ZATERDAG 13 JUNI 195b 461 Een proeve van het rundvee van West Zeeuws-Vlaanderen. Van links naar rechts: Hilda 331451 K. S. een edele, typische koe met beste produktie van de heer P. J. Vercauteren uit Retranchiement. Bij de tweede foto geldt: jong ge wend, oud gekend. Jans 333038 K. S., een fraaie, typische koe met beste produktie van de heer Iz. Cysouw—Stolk te Cadzand. En tenslotte: Wijtgaester Imperator 45808 S., een typische, evenredig gebouwde, goed behangen stier met zeer goede voorhand en van goede maat van de Stierenvereniging Eendracht Maakt Macht" te Oostburg. TEN Zuiden van de Westerschelde, grenzend aan de eeuwig ruisende en vaak bruisende Noord zee, en onder de rook van één van Europa's schoon ste badplaatsen, Knocke, ligt omsloten door vele dijken het mooie en rijke West Zeeuws-Vlaamse polderland. Een ieder, die hart heeft voor de schoonheid der natuur, komt in verrukking wanneer hij in de voorzomer een tocht door dit land maakt langs groene dijken, akkers en velden, en het wassende koren in ogenschouw neemt met zijn prachtige kleurschakeringen, hier en daar met inzet van groenend weiland met mooie grazende runderen en dartelende jonge paarden. Dit enthousiasme stijgt ten top wanneer men tegen de avond van zo'n tocht enige verpozing zoekt op de kruinen van de Cadzandse duinen en met volle teugen de frisse zeelucht inademt, terwijl men het oog laat gaan van de brede stranden, over het eeuwig deinende water naar de verre horizon. En wanneer men dan de blik wendt naar de landzijde, met zijn wuivende en buigende koren velden in al zijn verscheidenheid, met zijn tegen de duinrand uitlopende strook grasland, beweid met zwart-bont vee, dat zich in de avondkoelte te goed doet aan het malse gras, dan zal men met Jan de Groot zeggen: „Wat zijt gij schoon, mijn boerenland". ,N dit gebied, met een oppervlakte van totaal om de 26.000 ha, vindt men alleen weiland rond de bedrijfsgebouwen behoudens daar, waar het land voor bouwland minder geschikt of geheel on geschikt is door de lage ligging en/of door de ge aardheid van de bodem. Dit grasland, dat ongeveer 20 van de totale oppervlakte cultuurgrond omvat met inbegrip van dijken en wegkanten, wordt voor het grootste per centage beweid met jongvee; en wel guste pinken, drachtige vaarzen en mestvee. Het aantal melkkoeien is klein en zal nauwelijks het gemiddelde van drie per vee-bedrijf halen. Het aantal gecontroleerde koeien haalt de 900 niet meer. De gemiddelde produktie ligt echter hoog n.l. ruim 5000 kg met tegen de 3.80 vet en tegen de 200 kg botervet in 310 dagen, dus in een nor maal aantal dagen. Wanneer men de jaarverslagen uit verschillende streken beziet, kan dit gemiddelde als zeer gunstig worden aangemerkt. Een aangeboren liefde voor het vee is allerwege nog waar te nemen, maar de bedrijfsvoering speelt in vele gevallen een remmende rol tot het houden van melkkoeien en men is dan ook genoodzaakt het weiland met jong fokvee, handelsvee en mest vee te beleggen. Mede door de toenemende vraag uit Italië naar stamboek-vaarzen, inplaats van niet-stamboek- vaarzen, en de opgetrokken vleesprijzen, vindt thans enige verschuiving plaats van gebruiksvee naar mestvee. Aangaande de melkkoeien lijkt enige verschui ving plaats te vinden van de grotere naar de klei nere gemengde bedrijven. Mede door het verstrek ken van adviezen door de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst inzake de verzorging van het weiland, het beweidingssysteem en de opvoering van de produktie, gaat men op het kleinere gemengde be- driif meer aandacht besteden aan de gebruiks- en fokwaarde van de koeien. Dit laatste met mede werking van het Rijksveeteeltconsulentschap. Hierdoor begint er bij die bedrijven meer belang stelling te komen voor het N. R. S. om mede hier door het peil van de veestapel op te voeren ter verhoging van het inkomen. ANPANKS de veranderde bedrijfsvoering in de akkerbouw, blijven er bij de grotere bedrijven nog verscheidenen, die enkele melkkoeien behou den. Daar neemt het machinaal melken toe, omdat dit de bedrijfsuitkomsten ten goede komt. Hiercnder vindt men een aantal goede fokkers, die hun veestapel in fok- en gebruikswaarde aan de tijd weten aan te passen. Dit komt op de keu ringen en fokveedagen steeds weer tot uiting. Met het gebruik van de K. I.-stieren en stieren die enkele particulieren beschikbaar stellen, als mede met de twee stieren verenigingen, (waarvan de Vereniging „Eendracht Maakt Macht" te Oost burg, reeds sedert oktober 1917 bestaat en nog kerngezond is), kan men de toekomst met ver trouwen tegemoet zien. Op de te houden tentoon stelling zal men kunnen waarnemen wat volhar den vermag. Wie in de akkerbouw of in de veeteelt of eventueel in beide zijn bestaan moet vin den en daarbij een goede opbrengst en kwa liteit weet te verkrijgen, zal ontvangen en kunnen blijven. Vaak moeizaam verkregen, het land en het vee Met moeite en zorgen, met wel en met wee. Maar 't stemt tot voldoening en 't geef ook weer moed Als men als beloning zijn werk ziet vergoed. Dit geeft dan weer krachten om verder te gaan In 't vaak moeilijke leven en de strijd om 't bestaan. M. DE BRUIJNE. nog meer dan tot nu toe het geval was, zelf positief meebouwen van de bewoners aan de waardering die het platteland van onze overige bevolking ver dient. E toekomst van Schoondijke als landbouw- onderwijscentrum van West Zeeuwsch-Vl. ziet hij rooskleurig. Ondanks het feit, dat door de mechanisatie een steeds kleiner wordende groep werknemers in de landbouw werk vindt. „Maar het zijn niet alleen de verdiensten die het geluk van de mensen uitmtiken," aldus de heer van Rosevelt. „Het is ook de omgeving, de sfeer thuis, die een belangrijk woordje meespreekt. Daar om moeten wij ook de moeders van de toekomst zo veel mogelijk in de gelegenheid stellen, goed onderwijs te volgen. Dat betekent, dat zij niet al leen met het loon weten uit te komen en het op een verstandige wijze uitgeven, het betekent ook, dat zij .bijvoorbeeld door het schikken van bloemen, het aantrekkelijk dekken van een feesttafel, die sfeer in huis weet te scheppen, die het goed doet zijn om thuis te komen." Deze ontwikkelingsmogelijkheden heeft Schoon- dijke na de tweede wereldoorlog, toen het voor 80 procent verwoe st uit de strijd kwam, met voort varendheid aangepakt. Het dorp is belangrijk gro ter geworden dan vóór de oorlog. En dat er van de 90 noodwoningen thans nog 80 bewoond zijn, kan men niet op rekening van de activiteiten van de gemeentelijke autoriteiten schuiven. Schoondijke, met ruim 2.000 inwoners, ontwik kelde zich al vroeg tot onderwijscentrum. De La gere Landbouwschool dateert van 1924, reeds vanaf 1930 werden er landbouwhuishoudcursussen gege ven, de landbouwhuishoudschoöl dateert van 1951, de Rijks Middelbare Landbouwschool van 1943. Uit alle delen van West Zeeuwsch-Vlaanderen komen de leerlingen naar dit centrum toe om het onder wijs te volgen. Onderwijs, dat tot doel heeft de materiële en geestelijke belangen van de bevolking in de gehele streek te bevorderen en dat van de belangstelling van Schoondijkes burgervader ten volle overtuigd kan zijn. N. S. Het bedrijf van de dijkgraaf van het waterschap ,,Het Vrije van Sluis", de heer J. B. Becu-Risseeuvr te Groede met op de voorgrond het bloeiende vlas. De heer Becu vervult vele functies in het orga~ nïsatielevenonder meer is hij Dagelijks Bestuurslid van de Z. L. M. In deze functie brengt hij in do Dagelijks Bestuursvergaderingen veelvuldig versl tg uit van de gang van zaken bij het in Den Haag uitgestippelde akkierbouwbeleid.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 13