Aardenburg 1959 Z.P.M.-sters en L.J.G.-ers ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Het wonder moet men voelen U komt toch naar de landbouw dagen? Tot ziens in Aardenburg! STREEKV OORZITTER. Excursie O. Zeeuws-Vlaanderen 480 ZEEUWS LANDBOUWBLAD Redactie: C. J. van Damme, L. Hage, M. de Jager, A. Deist, M. Murre, Z. Poppe en M. Risseeuw. Hoofdredacteur: A. J. Klaassen, Telef 011002345 (kantoor). Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. Het driesterren-artikel, evenals vele nndere verhalen, kunnen deze week, vanwege de grote hoeveelheid kopy, niet worden opgenomen. OP 18, 19 en 20 juni a,s. is weer de jaarlijkse Z. L. Mtentoon stelling. Dit jaar in Aardenburg. Hei terrein, dat gelegen is aan de El'1 zrschans, is uniek voor Zeeland. Het is een prachtig terrein, met mooie omgeving van het buiten „De Elder schans"waarop Mr. P. C. J. Hennequin heeft gewoond. Behalve vooritter van de Z. L. M., waar hij zeer veel voor gedaan heeft (1892 1909), was hij lid van de Tweede Kamer, Prov. Staten en burgemees- ter van Aardenburg en St. Kruis. Hij heeft met de ons allen welbe kende G. A. Vorsterman van Ooyen zeer veel voor de Z. L. M. gedaan. Laatstgenoemde was in 1860 be noemd als hoofdonderwijzer aan de openbare school te Aardenburg. Hiernaast heeft hij zeer veel voor onze landbouw gedaan. Hij was tevens een van de grondleggers van de coöperatie in ons land. Dat deze man zeer veel tegenwerking heeft ondervonden zal ieder begrijpen, vermogen, werklust en intelligentie maar door zijn grote doorzettings kon hij veel veranderen en verbe teren. Een buste van deze voorvech ter van de landbouw vindt men aan de hoofdweg tegenover het stadhuis. Als U straks over het terrein loopt en ziet wat de landbouw nu pres teert, denk dan eens even terug aan deze twee figuren uit onze Z. L. M. U/EST ZEEUWS-VLAANDEREN randgebied van Nederland. Ja, randgebied van Nederland en Zeeland. De natuurlijke scheiding de Schelde vormt dikwijls een hin dernis, vooral bij mist. We zijn dus voor excursies en dergelijke veel aangewezen op België. Men hoeft dan geen haast te hebben om de boot te halen. De vorige tentoonstelling in deze streek was in Oostburg, maar dit terrein is nu vol gebouwd, zodat er nu een ander terrein gezocht moest worden. De L. J. G. heeft op de vorige ten toonstelling niet veel meer gedaan dan palen geplant, e.d. Een heel verschil met nu, want nu kan men zien wat de Z. P. M. en L. J. G. hier presteren. Om te beginnen met de opening, die heel spectaculair zal zijn. Vrijdag en zaterdag wordt er door de Z. P. M. en L. J. G. een spel opgevoerd, getiteld: „Spel naar de Eenheid". U moet het zelf maar eens komen zien. U zult er geen spijt van hebben. Een L. J. G.-tent zult U tevergeefs toeken, dus geen papieren en foto's, nee alles is echt, men kan het met het blote oog beleven. De Z. P. M. heeft in de tent van de Bond van Plattelandsvrouwen een stand. Ook E Z. P. M. heet U reeds welkom in Aardenburg, in West Zeeuwsch-Vlaan- deren, het randgebied van Nederland en dat centraal gelegen, is in Europees verband. p M ook een aandeel gekregen in het meehelpen, deze land- bouwdagen te organiseren. Door de samenwerking van de Bond van Plattelands vrouwen en de Z. P. M. is het gelukt een mooie grote tent op te zetten. Hierin zijn o.a. stands van Plattelandsvrouwen, Landbouwhuishoudschool, Huishoude lijke Voorlichting alsmede van de Z.P. M. Maar wat voor een stand zou de Z. P. M. verzorgen Ja, wat gaat er van de Z. P. M. uit, wat organiseert zij Het doel en streven van de or ganisatie L. J. G.Z. P. M. is (art. 3 statuten) o.a. ontwikkeling en vorming en ook het voorbereiden op de hun wachtende taak in het gezin, beroep, organisatie en maatschappij. De aktiviteiten van de Z. P. M. van West Zeeuwsch-Vlaanderen, die vier afdelingen telt, worden meestal per afdeling geregeld, ook wel samen met de L. J. G. en soms in streekverband en/of met de Band van Plattelands vrouwen, waaronder de volgende cur sussen handwerken, lampekappen ma ken, fijne keuken, E. H. B. O., en wed strijden in: bloemschikken, bakken, declameren, bloembollen kweken en dergelijke. Verder lezingen op allerlei gebied en bezoeken aan tentoonstellingen enz. Maar wat was daarvan geschikt voor onze stand? Wij wilden het zo doen, dat enkele van onze aktiviteiten te zien zouden zijn en dat deze op een juiste manier getoond zouden worden. Daarom stelt onze stand een eetkamer voor. De zelfgemaakte voor werpen, waaronder handwerkjes, ta felversiering van bloemen en derge lijke komen zo goed tot hun recht. Behalve deze stand verzorgt de Z. P. M. een Modeshow in samen werking met de Plattelandsvrouwen. Een 20-tal mannequins Z. P. M.'sters en Plattelandsvrouwen zullen U hun zelfgemaakte kleding laten zien. Van houden ze nog een modeshow mei zelf gemaakte kleding. En dit niet met levenloze poppen. De L.J.G. organiseert zaterdag morgen een internationale trekker- behendigheidswedstrijd tussen jon gens uit Frankrijk, België en Neder land. Wij prijzen ons gelukkig hen hier te mogen hebben, want was het niet onze streek die deze wedstrijd nieuw leven heeft ingeblazen? HOE staat het nu met de L. J. G. in deze streek? Wel we mogen niet klagen, al is het nu niet alles koek en ei. Maar over het geheel ge nomen en in vergelijking met an dere streken, zal het best gaan. Er worden hier ieder jaar heel wat wedstrijden georganiseerd. De ani mo is echter wel eens wisselvallig. Wat de jaarlijkse ontspannings avonden betreft, deze staan op een hoog peil. De Afdeling Groede be zit tevens een orkestje dat alom be kendheid geniet. Als er provinciale wedstrijden worden georganiseerd, zitten de Zeeuws-Vlamingen steeds in de voorste gelederen. Dat bete kent dat we nog steeds meetellen. En als U het niet geloven wilt, komt U dan maar eens kijken, gelooft U het wel, kom dan ook. Alle L. J. G.-ers en Z. P. M.-sters worden op z?n minst één dag ver wacht. Zorg dat we U niet missen! werkkleren tot feestjurken. In vele modellen. Tevens helpen de Z. P. M.'sters serveren, want in deze tent zijn ook gezellige zitjes en ze zorgen ook nog voor een kleine verrassing. Maar dit is niet het enige wat de Z. P. M. doet, want zij zullen samen met de L. J. G. deelnemen aan de openingsplechtigheden en dan niet te vergeten aan het L. J. G.-spel: „Spel naar de Eenheid". „Eenheid is ook ons streven, daarom zullen wij ook daarin onze steun geven. Wij zullen spelen, uit het verre verleden, in het heden en naar de toekomst, en tonen dat wij Z. P. M.'sters zijn JENNY DHONDT. OP 22 EN 23 JULI. De Streek O. Z.-Vl. heeft het voor nemen een 2-daagse excursie te hou den op woensdag 22 juli naar „Tref- punt 59", dit is de landdag v/d. Gel derse Plattelands Jongeren (de B. O. G. en B. O. L. H. genaamd) te Geldermal- sen. Het aantrekkelijke programma ziet er als volgt uit: Morgenpr.: Lezing door de Prov. Voed- selcommissaris van N.- en Z.-Hol- land Herenshow. Middagpr.: Vlaggendefilé Optreden v/d Landelijke ruiters Sport en spel. Avondpr.Landdagshow geschreven door T.V.-schrijver Tom v. Maren. De algehele leiding berust bij Joh. Bodegraven. Voor slaapgelegenheid zal gezorgd worden, dit zal waarschijnlijk bij de leden van de B. O. G. en B. O. L. H. zijn. Donderdag 23 juli: Bezoek aan de Volkshogeschool „Olaertsduyn" te Rockanje. De kosten voor deze dagen zijn ruim 20,(entrée Landdag 3,25 plus warme maaltijd te Rockanje inbegre pen). Opgave t/m 27 juni bij de Afd. Secre tariaten van Oost Zeeuws-Vlaanderen. HET brokkelig silhouet van een paalhoofd glijdt tot niets in het zacht golvend water van de Schelde, dat zilvergrijs onder de avondhemel ligt te glanzen. De zwarte omtrek van een tanker vormt een scherp contrast met de westenhemel, die nog nagloeit van de dagelijkse hitte. Het lijkt wel of alle onrust die een mens beroert, wegvlucht langs de gouden baan, die tintelend over het water danst en uit loopt in de zon, die als een koperen hemelpoort boven het water hangt. Achter de massieve zeedijk ligt de kreek. Eens een zeearm, waardoor mis schien wel zeeschepen naar de land inwaarts gelegen handelsplaatsen voe ren. Het water is nu een deel van het land, begrensd door riet en lage knot wilgen. Het is een nog ongerept stukje polder, nog niet door de veranderende mensenhand uit zijn evenwicht gerukt. Boven de bomen glanst het dak van een boerenhoeve. Aan de weg van Oostburg naar Wa terlandkerkje ligt het „Grote Gat". De kreek is onder de hatuurliefhebbers beroemd. Niet om de meerkoeten, die je vanaf de weg kunt zien zwemmen, maar om Wouwaapje en Roerdomp. Het zijn in ons land weinig talrijke vogels, die behendig tussen de riet stengels doorklimmen en bij onraad de z.g. paalhouding aannemen, zodat ze tussen het riet bijna onzichtbaar zijn. Nog veel merkwaardiger zijn de witte kalkachtige stenen, die overal op de modderige oever en tussen het riet verspreid liggen. Het is geen ko raalsteen. Men kan het wel met koraal vergelijken, omdat ze ongeveer op de zelfde wijze worden gevormd. De steen is een aangekoekte kolonie bac teriën, die een harde kalkwand heb ben. De kolonie breidt zich naar de buitenzijde uit. De binnenste bacteriën sterven en hun harde kalkschaal blijft over. Al die tienduizenden kleine kalk- schaaltjes vormen samen de steen. Het binnenste van de steen zijn microsco pisch kleine fossielen, de buitenzijde bestaat uit levende bouwstof. Dit soort steenvorming is bijna enig in de we^ reld. Slechts in enkele Noordfranse moerassen vindt men dergelijke met selaars aan het werk. /"Nok de kust is een eldorado voor pluizers naar natuurwonderen. De schorren; het Zwin bij Retranchement; Zwarte polder bij Nieuwvliet en het laatste restje Braakman bij Biervliet staan in de zomermaanden paars van de schorrebloemen. Zij die goed kijken, kunnen tussen dit kleurfestijn ontelbare kleine bloe men en planten ontdekken. De stran den van het Braakmanmeer zijn over bevolkt met vogels van zeer uiteen lopende pluimage. Toekomstmuziek is een groot bos midden in de nog jonge Braakmanpolder. Wie schelpen verzamelt, kan ner gens in Nederland zo goed terecht als bij de Zwinmond te Cadzand. De stroom werpt hier schelpen en soms haaietandjes van meer dan één mil joen jaar op het strand. Versteende zeeëgels zie je soms duidelijk afgetekend op de basaltblok ken van de golfbrekers. Vele eeuwen heeft het hooggebergte ze opgeborgen. De twintigste eeuwse mens heeft ze weer naar hun element gebracht. Nog levende krabben verzuren het leven van de hengelaars, die op de paalhoofdkop rust zoeken voor hun vermoeide geest. Men hoeft echter niet zo ver te lopen om van de natuur te genieten. Zeker de boer niet. Zijn land, hoewel door mensenhanden gevormd, is en blijft een stuk levende natuur. Het is niet de tijd die maakt dat dit vaak zo heel anders gezien wordt. Het is de persoonlijke instelling die de harmonie mensnatuur verbreekt. Wil de boer zijn land nog rendabel maken, dan moet hij de natuur met technische middelen leiden. Dit dwingt echter om er een machine van te maken, die men zonder gevoel of liefde voor het grote wonder drijft. Het is dan ook jammer dat natte voeten voor velen het enige belang wekkende van een dauwdroppel is. TONY VERPLANKE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 32