Regeringsverklaring en Landbouw OVERZICHT Zeeuwse Landbouw Maatschappij Algemene Vergadering No. 2482 Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 6 JUNI 1959 47e Jmmrgpmg ZEEUWS LANDBOUWBLAD waarin opgenomen DE BÖERENJEUGD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND DE vorige week heelt dan de nieuwe Minister-President, Prol. De Quay, Zijn regering aan de volksvertegenwoordigers uit de Tweede Kamer v oorgesteld en tevens in de regeringsverklaring in grote lijnen het te voeren beleid duidelijk gemaakt. Natuurlijk is er van alle kanten commentaar ge leverd. Goedgunstig, welwillend, critisch en alwijzend, al naar mate de hoek, waaruit dit commentaar kwam. staan, omgebogen. Enkele van de ge garandeerde produkten, die ervoor moesten zorgen, dat de boer op het goed geleide, economisch en sociaal verantwoorde bedrijl zich een rede lijk inkomen kon verschallen, werden door Dr. Vondeling van een deel van deze garantie berooid. Wij herinneren aan de melkplas, die slechts tot een hoeveelheid van 5 miljard kg werd gegarandeerd, aan het ingevoerde gedeelde marktrisico voor dit voor de veehouder zo belang rijke produkt en aan de beperking van de suikergarantie tot de in Ne derland verbruikte hoeveelheid. Hoewel de afzet van onze zuivel- produkten de laatste maanden gun- tig verloopt,.zijn de in het buitenland te maken prijzen onvoldoende en daal de overheid het verschil tussen deze exportprijs en de garantieprijs moet bijbetalen, zal dit ook dit jaar weer een aanzienlijke som gelds kosten. Het valt niet te verwonderen, dat een nieuwe regering zich over een landbouwbeleid, dat de schatkist veel geld kost, wil beraden. Er is immers een nieuwe Minister van Landbouw en wat ten aanzien van de financiën misschien nog belangrijker is, een nieuwe Minister van Financiën. In dit zich beraden, in een ernstige bezin ning, uit onzes inziens dan ook niets verontrustends. 'Dit kan wel het geval zijn in het gebod, zoals Prof. De Quay zich uit drukte, de voor de Overheid jaarlijks IN deze kolommen willen wij slechts trachten die passages te bespre ken, die voor onze bedrijfstak land bouw van belang zijn. Natuurlijk be ginnen wij dan met de zinsneden over het landbouwbeleid. Welnu, de eer ste helft van het gedeelte, dat aan de landbouw is gewijd luidt: Een ernstige bezinning op het te voeren garantiebeleid voor de landbouw acht de regering nood' zakelijk. Verlaging der daar- mede voor de Overheid jaarlijks verbonden kosten is geboden. Hierbij moet met name worden gedacht aan het producentensub sidie op melk." Reeds bij het debat, dat in de Twee de Kamer door de voorzitters van de verschillende fracties is gevoerd, kwam van verschillende zijden naar voren, dat de inhoud van deze passa ge ongerustheid verwekte. Met na me hebben dit gezegd de woordvoer ders van de A. R., de C. H. U. en de V. V. D.partijen dus, die geestver wanten in deze nieuwe regering heb ben. VERKLAARBARE ONGERUST- HEID. WIJ kunnen ons deze ongerustheid zeer goed voorstellen. Reeds on der de vorige Minister van Land bouw was het garantiebeleid, zoals dat onder de heer Mansholt was ont- op donderdag 18 juni 1959 des namiddags om 15.00 uur in de St. Baafskerk te Aardenburg. AGENDA: 1. Openingsrede door de Algemeen Voorzitter. 2. Notulen van de Algemene Vergadering van 15 decem ber 1958- 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Verslag van de Financiële Commissie over het nazien van de rekening en verantwoording over het jaar 1958. 5. Rekening en verantwoording over het jaar 1958. 6. Rondvraag. 7. Inleiding te houden door drs. M. C. Verbrug, directeur van het E.T. I. in Zeeland over het onderwerp: Boven en beneden de Schelde", 8. Gedachtenwisseling. 9. Sluiting. Namens het hoofdbestuur der Z. L.M. M. A. GEUZE, Voorzitter. J. F. G. SCHLIN GEM AN N, Secretaris. ""N Tengevolge van de droogte valt de aardbeienoogst ernstig tegen. Gezien deze foto zou men dit wel niet zeggen, maar deze aardbeien worden ook direct in een plukstandaard gedeponeerd, wat de kwaliteit van het aan to voeren produkt ten goede komt. Men heeft thans in het werkgebied van de- Veiling te Kapelle een aanvoer ter grootte van Vi van de normale, naar men ons mededeelde. verbonden kosten te verlagen. Hoe wel een verlaging van de Overheids kosten in het algemeen zeker toe juiching verdient, zal het voor de landbouw een moeilijk verteerbare brok zijn, wanneer aan onze goed ge outilleerde, zich steeds moderniseren de bedrijfstak, wier kosten in verge lijking met andere landen laag ge noemd kunnen worden, een redelijk inkomen wordt ontzegd. Nu zal het zo'n vaart ook wel weer niet lopen, gezien het tweede gedeel te van de passage, die door de Minis ter-President aan de landbouw werd gewijd en die luidde: „Het te voeren landbouwbeleid zal overeenkomstig het ter zake gestelde in het advies van de Sociaal-Economische Raad zijn gericht op: 1. het bevorderen van een zoda nige netto-bijdrage van de agrarische sectordat het na tionale produkt door een zo gunstig mogelijk gebruik van de beschikbare produktieve krachten zo groot mogelijk wordt; 2. het bevorderen van een rede lijk bestaan in de agrarische sector. TR zal dus wel degelijk gestreefd ^■worden de werkers in de land bouw een redelijk inkomen te ver schaffen. Maar „het bevorderen" is nog weer iets anders dan „het garan deren". Wanneer het bevorderen zal inhouden het geven van garanties voor bepaalde produkten, dan veran dert er in het tot nu toe gevoerde principe niets. Het is dan slechts de vraag, die voor de boerenstand van levensbelang is, waarop de regering deze garanties denkt te baseren en welke produkten er onder gaan val len. Tenslotte blijft er de vraag of men deze garanties moet geven in de vorm van directe prijzen of in de vorm van toeslagen per hoeveelheid produkt of per ha. REGERING EN S. E. R.-AD VIES HET is voorlopig niet mogelijk een antwoord te geven op de vraag, welke richting de nieuwe regering denkt in te slaan. In de regeringsver klaring van de Minister-President is niet meer te vinden, dan de voren aan gehaalde zinsneden. In het advies van de S. E. R., dat door Prof. De Quay; als voorbeeld voor het te volgen be leid werd genoemd, komen twee te genovergestelde meningen naar vo ren. Wij willen op de inhoud van dit advies hier niet diep ingaan, daar het in dit blad uitvoerig in een aantal ar tikelen behandeld wordt door Ir. Struikenkamp, secretaris van het K. N. L. C. Maar in het kort komt het erop neer, dat de ene helft van de S. E. R.-commissie, die het advies aan de Minister van Landbouw uitbracht, de prijzen van de gegarandeerde pro dukten wil baseren op de gemiddelde kostprijs. Het systeem, dat wij tot dusverre kenden en dat onzes inziens als billijk te verdedigen valt. De andere helft van deze commis sie wil de prijzen van de gegarandeer de produkten baseren op de kostprij zen in de goedkoopst werkende gebie den en dan toeslagen geven in de ge bieden, waar de kostprijzen hoger liggen. Wij begrijpen deze andere helft wel en vermoeden zo, dat dit de niet-agra- rische helft van de commissie was. Hun argumenten zijn, dat door dit stelsel de garantieprijzen omlaag kun. nen en aldus beter op onze buiten landse afzetmarkten geconcurreerd kan worden. Bovendien kunnen de prijzen van het levensmiddelenpak ket in eigen land omlaag. Voorts ont staat er in de gebieden met een hoge re kostprijs, de prikkel tot kost prijsverlagende maatregelen over te gaan, vooral wanneer men de toe- (Vervolg op pag. 435}

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 1