Van Boerderij en Organisatie Bescherm uw oogst met Duphar bestrijdingsmiddelen. DUPHAR CHLOOR-IPC Bestrijd onkruid in uien met 388 V-'vrX.%:, - *ïidSi§ i "V V'" - ,:-;v - 'V -k, ZEEUWS LANDBOUWBLAD JiMï-e -:m r\ I I sni" 11 WALCHEREN. 11 mei. HET is de laatste dagen zomers weer. Juist in de maand mei is alles fris en mooi in de natuur. Temeer valt dit op als het gepaard gaat met mooi weer. De seringen en meidoorns beginnen te bloeien, de kastanjebomen staan in hun kaarsen. Intussen heeft het warme weer er toe bijgedragen dat ook de later inge zaagde perceien beginnen te verkleuren. Dezer dagen worden de stambonen gezaaid. Daarmee zal dan meestal het laatste zaad voor oogst 1959 aan de grond zyn toevertrouwd. Er staat „meestal", want men kan zo hier en daar nog wel eens een per ceel aantreffen waar de structuur van de grond zodanig is, dat er geen zaad in kan kiemen. Eerst te nat, nu dreigt de grond te droog te worden. Ook de percelen waar in herverkavelings- verband gedraineerd wordt, zijn soms in het geheel niet, soms maar ten dele, ingezaaid. Wanneer wij bovenstaande buiten beschouwing laten, kan er toch wel vastgesteld worden, dat de stand van de gewassen vrij gunstig is. De granen tonen weinig gebreken, de erwten en het vlas slaan over het algemeen goed. Zowel erwten als vlas hebben soms ge leden van de nachtvorsten. Vooral wan neer gespoten was tegen onkruid, was dit in sterke mate het geval. Groeien erwten hier vrij gemakkelijk doorheen, voor vlas kan het tot belangrijke oogstdepressie aanleiding geven. De aardappelen zullen dit jaar vlug boven staan. Voor de bewerking van de aardappelruggen zijn vrij veel telers overgegaan tot aanschaf van triltand- eggetjes, die intussen door vrijwel elke smid worden gemaakt. Ook aanaarders, getrokken door een paard, worden hier wel mee uitgerust. Is het bij de trekker mogelijk de eggetjes en aanaarders samen aan te bouwen, bij de paardenmachine moet eggen en aanaarden afzonderlijk plaats hebben. Er wordt meer gras gekuild dan in andere jaren. De snelle grasgroei heeft velen wat overrompeld. Voor hooien is het nog wat vroeg, zodat er dan maar een kuilprodukt van moet wor den gemaakt. Het betekent een extra hoeveelheid werk in een erg drukke tijd. We heb ben iedere dag hard nodig om onkruid te winnen en om de bieten op één te krijgen. Daarbij komen nog steeds vrije dagen voor. Is het wonder, «lat er 's zaterdagsmiddags wel eens doorge werkt wordt? stoffen is in volle gang. Denk nu reeds waar U in 1960 uw vlas wilt verbou wen. Een onkruidbestrijding in granen is veel gemakkelijker uitvoerbaar. Bij een onkruidbestrijding in vlas zijn de risico's altijd veel groter. Naar mij ter ore kwam is de heer II. Sinke, Vrijenpolderstraat 2, Oostdijk, post Krabboiulyke, Tel. K 1134567, dezer dagen aangesteld als monster nemer voor het Betlryfslaboratorum voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek. Zijn werkterrein omvat het gebied ten Oosten van het Kanaal door Zuid-Beveland en de gemeente Wemeldinge. Niet anders dan vooruitstrevend kan het genoemd worden dat de Z. L. M. Afdeling Kruiningen het initiatief ge nomen heeft om in de polder Kruinin gen, via een circulaire, alle leden op te wekken om gezamenlijkheronder zoek van hun gronden aan te vragen. Er is thans een behoorlijke opgave. Het ligt in de bedoeling dat direct na de graanoogst met de monstername begonnen zal worden. Mocht U zich nog niet hebben opgegeven, dan kunt U dit alsnog doen bü bovengenoemde monsternemer. V SCHOUWEN - DUIVELAND. 11 mei. HET rustige weer van de laatste weken hebben we goed kunnen ge bruiken. Door het schrale weer dit voorjaar is de groei van de gewassen eerst deze week eigenlijk begonnen. De opkomst is overal bevredigend geweest. Natuur lijk hebben we allemaal nog plaatsen met structuurverval. Deze lieten zich duidelijk zien na de vele regen op Ko ninginnedag. Vooral in Duiveland viel er aanzienlijk meer water dan in Schou wen. Het komt ons wel eens vreemd voor, dat sommigen eerst na een paar dagen de schop pakken om de eenden hun sportterrein te ontnemen. De schade is dan niet meer te ont gaan. In ieder geval hebben we deze slechte plekken dit najaar met b.v. een flinke gift stalmest en/of schuimaarde moeten behandelen. Schuimaarde is een goede meststof en nog goedkoop ook. Voorlopig is er echter nog werk ge noeg te doen. De komende weken zul len vooral de bieten alle aandacht vra gen. Er zijn op het gehele eiland heel wat verzoeken binnengekomen voor hulp tijdens deze arbeidstop. Vrijwel in al deze gevallen moet een beroep worden gedaan op mensen bui ten onze provincie. De mogelijkheden voor hen om daar te werk gesteld te worden, zijn althans op dit moment niet aanwezig. Hoewel we ons natuurlijk gelukkig mogen prijzen deze, zij het niet goed kope, mensen aan te kunnen trekken, een gezond verschijnsel is het niet. In tegendeel, en het zal ons dan ook niets verwonderen wanneer er binnen enkele jaren misschien helemaal geen mensen meer aan te trekken zullen zijn. Om dit op te vangen zullen we doel bewust moeten streven naar vereen voudiging van de werkzaamheden om zodoende een doelmatig gebruik van de gegeven omstandigheden te vinden. Wat betreft de chemische bestrijding van onkruid en insecten vragen velen zich in het voorjaar dagelijks af wat en wanneer en hoè er nu iets moet gebeuren. We kunnen ons van deze zorg ont doen door ons te abonneren op de tal rijke mededelingen, die de C. A. V., in samenwerking met de R- L. V. D., elk jaar laat verschijnen. Deze publicaties verschaffen ons een schat van gegevens over deze heus niet zo ingewikkelde materie en wel voor het luttele bedrag van 1,25 per jaar. THOLEK EN ST. PfflUIPSLAND. 11 mei. HET weer is de laatste dagen erg groeizaam, en het is dan ook voor de boer en de tuinder een lust om thans bij zijn vruchten te gaan kijken. Weliswaar is de structuur van de grond dit voorjaar verre van goed te noemen, toch mogen we over de ont wikkeling van de gewassen niet kla gen, alles staat er mooi bij. Doordat de structuur niet best is, grotendeels ver oorzaakt door het slechte voorjaar en de nogal veelvuldige slagregens die we hier te verduren hebben gekregen, als mede de weinige vorst die we in de af gelopen winter hebben gehad, valt het niet mee om het onkruid grondig te bestrijden. Vanwege de vele regens is het land werk verlaat, practisch niemand heeft voldoende tijd gehad om de verpleging op het juiste tijdstip uit te voeren, en daardoor heeft juist het onkruid de tijd gekregen om zich flink te ontwik kelen; een ontwikkeling die net te ver gevorderd was om nog voldoende met de onkruidegge te bestrijden. Noodge dwongen zijn dan ook vele collega's tot de chemische onkruidbestrijding over gegaan. De waarschuwingskaarten die door de Bedrijfsstudiegroepen en de B. V. G. worden rondgestuurd aan hun le<len hebben daarbij weer in een be hoefte voorzien, omdat men daarbij precies op de hoogte gehouden wordt wanneer men het beste kan spuiten, met welk middel, alsmede de juiste dosering. Trouwens niet alleen krijgt men aanwijzingen over de chemische onkruidbestrijding, ook tegen het mo gelijk optreden van beschadigingen door insecten, wordt men tijdig gewaar schuwd waarbij tevens de juiste be strijding wordt aangegeven. Indien U deze waarschuwingskaarten nog niet ontvangt, stelt U zich dan in verbin ding met de sekretaris de heer Kosten te Tholen of met de assistenten van de R. L. V. D. Het schijnt dat er op Tholen bü het vee hier en daar koper- en mangaan- gebrek voorkomt. In streekverbete- ringsverband is in samenwerking met de Gezondheidsdienst voor dieren een Bodem-, Plant-, Dieronderzoek gaan de en daar op alle bedryven waar het B. P. D. onderzoek toegepast werd, go- bleken is dat het koper- en mangaan- gehalte laag was, zo dient op de meeste percelen (voornamelijk in de Poort- vlietse weihoek) een topdressing toege past te worden van 2 Vu kg kopersullaat en 5 kg mangaansulfaat per ha. Of deze koper- en/of mangaanbemes ting op Uw bedrijf nodig is kunt U in formeren bij de dierenarts en bij de rayonassistenten van de R. L. V. D. Op 24 juni a.s. wordt in Poortvliet de z.g. Thoolse fok vee- en paardendag gehouden. De goede samenwerking die vorig jaar tijdens de Z. L. M.-tentoon- s telling te Scherpenisse tot stand kwam, is thans bestendigd, en gaan we nu dus zonder Z. L. M.-tentoonstelling toch samenwerken! Een initiatief dat ons aller hulde verdient, omdat op deze wijze de fokdag zowel voor de paarden of voor het vee zeer aan aan trekkelijkheid wint, temeer omdat ook de Landelijke Rij vereniging „Een- drachtruiters" hieraan medewerking verleent. We vernamen dat ook de schapen op deze fokdag niet zullen ont breken. Al met al belooft het een buitenge woon interessante dag te worden, die ongetwijfeld door velen bezocht zal worden, en waarvan door een goede in zending van de Thoolse vee- en paar denhouders, veel reclame voor de Thoolse fokprodukten kan uitgaan. ZUID-BEVELAND. 11 mei. NA de vele regen van 29 op 30 april, toen op vele plaatsen meer dan 30 mm viel, bleef op vele percelen nog al wat water staan. De structuur is hierdoor op vele plaatsen er niet beter op geworden. De schade, ontstaan aan de gewassen door het blijven staan van het regenwater, is wonder boven won der niet zeer groot. De meeste gewas sen zijn goed door de korst heen geko men. Nadien viel niet veel regen meer, gelukkig maar ook, anders was het niet uitgesloten geweest dat er nog eens een flinke laag met onkruid gekomen was. Nu vorderen cloor het goede weer de werkzaamheden zeer go«*l. Als dit blad verschijnt zyn we ongeveer op de helft met het doorslaan en op enen zetten van de suikerbieten. Naar ik zo juist vernam, worden nu al reeds tel lingen verricht over het voorkomen van luizen op de bieten. Het is te hopen, dat het deze zomer niet zo'n vaart zal lopen. In ieder ge val weten we, dat we i.v.m. de uitge voerde tellingen tijdig gewaarschuwd kunqen worden. Wèl werden reeds en kele eitjes van de bietenvlieg gevonden. De schade, die deze aanrichten, is, naar men reeds meerdere malen heeft onder zocht, van geen enkele betekenis voor de verdere groei van de bieten. De onkruidbestrijding in erwten met D.N.B.P. en in zomergranen met groei- (Advertentie.) fhluPS-ROAANÉ NEP6R1AND j

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 4