. We hopen het beste voor al onze kleine zelfstandigen en spreken de hoop uit dat de les van deze teleur stelling ter harte genomen zal worden. Tot de volgende week. gorie had het zwaar te verduren op de door de langdurige droogte stug geworden grond De ge middelde bedrijfsomstandigheden zijn echter ook niet altijd even ideaal ^5 §ro^e variatie van het aanwezige mate riaal, hoofdzakelijk bestaande uit maaiwerktui- gen, snoeihoutversnipperaars, spuiten, frezen en regeninstallaties, blijkt de belangstelling van de handel voor deze demonstratie. Voor een inten sief contact met adspirant-kopers bestaat dan ook volop gelegenheid. In het kader van dit beknopte verslag kunnen wij geen beschrijving geven van al het gedemon streerde materiaal. Vermelding verdient echter de ontwikkeling bij de cirkelmaaiers, welke tevens kunnen worden gebruikt als snoeihoutversnipperaars, evenals de uitbreiding van het sortiment verstekfrezen. Een novum bij de verstekfrezen was de pneu matische bediening, waardoor weinig druk beno digd is voor een goede verstekwerking. Op deze, weliswaar dure wijze wordt tegemoet gekomen aan de bezwaren van beschadiging bij het tot nu toe gebruikelijke systeem. Het Instituut voor Tuinbouwtechniek, dat rui me medewerking verleende aan de demonstratie, vertoonde een z.g. kopfrees, welke een horizon tale werking heeft, waardoor een menging van de grond plaats vindt, (werkdiepte 3035 cm.) Vele bezoekers konden kennis maken met een volautomatische draineermachine. Een impo sant gezicht: sleuf graven, drains leggen, turf molm aanbrengen, sleuf dichten, dit alles in één bewerking! De werksnelheid van de machine be draagt 100300 m. per uur. C. G. T.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 11