NIEUWE MINISTERS ZWARE TAAK ZATERDAG 16 MEI 1959 waarin opgenomen DE BOERENJEUGD OVERZICHT VOOR Zitdagen Boekhoud 1 bureau No. 2478 Frankering bij abonnement: Terneuzen Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND ten worden, zal zeker een krachtige persoonlijkheid vragen aan het mini sterie van Landbouw. Wij zitten met problemen rond een te voeren melkprijsbeleid; voor wel ker oplossing bijna de wijsheid van een Salomon gevraagd zal worden. Daarnaast zal Nederland zich, ook wat betreft zijn landbouw, moeten gaan aanpassen aan de grotere eco nomische eenheid, die in West-Euro pa aan het ontstaan is. Vele vragen worden hierdoor opgeworpen, waar op ook wij in de komende maanden zeker in deze kolommen zullen terug komen. De nieuwe Minister van Landbouw krijgt een uiterst zware taak. Een redelijk inkomen en een redelijk deel van het nationale inko men dient hij voor de boerenstand te waarborgen. Dit is economisch ge zien te verdedigen en sociaal gezien een vereiste. Het zal misschien tijde lijk offers van het Rijk vergen en de verdediging hiervan in de minister raad zal zeker een krachtig persoon eisen. Daarnaast dient de aanpassing aan de komende Euromarkt zijn aan dacht te hebben. De verdediging van de Nederlandse landbouwbelangen bij de komende onderhandelingen over een Europees landbouwbeleid zal eveneens heel wat van de nieuwe be windsman vergen. Moge hij daarom door zijn optreden spoedig het vertrouwen van de boe renstand winnen. Onze landbouw kan er slechts mee gebaat zijn. 0 In nevenstaand overzicht wordt besclireven dat de nieuwe ministers en de minister van Landbouw in het bijzonder een zware taak wacht. 0 Niet minder te benijden valt overigens de taak die de onder handelaars in Genève ten deel valt. Gelukkig vond men een op lossing voor de vraag of een ronde dan een vierkante tafel ge bruikt moest worden. 0 Niettemin valt te hopen dat men tot oplossingen van grotere problemen kan komen. Er moet perslot gewerkt worden! 0 Dat trekpaarden nog veel nuttige arbeid op onze bedrijven kunnen verrichten is iets, waar van ook de oud-secretaris van de Afdeling Zeeland van de Kon. Ver. „Het Nederlandsche Trek paard", de heer A. (Jappon, over tuigd is. Op pagina 387 schrijft hij daarover. 0 Het schijnt dat er op Tholen bij het vee hier en daar koper en mangaangebrek voorkomt. Dit zou voornamelijk in de Poortvlietse weihoek het geval zijn, zo meldt onze correspondent in de rubriek „Van Boerdery en Organisatie", op pag. 388. 0 De eindlessen aan de land bouwscholen zijn weer in volle gang terwijl velen van de Neder landse jeugd zich dezer dagen bogen over examenopgaven. In dit nummer wordt verslag uit gebracht van een tweetal eind- leasen, nl. te Kruiningen (pag. 386) en te Middelburg (pag. 389). 0 De bij het Centraal Bureau te Rotterdam aangesloten coöpe raties zonden een circulaire over de brouwgerst aan hun leden. Ter informatie publiceren wjj deze brief op pag. 389. 0 Het op éénzetten van bieten is een zorgvuldig werk. Men kan daarbij twee methoden toepas sen, waarvan een beschrijving op pagina 390 wordt gegeven. 0 Slachtveepremies bij de be strijding van Abortus Bang wer den vastgesteld. Een uitvoerige uiteenzetting hierover volgt op pagina 391. De Gezondheids dienst voor Dieren in Zeeland stuurde ons daarbij een toelich ting die men ook op die pagina kan lezen. 0 Op pagina 387 is een mede deling opgenomen over de ver pachting van fruitteeltbedrijven in de Noord-Oost-Polder. Verdere tuinbouwberichten op pag. 393. 0 Daar vindt men de gebruike lijke rubriek „dingen van de week", terwijl de kruisbessen meeldauw, de L. J. G.-bloesemrit, de bestriding van frambozen en een beoordeling door Duitse huisvrouwen van verschillende appels, besproken wordt. 0 Ook wordt op deze pagina de gedachte bepaald op de Pinkster dagen 1959. Wij hopen dat het voor de lezers goede dagen mo gen zijn. WIJ zijn van mening, dat vanuit het standpunt van de landbouw een algemene loonsverhoging slechts dan zin heeft, wanneer produktieverho- ging er tegenover staat en wanneer de consumentensubsidies eerst zijn opgeruimd. Een vrijere loonvorming kan vol gens ons, mits voorzichtig toegepast, voor de landbouw niet meer die ge varen inhouden van enkele jaren ge leden, toen de arbeidsmarkt aan de zeer krappe kant zat. Een vereiste zal echter moeten blijven, dat de re gering bereid blijft een landbouw- prijsbeleid te voeren, waardoor de werkers in onze bedrijfstak loon naar werken krijgen. Hiermede raken wij het tweede punt aan, hetwelk bij de pogingen om een kabinet, te vormen aan de dag is getreden en waarover wij iets wil len zeggen. Het is gebleken, dat het beheren van de portefeuille van Landbouw voor de komende jaren niet beschouwd wordt als een dank bare taak. Het is te begrijpen. Het landbouwbeleid, dat gevoerd zal moe- IYE verkiezingen voor de Tweede ■'Kamer zijn nu al v/eer meer dan twee maanden achter de rug en op het moment, dat wij dit schrijven is er nog geen nieuwe regering ge vormd, al lijken wij er thans zeer nabij aan te zijn. Wij zullen ons hier zeker niet verdiepen in de verschil lende kanten van de formatiepogin gen, maar wij willen slechts twee aspecten belichten. Het eerste is, dat ons land nu al vanaf begin december zit met een regering, die geen grote beslissingen heeft kunnen nemen, gezien haar ka rakter. Het moet voor wie dit over denkt wonderlijk toeschijnen, dat toch ons gehele dagelijkse leven rus tig voort rolt. Zodra de nieuwe rege ring naar voren treedt zullen de pro blemen van alle kanten op haar af stormen. Het huurvraagstuk, het loonvraagstuk en het melkvraagstuk zijn slechts enkele van deze proble men, waarover reeds veel is geschre ven en waarvoor een oplossing, die allen bevredigt, moeilijk te vinden zal zijn. Wij leven in een tijdvak, waarin de verschillende groepen onzer maat schappij zich in meerdere of mipdere mate hebben georganiseerd en aldus invloed trachten uit te oefenen. Wij zijn ervan overtuigd, dat vele van deze groepen zich onmiddellijk na de tot stand koming van een nieuwe regering met hun wensen en hun verlangens zullen richten tot minis ters en volksvertegenwoordiging. De grote arbeidersvakcentrales hebben hun wensen al op tafel ge legd. Het N. V. V. wenst een alge mene loonronde van 4 en dan het volgende jaar huurverhoging plus nieuwe loonronde. Van melkprijsver hoging voor de consument wil men niet weten. De confessionele vakcentralen wil len melkprijsverhoging met compen satie in de kinderbijslag. Huurver hoging vólgend jaar met looncom- pensatie. En nu reeds begin van vrijere loonvorming. Zoals men ziet verschillende menin gen. De georganiseerde landbouw heeft nog geen mening over deze kwesties uitgesproken. OOSTBURG: woensdag 20 mei in café „De Windt". WISSEN KERKE: woensdag 20 mei in hotel „De Kroon". ZIERIKZEE: donderdag 21 mei in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: donderdag 21 mei in hotel „De Eendracht". Donderdagmiddag j.l. werd het nieuwe praktijklokaal van de Lagere Land bouwschool der Z.L. M. te Oudelande, in gebruik genomen. Het gebouw waarin de lokaliteiten zyn aangebracht is dertig meter lang en tien meter breed. Het werd in 3,5 maanden gebouwd. Vijfentwintig leerlingen ontvangen In dit gebouw, dat vlak tegen de school aan gebouwd is, hand- en vakvaardig- heidsondctrwUs. Dit laatste wordt gegeven In de ruimte op de voorgrond van de foto.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 1