KRUISBESSENMEELDAUW dingen van de week bestrijding van frambozekevers duitse vrouwen beoordelen appels 393 TUINBOUW. Bloesemrii van dc L. J. G. ZATERDAG 16 MEI 1959 J willen de aandacht van de telers van kruis bessen nog een keer vestigen op de bestrij ding van de Amerikaanse kruisbessenmeeldauw. Deze ziekte komt weliswaar niet zo veel meer voor, maar wanneer er niet de nodige aandacht wordt geschonken aan de bestrijding is het toch mogelijk dat dit kwaad de kop opsteekt. Zoals wel bekend zal zijn, is bij de wet het vervoer van door Ameri kaanse kruisbessenmeeldauw aangetaste bessen, verboden. De P. D. zegt in haar beschrijving van deze ziek te dat ze wordt veroorzaakt door een schimmel, die de onderzijde der bladeren, de toppen der jonge scheuten en tenslotte de vruchten met een wit schimmellaagje overtrekt, dat geleidelijk donker der van kleur wordt. De aangetaste bessen zijn ongeschikt voor de consumptie, daar zij zuur en bitter smaken. De bestrijding kan worden uitgevoerd door mid del van een bespuiting met alcalisch Bourgondi sche pap. Deze pap bevat IVz kg kopersulfaat en IV2 kg watervrije soda of sodex op 100 liter water. Volgens buitenlandse literatuur kan ook Kara- thane worden gebruikt. Dit middel gaf bij buiten landse proeven even goede en soms zelfs betere resultaten dan alcalisch Bourgondische pap. Ka- ratane wordt tegen de Amerikaanse kruisbessen meeldauw verspoten in een concentratie van 50 g per 100 1 water. Toevoeging van een uitvloeier is noodzakelijk. In ons eigen land bleek Karathane onder bepaal de (ongunstige) omstandigheden een virusachtige bladverkleuring te veroorzaken. Blijkens buiten landse proeven heeft Karathane echter een gunsti- r~\VER de aktiviteiten van de L.J.G. Zeeland kunt U elke week lezen op een andere pagina van dit blad. Deze week willen wij in onze tuin- bouwrubriek een uitzondering op deze regel maken en iets zeggen over de bloesemrit 1959, die vorige week zaterdag werd gehouden. We zijn daar bij geweest. We hebben ook al die mooie plekjes gezien waar langs de rit leidde en zagen het enthousiasme waarmede veel jongeren, maar toch ook heel wat ouderen, hebben deelgenomen aan deze bloesemrit. De naam was deze keer niet geheel juist. Er was maar weinig bloesem te Zien. Hiervoor treft de organisatoren geen schuld. De rit moet vele weken van tevoren worden klaar gemaakt en aangevraagd. Onder normale omstandigheden was 9 mei het hoogtepunt van de bloei geweest. Warmte en koude waren er de oorzaak van dat er nu nog maar weinig bloeiende fruitbomen te zien waren. Het was allemaal zoveel vlugger ge gaan dan werd verwacht. Dat deed echter niets af aan de waarde van deze tocht. De deelnemers kwamen op plaatsen waar men anders nooit komt. Zij hebben weer een keer gezien hoe fraai het Zeeuwse fruitland in het voorjaar is, als al- lerwege het tere jonge groen te voorschijn komt. Ze hebben kunnen genieten van de schilderach tige plekjes in het oude fruitgebied en zagen jon ge boompjes allemaal een paal bij zich hebben om zich aan vast te houden. Zij hebben ook kun nen genieten van de prachtige vergezichten over de Ooster- en Wester schelde. Zij hebben Zuid Beveland op haar mooist gezien en met het bijzonder fraaie zomerweer, was dat een waar genoegen, voor een ieder die nog enigszins oog heeft voor de natuur. We maken hiervan melding in onze tuinbouw- rubriek omdat we er toch wel een beetje trots op zijndat onze bedrijven op het ogenblik zo mooi zijn. Ook al is dan de bloei verdwenen, de schoonheid is gebleven. Zoals steeds bij de L.J.G. bloesemritten was ook deze keer de start en finish in het hart van het Zeeuwse fruigebied, in Kapelle. Er heerste daar een gezellige drukte. We hebben er van ge noten. Het was allemaal zo fris en zo fleurig. Het heeft ons goed gedaan om te zien hoe de Landbouw Jongeren van onze provincie in zo grote getale waren gekomen naar deze aktiviteit van hun organisatie. Onder hen waren er heel wat die de fruitteelt goed kennen en er zelf mee te maken hebben. Het grootste deel echter zal daar niet zo direct bij betrokken zijn en daarom is het goed dat op een dergelijke manier wordt getoond wat de fruitteelt voor Zeeland betekent, want als men komt langs al die boomgaarden, dan raakt men daarvan toch wel onder de indruk. We willen graag op deze plaats onze blijdschap uitspreken voor het organiseren van deze ritten door de L.J.G. Zij hebben hierin een aktiviteit die wordt gewaardeerd door de leden. De grote opkomst heeft dat bewezen. Van harte hopen ivij dat zij hiermede door mogen blijven gaan. ge invloed op het gewicht van de bessen. Boven dien heeft Karathane op jonge struiken niet die ongunstige groei-beïnvloedin^ die bij het gebruik van alcalisch Bourgondische pap meermalen op treedt. De bespuiting tegen Amerikaanse kruisbessen meeldauw moet plaats hebben, zodra de bessen de grootte van een erwt hebben bereikt. Het is ge wenst, dat vooral de bessen aan alle kanten flink worden geraakt, waartoe men de struiken het best van onderaf bespuit. PINKSTEREN 1959 Met het Pinksterfeest wordt de cyclus der Chris telijke feestdagen afgesloten en het herinnert ons aan de immer voortsnellende tijd. Het Kerst feest ligt ons nog vers in het geheugen. Goede Vrijdag, Pasen en Hemelvaartsdag zijn reeds voor bij gesneld en zo is het Pinksteren, het symbool van de vervulling door de Geest. We worden aan al deze Christelijke feestdagen met de andere herdenkingsdagen als 30 april, 4, 5 en 10 mei er doorheen, zo gewoon, dat we er vaak niet meer bij stil staan. Het zijn dagen met een „errira" maaltijd. Vrije dagen, ontspanningsdagen, sport- en muziekdagen. Verder denken we dan meestal niet .Het haastige, drukke leven, met al zijn problemen, met zijn radio en televisie, gunt ons als het ware geen tijd voor rustig nadenken. Men heeft ook geen verwachting op Pinksteren. Wie verwacht het immers van de Geest van God, welke uitgestort is om ons te inspireren om te leven voor een hoger doel? We verwachten het van Genève, van de Groten dezer aarde. Wij verwach ten het van veel personen en omstandigheden, maar luisteren niet naar de sprake van de Geest, die ons dorre, moede zieleleven verkwikt, doet bloeien en vruchten doet dragen. Dat we bij het einde van onze Christelijke feestdagen iets van de vervulling des Geestes mogen ervaren, zoals eens een bekend dichter dit aanvoelde en het vertolkte in deze woorden: Uw lentewind langs dorre hagen En alle twijgen lokken uit. En in de zoele zonnedagen Zijn zij van vooglenliedren luid. Uw lentewind langs dorre akker Verstoven in de greep der vorst En alom wordt het leven wakker Dat naar Uw zon en regen dorst. Een vlaag Uws Geestes langs de hagen Van mijner ziele dorre land. Een nieuwe lente gaat er dagen Breekt uit in bloei aan allen kant. Een vlaag Uws Geestes en ontwaken Zal leven dat verstorven leek. Geeft dat een weeïge regen rake Den wortel en den grond doorweek. Hoe zal 't dan zingen door mijn dagen Doorwaait Uw Zuidenwind den hof Mij zonnend in Uw welbehagen Zal 'k vruchten dragen tot Uw lof. HET is de afgelopen week voor vele fruitkwekers een spannende week geweest. In het begin van deze we>ek kwam er opnieuw een koufront opdagen dat de temperatuur beneden het nulpunt deed dalen. Gezien de schade welke de vorige nachtvorst ons heeft bezorgd, was er alle reden tot bezorgdheid. Deze keer viel het echter mee, zodat we thans weer wat rustiger zijn en genieten van de mooie dagen. Nu we ons aan oogstver- wachtingen gaan wagen blijkt het, dat vooral het kleinfruit het nog al zwaar te verduren heeft ge had, inzonderheid de bessen. Men hoort allerwege van een zeer sterke rui vooral bij bessen die niet worden geteeld als onderteelt. We hebben ook per celen rode bessen gezien die zeer sterk waren ge dund, evenals de kruisbessen waaronder het be zaaid lag van reeds gezette vruchtjes. Van de zwarte bessen wordt ook maar een matige oogst verwacht. Men moet er echter rekening mee hou den dat het zeer plaatselijk gaat. Soms zien we zelfs in één gebied plaatselijk schade en even ver der is niets te zien. De aardbeien die aanvankelijk ook schade had den geleden, hebben zich wonderlyk hersteld. Ze staan nu wit van de bloesem. Wat het harde fruit betreft hoort men veel pessimistische berichten over de peren. Bij sommige rassen zelfs tot 70 a 80 op verschillende bedrijven. Andere kwekers daarentegen verwachten nog wel een matige oogst. Ook dit gaat plaatselijk. Het is nog te vroeg om hierover definitief te spreken, maar wel is gebleken dat nachtvorst ons onbe rekenbare schade kan bezorgen, ook al zitten we in Zeeland, dat de naam heeft het minst kwetsbaar te zijn. Ook dat gaat niet altijd op en ook hier blijft de fruitteelt een riskant vak. Ondertussen is er reeds een begin van de nieuwe oog 1959. De glasaardbeien komen ter veiling en beloven een goede oogst. Zo gaan we rustig ver der met onze werkzaamheden, met een nauwkeurig toezicht op onze ziektebestrijding die in de komen de weken van zeer groot belang is. Tot de volgen de week. HE Plantenziektenkundige Dienst vestigt de aan- dacht van de frambozetc-lers op de schadr die nog jaarlijks plaatselijk wordt aangericht door frambozekevers. De volwassen kevers, die ongeveer 45 mm groot en grijsbruin gekleurd zijn, verschijnen in mei, kort voor het opengaan van de bloemknoppen. Zij vreten aan de nog niet geopende bloemknoppen en later ook aan de bloesems, waardoor zij deze vernielen. Daardoor kan reeds belangrijke schade worden aangericht. In juni worden de eitjes in de bevruchte bloemen afgezet. De larven, de zgn. wormpjes, vreten van binnenuit de vruchtjes leeg en veroorzaken aldus aanzienlijke schade. De door frambozekevers en hun larven aange richte schade kan worden voorkomen door de frambozen te bespuiten met 150 cc DDT-emulsie- 25 200 gr. DDT-spuit-25 400 cc toxafeen of 200 g/cc thiodaan per 100 1 water of bestuiven met 200300 g DDT-stuif-5 per are. In verband met hun langere werkingsduur ver dienen de emulsies de voorkeur. Deze behandeling moet worden uitgevoerd zodra de kevers beginnen te vreten. Men dient dus zelf na te gaan of er ke vers op het gewas aanwezig zijn. Ongeveer 10 dagen na de bloei, doch in verband met de giftigheid niet later dan 4 weken voor de oogst, dient nogmaals een bespuiting of bestui ving te worden uitgevoerd teneinde eventueel aan wezige larven te doden. Voor deze tweede bespuiting kan geen gebruik; worden gemaakt van thiodaan, aangezien dit mid del niet binnen 6 weken voor de aanvang der oogst mag worden verspoten. Enige tijd geleden is in Hamburg een „appel proef dag" voor huisvrouwen gehouden. Daar bij hebben de Duitse soorten de hoogste cijfers gekregen voor de smaak. Aan veertig huisvrouwen werden vele soorten appels uit binnen- en buitenland voorgelegd ter beoordeling. Wat de smaak betreft werden de eerste drie plaatsen ingenomen door Martini, Golden Delicious en Finkenwerder, allemaal vruchten uit „Het Alte Land". Op de vierde plaats kwam Italiaanse Jonathan, op de vijfde Weisse Glockenapfel uit Zwitserland en op de zesde plaats de Goudreinette. Ten aanzien van het uiterlijk van de appelen verwierf de Jonathan uit het Alte Land de eerste plaats, gevolgd door Italiaanse Morgenduft en Duitse Finkenwerder en Martini. Op de zesde plaats kwam de Goudreinette. Het Vakblad voor de Groothandel, waaraan wij dit ontleenden, tekent hierbij aan dat het tijdstip van deze appelproefdag, te laat in het seizoen ligt omdat verschillende rassen over een paar weken zijn geruimd, of helemaal zijn versleten. Wat verder uit deze „test-etentjes" als les kan worden getrokken is het feit dat de smaak van de appel nog altijd hoog wordt aangeslagen; het is op de meeste Europese markten niet alleen de kleur, maar veel meer de smaak van de vruchten die de marktwaarde bepaalt. Het is ons ook opgevallen dat de Nederlandse appelen niet voorkwamen bij de favorieten. Het gevorderde seizoen zullen we maar als een reden hiervan beschouwen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 9