RADIO HET OPÉÉNZETTEN VAN BIETEN KORTE WENKEN 390 PACHTVRAAGSTUKKEN (6) (23) ZEEUWS LANDBOUWBLAD AP de bedrijven waar met rijendunners in de bie- v ten gewerkt wordt, kan de periode waarin met de hand gedund wordt over een langere tijd wor den uitgesmeerd. Het grootste gedeelte van de bieten wordt nog volledig met de hand gedund. Goed gereedschap is hiervoor van het allergroot ste belang. Tellen we voor het opéénzetten de opgekomen plantjes dan blijken er 300.000600.000 plantjes per lia te staan. Om dit aantal terug te brengen tot ongeveer 70.000 zijn 40140 manuren per ha nodig, afhankelijk van de toegepaste arbeidsmetho- den, de hoedanigheid van het handgereedschap en andere omstandigheden, zoals kluiten, vochtig heid. Het opéénzetten met de hand kan wor den uitgevoerd volgens twee methoden. METHODE A. JWET de half lange hak worden de bieten in één werkgang opééngezet. De voorovergebogen houding waarin bij deze methode gewerkt moet worden is zeer vermoeiend voor diegenen die hier aan niet gewend zijn. In de praktijk is gebleken dat het beste model de volgende afmetingen heeft. Bladbreedte 18 cm, hoogte 4^2 cm met spits toelopende punten en een dikte van 12 mm. Hoek tussen blad en steel 55°, dikte handvat 3 cm, lengte van de steel 40 cm. METHODE B. MET de lange hak worden de bieten op maat ge- hakt, terwijl later de bosjes met de hand worden uitgedund. Op het proefbedrijf „Oost- waardhoeve" van het Instituut voor Landbouw- ALS een verpachter het verpachte (of een ge deelte daarvan) wil bestemmen voor een niet- agrarisch doel, dat in overeenstemming met het algemeen belang is (bijv. uitbreidingsplan), kan op verzoek van de verpachter de pachtovereenkomst, geheel of gedeeltelijk, door de Pachtkamer ont bonden worden. Volgens art. 52 der pachtwet is de verpachter dan verplicht de pachter schadeloos te stellen over de tijd, die de pachter bij niet-ontbinding, volgens de pachtovereenkomst, nog op het gepachte had kunnen blijven. Tevens houdt de pachtkamer bij de bepaling van de schadeloosstelling rekening met de mogelijkheid dat de pachtovereenkomst bij niet- ontbinding zou zijn verlengd. De pachter heeft dus recht op volldige schade vergoeding in de onderstaande gevallen: 1°. bij niet-verlenging, omdat de verpachter het gepachte wil bestemmen voor een niet- landbouwkundige bestemming; 2°. bij ontbinding van een lopende pachtover eenkomst eveneens bij een niet-agrarische bestemming van het verpachte; 3°. bij onteigening. Daarentegen heeft de pachter slechts recht op een beperkte schadevergoeding, als de pachtover eenkomst met toestemming van de grondkamer voor een kortere dan de wettelijke duur is aan gegaan, eventueel voor een kortere periode ver lengd is. Als basis voor deze beperkte schadevergoeding gelden alleen de nog niet verstreken jaren van de pacht. B. TWEE METHODEN techniek en Rationalisatie na een proef met ver schillende bladvormen is gebleken dat de meest ideale lange hak voor het doorslaan van bieten de volgende'afmetingen en vorm heeft. Blad breedte 17 cm bij een rijafstand van 50 cm. Blad breedte 20 cm bij een rijafstand van 40 cm. Hoogte maximaal 5 cm met spits toelopende zij kanten. Dikte maximaal 3 mm. Blad-steel. Met gebogen hak, lengte 30 cm, met een hoek tussen het blad en de steel van 55°. Steel rechte gladgepolijste essenhouten steel met een lengte van 135 cm en een dikte van 3 cm. |\E oppervlakte, die per dag opééngezet wordt, is bij toepassing van de methode met de half lange hak het grootste. Toch zijn er verschillende oorzaken te noemen waarbij het gebruik van de lange hak de voorkeur verdient, o.a.: Als er een sterke aantasting van wortelbrand en bietevlieg optreedt. Bij deze punten verdient het aanbeveling om de bieten eerst door te slaan en daarna pas na te oefende krachten helpen, dan is de beste werk- dunnen. Moeten er bij het opéénzetten ook onge- verdeling dat de geoefenden de bieten met de lange hak doorslaan en de hulpkrachten met de hand nadunnen. In de praktijk ziet men vaak dat een op traditie berustende werkmethode gevolgd wordt, terwijl de omstandigheden het noodzakelijk maken, dat een andere methode gevolgd wordt. Pas daarom die methode toe die het best met de omstandigheden van het bedrijf overéénkomen. J. VROON. Is dit wel economisch? VORIGE week gaven we enige opmerkingen met betrekking tot de vaste kosten. We merkten op, dat lagere vaste kosten de bedrijfsaanpassing in het algemeen makkelijker maken. Wanneer men bijvoorbeeld een aardappelzakkenrooier heeft aan geschaft dan zal men ook bij een lagere prijs nog aardappels blijven verbouwen. Heeft men hierin niet geïnvesteerd dan zal men gemakkelijker bij lage prijzen tot inkrimping overgaan. Hetzelfde gebeurt bij bedrijven met een grote vaste kern. Ook hier zal men geregeld zijn „zware" produkten handhaven. Het wordt in het algemeen fout gevonden te grote wijzigingen in het bouw plan aan te brengen. Wij zijn het daar volkomen mee eens. Toch zal men een binding op de lange duur enigszins moeten trachten te beperken. Het is nu eenmaal gevaarlijk door bepaalde in vesteringen opgehangen te zijn aan bepaalde teel ten. Wordt de prijs van zulk een gewas laag, dan staat men immers voor de onaangename keus het verlies op de investering te némen door ineens af te schrijven of de teelt te staken en de inves tering op die wijze onrendabel maken. Op ieder bedrijf kennen we investeringen die een lange looptijd hebben, waarin dus lang kapi taal is vastgelegd en waar we nu niet vanaf kun nen. Denkt U maar eens aan de gebouwen. In het kort kan men stellen dat investeringen op lange termijn het bedrijfsplan min of meer vastleggen. Daardoor ontstaat het risico niet vol doende aan de omstandigheden te kunnen aanpas sen waardoor verliezen optreden. Heel eenvoudig wil dit zeggen, dat men bij de aanschaf van een werktuig het risico loopt dat het gauw is verouderd. Zou men een berekening wil len opzetten om de voordelen van dit werktuig te bepalen tegenover bijvoorbeeld loonwerk, dan moet men in de afschrijvingsperiode met dit risico reke ning houden. Zodoende houden we rekening met het meerdere risico dat we lopen en dat is econo misch. WARMENHOVEN. Het frame van de triltandkultivator kan met goed resultaat gebruikt worden bij de aardappel- verpleging. De eerste 3 tanden worden schuin achter elkaar gebruikt, dan de aanaardploeg en daarachter weer 2 tanden. Er moet echter goed op gelet worden, dat ze niet te diep gesteld zijn en zorg ook, dat ze goed vlak lopen. Het vlas is weer 4 7 cm hoog, zodat het weer tijd is voor bestrijding van het 'onkruid. Het ge bruik van veel water, verspoten onder lage druk en met een grove druppel, zijn de voornaamste voorwaarden voor een goede onkruiddoding met weinig beschadiging van het gewas. Voor zaad- onkruiden is Na-D.N.C. en voor wortelonkruid de groeistof M.C.P.A. dosering het aangewezen middel. Komen zowel wortel- als zaadonkruiden voor, dan wordt een mengsel van beide middelen toegepast. Dit jaar heeft ieder, die vroeg en voldoende stikstof strooide op grasland nu zeer veel gras. Dit betekent vroeg hooien, wat in ons koude re- genrijke klimaat niet meevalt. Door het gras 2 x per dag te schudden is het zelfs bij koel weer mogelijk het hooigras na een dag of vier op de ruiter te plaatsen. Hoe meer er in gewerkt wordt hoe vlugger het op de ruiter kan. Is het hooi eenmaal van de grond dan is het weerrisiko niet groot meer. Bij maaien is een vlijmscherp mes zeer belang rijk, maar ook de snijplaatjes in de vingerbalk moeten scherp zijn. Deze laatste kunt U ook slij pen. Als dat ni,et meer kan moeten ze vernieuwd worden. Botst U met de maaibalk ergens tegen aan dan gaan de vingers krom. Rijd dan niet verder, maar neem even de moeite om ze terug te brengen in de goede stand. Dit kan gebeuren door een paar tikken met een hamer of door ze met een buis recht te buigen. De aardappelen komen amper boven de grond of we zijn al weer bezorgd hoe het dit jaar met de phytophthora zal verlopen. Op het ogenblik kunnen we hier al wat aan doen. De secundaire aantasting in de stengels afkomstig uit zieke knollen is in mei al te zien. Door deze planten tijdig te verwijderen, kan primaire besmetting een heel stuk worden teruggedrongen. Ook in stambonen kan het onkruid met che mische middelen bestreden worden. In bruine bonen gebeurt de bestrijding als de bonen 2- en in witte bonen als ze 4 blaadjes hebben. Per ha wordt IV2 kg. D.N.B.P. gebruikt, die met veel wa ter en een grove druppel verspoten wordt. De weersomstandigheden moeten dezelfde zijn als voor onkruidbestrijding in erwten. Schuimaarde is op het ogenblik sterk verlaagd in prijs. Laat deze prima kalkmeststof niet ach terwege als „de grond er om vraagt". Wanneer U op lichtere grond de stikstof aan bieten twee keer geeft dan mag dit niet te laat gebeuren. Als uiterste datum kan de stikstof ge geven worden tot vlak na het opeenplukken van de bieten. Een latere gift werkt op deze grond de bladontwikkeling te sterk in de hand. De bie ten rijpen slecht af en zowel de wortel, als de suikeropbrengst vallen tegen. Dinsdag 19 mei a.s., Hilversum II, 12.2012.30 uur, zal, naar gegevens van de heer J. J. van Gastel van het Rijkslandbouwconsulentschap voor Z.-Zuid-Holland het hoorspel „De boer van Nooit- gedacht" worden uitgezonden. Hierbij zal o.m. worden gesproken over de verzorging van het aardappelgewas. Vrijdag 22 mei a.s., Hilversum II, 12.2012.30 uur, spreekt ir. J. M. A. Penders, Inspecteur der landbouwvoorlichting over het onderwerp: „Wat een goede bedrijfsvoering vermag".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 6