De ziektebestrijding vraagt de aandacht De maand juni op het Zeeuw si D E verzorging van de gewassen vraagt in deze maand de volle aandacht. In de maand mei waren de weersomstandigheden gunstig voor de groei van de ge wassen en de onkruidbestrijding. Nu vraagt, naast de onkruidbestrijding vooral de ziektebestrijding in diverse gewassen onze aandacht, o.a. in bieten, aardappelen en erwten. De hooiwinning zal vooral op de gemengde bedrijven de nodige arbeid vergen. Een goede graslandverzorging mag ook in deze tijd niet verslappen. Mogelijk kunnen eind juni, wanneer de arbeidsbehoefte wat minder is, voorzorgsmaatregelen genomen worden voor een vlot verloop van de werkzaamheden tijdens de oost- periode. 440 ZEEUWS LANDBOUWBLAD Granen fVE wintertarwe zal begin deze maand in de aar komen. De tijd voor het toepassen van chemische onkruidbestrijding is dan voorbij. De zomergranen vertonen een goede ontwikkeling. Voor het bestrijden van zaadonkruiden is de tijd vrijwel verstreken. Het gewas is te groot voor een mechanische en/of chemische bestrijding. Wortelonkruiden, zoals distels, kunnen nog door een bespuiting met M.C.P.A.-middelen worden bestreden, tot enkele dagen voor het in aar of pluim komen. Een zeer schadelijk onkruid, dat niet alleen in granen maar ook in andere gewassen kan voor komen, is wilde haver. In jong stadium is het moeilijk te onderkennen. Wanneer het in de pluim komt, steekt het boven gerst en erwten uit. Het bezit een ijle pluim, terwijl de pakjes voorzien zijn van twee lange naalden. Het zaad is donkerbruin tot zwart gekleurd. Bij de keuring wordt uitermate streng op de aanwezigheid van wilde haver gelet. Controleer ge regeld uw gewassen. Verzamel nauwkeurig alle exemplaren van deze plant. Zorg dat er geen zaad op de grond terecht komt. Niet begraven of in een sloot werpen maar verbranden. Erwten DE verzorging van de erwten zal hoQfdzakelijk bestaan uit het bestrijden van plantenziek ten. Mechanische en chemische onkruidbestrij ding is, uitgezonderd in noodgevallen, niet meer gewenst. De uitzaaidata lopen sterk uiteen, zodat ook de ontwikkeling van dit gewas zeer verschil lend is. De vroegst gezaaide staan in bloei. De bestrijding van de knopmade verdient de volle aandacht. Plaatselijk zal in mei reeds een bestrijding no dig zijn geweest. Knopmade in erwten wordt ver oorzaakt door de maden van galmuggen. De 2 mm lange mugjes leggen hun eitjes voornamelijk in de bloemknoppen. Uit deze eitjes komen maden die de bloemknoppen beschadigen, zodat geen peulen worden gevormd. Bij zonnig warm weer verloopt dit proces vlugger dan bij donker koel weer. De bestrijding is gericht tegen de mugjes. Het vaststellen van het juiste tijdstip van de be strijding kan volgens twee werkwijzen worden bepaald. 1. Door de ontwikkeling van het gewas en op de ontwikkeling van de mugjes te letten. Het gewas wordt aangetast wanneer de blaad jes, waartussen de onderste bloemknoppen zich bevinden, uiteen beginnen te wijken. Zodra de eerste mugjes in de groeitoppen worden waarge nomen moet de eerste bespuiting worden uitge voerd. De volgende bespuiting heeft een week later plaats. 2. Door uitsluitend op de ontwikkeling van het gewas te letten. De eerste hespuiting 5 a 6 dagen vóór en de tweede bespuiting 12 dagen na het begin van de bloei uitvoeren. Het begin van de bloei geeft 2 bloempjes per m2. Het onder punt 2 genoemde geeft meer zeker heid, daar het vinden van de eerste mugjes niet eenvoudig is. Komt er geregeld knopmadebescha- diging in de omgeving voor, dan verdient de tweede methode de voorkeur. De bestrijding dient te geschieden met D.D.T.- emulsie 25 2 1 per ha. Kosten 23,per ha. IN sommige jaren worden de erwten sterk aan- getast door de erwtethrips. Deze treedt kort voor of tijdens de bloei op. De volwassen thrip- sen richten zo goed als geen schade aan. De geel- oranje larven tasten zowel de bloemen als de peulen aan. De bestrijding moet geschieden met parathion 25 1,6 kg of 1 per ha. Vaak is deze bespuiting te combineren met de bestrijding van de erwtepeulboorder, die de wormstekigheid ver oorzaakt. De bestrijding dient gericht te zijn tegen de pas uit het ei gekomen rupsjes, voordat deze zich in de peul kunnen boren. Een bespuiting van de randstrook als de oudste peulen (meestal in de randplanten te vinden) gaan zwellen, is vrij wel altijd verantwoord. Verder is dan op het niet bespoten gedeelte het dagelijks controleren van een niet te klein aan tal peulen op de aanwezigheid van rupsen nood zakelijk. Zodra de eerste rupsjes in de peulen worden gevonden, dient op het gehele perceel een bespuiting te worden uitgevoerd. Uiteraard kan men ook de controle achterwege laten en zonder meer binnen een week de be spuiting herhalen. Hoeveelheid: 1,6 kg of 1 pa rathion of 2' 2 kg dinzinon spuitpoeder per ha. Kosten 26,50 per ha. Kwade harten ontstaan als gevolg van een te kort aan opneembaar mangaan. Aan het gewas zijn de verschijnselen niet gemakkelijk waar te nemen. Vooral op kalkrijke en humusrijke gron den komt dit tekort voor. De schokkerrassen zijn aanzienlijk gevoeliger dan de kleine groene. Een ■bespuiting met mangaan omstreeks het midden van de bloeiperiode is noodzakelijk. Indien, in de namiddag en de avonduren wordt gespoten, be hoeft dit niet nadelig voor de bloei te zijn. Hoe veelheid 15 kg mangaalsulfaat per ha. Kosten 30,per ha. Waar een ernstig optreden verwacht wordt is een tweede bespuiting tegen het einde van de bloei op zijn plaats. OF al deze bespuitingen noodzakelijk en de kosten verantwoord zijn, is slechts van be- bedvijf tot bedrijf te beoordelen. Passen we dehier genoemde bespuitingen eenmaal toe, dan kost dat .f80,per ha inclusief spuitloon. Dit lijkt een heel bedrag, doch door een geringe opbrengst- verhoging en betere kwaliteit zullen de te maken kosten al vlug terugkomen. Moet één van de genoemde bespuitingen wor den uitgevoerd met een landmachine, dan is het aan te bevelen het gewas in de te maken sporen opzij te leggen. Dit kan met de hand gebeuren, doch ook door middel van een handwiedmachi- ne. Worden hieraan enkele gladde stokken beves tigd in torpedovorm, dan kan in een kort tijds bestek een grote oppervlakte van rijbanen wor den voorzien. Sommige spuitmachines zijn voor zien van torpedo's, zodat hei maken van rijba nen niet nodig is. Vlas DE weersomstandigheden in juni zijn bepa lend voor een goede ontwikkeling van het vlas. Het vraagt in deze periode weinig werk. Mogelijk kunnen nog onkruiden, zoals distels, met de hand verwijderd worden. De bestrijding van thrips die de kwade koppen veroorzaakt, is veelal uitgevoerd. Door geregelde controle zal moeten worden nagegaan of een tweede bespui ting noodzakelijk is. Suikerbieten HET opeenzetten is door de gunstige weers- omstandigheden vlot verlopen. De verzor ging bestaat nu hoofdzakelijk uit het machinaal en handschoffelen. Mogelijk kan de onkruideg nog een keer ingeschakeld worden. Voorgaande jaren zijn er op verschillende bedrijven begin juni nog goede ervaringen mee opgedaan. De eg dient niet te snel te worden voortbewogen. De bestrijding van de vergelingsziekte vraagt de volle aandacht. In de tweede helft van mei kwamen de groene perzikbladluizen al in zoda nige mate voor, dat in de hele provincie Zeeland een bestrijding noodzakelijk bleek. Deze nood zaak was gebaseerd op tellingen, verricht door het Instituut voor Rationele suikerproduktie te Bergen op Zoom en de R.L.V.D. Nieuwe tellingen zullen moeten uitwijzen wan neer een tweede of zelfs een derde bespuiting nodig blijkt. Verder is het belangrijk dat men geregeld het gewas zelf controleert. De luisbezet- ting kan van perceel tot perceel uiteenlopen. Vooral op beschutte plekken, zoals achter hout wallen, kunnen eerder en meer luizen voorkomen. De bestrijding vindt plaats met een systemisch middel. De noodzaak tot een tijdige bestrijding spreekt voldoende wanneer we ons het beeld van 1957 voor ogen halen. Een eenmalige bestrijding kost 50,tot 55,per ha, of wel de bruto-op- brengst van 1 ton bieten. Systemische middelen zijn zeer giftig, zodat de nodige voorzorgsmaatregelen in acht dienen te worden genomen. Plaatselijk kunnen de bieten aangetast worden door de bietevlieg en man- gaangebrek. Een overhaaste bestrijding is niet aan te bevelen, daar veelal blijkt dat het gewas zich van beide snel herstelt en weinig opbrengst derving tot gevolg heeft. Aardappelen DE tijd voor het bewerken van ruggen en geu len ter verkrijging van een goede kruimel- struktuur is voorbij. De wortels en stolonen van de planten zijn zodanig ontwikkeld, dat deze te veel beschadigd zouden worden. Een oppervlak kige bewerking met ganzevoeten en aanaarders voor onkruidbestrijding kan nog worden uitge voerd. Het aantal keren dat dit nog zal gebeuren hangt af van de onkruidbezetting en loofontwik- keling. Wanneer de laatste keer wordt aangeaard is het zaak er naar te streven zoveel mogelijk grond op de ruggen te brengen. Dit om te voorkomen, dat men bij het afsterven van het loof groene knollen krijgt. Ook het rooien wordt vergemak kelijkt wanneer de geulen zo diep mogelijk zijn uitgereden. De bestrijding van de aardappelziekte, „het kwaad", zal in deze maand de volle aandacht vragen. Met de bespuitingen dient, vooral in de vatbare rassen, te worden begonnen zodra de aardappelplanten in de rij elkaar raken. De tijds duur tussen twee bespuitingen mag hoogstens 12 dagen zijn. Zijn de omstandigheden gunstig voor het optreden, dan bestaat de mogelijkheid dat de bespuiting na 5 a 7 dagen moet worden herhaald. De bestrijding moet worden uitgevoerd met zineb en/of kopermiddelen. Sommigen geven er de voorkeur aan, direkt met koper te beginnen, vooral op gronden waar een ernstige knolaantas ting kan worden verwacht. Anderzijds kan het ook gewenst zijn eerst twee keer met zineb te spuiten, vooral op percelen met weinig loofontwikkeling. Bij late, in de knol min der vatbare rassen, moet de eerste bespuiting plaats vinden als de eerste ziekteverschijnselen in de vroege rassen optreden. De middelen werken voorbehoedend, zodat er altijd een laagje van het middel op het blad aan wezig moet zijn, voordat de ziekte optreedt. De hoeveelheid bestrijdingsmiddel is op de verpak king aangegeven. In afvalhopen is reeds een aantasting; waarge nomen. Dit zijn besmettingsbronnen. Ruim deze op door ze direkt en radikaal dood te spuiten. Uien HE tijd voor het toepassen van een chemische onkruidbestrijding is voorbij. Het schoon houden van het gewas zal met handwieden moe ten worden uitgevoerd. Heeft er kort geleden nog een bespuiting met chloor-IPC plaats gehad, dan voorlopig niet schoffelen. Moet dit toch gebeu ren, dan zo licht mogelijk. Valse meeldauw is een schimmel die hier en daar nogal wat schade veroorzaakt. Het tijdstip van optreden is sterk afhankelijk van de weers omstandigheden. Bij vochtig warm weer breidt de schimmel zich snel uit. De bestrijding dient te beginnen wanneer waarschuwingen uitgaan door middel van radio, pers en waarschuwings diensten. Soms is dit begin juni. Per bespuiting wordt 3 kg zineb in 150200 1 water per ha ge bruikt. Herhaling na zeven tot tien dagen. Het middel werkt voorbehoedend. Blauwmaanzaad UOOR zover nog een onkruidbestrijding moge- lijk en noodzakelijk is, kan dit gewas ma chinaal of met de hand geschoffeld worden. Wan neer op een ruime rijenafstand is gezaaid (33 cm), is het gewenst, het gewas aan te aarden. Dit verhoogt de stevigheid vooral in groeizame jaren met veel wind en regen. Op een schraal gewas kan met succes, vlak

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 8